انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 28 خرداد1403 - 8:43pm

پاسخ به موضوع  [ 6507 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 623 , 624 , 625 , 626 , 627 , 628 , 629 ... 651  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. خسته نباشین.
مدار اول شما بنظرم ایرادی نداره. فاصله بین روشن شدن چراغها هم کلا در این طرح زیاد هست و این عادیه.
ولتاژ 6.2 در مدار دوم اشکال داره و حساسیت سنس یونی مدار خیلی پایین میاد. ولتاژ بین 3 تا 4 ولت مناسب هست و البته دوستان تا 5 ولت هم جواب گرفتن ولی بیشتر باشه دیگه کارایی نداره. اینکه میفرمایین حساسیت یونی خوبی داره باید برای هدف واقعی تست بشه وگرنه این مساله از روی تست جرقه های مصنوعی زیاد مشخص نمیشه.
کریستال 12 در مدار سوم درسته که ولتاژ رو پایین میاره ولی دقت کنین عرض کردم این بدلیل کاهش تقویت مدار روی فرکانس بالاتر هست. وگرنه در ورودی همون میزان سیگنال اسیلاتور میکس میشه و از نظر حساسیت زیاد تفاوتی نمیکنه. در واقع ملاک سنجش ولتاژ با کریستال 8 مگاهرتز هست وگرنه رنج ولتاژ مناسب برای کریستالهای دیگه تفاوت داره و این چیزی نیست که بطور دقیق تست شده باشه. لذا از همون 8 مگاهرتز استفاده کنین مطمئن تر هست.
حالا شما اگر هدف یا مکان تست واقعی در اختیار دارین بهتره هر 3 دستگاه رو تست کنین. در غیر این صورت فقط عملکرد مدار اول طبق انتظار هست و در مورد دو مدار دیگه نمیشه مطمئن بود. البته از نظر کارکرد روی اهداف قوی هر 3 جواب میدن ولی برای اهداف ضعیف تفاوت داره.

دوشنبه 21 فروردین1402 - 1:19pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون مهندس

سوال بعدی

یه خط لوله نف به قطر۱متر از آلاسگا به سمت شمال امریکا به طول ۵۰۰کیلومتر کشیده شده
و خاصیت آهنربایی به خودش گرفته و آچار و ابزار فلزی رو از نیم متری میدزده و میچسبه به لوله

در مناطق خودمون لوله های کشاورزی و نفت و گاز و مخابراتی و فیبر نوری هم وجود داره

اینا میتونن باعث خفه شدن یون ها بشن؟

دوشنبه 21 فروردین1402 - 1:54pm

با سلام خدمت مهندس حمید عزیز و دوستان گرامی
امروز بعد از مدتها فهمیدم که داغ شدن روی باکس فرانکو موقع سنس مکانی که قبلا خدمتتون عرض کردم مربوط به فرستنده بوده و هیچ ارتباطی به قسمت گیرنده فرانکو نداره.در فاصله سه الی چهار متری هدفی که چندین بار با فرانکو سنس داشتم گیرنده رو خاموش کردم و فقط فرستنده روشن بود بعد از چند لحظه دیدم باز همون گرمای بالای ۵۰ درجه در قسمت بالای باکس و بخش مدار فرستنده حس شد.فوری فرستنده رو از نقطه هدف دور کردم و حدود بیست متر فاصله گرفتم و کم کم خنک شد اما به محض نزدیک شدن به همون نقطه مجدداً گرم میشد.اگه ممنکنه توضیح بفرمایید دلیل این گرم شدن بیش از حد چی میتونه باشه.ضمنا با رادیو هم تست کردم و وجود فلز تایید شد.با تشکر

دوشنبه 21 فروردین1402 - 3:39pm
کاربر فعال
کاربر فعال

Reza8003 نوشته است:
امروز بعد از مدتها فهمیدم که داغ شدن روی باکس فرانکو موقع سنس مکانی که قبلا خدمتتون عرض کردم مربوط به فرستنده بوده و هیچ ارتباطی به قسمت گیرنده فرانکو نداره.در فاصله سه الی چهار متری هدفی که چندین بار با فرانکو سنس داشتم گیرنده رو خاموش کردم و فقط فرستنده روشن بود بعد از چند لحظه دیدم باز همون گرمای بالای ۵۰ درجه در قسمت بالای باکس و بخش مدار فرستنده حس شد.فوری فرستنده رو از نقطه هدف دور کردم و حدود بیست متر فاصله گرفتم و کم کم خنک شد اما به محض نزدیک شدن به همون نقطه مجدداً گرم میشد.اگه ممنکنه توضیح بفرمایید دلیل این گرم شدن بیش از حد چی میتونه باشه.ضمنا با رادیو هم تست کردم و وجود فلز تایید شد.با تشکر

سلام رضا جان عزیز میشه بگید با رادیو چطوری میشه فلزیابی کرد؟

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

دوشنبه 21 فروردین1402 - 3:57pm
مدیر کل
مدیر کل

alijooon نوشته است:
ممنون مهندس

سوال بعدی

یه خط لوله نف به قطر۱متر از آلاسگا به سمت شمال امریکا به طول ۵۰۰کیلومتر کشیده شده
و خاصیت آهنربایی به خودش گرفته و آچار و ابزار فلزی رو از نیم متری میدزده و میچسبه به لوله

در مناطق خودمون لوله های کشاورزی و نفت و گاز و مخابراتی و فیبر نوری هم وجود داره

البته اینجا که آلاسکا نیست و فکر هم نمیکنم شما بخواین اطراف خط لوله انتقال نفت دنبال چیزی بگردین! :D ولی در مورد برخی لوله ها که داخل زمین قرار دارن و یون تولید کردن با فرانکو قابل سنس هست. نزدیکی آهنربا به هدف مانع تولید یون یا سنس اون نیست اما میتونه مسیر حرکت یونها رو تغییر بده و در این صورت قاعده نقطه 45 درجه شمالی هدف و مرکز سنس به هم میخوره. فیبر نوری هم هیچ تاثیری نداره.

دوشنبه 21 فروردین1402 - 6:27pm
مدیر کل
مدیر کل

Reza8003 نوشته است:

علت داغ کردن فرستنده میتونه انعکاس شدید امواج خود فرستنده از دیوار و یا ورود امواج قوی یونی هدف از طریق آنتن فرستنده به داخل مدارش بوده باشه و معمولا فیدبک سیگنال در خروجی مدارات فرستنده سبب فشار به اون بخش میشه. اما نمیشه گفت برای هر فرستنده ای اینجور هست و بستگی به مدارش هم داره. در هر صورت این ربطی به مدار اصلی فرانکو نداره و عرض کردم اگر هدف یون یابی باشه نباید از این طرح بصورت انعکاس یاب استفاده کرد. بهتر بود از فرانکو بدون فرستنده استفاده و نتیجه سنس رو مقایسه میکردین.

دوشنبه 21 فروردین1402 - 6:33pm

با سلام خدمت مهندس حمید
سوال داشتم از خدمتتون اینکه طریقه ی استفاده از ماژول فرستنده اف ام مجزا توی این مدار به چه صورته ممکنه با تحلیل دیاگرامی توضیح بفرمایید؟
آیا قسمتی از مدار ماژول فرستنده اف ام هست که مستقیم به ورودی میکسر وصل میشه؟یا تنها با آنتن خود ماژول این کار انجام میشه؟
مورد بعد اینکه مارژول های متعددی توی بازار وجود داره با بردهای مختلف معمولا چه نوع ماژولی رو روی این مدار استفاده میکنن ؟
فارغ از بحث کارایی در زمینه یون یابی سوالاتم رو مطرح کردم مهندس .چون توی اینترنت دیدم دستگاهای مختلفی با این شکل ساختن خواستم ببینم به چه صورته

سه شنبه 22 فروردین1402 - 8:56am
مدیر کل
مدیر کل

به چند روش میشه این کار رو انجام داد. مهم این هست که مقدار مناسبی سیگنال به ورودی میکس بشه تا ولتاژ خروجی رو در سطح مناسبی قرار بده. ولی عرض کردم برای یون یابی چنین کاری درست نیست و دستگاه بیشتر حالت انعکاس یاب پیدا میکنه که اگر قرار به ساخت چنین چیزی باشه مداری بمراتب بهتر و حتی ساده تر میشه براش طراحی کرد. لذا چون چنین چیزی مورد تایید من نیست و اصلا ابتدا به ساکن پیشنهاد گذاشتن فرستنده FM از خود بنده شروع شد و بعدها بر اساس تستهای شخصی اون رو رد کردم دیگه وارد جزئیاتش نمیشم.

سه شنبه 22 فروردین1402 - 1:31pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
alijooon نوشته است:
ممنون مهندس

سوال بعدی

البته اینجا که آلاسکا نیست و فکر هم نمیکنم شما بخواین اطراف خط لوله انتقال نفت دنبال چیزی بگردین! :D ولی در مورد برخی لوله ها که داخل زمین قرار دارن و یون تولید کردن با فرانکو قابل سنس هست. نزدیکی آهنربا به هدف مانع تولید یون یا سنس اون نیست اما میتونه مسیر حرکت یونها رو تغییر بده و در این صورت قاعده نقطه 45 درجه شمالی هدف و مرکز سنس به هم میخوره. فیبر نوری هم هیچ تاثیری نداره.

مهندس جان خدارو چه دیدی شلید دفینه های اسکیمو های باستان رو هم درآوردیم :D

منظ رم این بود لوله ها به آهن ربا تبدیل میشن متاثر از میدان مغناطیسی زمین

که جواب دادین
ممنون @};-

چهارشنبه 22 فروردین1402 - 1:06am

حمید نوشته است:
به چند روش میشه این کار رو انجام داد. مهم این هست که مقدار مناسبی سیگنال به ورودی میکس بشه تا ولتاژ خروجی رو در سطح مناسبی قرار بده. ولی عرض کردم برای یون یابی چنین کاری درست نیست و دستگاه بیشتر حالت انعکاس یاب پیدا میکنه که اگر قرار به ساخت چنین چیزی باشه مداری بمراتب بهتر و حتی ساده تر میشه براش طراحی کرد. لذا چون چنین چیزی مورد تایید من نیست و اصلا ابتدا به ساکن پیشنهاد گذاشتن فرستنده FM از خود بنده شروع شد و بعدها بر اساس تستهای شخصی اون رو رد کردم دیگه وارد جزئیاتش نمیشم.

مهندس عزیز اگه امکان داره راجع به روش های اون توضیح بدید چون ذهنم رو مشغول کرده.از طرفی این مدار از فرکانسی به بالا عملا تقویت کنندگی نداره از طرفی فرستنده اف ام ۸۸ تا ۱۰۸ مگاهرتز که خارج از محدوده ی تقویت کنندس.برام سواله که چطور این کار انجام میشه اگه ممکنه یه توضیحی راجع به روش های انجام این کار بدید ممنون میشم.

چهارشنبه 23 فروردین1402 - 10:33am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6507 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 623 , 624 , 625 , 626 , 627 , 628 , 629 ... 651  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 46 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure