انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 31 شهریور1403 - 3:51am

پاسخ به موضوع  [ 6522 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 270 , 271 , 272 , 273 , 274 , 275 , 276 ... 653  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

shavan نوشته است:
سلام
من این مدار رو ساختم اما متاسفانه ولتاژ در خروجی ندارم چه قبل از نصب کریستال و چه بعداز نصب کریستال ولتاژ(پایه امیتر ترانزیستور5 یا پایه 3 آیسی1) صفر هست
اول از ترانزیستور 550 استفاده کردم بعد هم گفتم شاید اشکال از این ترانزیستور باشه در آوردم ترانزیستور 109 انداختم
تو پایه بیس و امیتر همه ترانزیستورها ولتاژ صفر هست
پایه کلکتورها ترانزیستور1 12 ولت - ترانزیستور 2 4ولت- ترانزیستور 3و4 4 ولت -ترانزیستور 5 12ولت هست
الان 4 روزه کلنجار میرم درست نمیشه دوستانی که این مشکل رو داشتن لطفا راهنمایی بفرماین که مشکل از کجا میتونه باشه
کلافه شدم

سلام.شما دستتون رو به زیر خازنهای یک پیکو بزنید .اگه ولتاژ امیتر ترانزیستور 5 بالا رفت یعنی ایراد از تراتزیستور یک و قطعات اطرافشه که معمولا اون مقاومتهای اطرافشو دوستان اشتباه میزنن.

شنبه 9 اردیبهشت1396 - 12:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
milad7 نوشته است:

سلام و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز @};- مهندس جان این قسمت آخرو متوجه نشدم :-?
نقل قول:
اگر در مکانی سنس به سمت زمین یا آسمان وجود نداشته باشه و دستگاه در مرز سنس زمین یا آسمان قرار نگیره بعیده هدفی سنس بشه. این مساله مهمی هست.

آیا منظورتون اینه که جایی مثل کوه بیابون و بدور از امواج مزاحم دستگاه هیچ عکسعلعملی نداره؟ پس اگه اینطور باشه در مناطق شهری و مسکونی فقط داره امواج مزاحمو سنس میکنه ؟

ممنون.
بر اساس قویترین نظریه ای که تا به اینجا وجود داره و فکر میکنم نزدیک به قطعی هست ؛ این نوع سیستم بر مبنای وجود امواج رادیویی در محیط و بازنشر اون توسط فلز مدفون کار میکنه. پس اگر در مکانی امواج رادیویی قوی در رنج فرکانس کاری گیرنده این دستگاه وجود نداشته باشه طبیعتا هیچ چیزی هم سنس نمیشه! حالا با توجه به اینکه فلز فقط میتونه سبب بازنشر و تقویت این امواج در محوطه ای اطراف خودش بشه ؛ در حالت عادی باید روی حساسیت زیاد بدون حضور فلز هم سنس امواج رو داشته باشیم تا نشون بده اصلا امواج رادیویی لازم برای کارکرد این دستگاه وجود داره! لذا با توجه به طیفهای مختلف امواج یا باید جهتگیری آنتن به سمت زمین سبب سنس بشه و یا به سمت آسمان و برخی جهات خاص.
در مورد مکان نزدیک به کوه بنظر من کمی شرایط مشکل هست چون خود کوه بصورت یک منعکس کننده امواج رادیویی عمل میکنه و ممکنه روی اپراتوری و کسب نتیجه اثر جدی داشته باشه که باید به این مورد دقت کرد. اما در مورد بیابان دیگه بستگی به طیف امواج موجود داره. چون در مناطق بسیار دور از شهر نمیشه توقع وجود موج محلی یا زمینی قوی داشت بنظر من باید در ساعاتی کار بشه که امواج آسمانی خوبی وجود داشته باشن. این شرایط معمولا در هنگام شب وجود داره.
در مناطق شهری و خانه هم که بله مشخصه امواج مختلف دریافت و منجر به واکنش دستگاه میشن! سیستم کاری این دستگاه چیزی جز این نیست.

با سپاس از توضیحات عالی مهندس حمید عزیز @};- مهندس جان با توجه به فرمایش شما (این نوع سیستم بر مبنای وجود امواج رادیویی در محیط و بازنشر اون توسط فلز مدفون کار میکنه. پس اگر در مکانی امواج رادیویی قوی در رنج فرکانس کاری گیرنده این دستگاه وجود نداشته باشه طبیعتا هیچ چیزی هم سنس نمیشه!) آیا این موضوع در مورد ردیابهای دیگه مثل ردیاب فرکانسی یا ردیاب یونی هم صدق میکنه؟؟. البته منظورم فقط ردیابهایه که با سیستم الکترونیکی کار میکنند.

شنبه 9 اردیبهشت1396 - 1:19pm
مدیر کل
مدیر کل

afshin نوشته است:
ممنونم مهندس
به نظر شما اگر از یک ماسفت یا ترانزیستور FET بجای Tr2استفاده کنیم تا امپدانس ورودی و سرعت سوییچ زنی بالا بره مفید هست؟

نه لزومی نداره. قرار نیست تغییری در کار مدار ایجاد کنیم! به همین شکل فعلی محدوده فرکانسی مورد نظر رو دریافت و آشکارسازی میکنه. هر تغییری باید در جهت یک هدف مشخص صورت بگیره. امپدانس مساله خاصی نداره و سوئیچ زنی هم که اصلا در چنین طرحی و برای تقویت سیگنال رادیویی مطرح نیست.

شنبه 9 اردیبهشت1396 - 3:33pm
مدیر کل
مدیر کل

shavan نوشته است:
سلام مهندس حمید
خازنهای پلی استر چطور هستن اگه خازنهای مولتی لایر نتونستیم گیر بیاریم میشه از پلی استر ها استفاده کرد
البته فعلا بنده از خازنهای عدسی استفاده کردم که فعلا نتونستم مدار رو راه اندازی کنم در بالا هم اشاره کردم

خسته نباشین.
عرض کردم خازنهایی مثل ام کا تی و پلیستر که بر پایه دی الکتریک فیلم هستن ؛ روی فرکانسهای محدوده مگاهرتز عملکرد مناسبی ندارن. عدسی معمولی هم ثبات و دقت خوبی نداره. در چنین شرایطی بهترین انتخاب مولتی لایر هست.

شنبه 9 اردیبهشت1396 - 3:36pm
مدیر کل
مدیر کل

milad7 نوشته است:

با سپاس از توضیحات عالی مهندس حمید عزیز @};- مهندس جان با توجه به فرمایش شما (این نوع سیستم بر مبنای وجود امواج رادیویی در محیط و بازنشر اون توسط فلز مدفون کار میکنه. پس اگر در مکانی امواج رادیویی قوی در رنج فرکانس کاری گیرنده این دستگاه وجود نداشته باشه طبیعتا هیچ چیزی هم سنس نمیشه!) آیا این موضوع در مورد ردیابهای دیگه مثل ردیاب فرکانسی یا ردیاب یونی هم صدق میکنه؟؟. البته منظورم فقط ردیابهایه که با سیستم الکترونیکی کار میکنند.

خواهش میکنم.
مطلبی که عرض کردم مربوط به همین طرح خاص بود. بنظر من ارتباطی بین عملکرد این طرح و ردیاب آنتنی مرسوم وجود نداره و تفاوتهای فاحش بین این دو سیستم مشخصه. ردیاب آنتنی هم از نوع الکترونیکی نیست! پس اگر منظور شما طرحهای مشابه دیگری باشن که اونها هم به نوعی گیرنده امواج رادیویی هستن ؛ بله داستان مشابه همین مدار هست و فقط ممکنه طیف فرکانس دریافتی متفاوت باشه.

شنبه 9 اردیبهشت1396 - 3:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
milad7 نوشته است:

خواهش میکنم.
مطلبی که عرض کردم مربوط به همین طرح خاص بود. بنظر من ارتباطی بین عملکرد این طرح و ردیاب آنتنی مرسوم وجود نداره و تفاوتهای فاحش بین این دو سیستم مشخصه. ردیاب آنتنی هم از نوع الکترونیکی نیست! پس اگر منظور شما طرحهای مشابه دیگری باشن که اونها هم به نوعی گیرنده امواج رادیویی هستن ؛ بله داستان مشابه همین مدار هست و فقط ممکنه طیف فرکانس دریافتی متفاوت باشه.

بسیار سپاسگذارم مهندس جان @};- پس با این حساب ردیابهای موبایلی و یا ردیابهای انتی مثل ردیاب انجمن میشه در مناطق بدور از هر نوع امواج با خیال راحت استفاده کرد. و مشکلی در عملکرد دستگاه بوجود نمیاد @};- :YMPEACE:

یکشنبه 10 اردیبهشت1396 - 7:48am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام
اگر سیم پیچ رو بصورت عمود بر مدار نصب کنیم ممکنه از حساسیت سنس دسگاه کم بشه؟

دوشنبه 11 اردیبهشت1396 - 10:06am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهندس حمید یه سوال دارم : :ymhug:
خازن 10 رو میخوام با واریابل جایگزین کنم . یه رادیو خوشکلو بخاطر واریابل ترکوندم :D 6تا پایه داره فک کنم الان از کدوم پایه ها استفاده کنم ؟ مولتی متر که نشون نمیده ظرفیتشو

دوشنبه 11 اردیبهشت1396 - 10:57am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دوستان به نظرتون بهترین روش واسه یونیزه شدن فلزات در مدت کم چیه ؟.

دوشنبه 11 اردیبهشت1396 - 11:02am

سلام دوستان
با عرض معذرت شاید سوالم تکراری باشه ؛ ولی هر چی گشتم جوابم رو پیدا نکردم ؛ تو pcb اقا پیمان : 1- چرا یه دونه پایه روی فیبر برای مثبت led ها در تظر گرفته شده ؟ ایا مثبت ها روی سه تا led بهم وصل میشن ؟ 2- اگه بخام برای مدار میتر بزارم به کجا وصل میشه ؟ 3- مثبت بیزر به کجا وصل میشه ؟
پیوست:
pcb.jpg

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 11 اردیبهشت1396 - 12:12pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6522 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 270 , 271 , 272 , 273 , 274 , 275 , 276 ... 653  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 12 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure