انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 5 اردیبهشت1403 - 12:12am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 590 , 591 , 592 , 593 , 594 , 595 , 596 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

arta1987 نوشته است:
سپاسگزارم،مقاومتی که به ولوم بیست کیلو وصله و مقدار پیش فرضش صدو پنجاه کیلو بود رو به صد کیلو تغییر دادم و مقاومتی که با ولوم پانصد کیلو سری هست رو که دویست و بیست کیلو بود با هشتصد و بیست کیلو جایگزین شد،در واقع گین آپ امپ رو افزایش دادم

ممنون از شما arta ی عزیز بابت راهنمایی تون :YMPEACE:

سر بلند و پیروز...سازگار با ملودی زمان...

چهارشنبه 26 خرداد1400 - 6:51pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوستان در پیوی سوالاتی رو میپرسن بنده ترجیح دادم در عمومی پاسخ بدم که سایر دوستان هم استفاده کنن
1-من هم فیبر جناب عرفان و هم فیبر آقای پیام رو تست کردم و هر دوتا جواب میدن فیبر عرفان چیدمانش مثل فیبر پیام فقط چندتا تفاوت داره ،اول اینکه چون قطعات به صورت سطحی مونتاژ میشن (این روش رو به برزیلی یا جزیره ای میشناسن اهل رادیو) شیلد مدار قوی تره چون پشت و روی فیبر به پلیگان یا زمین وصل میشه ،دومین مزیت فیبر عرفان اینه که فاصله قطعات و طبقات مدار از همدیگه بیشتره ،غیر از این دو مورد مزیت دیگری نداره البته قسمت دیسپلی یا مقایسه گر در فیبر عرفان جداس که به نظر من مزیتی که نداره هیچ باعث میشه سیم کشی داخل مدار هم بیشتر و طولانی تر بشه.
2-تمام خازن های مدار حتی خازن22nf مربوط به بخش دیسپلی رو از نوع عدسی بذارید،بهترین مارک خازن عدسی هم npo هست که تو بازار اگر بگردین پیدا میشه سایت سیلمیک هم بیشترشو داره.
3-بتای ترانزیستور کمتر از 550 نباشه طبق تجربه بهترین ترانزیستور mpsa18 هست که قبلا مهندس حمید پیشنهاد کردن هم بتای بالاتری دارند هم به نسبت نویز فیگرشون کمتره البته پیدا کردنش سخته.
4-مدارو به هر شکلی و شیوه ای باکس میکنید حتماو حتما یک دسته بلند حدود 25 تا سی سانت براش در نظر بگیرید و موقع کاوش انتهای دسته رو بگیرید طوری که دست بیشترین فاصله رو با باکس داشته باشه،اگر باکستون شیلد نشه و سلف هم عمودی نباشه کار کردن باهاش خیلی سخته حتما این دوتا کار رو انجام بدین.
5-چون آنتن مدار تلسکوپیه و این آنتن ها اموج رو در راستای عمود دریافت میکنن پس موقع کاوش نوک آنتن رو خیلی به زمین نزدیک نکنید چون چیزی دریافت نمیکنید این مورد رو در روی هدف واقعی تست کردم.
6-مهمترین نکته که قبلا اساتید به ویژه مهندس حمید چند بار تاکید کردن این هست که از طرح دو سلف و یا همون تقویت کننده آنتن استفاده نکنید،این طرح چندتا ایراد داره ابتدایی ترینش هم این هست که این طرح تطبیق امپدانس ورودی رو بهم زده و هر کسی هم خواست با اجازه از اساتید بنده به طور علمی و شبیه سازی با ads براش اثبات میکنم که طرح دو سلف نویز مدار رو بیشتر کرده و قدرت دریافت اثر دفینه رو کاهش داده
7-بهترین ولتاژ برای خروجی سنسور بین چهار تا چهار و نیم هست،اکثر دوستان مشکل دارند در تنظیم ولتاژ و معمولا ولتاژ خروجیشون زیاده حتی با اضافه کردن خازنهای سری ،دلیلش هم ساده هست وقتی که فاصله اسیلاتور مدار با میکسر کم باشه این اتفاق رخ میده مخصوصا اگر بتا هم زیاد باشه ،در فیبر عرفان این مشکل کمی حل شده ولی بهتره باز هم فاصله این دو قسمت بیشتر بشه تا بهتر جواب بگیرین
8-چندتا طرح و تغییرات ارائه شده برای این مدار یکیش دو سلف و آمپلی آنتن بود یکیش اضافه شدن یک بخش به اسیلاتور و تبدیل به 20 مگا هرتز،یکی دیگه جایگزینی سلف با سلف بشکه ای و تغییرات دیگه که من همه رو تست کردم روی هدف واقعی هیچکدام جواب ندادن و بهترین طرح همون طرح ابتدایی هست
در پایان جا داره تشکر کنم از مهندس حمید بزرگوار که خیلی چیزها ازشون آموختم ،از استاد احمدی که بیشترین کمک رو به من کردن و همچنین سایر دوستان

شنبه 29 خرداد1400 - 5:25pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
خیلی ممنون. لطف دارین. @};-

شنبه 29 خرداد1400 - 6:44pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز و همه دوستان،آقا حمید اگه امکانش هست منو در مورد گرفتن ولتاژ مدار راهنمایی کنین،هر چی توی تایپیک گشتم نتونستم پیدا کنم جواب سوالم رو و نهایتا مزاحم شما شدم،مداری که ساختم به توصیه شما طرح آقا پیام بود،اینکه برای ولتاژ گیری که دوستان گفته بودن باید چیزی در حد ۲ تا ۶ ولت باشه اگه اشتباه نکرده باشم حالت ولومها چطور باشه و در چه حالتی از تنظیم باشه و ولتاژ گیری کنم،چون با چرخوندن ولومها ولتاژ برا من تغییر میکنه از حدود ۱ ولت تا نهایتا ۹ و خورده ای،قبلا کمال تشکر رو از راهنمایی های شما دارم

سر بلند و پیروز...سازگار با ملودی زمان...

دوشنبه 31 خرداد1400 - 10:24pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. خواهش میکنم.
در مورد ولتاژ گیری بنده و سایر دوستان بارها گفتیم تست ولتاژ مورد نظر ما بین پایه 3 آیسی 358 و زمین مدار انجام میشه. طبیعتا چون این نقطه قبل از تقویت آپ امپ هست بهیچ وجه وضعیت ولومها تاثیری نداره وگرنه که این تنظیم ولتاژ معنی نداشت. از نظر عدد ولتاژ هم طبق تجربه من و سایر دوستان در مجموع 4 ولت مناسب هست.

دوشنبه 31 خرداد1400 - 10:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

درود و تشکر از مهند حمید عزیز
الان مدت 5 روز کاوش بودم
و نتیجه گرفتم این بوده جاهایی ما آسمان نمیتونیم با انتن تریشر یا فرانکو بگیریم - هیچ فلزی نمیتونیم شکار کنیم
حالا سوال اینجاست در فرانکو با تغییر آنی میشه آسمان گرفت ولی در تریشر باید چه کاری انجام بدیم
مهندس در مورد اثر اسمان توضیح میدید ایا این فرانکاس رادیویی هست ما میگیرم
ایا فرکانس رادیویی کمک به شکار فلز میکنه؟
مثلامکان انتن مبایل داره ولی اسمان نمیشه گرفت و هیچ فلزی نمیشه شکار کرد
که با فلزجو لوازم مفرغی زیادی از همون مکان در اوردم - تو این 2 سالی که با تریشر و کمی با فرانکو کار کردم متوجه این موضوع شدم
مثال بعدی قبرستانی بود که به شدت اثر اسمان بالا بود و به راحتی قبر های داری فلز نقطه میکردم -حالا دقیقا اثر اسمان ایا به زمین و نیروی مغناطیسی بر میگرده یا چیز دیگر
چون تست بسیار زیادی انجام دادم - همون مکان باستانی پر مفرغ در دره بود ولی سیگنال رادیویی و حتی مبایل و نت فعال - حالا به بالاتریبن جای اون منطقه رفتم دقیقا اثر اسمنون وجود نداشت و فراکانس رادیویی و مبایل با بهترین کیفیت وجود داشت
مهندس حمید عزیز اگر توضیح علمی وجود داره در مورد این مورد خواهش میکنم راهنمایی کنید - و اگر روشی وجود داره با تریشر که بتونیم در اون مکان نیز کار کنیم راهنمایی بفرمایید با تشکر

چاره ای نیست

این روزها طرح روی جلد آدمهاست

که پرفروششان میکند نه متنشان!

شنبه 5 تیر1400 - 11:00am
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. خسته نباشین.
در یون یابی چه با فرانکو چه تریشر و یا مینرو و ... ما چیزی بعنوان اثر آسمان نداریم! این رو قبلا توضیح دادم. آسمان بخودی خود سیگنال یا اثر خاصی مرتبط با یون نداره که توسط این دستگاهها سنس بشه. چیزی که در برخی جاها با بالا گرفتن آنتن دستگاه ایجاد سنس میکنه همون امواج رادیویی در طیفی خاص هست که با طیف فرکانسی که این دستگاهها آشکارسازی میکنن مشابهت داره و لذا ایجاد سنس میکنه. هر موج رادیویی هم منجر به سنس نمیشه.
توضیح دادم بر اساس تستهای من و البته علمی که پشت داستان یون یابی وجود داره برای سنس اثر یون دفینه نه تنها نیاز به هیچ موج رادیویی اضافی نیست بلکه برعکس در جاهایی که عاری از امواج رادیویی هستن امواج ضعیف تخلیه یونی راحت تر قابل آشکارسازی هست. اینکه دوستان بعضا خلاف این تصور میکنن حاصل تستهای ناقص توام با ذهنیت اشتباه هست وگرنه یون یاب اصلا نیاز به موج اضافی نداره. فرایندی که منجر به تولید و تخلیه یون فلز در زمین میشه بسادگی مشابه چیزی هست که در پیل ولتا اتفاق میفته و میتونین در موردش مطالعه کنین. بهمین دلیل نیاز به ترکیبات فلزی توام با محیط مناسب وجود داره تا تحت دما و شرایط مطلوب به مرور زمان تخلیه یون رخ بده. این همون چیزی هست که شما در باطری هم ملاحظه میکنین. تخلیه یون فلز در زمین هم مشابه جرقه هایی که همه این دستگاهها بهش حساسیت دارن تولید یک پالس سیگنال الکترومغناطیس میکنه که بصورت رادیویی در زمین منتشر میشه با این تفاوت که نوع این جرقه نسبت به جرقه های مصنوعی بمراتب ظریف تر و ضعیف تر هست. ساختار رادیویی سیستمهای یون یاب و حساسیت بالای همه این دستگاهها به انواع جرقه هم خودش نشاندهنده همین نحوه آشکارسازی هست.
تریشر به مراتب نسبت به فرانکو حساس تر هست. لذا اگر احساس میکنین دستگاه شما سنس مناسبی نداره ممکنه ایراد از دستگاه شما باشه. در این صورت باید با اقا مجتبی تماس بگیرین.

شنبه 5 تیر1400 - 4:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام خدمت دوستان عزیز بخصوص مهندس حمید

من تمامی صفحات فرانکو را مطالعه و نوت برداری کردم و تقریبا به این نتیجه رسیدم که فیبر جناب پیام را که مهندس حمید هم تایید کردن بسازم فقط چند نکته هست که اگر مهندس حمید جواب بدن ممنون میشم

1- میشه فیبر پیام که یکرو هست را یک فیبر مسی دیگه پشتش چسبوند و بعنوان زمین قوی ازش استفاده کرد مثل فیبر دو رو و تمامی منفیهای مدار را به فیبر پایینی وصل کرد ؟
2- شما گفتید استفاده از یک دیش در داخل جعبه پشت آنتن که انتن از وسطش عبور کنه میتونه کمک کننده باشه و نباید با آنتن تماس پیدا کنه جنسش هم مس یا آلومنیوم باشه بهتره سوال اینکه این دیش را به کجای فیبر متصل کنیم و اندازش چقدر باشه کافیه ؟
3- من آنتن عالی 70 سانتی دارم از تلویزیون سونی سال 1992 و سرش پلاستیک هست و آهنربای نودیوم هم نمیگیردش آیا برای مدار خوبه ؟
4- آیا برای ترانزیستور و کریستال و مقاوتهای پیکو روی برد طوری طرح بزنم که قابل تعویض باشن یا ثابتش کنم ؟
5- شیلد مدار از بیرون بهتره یا از داخل و شیلد به کجای مدار وصل بشه بهتره ؟
6- توصیه به گذاشتن ولتمتر کردید آیا نویز یا کاهش حسایست برای مدار پیش نمیاد ؟
7- اگر از باطری 5 سلول لیتیوم استفاده کنم و جداگونه اونا به کمر بزنم و با سوکت نری مادگی استفاده کنم مشکلی نداره ؟
8- آیا اگر فیبر پیام را بروش برزیلی یا جزیره ای مونتاژ موردی نداره که فیبر را سوراخ نکنم ؟
9- جناب آرتا تو صفحه آخر که از روی فیبر پیام زده بودن گفتن معمولا اونایی که ولتاژ خروجیشون زیاده حتی با اضافه کردن خازنهای سری ،دلیلش هم ساده هست وقتی که فاصله اسیلاتور مدار با میکسر کم باشه این اتفاق رخ میده مخصوصا اگر بتا هم زیاد باشه ،در فیبر عرفان این مشکل کمی حل شده ولی بهتره باز هم فاصله این دو قسمت بیشتر بشه تا بهتر جواب بگیرین میشه . سوال این که این فاصله چطور باید زیاد بشه ؟
10- برای ولومها گفتید بجای 500 کیلو 1 مگ و بجای 22 کیلو از ده دور استفاده بشه آیا میشه بجای ولوم از پتانسومتر با کیفیت استفاده کنیم برای تنظیم بهتر ؟

شرمنده سوال زیاد شد به بزرگی خودتون ببخشید

خداوندا .... دوستانی دارم آیینه تمام نمای عشق . رسمشان معرفت . کردارشان جلای روح و یادشان صفای دلارای من است .
پس آنگاه که دست نیاز به سوی تو میاورند پر کن از آنچه در مرام خدایی توست

شنبه 5 تیر1400 - 6:07pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- بله مشکلی نداره.
2- بله اون صفحه بعنوان زمین آنتن عمل میکنه و قدرت گیرندگی آنتن رو افزایش میده. اصلا هم لزومی نداره بصورت دیش باشه چون سیستم کار این دستگاه و رنج فرکانسی امواج بسیار پایین تر از اون هست که حالت انحنا و کانون دیش عملکردی داشته باشه. لذا یک صفحه صاف فلزی همون کار رو انجام میده. طبیعتا بعنوان صفحه زمین آنتن باید به زمین مدار متصل بشه.
3- مهمترین عامل در قدرت گیرندگی آنتن طول اون هست. ضخامت یا جنس بمراتب کمتر تاثیر دارن. لذا آنتن 70 سانتی با اینکه مناسب هست ولی اگر بتونین آنتن بلندتری در نظر بگیرین میتونه برای سنس اهداف ضعیف کمک کننده باشه.
4- بنظر من نیازی نیست و میتونه ثبات مدار رو پایین بیاره.
5- شیلد باید حداقل 1 سانت تا اتصالات مدار فاصله داشته باشه. از داخل یا بیرون جعبه تفاوتی نداره. طبیعتا شیلد باید به زمین مدار وصل بشه.
6- اگر این کار رو درست انجام بدین و ترجیحا از سیم شیلد دار کوتاه برای اتصال ولتمتر استفاده کنین از نظر نویز تاثیری نداره. از نظر حساسیت هم اگر ولتمتر استاندارد با امپدانس ورودی بالا باشه تاثیر منفی نداره.
7- چون زمین مدار بخودی خود بخشی از آنتن هست توصیه نمیکنم اتصال باطری رو با سیم طولانی و متحرک انجام بدین چون قطعا تکان خوردن اون کمی وضعیت بالانس رو تغییر میده و در شرایطی هم میتونه سبب نویز پذیری بشه. مصرف باطری این مدار کم هست و میتونین از 5 سلول لیتیوم یون موبایلی داخل جعبه استفاده کنین.
8- این مدار در رنج فرکانسی نسبتا بالایی کار میکنه و لذا باید کیفیت فیبر و مونتاژش خوب و تمیز و پایه اتصالات قطعات کوتاه باشه. لذا روشی که میفرمایین رو توصیه نمیکنم.
9- بله هر چه اسیلاتور به بخش ورودی نزدیکتر باشه نشتی امواج بیشتری داره و ولتاژ خروجی بالاتر میره. با این حال بنظر من اصلا نیاز به تغییری در فیبر نیست چون با همون فیبر هم میتونین حتی به ولتاژ حدود صفر برسین. لذا عرض کردم گذاشتن 3 خازن یک پیکو کار صحیحی نیست و تنظیم ولتاژ درستی در اختیار شما قرار نمیده. بهتر هست 3 خازن یک پیکو رو حذف و بجای اون از دو تکه سیم روکشدار مفتولی کوتاه مثل سیم لاکی استفاده کنین. در این صورت به سادگی با نزدیک کردن و در صورت لزوم میزان تاباندن این دو سیم کنار هم میتونین ولتاژ رو تنظیم کنین. در واقع با این روش یک خازن متغیر دستساز در رنج دهم پیکو میسازیم که به مراتب بهتر از خازن ثابت جواب میده.
10- بله ولوم 500 کیلو برای حساسیت بالاتر بهتره 1 مگ معمولی باشه یا اصلا از مقاومت ثابت 1 مگ استفاده بشه. در واقع اگر از آنتن تلسکوپی استفاده کنین جهت کم کردن حساسیت میتونین طولش رو کوتاه تر کنین و دیگه نیازی به ولوم حساسیت وجود نداره. حذف این ولوم میتونه کمی ثبات دستگاه رو بیشتر بکنه. اما در مورد ولوم 20 کیلو چون بالانس آستانه دقیق رو انجام میده باید حتما 10 دور باشه.

شنبه 5 تیر1400 - 8:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
1- بله مشکلی نداره.
2- بله اون صفحه بعنوان زمین آنتن عمل میکنه و قدرت گیرندگی آنتن رو افزایش میده. اصلا هم لزومی نداره بصورت دیش باشه چون سیستم کار این دستگاه و رنج فرکانسی امواج بسیار پایین تر از اون هست که حالت انحنا و کانون دیش عملکردی داشته باشه. لذا یک صفحه صاف فلزی همون کار رو انجام میده. طبیعتا بعنوان صفحه زمین آنتن باید به زمین مدار متصل بشه.
3- مهمترین عامل در قدرت گیرندگی آنتن طول اون هست. ضخامت یا جنس بمراتب کمتر تاثیر دارن. لذا آنتن 70 سانتی با اینکه مناسب هست ولی اگر بتونین آنتن بلندتری در نظر بگیرین میتونه برای سنس اهداف ضعیف کمک کننده باشه.
4- بنظر من نیازی نیست و میتونه ثبات مدار رو پایین بیاره.
5- شیلد باید حداقل 1 سانت تا اتصالات مدار فاصله داشته باشه. از داخل یا بیرون جعبه تفاوتی نداره. طبیعتا شیلد باید به زمین مدار وصل بشه.
6- اگر این کار رو درست انجام بدین و ترجیحا از سیم شیلد دار کوتاه برای اتصال ولتمتر استفاده کنین از نظر نویز تاثیری نداره. از نظر حساسیت هم اگر ولتمتر استاندارد با امپدانس ورودی بالا باشه تاثیر منفی نداره.
7- چون زمین مدار بخودی خود بخشی از آنتن هست توصیه نمیکنم اتصال باطری رو با سیم طولانی و متحرک انجام بدین چون قطعا تکان خوردن اون کمی وضعیت بالانس رو تغییر میده و در شرایطی هم میتونه سبب نویز پذیری بشه. مصرف باطری این مدار کم هست و میتونین از 5 سلول لیتیوم یون موبایلی داخل جعبه استفاده کنین.
8- این مدار در رنج فرکانسی نسبتا بالایی کار میکنه و لذا باید کیفیت فیبر و مونتاژش خوب و تمیز و پایه اتصالات قطعات کوتاه باشه. لذا روشی که میفرمایین رو توصیه نمیکنم.
9- بله هر چه اسیلاتور به بخش ورودی نزدیکتر باشه نشتی امواج بیشتری داره و ولتاژ خروجی بالاتر میره. با این حال بنظر من اصلا نیاز به تغییری در فیبر نیست چون با همون فیبر هم میتونین حتی به ولتاژ حدود صفر برسین. لذا عرض کردم گذاشتن 3 خازن یک پیکو کار صحیحی نیست و تنظیم ولتاژ درستی در اختیار شما قرار نمیده. بهتر هست 3 خازن یک پیکو رو حذف و بجای اون از دو تکه سیم روکشدار مفتولی کوتاه مثل سیم لاکی استفاده کنین. در این صورت به سادگی با نزدیک کردن و در صورت لزوم میزان تاباندن این دو سیم کنار هم میتونین ولتاژ رو تنظیم کنین. در واقع با این روش یک خازن متغیر دستساز در رنج دهم پیکو میسازیم که به مراتب بهتر از خازن ثابت جواب میده.
10- بله ولوم 500 کیلو برای حساسیت بالاتر بهتره 1 مگ معمولی باشه یا اصلا از مقاومت ثابت 1 مگ استفاده بشه. در واقع اگر از آنتن تلسکوپی استفاده کنین جهت کم کردن حساسیت میتونین طولش رو کوتاه تر کنین و دیگه نیازی به ولوم حساسیت وجود نداره. حذف این ولوم میتونه کمی ثبات دستگاه رو بیشتر بکنه. اما در مورد ولوم 20 کیلو چون بالانس آستانه دقیق رو انجام میده باید حتما 10 دور باشه.

واقعا ممنون مهندس بابت وقتی که برای جواب دادن گذاشتید مثل همیشه عالی و با منطق و دلیل علمی . تشکر ویژه

خداوندا .... دوستانی دارم آیینه تمام نمای عشق . رسمشان معرفت . کردارشان جلای روح و یادشان صفای دلارای من است .
پس آنگاه که دست نیاز به سوی تو میاورند پر کن از آنچه در مرام خدایی توست

شنبه 5 تیر1400 - 10:06pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 590 , 591 , 592 , 593 , 594 , 595 , 596 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 54 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure