انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 11:00am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 600 , 601 , 602 , 603 , 604 , 605 , 606 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام

مهندس حمید یه سوال دیگه از شما
چه حجمی از فلز برنج برای تست کفایت میکنه ؟من 5 عدد سیم جوش برنجی رو به تکه های خیلی کوچک تقسیم کرده همشون با هم تقریبا یک مشت برنج میشه حدود 300 یا 400 گرم.این مقدار برای تست کفایت میکنه؟یا اصلا این تکه های برنج به این شکل قابل استفاده است؟

چهارشنبه 19 آبان1400 - 12:27pm
مدیر کل
مدیر کل

حجمش زیاد مهم نیست مثلا در حد یک مشت باشه کاملا کافیه. اما اگر میخواین نتیجه قویتر باشه باید سطح تماسش با خاک بیشتر باشه. مثلا اگر بتونین خردش کنین بهتر هست. لذا چیزی که گفتین کاملا مناسبه.

چهارشنبه 19 آبان1400 - 4:31pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

درود مهندس حمید عزیز
جدیدا مد شده که دوستان یه فرستنده اف ام به مدار اضافه کردند با یه انتن اضافی (حذف کریستال 8 مگاهرتز) .
خواستم بدونم آیا این فرستنده اف ام که به مدار اضافه شده ایا در تحریک یون فلز یا اثر میدانی فلز هم تاثبر داره یا خیر (همون مدار الدرادو که تو بازار میفروشن)
ممنون از پاسخ جناب عالی

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

سه شنبه 25 آبان1400 - 11:22pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
این مساله قبلا مطرح شده و چند بار توضیح دادم. جالبه بدونین این ایده و پیشنهاد چند سال پیش خود بنده بود که در انجمن مطرح کردم! ولی پس از تست و مطالعه زیاد روی سیستم یون یاب به واقعیت داستان همونطور که تشریح کردم رسیدم تا جاییکه نتیجه هیچ تستی خلاف اون نیست. لذا تاثیر مثبت فرستنده از نظر تحریک یون و میدان و امثالهم منتفی هست. البته وجود فرستنده و دریافت بر اساس انعکاس امواج مشابه چیزی که در سیستم های GPR وجود داره تا حدی ممکن هست اما این مساله ربطی به سنس یون فلز قدیمی نداره.
در مورد دستگاهی که فرمودین هیچ چیز خاصی نیست جز مدار فرانکو بعلاوه یک ماژول ولتمتر و یک ماژول فرستنده اف ام آماده که در بازار وجود داره! طراحی خاصی پشتش نیست.

چهارشنبه 25 آبان1400 - 1:29am

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
این مساله قبلا مطرح شده و چند بار توضیح دادم. جالبه بدونین این ایده و پیشنهاد چند سال پیش خود بنده بود که در انجمن مطرح کردم! ولی پس از تست و مطالعه زیاد روی سیستم یون یاب به واقعیت داستان همونطور که تشریح کردم رسیدم تا جاییکه نتیجه هیچ تستی خلاف اون نیست. لذا تاثیر مثبت فرستنده از نظر تحریک یون و میدان و امثالهم منتفی هست. البته وجود فرستنده و دریافت بر اساس انعکاس امواج مشابه چیزی که در سیستم های GPR وجود داره تا حدی ممکن هست اما این مساله ربطی به سنس یون فلز قدیمی نداره.
در مورد دستگاهی که فرمودین هیچ چیز خاصی نیست جز مدار فرانکو بعلاوه یک ماژول ولتمتر و یک ماژول فرستنده اف ام آماده که در بازار وجود داره! طراحی خاصی پشتش نیست.

با تشکر از مهندس حمید بابت توضیحات کاملتون
برای بنده هم همیشه سوال بود که اون فرستنده اف ام توی دستگاه الدورادو چه کاری انجام میده.پس در حقیقت اون فرستنده نمادین تعبیه شده و کار خاصی انجام نمیده و اون دستگاه الدورادو همون مدار فرانکو درسته؟
مهندس یه سوال دیگه راجع به دستگاهای آنتنی داشتم اینکه دقیقا ئقتی ما یه نقطه ای یه فلزی رو سنس میکنیم و آنتنها ضربدر میشن چه اتفاقی میفته که آنتن ها ضربدر میشن؟

چهارشنبه 26 آبان1400 - 2:22pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
اون فرستنده اف ام میتونه بجای اسیلاتور اصلی استفاده شده باشه. همینطور برای تست فلزات جدید و یا تست در منزل اینطور بنظر میاد که تاثیر داره چون بر اساس انعکاس امواج عمل میکنه. ولی برای سنس فلز قدیمی و در واقع اصل مساله یون یابی کارایی نداره.
سیستمهای ردیاب آنتنی متفاوت از یون یاب هستن و هیچ منطق علمی مشخصی ندارن. یعنی اینطور نیست که مثلا نیروی خارجی یا موجی سبب حرکت آنتن بشه! ما این رو بارها تست کردیم. بهمین دلیل هنوز کسی موفق به حذف آنتن و جایگزینی اون با نوعی سنسور نشده. لذا ردیاب آنتنی فقط باید توسط اپراتور در دست گرفته بشه تا کار بکنه و اپراتورهای مختلف هم در این زمینه یکسان عمل نمیکنن. در واقع عامل حرکت آنتن نیرویی هست که از دست اپراتور به دسته آنتن وارد میشه و از سیستم عصبی و ذهنیت شخص اپراتور نشات میگیره. مسائلی مثل فرکانس و خوراک و جیوه هم در این سیستمها صرفا روی ذهنیت و سیستم عصبی خود اپراتور تاثیر دارن و از نظر فیزیکی و در ارتباط مستقیم با خود هدف بلحاظ ارسال یا دریافت موج یا هر پدیده شناخته شده دیگری در علم فیزیک مطلقا کاری انجام نمیدن.

چهارشنبه 26 آبان1400 - 4:53pm

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
اون فرستنده اف ام میتونه بجای اسیلاتور اصلی استفاده شده باشه. همینطور برای تست فلزات جدید و یا تست در منزل اینطور بنظر میاد که تاثیر داره چون بر اساس انعکاس امواج عمل میکنه. ولی برای سنس فلز قدیمی و در واقع اصل مساله یون یابی کارایی نداره.
سیستمهای ردیاب آنتنی متفاوت از یون یاب هستن و هیچ منطق علمی مشخصی ندارن. یعنی اینطور نیست که مثلا نیروی خارجی یا موجی سبب حرکت آنتن بشه! ما این رو بارها تست کردیم. بهمین دلیل هنوز کسی موفق به حذف آنتن و جایگزینی اون با نوعی سنسور نشده. لذا ردیاب آنتنی فقط باید توسط اپراتور در دست گرفته بشه تا کار بکنه و اپراتورهای مختلف هم در این زمینه یکسان عمل نمیکنن. در واقع عامل حرکت آنتن نیرویی هست که از دست اپراتور به دسته آنتن وارد میشه و از سیستم عصبی و ذهنیت شخص اپراتور نشات میگیره. مسائلی مثل فرکانس و خوراک و جیوه هم در این سیستمها صرفا روی ذهنیت و سیستم عصبی خود اپراتور تاثیر دارن و از نظر فیزیکی و در ارتباط مستقیم با خود هدف بلحاظ ارسال یا دریافت موج یا هر پدیده شناخته شده دیگری در علم فیزیک مطلقا کاری انجام نمیدن.

ممنونم مهندس
یه توضیح میفرمایید راجع به اینکه چطور از فرستنده اف ام به جای اسیلاتور استفاده میکنن؟
و مورد دیگه اینکه من اون مقدار فلز برنج رو که خدمتتون عرض کرده بودم رو توی یه گودال 25 سانتیمتری ریختم روی اونها رو یه قوطی اسید باتری ریختم و بعد با خاک پر کردم .این مورد برای تست کفایت میکنه و چه مدت باید صبر کنم تا آماده بشه ؟

پنج شنبه 27 آبان1400 - 11:46am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
همونطور که در پاسخ دوستان عرض کردم فرکانس 100 مگاهرتز که در واقع میانه باند FM هست به اون شکل بعنوان اسیلاتور این مدار قابل استفاده نیست چون مدار روی 100 مگاهرتز نه تنها تقویتی نداره بلکه حتی اون رو تضعیف هم میکنه. با این حال چون فرستنده FM موج قوی داره اگر مستقیما بعنوان اسیلاتور استفاده بشه امکان داره بتونه ولتاژ اولیه مورد نیاز رو تامین بکنه. ضمن اینکه بسیاری از این ماژولها دارای اسیلاتور داخلی با فرکانس پایین تری هستن که میشه از خروجی اون هم بعنوان اسیلاتور مدار استفاده کرد.
عمق 25 سانت زیاد مطمئن نیست بخصوص اگر خاک اون قسمت تکان بخوره فرایند تولید و تخلیه یون میتونه با وقفه مواجه بشه. ایشالا که مشکلی نیست و بعد یک ماه جواب میده. البته محیط هم نباید خیلی سرد باشه چون در دمای زیر 10 درجه نتیجه خوبی حاصل نمیشه.

پنج شنبه 27 آبان1400 - 4:19pm

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
همونطور که در پاسخ دوستان عرض کردم فرکانس 100 مگاهرتز که در واقع میانه باند FM هست به اون شکل بعنوان اسیلاتور این مدار قابل استفاده نیست چون مدار روی 100 مگاهرتز نه تنها تقویتی نداره بلکه حتی اون رو تضعیف هم میکنه. با این حال چون فرستنده FM موج قوی داره اگر مستقیما بعنوان اسیلاتور استفاده بشه امکان داره بتونه ولتاژ اولیه مورد نیاز رو تامین بکنه. ضمن اینکه بسیاری از این ماژولها دارای اسیلاتور داخلی با فرکانس پایین تری هستن که میشه از خروجی اون هم بعنوان اسیلاتور مدار استفاده کرد.
عمق 25 سانت زیاد مطمئن نیست بخصوص اگر خاک اون قسمت تکان بخوره فرایند تولید و تخلیه یون میتونه با وقفه مواجه بشه. ایشالا که مشکلی نیست و بعد یک ماه جواب میده. البته محیط هم نباید خیلی سرد باشه چون در دمای زیر 10 درجه نتیجه خوبی حاصل نمیشه.

ممنونم مهندس.به نظر برای دستگاه فرانکو بهترین فرکانس برای کار تقویت کننده همون ۸ مگاهرتز باشه درسته؟
بابت مکان تست به این علت توی عمق ۲۵ سانتیمتری دفن کردم که توی یک محیط ۴ دیواری و هیچ کسی اونجا رفت و آمد نمیکنه و خیالم از این لحاظ راحته

جمعه 28 آبان1400 - 12:14pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بله بنظر من همین 8 مگاهرتز مناسبه. البته این فرکانس با توجه به مدل تقویت کننده مدار مناسب هست وگرنه خود رقم 8 مگاهرتز هیچ اثر خاصی برای یون یابی نداره.

جمعه 28 آبان1400 - 4:52pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 600 , 601 , 602 , 603 , 604 , 605 , 606 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 52 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure