انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 10 اردیبهشت1403 - 1:39pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 616 , 617 , 618 , 619 , 620 , 621 , 622 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بنظرم خازنهای سرامیکی قدیمی هستن که در رنج پیکوفاراد تولید شدن. جنس سرامیک و ضخامت اون بعنوان دی الکتریک و همینطور سطح رسانایی که در دو سمت استفاده شده تعیین کننده ظرفیت خازن هستن. در واقع این ساده ترین حالت ساخت خازن هست و دو تکه سیمی هم که ما در این مدار استفاده میکنیم به روش مشابهی خازن کوچک و متغیری ایجاد میکنه که امکان تنظیم ولتاژ رو به ما میده.

پنج شنبه 18 اسفند1401 - 10:08pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون مهندس عزیز
بینهایت سپاسگزارم

تجربیاتمو عرض میکنم به درد دوستانی که به ولتاژ مناسب نمیرسن ، بخوره

طبق فرمایشات مهندس حمید عزیز عمل کردم و هرمطلبی رو که گفتن کاملا درسته

مدار رو ساختم
بدون خازن های ۱ پیکو و ۲عدد سیم مفتولی
قطعات رو با پایه بلند نصب کردم و ولتاژ خروجی ۶ولت بود که زیاد بود
BC550cبا بتای۴۵۰تا۴۸۰

قطعات رو مطابق دستور مهندس،پایه هاشونو در کوتاه ترین حالت ممکن نصب کردم که ولتاژ شد ۶/۹ولت
ولتاژ بیشتر شد

نکته:با خارج کردن کریستال ولتاژ خروجی صفر بود به این معنی که مدار درسته و خود نوسانی نداره

حالا چرا ولتاژ بالا بود
بخاطر تمیز نبودن و جرم داشتن محدوده r10وr12وc13و c14 که اکثر بچه ها با تغییر مقاومت یا خازن ها ولتاژ دلخواه رو درست میکننو یا کریستال بالاتر یا پایین تر میزارن

نکته دوم که بچه ها مشکل داشتن ،عدم ثبات تو آستانه هستش که اکثرا بخاطر همین مشکل طرح رو رها کردن
علت نداشتن ثبات در آستانه بخاطر عدم صبر و شکیبایی دوستان هست
وقتی مدار رو شستشو میدید حتما با پنس ریز و پارچه نخی جرم ومواد شیمیایی محدودهtR1وtR2 و زیر قطعات رو تمیز کنید
همچنین بعد خشک کردن و تمیز کردن با تینر یا انژکتور شور یا اسپری حتما بایستی ۱یا۲روز رو صبر کنید تا مواد شیمیایی تبخیر بشه.چون فیبر مدار این مواد رو جذب میکنه و به مرور تبخیر میشن
دوستان مدار رو میسازن و شستشو میدن و ۱ساعت بعد انتظار دارن براشون کار کنه
نه عزیزان.تا مواد شیمیایی شستشو دهنده کاملا پاک و تبخیر نشه مشکل عدم ثبات آستانه وجود داره.به این دلیل که مواد شیمیایی حالت مقاومت یا خازن تو محدوده tR1و tR2ایجاد میکنن .حتی درصد رطوبت محیطی بالا،هم تاثیر منفی داره
رو آستانه خاموش میزارید نیم ساعت بعد خودبخود چراغ میزنه و بیزر صداش در میاد یا برعکس

من خودم رو آستانه قرار میدم تا ۱۰ساعت ثابت گزاشتم یه جای ثابت کوچکترین تغیری تو آستانه ندارم

خلاصه کنم براتون این مدار کارش درسته
طبق فرمایشات مهندس
تمیز فیبر رو بزنید
ترانزیستور بتای۴۰۰تا۶۰۰ بزنید
خازن مولتی لایر بزنید
مقاومت۱درصد
بعد شستشو با۲یا ۳نوع اسپری_جرمگیری با نوک پنس و دستمال کاغذی_مجدد شستشو_مجدد مثل مرحله قبل
بعد سشوار طولانی با حرارت ملایم
قطعات رو جمع و جور نصب کنید
با این کارها مشکل اکثر دوستان که ولتاژ بالا یا پایین و یا خود نوسانی هست حل میشه

نهایتا اگه ولتاژ خروجی کمی بالاتر یا پایین تر از ۳/۵بود
با ۲تکه سیم مفتول کوتاه به جای ۳خازن ۱پیکو،ولتاژ رو به ۳/۵تا۴برسونید
حالا یا با نزدیک کردن مفتول یا تابوندن

فقط طبق تجربه خودم برا محافظت مدار از رطوبت بالای هوا که دستگاه رو مختل میکنه مثل مناطق حوزه خلیج فارس و شمال که رطوبت بالا هست، بایستی ورودی و کرییستال وtR1&Tr2حتما توی موم یا پارافین قرار بگیره
پارافین بدون اهم و بدون ظرفیت خازنی هم فقط تو مدارات رادیو های ترانزیستوری قدیمی وجود داره.نمیدونم تو بازار هست یا نه

از مهندس عزیز بابت این همه لطف که وقت میزارن برای دیگران صمیمانه تشکر میکنم

مهندس جان یه سوال اساسی برام مونده که جوابشو پیدا نکردم

تو ۱۰۰پست اول اگه اشتباه نکنم عرفان گفته بود باید قطعات متحرک باشه و با تعویض قطعات مختلف و ایجاد ولتاژ خروجی مختلف، اثر آسمان و استانه صحیح و حذف نویز هر منطقه رو بدست آورد
ولی تو ۱۰۰پست آخر چیزی راجع به این مسئله گفته نشده
عایا تعویض قطعات و ایجاد ولتاژ های متفاوت برای مناطق مختلف بر حسب شرایط جغرافیایی و طول و عرض جغرافیایی منتفیه یا باید انجام بدیم

ممنون میشم اینم بفرمایید X_X

X_X

جمعه 18 اسفند1401 - 3:14am

با سلام خدمت دوستان گرامی و مهندس حمید عزیز
بنده حدود دوساله روی طرح پیام کار میکنم.انواع سلف و قطعات مختلف روی این مدار تست کردم.ترانزیستورهایی با بتای ۵۰۰ تا ۶۰۰ استفاده کردم.خازنهای یک پیکو هم طبق فرمایش جناب مهندس دو رشته سیم گذاشتم و ولتاژ رو در محدوده ۳تا ۴ ولت تنظیم کردم.سلف های مختلف با هسته هوا و فریت تست کردم.جالبه در هریک از این مراحل نتایج متفاوتی مشاهده کردم.یکی به لمس دست واکنش منفی یکی واکنش مثبت داشت یا مثلا جرقه فندک معمولی رو از ۱۲ متری و لامپ کم مصرف از دومتری سنس میکرد.اما با همه این تفاسیر با وجود سنس آسمان در محیط بیرون اصلا نتونستم جایی رو به درستی سنس کنم.تا اینکه به پیشنهاد یکی از دوستانم کلیه قطعات اسیلاتور از جمله کریستال ،tr1 و خازن ها و مقاومتهای مربوطه رو از مدار خارج کردم و با استفاده از یک فرستنده که خروجی اون رو با یک خازن ۲۰پیکو به بیس tr2 یا همون میکسر ترزیق کردم.خازن ۲۲ پیکو موازی سلف هم حذف کردم.یه سری تغییرات هم تو مقادیر خازنهای قسمت گیرنده انجام دادم که بخوام بگم طولانی میشه.فرستنده هم در یک باکس کوچک روی باکس اصلی قرار دادم با انتن ۳۰ سانتی طوری که آنتن فرستنده حدود ۱۰ سانت با انتن گیرنده فاصله داره.الان وقتی فرستنده خاموشه ولتاژ خروجی صفر مطلق و با فرستنده ولتاژ بین ۶ تا ۷ ولت میشه.میدونم این چیزایی که عرض کردم با مبانی فرانکو که جناب مهندس هم بارها توضیح دادند فرق میکنه اما باید عرض کنم که بنده با همین مدار روی چند فرکانس جواب گرفتم و البته روی یک فرکانس خاص خیلی دقیق حفره و فلز رو تشخیص دادم.بنده با توجه به رزونانس مدارم روی فرکانس ۱۰۲٫۲ یک چاه قدیمی که حدود ۲۵ سال پیش با سنگ و خاک پر شده بود رو از چهار جهت سنس کردم طوری که نوک انتن به محل چاه میرسید چراغ خاموش میشد و میتر افت میکرد.در مورد فلز هم لوله آب قدیمی در عمق حدود هشتاد سانت به خوبی سنس کرد.و دیگه خبری از سنس لامپ و جرقه نیست.و با وجود اینکه بنده مدار رو اصلا شیلد نکردم در جاهایی که قبلا با فرانکو نویز محیطی دریافت میکردم الان نویزی مشاهده نکردم.فقط فلزات رو از نزدیک سنس میکنه و امواج برگشتی از موانع نزدیک.حالا خواستم ببینم نظر جناب مهندس چیه.آیا این تغییرات رو تایید میکنید یا خیر؟
در پایان تشکر میکنم از اینکه وقت میگذارید و به نظرات پاسخ میدید.موفق و پایدار باشید. @};- @};-

جمعه 19 اسفند1401 - 11:33am
مدیر کل
مدیر کل

alijooon نوشته است:

تو ۱۰۰پست اول اگه اشتباه نکنم عرفان گفته بود باید قطعات متحرک باشه و با تعویض قطعات مختلف و ایجاد ولتاژ خروجی مختلف، اثر آسمان و استانه صحیح و حذف نویز هر منطقه رو بدست آورد
عایا تعویض قطعات و ایجاد ولتاژ های متفاوت برای مناطق مختلف بر حسب شرایط جغرافیایی و طول و عرض جغرافیایی منتفیه یا باید انجام بدیم

X_X

خواهش میکنم.
چند بار توضیح دادم ما بصورت واقعی چیزی بعنوان اثر آسمان نداریم! اینجور حرفا یا مسائلی مثل اثر قطب نمایی بدلیل نداشتن دانش کافی در زمینه نحوه کارکرد اینگونه مدارات رادیویی در شرایط محیطی مختلف عنوان میشه و علت واقعی هر کدوم رو عرض کردم. لذا بنظر من نیاز به تعویض قطعات در شرایط مختلف نیست. حتی اگر چنین نیازی هم وجود داشت ؛ شما اطلاعاتی ندارین که باید بر چه اساسی چه چیزی رو تغییر بدین! اگر به بالا گرفتن آنتن و سنس آسمان باشه این مساله ارتباطی به جغرافیا نداره بلکه به امواج محیطی ربط داره و یون یاب هم بر اساس امواج محیطی مزاحم هدف رو سنس نمیکنه. بنابراین شما در محیط یا نویز شدید دارین که در اون صورت نمیتونین با یون یاب کار کنین و یا نویزی ندارین که در این صورت مشکلی وجود نداره. باقی هم شرایط مربوط به تولید یون توسط هدف هست که به شرایط قرارگیری هدف ؛ جنس و شرایط خاک ؛ دما و رطوبت بستگی داره و اگر با توجه به این شرایط یون مناسب تولید نشده باشه با هیچ یون یابی امکان سنس وجود نداره و لذا تغییرات مداری هم کاری صورت نمیده. اگر هم بحثی هست در مورد دریافت بهتر یون های ضعیف هست که بنظر من اگر فقط از طریق کاهش ولتاژ تنظیمی و همینطور افزایش طول آنتن اقدام کنین کاملا کفایت میکنه.

جمعه 19 اسفند1401 - 1:27pm
مدیر کل
مدیر کل

Reza8003 نوشته است:
با سلام خدمت دوستان گرامی و مهندس حمید عزیز
بنده حدود دوساله روی طرح پیام کار میکنم.انواع سلف و قطعات مختلف روی این مدار تست کردم.ترانزیستورهایی با بتای ۵۰۰ تا ۶۰۰ استفاده کردم.خازنهای یک پیکو هم طبق فرمایش جناب مهندس دو رشته سیم گذاشتم و ولتاژ رو در محدوده ۳تا ۴ ولت تنظیم کردم.سلف های مختلف با هسته هوا و فریت تست کردم.جالبه در هریک از این مراحل نتایج متفاوتی مشاهده کردم.یکی به لمس دست واکنش منفی یکی واکنش مثبت داشت یا مثلا جرقه فندک معمولی رو از ۱۲ متری و لامپ کم مصرف از دومتری سنس میکرد.اما با همه این تفاسیر با وجود سنس آسمان در محیط بیرون اصلا نتونستم جایی رو به درستی سنس کنم.تا اینکه به پیشنهاد یکی از دوستانم کلیه قطعات اسیلاتور از جمله کریستال ،tr1 و خازن ها و مقاومتهای مربوطه رو از مدار خارج کردم و با استفاده از یک فرستنده که خروجی اون رو با یک خازن ۲۰پیکو به بیس tr2 یا همون میکسر ترزیق کردم.خازن ۲۲ پیکو موازی سلف هم حذف کردم.یه سری تغییرات هم تو مقادیر خازنهای قسمت گیرنده انجام دادم که بخوام بگم طولانی میشه.فرستنده هم در یک باکس کوچک روی باکس اصلی قرار دادم با انتن ۳۰ سانتی طوری که آنتن فرستنده حدود ۱۰ سانت با انتن گیرنده فاصله داره.الان وقتی فرستنده خاموشه ولتاژ خروجی صفر مطلق و با فرستنده ولتاژ بین ۶ تا ۷ ولت میشه.میدونم این چیزایی که عرض کردم با مبانی فرانکو که جناب مهندس هم بارها توضیح دادند فرق میکنه اما باید عرض کنم که بنده با همین مدار روی چند فرکانس جواب گرفتم و البته روی یک فرکانس خاص خیلی دقیق حفره و فلز رو تشخیص دادم.بنده با توجه به رزونانس مدارم روی فرکانس ۱۰۲٫۲ یک چاه قدیمی که حدود ۲۵ سال پیش با سنگ و خاک پر شده بود رو از چهار جهت سنس کردم طوری که نوک انتن به محل چاه میرسید چراغ خاموش میشد و میتر افت میکرد.در مورد فلز هم لوله آب قدیمی در عمق حدود هشتاد سانت به خوبی سنس کرد.و دیگه خبری از سنس لامپ و جرقه نیست.و با وجود اینکه بنده مدار رو اصلا شیلد نکردم در جاهایی که قبلا با فرانکو نویز محیطی دریافت میکردم الان نویزی مشاهده نکردم.فقط فلزات رو از نزدیک سنس میکنه و امواج برگشتی از موانع نزدیک.حالا خواستم ببینم نظر جناب مهندس چیه.آیا این تغییرات رو تایید میکنید یا خیر؟
در پایان تشکر میکنم از اینکه وقت میگذارید و به نظرات پاسخ میدید.موفق و پایدار باشید. @};- @};-

خواهش میکنم.
مختصر عرض کنم اینجور که شما میگین مدارتون کار میکنه ولی یون یابی نمیکنه! یعنی درسته میتونین سنس حفره و فلزات کم عمق رو بر اساس انعکاس موج رادیویی داشته باشین ولی یون هدف سنس نمیشه. همین که میفرمایین به جرقه حساسیت نداره کافی هست که حالت یون یابی نداشته باشه. بارها عرض کردم سنس جرقه های مصنوعی برای همه یون یاب ها شرط اولیه و لازم هست اما کافی نیست. چون جرقه های تخلیه یونی بمراتب ضعیف تر و ظریف تر هستن. اما وقتی جرقه مصنوعی سنس نداشته باشه طبیعی هست که جرقه یونی هم سنس نمیشه.
مهم ترین قطعه این مدار بدون تردید سیم پیچ اون هست. با سیم پیچ دور کم یا زیاد نتیجه ای در یون یابی بدست نمیاد هر چند ممکنه جرقه های مصنوعی رو بخوبی سنس بکنه. سیم پیچ فریت هم مطلقا جواب نمیده. جایگزینی فرستنده رادیویی بجای اسیلاتور اصلی میتونه جواب بده ولی با توجه به رنج فرکانس کاری این مدار اسیلاتوری دور و بر 8 مگاهرتز بهترین انتخاب هست و تغییر زیاد این فرکانس عملکرد یون یابی رو تضعیف میکنه. در عوض روی فرکانسهای بالا مدار تبدیل به نوعی فرستنده گیرنده رادیویی میشه که میتونه روی حفره از طریق کاهش امواج انعکاسی فرستنده و در نتیجه افت سنس و برای فلزات کم عمق بصورت افزایش انعکاس امواج فرستنده و افزایش سنس واکنش داشته باشه. اما همونطور که عرض کردم این دیگه یون یاب نیست و اهداف یونی رو سنس نمیکنه. این مدل فرستنده گیرنده رادیویی حتی حالت یک فلزیاب خوب رو هم نداره چون اولا فلزاتی که در عمق کم با این روش قابل سنس هستن با فلزیاب واقعی خیلی بهتر و قویتر سنس میشن. در ثانی کم و زیاد شدن انعکاس مختص به حفره و فلز نیست و بسیاری از سنگها هم در این روش میتونن سبب انعکاس بیشتر و سنس بشن و همینطور سست شدن خاک یک محوطه از زمین هم میتونه کاهش سنس و حالت حفره ای از خودش نشون بده.

جمعه 19 اسفند1401 - 1:47pm

درود جناب مهندس
فرمایش شما کاملا صحیح،، اما سوالی که اینجا برام پیش آمده اینه که شما فرمودید این سنس انعکاس امواج برگشتی فلزات هست که بصورت سطحی میتونم دریافت کنم.اما باید عرض کنم بنده برای سنس فلزات سطحی باید آنتن رو خیلی نزدیک فلز کنم و حداکثر در فاصله ده پانزده سانتی یک فلز با سطح مقطع ۱ متر در ۱متر رو بتونه سنس کنه.اما لوله آب قدیمی که من الان سنس میکنم حداقل ۸۰ سانت عمق داره و در حالت ۴۵ درجه هم که دستگاه رو پایین نگه میدارم حداقل چهل پنجاه سانت نوک آنتن با زمین فاصله داره .حالا چطور انعکاس لوله با قطر کم رو در عمق میگیره ولی فلز بزرگ بیرون خاک رو بیشتر از ده پانزده نمیتونه بگیره برام سواله.ودر مورد حفره هم بنده چند روز پیش محیط بیرون رفتم چند جا که تونل هایی حفر کرده بودن از بالا به سمتش حرکت کردم اما هیچ تغییری در میتر مشاهده نکردم و چراغ خاموش نشد چون اصولا در حفره هایی که باز شدن یونی وجود نداره. اما به محض اینکه روی این چاه قدیمی میرم از چهار جهت افت میتر دارم و چراغ بعد از چشمک زدن کاملا خاموش میشه.ضمنا این چاه آب حدود ۱۴ متر عمق داره و ۲۵ سال پیش با سنگ و خاک پر کردیم و صد در صد فضای خالی توش مونده...اگه میشه در این مورد توضیح مختصری بفرمایید.باز هم از زحمات جنابعالی که با صبر و حوصله به سوالات پاسخ میدهید تقدیر و تشکر میکنم. @};-

جمعه 19 اسفند1401 - 3:33pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
نوع عملکرد دقیق دستگاه شما بستگی به جزئیاتی داره که لحاظ کردین. ممکنه ترکیبی از انعکاس و واکنش یونی رو سنس بکنه! ولی اگر میفرمایین به جرقه های مصنوعی هیچ واکنشی نداره پس مطمئن باشین یون یابی انجام نمیده. عملکرد انعکاسی به مدل هدف یا حفره هم بستگی داره. مثلا اون لوله آب ممکنه بدلیل درازایی که داره اثر انعکاسی بیشتری داشته باشه یا اصلا چیزی غیر از لوله هم اونجا وجود داشته باشه که سنس رو قویتر بکنه. همینطور در مورد سنس حفره بستگی به خاک اطراف داره. اگر خاک اطراف سفت باشه و دستگاه رو اونجا بالانس کنین افت سنس روی چاه قویتر و بیشتر هست. ضمن اینکه عمق چاه هم هر چه بیشتر باشه افت میتر بیشتری داره. در هر صورت این مدل دستگاهی که شما ساختین یون یاب نیست و کاری در این زمینه انجام نمیده. حالا شاید جایی بدرد بخوره ولی بعنوان یون یاب باید خود فرانکو رو بسازین.

جمعه 19 اسفند1401 - 9:25pm
مدیر کل
مدیر کل

در مورد استفاده از فرستنده FM و تغییر عملکرد این مدل دستگاه بصورت انعکاسی توضیح مفصل تری وجود داره که عرض میکنم و خواهش میکنم دوستان دقت کنن. بخصوص که طی چند سال اخیر و پس از به نتیجه رسیدن طرح فرانکو و عرضه دستگاه تریشر فایندر توسط ما دیدیم که فروشندگان زیادی از ماژول فرستنده FM استفاده کردن و عملا دستگاه رو بصورت یک انعکاس یاب رادیویی دراوردن ولی ادعای یون یابی دارن در صورتیکه خودشون هم احتمالا نمیدونن دستگاه اصلا چه کاری داره انجام میده!
ببینید اصل ایده استفاده از فرستنده FM در مورد فرانکو اولین بار چند سال پیش توسط خود بنده در همین تاپیک مطرح شد! این مربوط به زمانی بود که ما هیچ ایده ای در مورد علت علمی کارکرد یون یاب ها نداشتیم و پس از اثبات اینکه این مدل دستگاهها واقعا کارکردی دارن شروع به بررسی ایده های مختلف علمی کردیم. اولین ایده هم با توجه به رنج فرکانس ورودی مدار فرانکو و نحوه طراحی آنتن و سیم پیچ و خازن و امپدانس ورودی مدار این بود که احتمالا باید امواج FM در این امر دخیل باشه. ولی دهها و بلکه صد ها تست مختلف به مرور زمان نشون داد که سنس یون فلز قدیمی مدفون در خاک ربطی به امواج رادیویی باند FM نداره. بلکه فقط بخشی از هارمونیکهایی که تخلیه الکتریکی یون در زمین تولید میکنه بصورت مشابه از نظر فرکانسی در این رنج قرار میگیره. لذا وجود سایر امواج دخالتی در سنس یونی نداره و اگر این امواج مزاحم از حدی قویتر باشن اتفاقا بصورت نویز تاثیر منفی دارن و با ایجاد سنس خطا روی دستگاه سبب میشن که تحت اون شرایط هدف واقعی قابل سنس نباشه.
حالا اگر دستگاه این دوستان رو بصورت یک انعکاس سنج رادیویی در باند FM که محدوده فرکانسی دور و بر 100 مگاهرتز داره در نظر بگیریم باید به واقعیات علمی پشت این قضیه هم توجه کنیم. انعکاس رادیویی روی این طیف فرکانسی از طریق انواع سنگ یا توده فشرده خاک هم اتفاق میفته. اما انعکاس از طریق فلزات کمی قویتر هست. همین عامل سبب سنس ظاهری فلز میشه چون نسبت به حالت بالانس روی زمین انعکاس قویتری از فلز دریافت میکنه. برعکس در مورد حفره وقتی دستگاه جایی بالانس شده که توده زمین سخت و فشرده و کامل هست انعکاس بیشتری وجود داره و با رفتن روی حفره انعکاس زمینی کمتر شده و سنس دستگاه افت میکنه.
اما ملاحظات تکنیکی خاصی هم در این بین هست! طیف فرکانسی 100 مگاهرتز دارای طول موجی حدود 3 متر هست. کما اینکه طول آنتن هم در دستگاههای رادیویی بر اساس همین طول موج در نظر گرفته میشه. لذا به فرض ایده آل بودن زمین مدار بعنوان زمین آنتن ؛ حداقل یک چهارم طول موج بعنوان آنتن اصلی مورد نیاز هست که برای این طیف فرکانسی حدود 75 سانت در میاد. حالا اگر این میزان طول آنتن برای عملکرد صحیح در این طیف فرکانسی ضرورت داره ؛ جهت انعکاس کامل و قوی از هدف یا مانع مورد نظر هم بهمین طول یا ابعاد نیاز هست! لذا هر فلزی که بخواد اثر انعکاسی قابل ملاحظه ایجاد کنه باید حداقل از نظر طولی دارای همین ابعاد یا بزرگتر باشه. وگرنه مثلا یک سکه معمولی هر چقدر هم نزدیک آنتن بشه نمیتونه اثر انعکاسی خوبی داشته باشه چون ابعاد اون از طول موج فرکانس مورد استفاده در حد قابل ملاحظه ای کوچکتر هست. همینطور در مورد حفره بشرطی افت سنس خوبی اتفاق میفته که اولا ابعاد حفره از نظر طول و عرض و عمق بیشتر از 75 سانت باشه و در ثانی ضخامت خاکی که روی حفره رو فرا گرفته در حد قابل ملاحظه کمتر از 75 سانت باشه! لذا حفره های خیلی کوچک یا حفره هایی که خاک روی اونها دارای ضخامت زیادی هست با این روش انعکاسی تقریبا قابل تشخیص نخواهد بود و فقط حفره های نسبتا بزرگ و عمیق ولی سطحی مثل چاه بخوبی مشخص میشن. بعلاوه اینکه قدرت انعکاس امواج رادیویی نسبت به فاصله بصورت نمایی افت میکنه و بخصوص با توجه به تاثیر انعکاسی خود خاک میشه گفت در عمق حدود 2 متر یا بیشتر دیگه عملا هیچ هدفی با این تکنیک قابل سنس نیست! کما اینکه اگر ما GPR هایی داریم که در همین رنج فرکانسی کار میکنن و میتونن تا حدود 10 متر عمق آنالیز انجام بدن کلا با روش بسیار پیشرفته تری کار میکنن و با یک فرستنده گیرنده ساده حتی به کسری از اون عملکرد هم نمیشه دست پیدا کرد.
لذا از دوستان تقاضا دارم مساله یون یابی رو با انعکاس یاب رادیویی اشتباه نگیرن. تست گیری از انعکاس یاب بلحاظ سنس حدودی فلز جدید و همینطور حفره بخصوص چاه بمراتب ساده تر از یون یاب هست و متاسفانه برخی فروشندگان هم از همین مساله سوء استفاده میکنن و دستگاه رو با اسامی و تبلیغات عجیب و غریب و قیمت فضایی میفروشن. اما این انعکاس یاب ها مطلقا یون یاب نیستن و ارزش کاریشون بسیار پایین تر از یون یاب هست.

جمعه 19 اسفند1401 - 10:12pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
alijooon نوشته است:

X_X

خواهش میکنم.
چند بار توضیح دادم ما بصورت واقعی چیزی بعنوان اثر آسمان نداریم! اینجور حرفا یا مسائلی مثل اثر قطب نمایی بدلیل نداشتن دانش کافی در زمینه نحوه کارکرد اینگونه مدارات رادیویی در شرایط محیطی مختلف عنوان میشه و علت واقعی هر کدوم رو عرض کردم. لذا بنظر من نیاز به تعویض قطعات در شرایط مختلف نیست. حتی اگر چنین نیازی هم وجود داشت ؛ شما اطلاعاتی ندارین که باید بر چه اساسی چه چیزی رو تغییر بدین! اگر به بالا گرفتن آنتن و سنس آسمان باشه این مساله ارتباطی به جغرافیا نداره بلکه به امواج محیطی ربط داره و یون یاب هم بر اساس امواج محیطی مزاحم هدف رو سنس نمیکنه. بنابراین شما در محیط یا نویز شدید دارین که در اون صورت نمیتونین با یون یاب کار کنین و یا نویزی ندارین که در این صورت مشکلی وجود نداره. باقی هم شرایط مربوط به تولید یون توسط هدف هست که به شرایط قرارگیری هدف ؛ جنس و شرایط خاک ؛ دما و رطوبت بستگی داره و اگر با توجه به این شرایط یون مناسب تولید نشده باشه با هیچ یون یابی امکان سنس وجود نداره و لذا تغییرات مداری هم کاری صورت نمیده. اگر هم بحثی هست در مورد دریافت بهتر یون های ضعیف هست که بنظر من اگر فقط از طریق کاهش ولتاژ تنظیمی و همینطور افزایش طول آنتن اقدام کنین کاملا کفایت میکنه.

ممنون مهندس حمید عزیز بابت این همه وقتی که میزارید و با حوصله جواب میدید

برا شارژر قطعات و ترانس ۲۴ولت رو سفارش دادم هنو دستم نرسیده

یه ترانس دیگه پیدا کردم با پل دیود و خازن ۴۷۰-۳۵ولت ولتاژ خروجی ۱۹ولت داره
باتری هام ۵سل بصورت سری پک کردم

حین شارژ آمپر گرفتم دقیق0/5 آمپر نشون داد

عایا مناسبه؟
حالا اگه زمان شارژ طولانی باشه اشکال نداره
فقط سلامت باتری و فول شارژ مد نظرم هست

ببخشید این همه سوال پرسیدم این چند روز اخیر
عفو کنید :x

شنبه 20 اسفند1401 - 2:05pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
برای مدار شارژری که مطرح کردم آداپتور 24 ولت سوئیچینگ 2 آمپر که رایج بازار هست ایده آله. استفاده از ترانس در کنار سنگینی مشکلات دیگری هم داره. مثلا ترانس 24 ولت AC وقتی با پل دیود و خازن یکسو میشه ولتاژش در رادیکال 2 ضرب میشه و به حدود 34 ولت میرسه که اصلا مناسب کار رگولاتور 7818 نیست و علاوه بر داغ کردن بسیار زیاد احتمال سوختنش هم بالاست. از طرف دیگه ترانس دیگر شما هم که خروجی یکسو شده اون 19 ولت هست مناسب نیست و رگولاتور نمیتونه خروجی درستی داشته باشه. لذا جریان شارژ شما هم مشخص نیست در چه وضعیتی بدست اومده و قاعدتا باطری رو درست شارژ نمیکنه.
مدار فوق الذکر بر اساس شارژ نهایی حدود 80 درصد هست. یعنی هر چقدر هم زیاد روی شارژ بذارین باطری بیشتر از این شارژ نمیشه و مشکلی پیش نمیاد. اگر خواستین میزان بیشتری شارژ کنین میتونین بجای 4 دیود از 5 یا حتی 6 دیود سری در پایه وسط رگولاتور استفاده کنین. ولی مثلا با 6 دیود ممکنه با شارژ طولانی به مرور از عمر باطری کاسته بشه.

شنبه 20 اسفند1401 - 3:04pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 616 , 617 , 618 , 619 , 620 , 621 , 622 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 74 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure