انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 9 اردیبهشت1403 - 6:11pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 609 , 610 , 611 , 612 , 613 , 614 , 615 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر سایت
مدیر سایت

سلام و درود
مهندس حمید ، بنده طبق فرمایش ولوم 500 کیلو رو حذف و مقاومت یک مگ گذاشتم ، ولتاژ پایه سه آی سی 4.27 هست و تونستم داخل خونه خیلی عالی حدود 5 تا 7 متر با تک چراخ روشن بصورت هر تیک فندک دستی جواب بگیرم ، یک روشی پیاده کردم اینه یک میله برنجی سه میل به اندازه 30 سانت رو داخل سوراخ شعله فندک گذاشتم و بعد اتم فندک رو فشار دادم با این روش از فاصله حدود 7 متر خیلی راحت واکنش دارم . هرکاری میکنم ولتاژ از 4/27 پائین تر نمیاد ، البته این ولتاژ در حالت عملکرد اسیلاتور هست و در موقع عادی ولتاژ حدود 3/8 تا 3/9 ولت هست

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

چهارشنبه 9 شهریور1401 - 6:32pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
کاری که روی فندک انجام دادین مثل این هست که نوعی آنتن فرستنده برای سیگنال جرقه فندک درست کرده باشین و طبیعی هست که برد بیشتری داره.
بدون اسیلاتور یا در واقع با خارج کردن کریستال از مدار ولتاژ خروجی باید نزدیک به صفر باشه. در غیر این صورت یا مدار شما نویزهای محیطی زیادی رو جذب میکنه که باید در محیط بدون نویز هم تست کنین و یا اگر باز هم اینطور بود مونتاژ مدار اشکال داره. بخصوص اطراف قسمت اسیلاتور و ترانزیستورهای 1 و 2 رو بررسی کنین مونتاژ کاملا تمیز و بدون سیم و لحیم اضافی باشه. پشت فیبر رو هم خوب تمیز کنین. همینطور وقتی خازن های یک پیکو رو حذف کردین بهتره جای پایه این خازنها غیر از پایه اول و آخری که دو سیم نصب میشن رو بتراشین تا کلا از روی فیبر پاک بشه وگرنه خودش میتونه ولتاژ رو بالاتر ببره. در هر صورت اون بخش مدار باید خیلی تمیز مونتاژ شده باشه.

چهارشنبه 9 شهریور1401 - 8:10pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
مهدی نوشته است:
سلام و درود
مهندس حمید ، بنده طبق فرمایش ولوم 500 کیلو رو حذف و مقاومت یک مگ گذاشتم ، ولتاژ پایه سه آی سی 4.27 هست و تونستم داخل خونه خیلی عالی حدود 5 تا 7 متر با تک چراخ روشن بصورت هر تیک فندک دستی جواب بگیرم ، یک روشی پیاده کردم اینه یک میله برنجی سه میل به اندازه 30 سانت رو داخل سوراخ شعله فندک گذاشتم و بعد اتم فندک رو فشار دادم با این روش از فاصله حدود 7 متر خیلی راحت واکنش دارم . هرکاری میکنم ولتاژ از 4/27 پائین تر نمیاد ، البته این ولتاژ در حالت عملکرد اسیلاتور هست و در موقع عادی ولتاژ حدود 3/8 تا 3/9 ولت هست

وقت بخیر ، بنده خودم از اساتید بزرگی مثل شما یاد گرفتم و سپاسگذارم ، اما حالا چندتا نکته رو اعلام میکنم اگه اشتباهی یا حالا اگه نقدی و نظری بهش وارد بود بهم گوشزد کنید ممنون

اول از همه استاد مهدی عزیز ، کلا تا نوع مونتاژ و یا عکس برد رو نبینیم کسی نمیتونه نظر قاطعی بده ، اما به فرض اینکه چنین مشکلی فقط بدلیل فشرده بودن طراحی باشه میشه خازن عدسی ۳۳۰ پیکو رو به ۲۲۰ تغییر داد ... البته که خودم خازن ۱ نانو گذاشتم و سیم های تاب خورده رو حذف کردم

برای حساسیت بیشتر نظر خودم این بود که فقط با یه دونه LM358 کار کنم ، اون مقاومت ۴.۷ کیلو که به پایه ۵ وصل هست رو با ۴۷ اهم تغییر دادم و یه مقاومت ۲.۲ از این پایه به مثبت گرفتم ، اینجور بالاترین حساسیت ممکن رو در دیسپلی شاهدیم

مقاومت ۱ مگا ثابت _ بجای خازن ۵۶۰ پیکو ورودی یک نانو گذاشتم و بجای دو خارن ۵۶۰ پیکو موازی ۲.۲ نانو ...بجای خازنهای ۳۳ نانو ۲۲ نانو گذاشتم

در مورد سنس دور تر جرقه هم بنده قبلا مونتاژی داشتم که دیگه بقدری مدار رو حساس کردم که یه سکه روی فرش رو میشد از ۳ متری با ضربه ارام یه میله به سکه رویت کرد و حتی جوری میبود که سرعت تخلیه رو شاهد بودم ، ینی ضربه کوتاه یه بوق کوتاه و ضربه محکم و چسبنده بوق یک ثانیه ای و بلندتر، اما چیزی که شاهدش بودم توی کاوش اصن نتیجه ای نداد ، انگار همونجور که استاد حمید فرمودند نوع سیگنال متفاوته ، وگرنه افزایش مقاومت ۱ کیلو و در مقابل برای جبران افزایش خازنها ی ۵۶۰ نتایحی در حد کارای علمی تخیلی شاهد خواهیم بود ! که بحثش مفصله

این نتایج رو با اون طرح ابتدایی فلزیابی که قرار میدم میشه فهمید با دوتا قطعه جانبی میشه رو فرانکو برای پوینت کردن اهداف کم عمق استفاده کرد متوجه میشید چقدر جالبه با باتری سبک مصرف در حد صفر این قدرت خیلی عجیبه!

البته اینها اکثرا نظر و گاها تست و اندکی کار عملی بوده و شاید بصورت تئوری درست بنظر میاد اما در نهایت شما اساتید صاحب نظرید ، خودم شدیدا سوالاتی دارم که دوست دارم به جواب برسم

درود

چهارشنبه 9 شهریور1401 - 11:00pm

سلام خدمت مهندس حمید عزیز
بنده طبق فرمایشات جنابعالی کریستال رو از مدار حذف کردم و ولتاژ خروجی رو اندازه گرفتم ،صفر بود.مجددا کریستال رو در مدار قرار دادم ولتاژ به ۳٫۳۰ رسید.پس با این حساب حذف خازن های یک پیکو و همچنین دو رشته سیم مشکلی ایجاد نمیکنه.ضمنا بنده سلف مدار رو هم تغییر دادم و یک سلف با هسته فریت قرار دادم که ولتاژ خروجی به ۳٫۵ رسید.با تشکر از جنابعالی لطفا اگه موردی بنظرتون میرسه بفرمایید تا انجام بدم.سپاسگزارم

پنج شنبه 9 شهریور1401 - 12:27am
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
بله حذف بخش میکسر بشرط داشتن رنج ولتاژ درست در خروجی مشکل زیادی ایجاد نمیکنه. در واقع همین ولتاژی که دارین بدلیل نزدیکی اسیلاتور به ترانزیستور 2 هست که بصورت خودکار کمی فرکانس 8 مگاهرتز رو به داخل تقویت کننده مدار کوپل میکنه. ولی همونطور که عرض کردم بهتره اون قسمت مدار رو تمیز تر و با طول پایه های کوتاه تر مونتاژ کنین. در این صورت ولتاژی که میفرمایین پایین تر میاد و توسط دو تکه سیم بهتر میتونین تنظیم ولتاژ رو انجام بدین.
سیم پیچ این مدار مهمترین و کلیدی ترین قطعه اون هست! سلف با هسته فریت بهیچ وجه جواب نمیده هر چند مدار به ظاهر قویتر میشه و جرقه های مصنوعی رو بهتر سنس میکنه!!! کما اینکه حتی با حذف سیم پیچ حساسیت ورودی مدار به شدت افزایش پیدا میکنه اما دیگه عملکرد یون یابی نداره. سیم پیچ نقش کوچکی در بخش میکسر ایفا میکنه و بهمین دلیل تغییراتش به میزان جزئی روی تنظیم ولتاژ تاثیر داره. اما نقش اصلی اون در مدار رزونانس ورودی به جهت دریافت رنج فرکانسی سیگنال مورد نظر هست که مهمترین مساله این مداره و ربطی به تنظیم ولتاژ خروجی نداره.

پنج شنبه 9 شهریور1401 - 1:09am
مدیر سایت
مدیر سایت

طلا نوشته است:
مهدی نوشته است:
سلام و درود

وقت بخیر ، بنده خودم از اساتید بزرگی مثل شما یاد گرفتم و سپاسگذارم ، اما حالا چندتا نکته رو اعلام میکنم اگه اشتباهی یا حالا اگه نقدی و نظری بهش وارد بود بهم گوشزد کنید ممنون

اول از همه استاد مهدی عزیز ، کلا تا نوع مونتاژ و یا عکس برد رو نبینیم کسی نمیتونه نظر قاطعی بده ، اما به فرض اینکه چنین مشکلی فقط بدلیل فشرده بودن طراحی باشه میشه خازن عدسی ۳۳۰ پیکو رو به ۲۲۰ تغییر داد ... البته که خودم خازن ۱ نانو گذاشتم و سیم های تاب خورده رو حذف کردم

برای حساسیت بیشتر نظر خودم این بود که فقط با یه دونه LM358 کار کنم ، اون مقاومت ۴.۷ کیلو که به پایه ۵ وصل هست رو با ۴۷ اهم تغییر دادم و یه مقاومت ۲.۲ از این پایه به مثبت گرفتم ، اینجور بالاترین حساسیت ممکن رو در دیسپلی شاهدیم

مقاومت ۱ مگا ثابت _ بجای خازن ۵۶۰ پیکو ورودی یک نانو گذاشتم و بجای دو خارن ۵۶۰ پیکو موازی ۲.۲ نانو ...بجای خازنهای ۳۳ نانو ۲۲ نانو گذاشتم

در مورد سنس دور تر جرقه هم بنده قبلا مونتاژی داشتم که دیگه بقدری مدار رو حساس کردم که یه سکه روی فرش رو میشد از ۳ متری با ضربه ارام یه میله به سکه رویت کرد و حتی جوری میبود که سرعت تخلیه رو شاهد بودم ، ینی ضربه کوتاه یه بوق کوتاه و ضربه محکم و چسبنده بوق یک ثانیه ای و بلندتر، اما چیزی که شاهدش بودم توی کاوش اصن نتیجه ای نداد ، انگار همونجور که استاد حمید فرمودند نوع سیگنال متفاوته ، وگرنه افزایش مقاومت ۱ کیلو و در مقابل برای جبران افزایش خازنها ی ۵۶۰ نتایحی در حد کارای علمی تخیلی شاهد خواهیم بود ! که بحثش مفصله

این نتایج رو با اون طرح ابتدایی فلزیابی که قرار میدم میشه فهمید با دوتا قطعه جانبی میشه رو فرانکو برای پوینت کردن اهداف کم عمق استفاده کرد متوجه میشید چقدر جالبه با باتری سبک مصرف در حد صفر این قدرت خیلی عجیبه!

البته اینها اکثرا نظر و گاها تست و اندکی کار عملی بوده و شاید بصورت تئوری درست بنظر میاد اما در نهایت شما اساتید صاحب نظرید ، خودم شدیدا سوالاتی دارم که دوست دارم به جواب برسم

سلام علیکم وقت شما دوست بزرگوارم بخیر @};-
عرض کنم که بنده شاگرد کوچکی از همین مجموعه هستم زیر سایه استاد عزیزم مهندس حمید هستم ، عرض کنم با توجه به مواردی که فرمایش کردید و اعمال تغیرات مهم و ریز ، جای تحسین داشته ، چون رسیدن به هر پیروزی لازمش تمرین و ریاضت و تحقیق و تفکر هست ! با توجه به تغیرات وموارد مطروحه شما به این نتیجه میرسیم که داشتن یک مکان تست واقعی حتی یک قبر باردار لازمه تست و آزمون و خطا برای به نتیجه رسیدن دستگاه هست

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

جمعه 11 شهریور1401 - 12:17pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهدی نوشته است:
طلا نوشته است:
مهدی نوشته است:
سلام و درود

سلام علیکم وقت شما دوست بزرگوارم بخیر @};-
عرض کنم که بنده شاگرد کوچکی از همین مجموعه هستم زیر سایه استاد عزیزم مهندس حمید هستم ، عرض کنم با توجه به مواردی که فرمایش کردید و اعمال تغیرات مهم و ریز ، جای تحسین داشته ، چون رسیدن به هر پیروزی لازمش تمرین و ریاضت و تحقیق و تفکر هست ! با توجه به تغیرات وموارد مطروحه شما به این نتیجه میرسیم که داشتن یک مکان تست واقعی حتی یک قبر باردار لازمه تست و آزمون و خطا برای به نتیجه رسیدن دستگاه هست

ممنون از لطف شما @};- بزرگی از شماست :YMPRAY:

بله ترجیحا محیط تست اما هر چند روشهایی هم به ذهنم خورده اما خب مهندس حمید هم میتونن جزییات رو فاش کنن اما خب زیاد هم منطقی نیست ، مثال :

جرقه مشخصات زیادی میتونه داشته باشه که شاید فنی باشه اما حداقل یه چیزایش رو شاید اندکی درک کنیم

مشخصات اون شامل محدوده ایده ال فرکانس تخلیه هست ، که توان مشخصی داره و پیک هست که یه میزانی داره و یه زمانی ، که هم سطح پیک سیگنال مهمه و هم سرعت تخلیه مهمه

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

درود

یکشنبه 13 شهریور1401 - 11:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوست عزیز خسته نباشین
خیلی ممنون که تصویری قرار دادین که بتونیم حرفهای شما رو درک کنیم
سه تا سوال برام پیش اومده
اولش آیا این طرح شماست؟
کاربرد اپتو کوپلر .آیسی 555 جهت ساخت فرکانس 440 چیه و ترانزیستور tip در حالی که میتونست مستقیم به امگا وصل بشه و چرا 120کیلو هرتز و...
خودتون اینو ساختین؟؟؟

دوشنبه 13 شهریور1401 - 1:26am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

pashaof نوشته است:
سلام دوست عزیز خسته نباشین
خیلی ممنون که تصویری قرار دادین که بتونیم حرفهای شما رو درک کنیم
سه تا سوال برام پیش اومده
اولش آیا این طرح شماست؟
کاربرد اپتو کوپلر .آیسی 555 جهت ساخت فرکانس 440 چیه و ترانزیستور tip در حالی که میتونست مستقیم به امگا وصل بشه و چرا 120کیلو هرتز و...
خودتون اینو ساختین؟؟؟

خواهش :x @};-
بله ایده بنده هست
کار اکوپلر اینه که موج اصلی رو روی ۴۴۰ هرتز سوار میکنه ، در تست شاید زیاد فرقی بین تک موج دو موج نباشه اما استفاده از دو فرکانس اینجوریه که فرکانس پایین برای نفوذ بهتر در زمین و فرکانس بالا برای تحریک اثرات زمین استفاده میشه
۱۲۰ کیلو یک مثال هست که هر کسی وابسته به سلیقه خودش میتونه بسازه
کل طرح یه ایده هست که ظاهرا ساده بنظر میاد اما بلاخره یه مفهوم جالب رو میرسونه که بعد کم کم با تست ها میتونید شاهدش باشید

درود

دوشنبه 14 شهریور1401 - 8:17am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بله یه موجی متشکل از هارمونیک دو تا موج به دست میاد اما این کار سودمند هست یا خیر الله علم

دوشنبه 14 شهریور1401 - 10:46am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 609 , 610 , 611 , 612 , 613 , 614 , 615 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 24 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure