انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 9 فروردین1403 - 2:30am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 525 , 526 , 527 , 528 , 529 , 530 , 531 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جهان بین نوشته است:
بهرام جان اینم ذهنیت من بعنوان دیسپلی :D حالا شاید مدار اصولی برای کانکت به موبایل در نظر نگرفتم YMWHISTLE ولی کلا دوست داشتم برای تفکیک دقت طرح کاری بشه :YMPRAY: مدار با aux چهار خط به دو پین اخر که برای میکروفون هست وصل میشه :ymsmug:

شاید بشه گفت اخرین ضعف فرانکو بعنوان طرح نقطه زن تنظیم سطح سیگنال اسیلاتور هست که من بهش میگم استانه ورودی که تنظیمش مشکله مگه شما ایده ای بدهید

وگرنه با استانه خروجی هم با ولوم تنظیم میشه اما دقت لازم رو با ولوم اسیلاتور میشه داشت که طرحی با ثبات براش نداریم 8-|

جایگزینی مث اعمال سیگنال کیلوهرتزی با مادون قرمر به انتن که فقط کار تنظیم ولتاژش مث مگاهرتز اینقدر عذاب اور نباشه :((

این اپ اندرویدم جهت تست و بررسی دوستانه ;;) حالا ببینیم رفتار دیسپلی اندرویدی چجوریه \M/

:ymhug:

خب ایده بدی نیست اما دردسراش که بیشتر میشه اگه بخش خروج که کشیدی نگاه کنی بعد فیلترها مولفه دی سی رو حذف کردین وفقط سیگنال ای سی رو عبور دادین که کارایی مدارو کم میکنه چون فرانکو با تغییر ولتاژ قادره سنس کنه که اینجا نقش ترانزیستورهای3و4 مشخص هست.البته میشه پارازیت تغییر ولتاژ رو هم شنید که این کار به خوبی تغییر ولتاژ ومقایسه ونشون دادنش با نمایشگرها نمیتونه باشه.اگه هدف صوتی کردن باشه راهای بهتری هم هست که لااقل میشه مطمئن شد که سنسی رخ داده .الان بخش خروجی و نمایشگرها به نظرم مشکل خاصی ندارن مهمترش قسمت گیرنده ما هست که باید روش کار بشه که ضعف های زیادی داره که بماند.کنترل بخش اوسیلاتور هم با تعویض کریستال به راحتی قابل جبران اگه یکم ابتکار هم باشه میشه کاریی کرد که ولتاژ رو با ولوم یا کلید بدست گرفت که البته باز هم زیاد کمکی نمیکنه چون من با اینکه خودم اینکارو کردم اما بیشتر مکانها روی یک ولتاژ ثابت هم جواب داده وممکنه بعضی مکانها نیاز باشه تا ی دستی به این ولوم بزنم که تا الان نیاز نبوده اینکارو هم بکنم .الان مشکل ولتاژ خروجی نیست ضعف سیگنال ورودی هست که اگه ما روی 2 ولت تنظیم کنیم یا 5 ولت فقط مقدار کمی تاثیر میگیره که مکانهایی که فاقد امواج هست اگه2 ولت هم باشه باز فایده چندانی نداره وممکنه کمی کارو جلو ببره.درمورد تفکیک هم در کل شدنی نیست چون اینجا ما امواج رادیویی داریم که براساس میزان رسانایی هدف برای فرانکو قابل شناسایه واین کار سختی هست که با این شیوه هم بشه کاریی از پیش برد.شاید شدنی باشه اما خیلی مشکل. چون بزرگی وکوچیکی همینطور عمق دفن هدف و زمان دفنش خاک منطقه ومیزان نفوذ پذیری امواج توی منطقه همه تاثیر میزارن و شاید یک جنس با تمام مشخصاتش توی یک منطقه به یک شکل دیگه سنس بشه.اما من پیشنهاد میکنم فرانکو رو در حد ایده آل باید در آورد تا آهنی جات سنس نشه همین کفایت میکنه.اگه نظر من رو بخوای من پیشنهاد میکنم روی اپراتوری فرانکو و نقطه زنی کار بشه که نکته قابل تاملی هست اکثر دوستان با این قسمتها بیشتر مشکل دارن یا دوستانی هستن که با عمق زنی فرانکو مشکل داشتن و فکر میکنن فرانکو یک سطح زن هست که تا حدودی هم هست که بستگی به خیلی چیزها داره اما عمقزنی هم میکنه که این ضعف و تناقض رو باید رفع کرد.یا بزرگترین مشکلی که فرانکو الان حاظر داره مکانهایی هستن که فرانکو لنگ میزنه وکارایی خودش رو از دست میده من خودم به این قسمت موضوع برخورد کردم که این مشکلها باید برطرف بشه وگرنه کار کردن رو موضوعات فرعی کمک زیادی به ما نمیکنه جهانبین جان.ی مثال خوب هم بزنم.من خودم مکانی بودم که با تمام قدرت امواج رادیویی رو دریافت میکردم یعنی تمام کاراکترها فول میشدن تو این مناطق هدفی اگه باشه حتی عمق7 یا8 متر هم ممکنه سنس بشه.اما پاینتر که حرکت کردم به سمت دامنه تپه.بین دو کوه قرار گرفتم که با حساست وگین بالا هم نتونستم یک کاراکتر از السی دی رو روشن کنم و با ال الی دی هم همینطور.خب این مناطق اگه هدفی در50 سانتی هم باشه یا سنس نمیشه یا به سختی سنس میشه.این مشکل مهمترین بخش این مدار محسوب میشه بیشتر تمرکزتون رو روی این نکات بزارین بهتره @};-

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

چهارشنبه 2 مهر1399 - 4:08am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
ای گل گفتی :x خودمم دقیقا روی گیرندگی کارایی دارم میکنم :ymhug: طبق اول تقویت یه مشکل اساسی داره

بعد هم همین حالت بین دو تا کوه برای منم پیش اومده که نه اثر اسمان نه حتی یه ال ای دی تحریک نمیشد - خروجی صفر صفر بود [-(

از حیث تغییر تعداد دور سیمپیچ بنظرم اینجا که گیرندگی 0 هست میشه اونو لحاظ کرد ولی فقط یکی راه حلی داره که همین حدود 100 مگا رو با تعداد دور بیشتر لحاظ کرد که اگه بلد باشی بما هم یاد بدی عالیه --- ینی مثلا با 3 دور که حدود 100 مگ رو داریم یکی هم با 10 دور بتونیم 100 مگ رو تنظیم کنیم - تجربیاتت واقعا کمکم کرد --- دمت گرم رفیق :ymapplause:

چهارشنبه 2 مهر1399 - 4:27am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

خواهش میکنم لطف دارین شما خودت گلی @};-
خب طبقه اول گیرنده به خودی خود مشکل چندانی نداره اماعلت اینکه میگم مشکل به این خاطره که وایت بانده و همه سیگنالهای محدوده فیلتر به یکباره وارد طبقات مداریی میشن و قدرت تشخیص رو پایین میارن.از این طرف هم شبکه فیلتر طیف وسیعی از سیگنالهارو حذف میکنن این دوگانگی روی مدار تاثیر بد گذاشته.اگه طبقه گیرنده طوری طراحی میشد که طیف خاصی از امواج تحت تاثیر هدف رو شناسایی میکرد هم ردیاب دقیقتر عمل میکرد و هم شعاع زنی بیشتر داشتیم که اگه بشه کاریی روی این قسمت کرد خوب بود.
در مورد تغییر باند شبکه فیلتر خب اگه قرار باشه سلف تغییر کنه و تعداد دور بیشتری استفاده بشه برای جبران محدوده فرکانس 100 مگاهرتز خازن رو باید کم کنیم تا درست بیاد اما شبکه فیلتر اینجا چندان نقش پر رنگی روی این فرکانس نداره بعد کلی فراز ونشیب و گفته های مهندس و تناقضی که بین تقویت کننده ها وجود داره بهتره این سلف رو تغییر ندیم و حوالی 2 یا 3 دور باقی بمونه و فکر دیگه ایی باید بکنیم که ضعف گیرندگی سیگنال رو با روش معقولتری رفع ورجوع کرد.من خودم ی راهکار دارم ومیدونم عملی هست اما به شرطی که توی اون مکان امواج رو داشته باشیم هر چند ضعیف که معمولا اکثر مکانهایی که سنس وجود نداره به هیمن منوال هست و امواج رادیویی وجود داره اما خیلی ضعیف میشه.مثل قرار گرفتن بین دو کوه یا تپه.اما واسه مکانهایی که کلا امواج نمی تونن نفوذی داشته باشن یا نقطه کور هستن هیچ راهی به ذهنم نمیرسه و به گمونم راهی هم وجود نداشته باشه که معمولا این مکانها خیلی کم هستن .معمولا مکانهایی که ما باهاشون سرو کار داریم بین دشت وکوه و ده و روستاهان که به لطف دکلهای عظیم رادیویی این مکانها همگی تحت پوشش قرار دارن و فقط مشکل قرار گرفتن بین دو کوه وتپه هست که کارایی فرانکو رو به شدت تضعیف میکنه

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

پنج شنبه 3 مهر1399 - 6:37am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بهرام نوشته است:
خواهش میکنم لطف دارین شما خودت گلی @};-
خب طبقه اول گیرنده به خودی خود مشکل چندانی نداره اماعلت اینکه میگم مشکل به این خاطره که وایت بانده و همه سیگنالهای محدوده فیلتر به یکباره وارد طبقات مداریی میشن و قدرت تشخیص رو پایین میارن.از این طرف هم شبکه فیلتر طیف وسیعی از سیگنالهارو حذف میکنن این دوگانگی روی مدار تاثیر بد گذاشته.اگه طبقه گیرنده طوری طراحی میشد که طیف خاصی از امواج تحت تاثیر هدف رو شناسایی میکرد هم ردیاب دقیقتر عمل میکرد و هم شعاع زنی بیشتر داشتیم که اگه بشه کاریی روی این قسمت کرد خوب بود.
در مورد تغییر باند شبکه فیلتر خب اگه قرار باشه سلف تغییر کنه و تعداد دور بیشتری استفاده بشه برای جبران محدوده فرکانس 100 مگاهرتز خازن رو باید کم کنیم تا درست بیاد اما شبکه فیلتر اینجا چندان نقش پر رنگی روی این فرکانس نداره بعد کلی فراز ونشیب و گفته های مهندس و تناقضی که بین تقویت کننده ها وجود داره بهتره این سلف رو تغییر ندیم و حوالی 2 یا 3 دور باقی بمونه و فکر دیگه ایی باید بکنیم که ضعف گیرندگی سیگنال رو با روش معقولتری رفع ورجوع کرد.من خودم ی راهکار دارم ومیدونم عملی هست اما به شرطی که توی اون مکان امواج رو داشته باشیم هر چند ضعیف که معمولا اکثر مکانهایی که سنس وجود نداره به هیمن منوال هست و امواج رادیویی وجود داره اما خیلی ضعیف میشه.مثل قرار گرفتن بین دو کوه یا تپه.اما واسه مکانهایی که کلا امواج نمی تونن نفوذی داشته باشن یا نقطه کور هستن هیچ راهی به ذهنم نمیرسه و به گمونم راهی هم وجود نداشته باشه که معمولا این مکانها خیلی کم هستن .معمولا مکانهایی که ما باهاشون سرو کار داریم بین دشت وکوه و ده و روستاهان که به لطف دکلهای عظیم رادیویی این مکانها همگی تحت پوشش قرار دارن و فقط مشکل قرار گرفتن بین دو کوه وتپه هست که کارایی فرانکو رو به شدت تضعیف میکنه

ممنون از شما بابت توضیحات @};-

سوالی از مهندس حمید دارم در مورد تریشر و فرانکو ---

1- ایا برای دریافت هرچه بهتر یون انتن با پوشش پلاستیکی مشکل سازه؟ یا یون تاثییرش در مدار بصورت جانبی وتخلیه الکترونه؟

2- این تصور که انرژی امواج سوزنی دفینه با سایز جنسی متوسط و چند صدساله اثرش از امواج محیط بیشتره درسته؟
ینی همیشه سطح سیگنال محیط دفینه در شرایط نرمال بیشتر از بقیه قسمتهای اون مکان هست؟

پنج شنبه 3 مهر1399 - 11:31pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- خیر هیچ تاثیری نداره. دریافت اثر تخلیه یون از طریق اشکار سازی سیگنال الکترومغناطیس حاصل از اون هست که حالت موج رادیویی داره و وجود مانعی مثل پلاستیک تاثیری در نحوه دریافت نداره. این مساله بارها آزمایش شده. اتفاقا همین موضوع اثبات میکنه برخلاف تصور اشتباه برخی ؛ یونها در فضای اطراف وجود ندارن و بطور مستقیم به آنتن برخورد نمیکنن! اگر اینطور بود وجود هر مانعی مثل پلاستیک باید موجب عدم سنس میشد.
2- بله بطور معمول اگر امواج محیطی و در واقع نویز محیط اطراف در سطح پایینی باشه امواج مربوط به تخلیه یون حالت مشخص تر داره و بهتر قابل اشکار سازی هست. در واقع این همون بحث کیفیت سیگنال یا S/N هست که در مورد هر گیرنده ای وجود داره. البته این موضوع رو نباید با دریافت انعکاس امواج مزاحم از فلز مورد نظر اشتباه گرفت. چون این نوع سیستمها به دو طریق ممکنه به فلز واکنش نشون بدن. طریقه اصلی اشکار سازی سیگنال حاصل از تخلیه الکتریکی یون فلز قدیمی در زمین هست و حالت دیگری که در محیط کاوش کمتر پیش میاد و بیشتر در محیط پر نویز و مسکونی هست ؛ بدلیل انعکاس و باز نشر سایر امواج در نزدیکی فلزات اتفاق میفته که این مورد ربطی به تخلیه یون و قدیمی بودن فلز نداره.

جمعه 4 مهر1399 - 4:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
1- خیر هیچ تاثیری نداره. دریافت اثر تخلیه یون از طریق اشکار سازی سیگنال الکترومغناطیس حاصل از اون هست که حالت موج رادیویی داره و وجود مانعی مثل پلاستیک تاثیری در نحوه دریافت نداره. این مساله بارها آزمایش شده. اتفاقا همین موضوع اثبات میکنه برخلاف تصور اشتباه برخی ؛ یونها در فضای اطراف وجود ندارن و بطور مستقیم به آنتن برخورد نمیکنن! اگر اینطور بود وجود هر مانعی مثل پلاستیک باید موجب عدم سنس میشد.
2- بله بطور معمول اگر امواج محیطی و در واقع نویز محیط اطراف در سطح پایینی باشه امواج مربوط به تخلیه یون حالت مشخص تر داره و بهتر قابل اشکار سازی هست. در واقع این همون بحث کیفیت سیگنال یا S/N هست که در مورد هر گیرنده ای وجود داره. البته این موضوع رو نباید با دریافت انعکاس امواج مزاحم از فلز مورد نظر اشتباه گرفت. چون این نوع سیستمها به دو طریق ممکنه به فلز واکنش نشون بدن. طریقه اصلی اشکار سازی سیگنال حاصل از تخلیه الکتریکی یون فلز قدیمی در زمین هست و حالت دیگری که در محیط کاوش کمتر پیش میاد و بیشتر در محیط پر نویز و مسکونی هست ؛ بدلیل انعکاس و باز نشر سایر امواج در نزدیکی فلزات اتفاق میفته که این مورد ربطی به تخلیه یون و قدیمی بودن فلز نداره.

بزرگوار توضیحاتون عالی :ymapplause: خیلی به ذهنیت بنده و دوستان کمک کرد :YMPRAY:

1- فقط بحث اینه اگه قدرت گیرندگی امواج مدار رو بالا ببریم بازم میشه گفت در بیابان سیگنال هدف از محیط بالاتره؟

ینی با امپلی یا بدون تقویت نسبت سیگنال همونه و گیرندگی اثر فرقی نمیکنه و یه استانه تنظیم محدود برام گذاشته که همون 10 متر شعاع زنیم بخاطر نوک پیک موج دریافتیه که نمودارش تو تصویر زیر هست که فقط مجاز به تنظیم استانه در همین حدیم

2- حالا نمیدونم تو کوه و بیابون ایا نویزی هست که پیکش از نوک سیگنال فلز مدوفون بیشتر باشه؟
که مجبور به استفاده فیلتر بخصوصی داشته باشیم؟

3- اگر با تقویت مدار راه به جایی نمیبریم - اگر گیرندگی رو با تغییر سلف و انتن بیشتر کنیم بهتر نیست؟
فقط میخواهم بدونم دلیلش چیه که افزایش بیش از 3 دور جواب نمیده؟ مطمنا بخاطر تغییر فرکانس نیست [-X حالا اگر اینجا سیگنال قویتر میشه خب مدار رو تقویتش رو کمتر کنیم چی؟

4- یه بحثی هم هست که اون موج سوزنی فلز مدفون که فرمودید شامل بازه فرکانسی مختلفه ایا فقط یه سیکل موجه که همین یه سیکل شامل همه فرکانسها هست ؟ یا هر سیکل موج خودش یه فرکانسه

ممنون :x

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جمعه 4 مهر1399 - 10:45pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: آشیانه عقاب
جتاب جهانبین
دایرکتتونو چک کنین

شنبه 5 مهر1399 - 3:16pm
مدیر کل
مدیر کل

جهان بین نوشته است:

بزرگوار توضیحاتون عالی :ymapplause: خیلی به ذهنیت بنده و دوستان کمک کرد :YMPRAY:

1- فقط بحث اینه اگه قدرت گیرندگی امواج مدار رو بالا ببریم بازم میشه گفت در بیابان سیگنال هدف از محیط بالاتره؟

ینی با امپلی یا بدون تقویت نسبت سیگنال همونه و گیرندگی اثر فرقی نمیکنه و یه استانه تنظیم محدود برام گذاشته که همون 10 متر شعاع زنیم بخاطر نوک پیک موج دریافتیه که نمودارش تو تصویر زیر هست که فقط مجاز به تنظیم استانه در همین حدیم

2- حالا نمیدونم تو کوه و بیابون ایا نویزی هست که پیکش از نوک سیگنال فلز مدوفون بیشتر باشه؟
که مجبور به استفاده فیلتر بخصوصی داشته باشیم؟

3- اگر با تقویت مدار راه به جایی نمیبریم - اگر گیرندگی رو با تغییر سلف و انتن بیشتر کنیم بهتر نیست؟
فقط میخواهم بدونم دلیلش چیه که افزایش بیش از 3 دور جواب نمیده؟ مطمنا بخاطر تغییر فرکانس نیست [-X حالا اگر اینجا سیگنال قویتر میشه خب مدار رو تقویتش رو کمتر کنیم چی؟

4- یه بحثی هم هست که اون موج سوزنی فلز مدفون که فرمودید شامل بازه فرکانسی مختلفه ایا فقط یه سیکل موجه که همین یه سیکل شامل همه فرکانسها هست ؟ یا هر سیکل موج خودش یه فرکانسه

ممنون :x

خواهش میکنم. @};-
1- با افزایش تقویت مدار طبیعتا سطح آشکارسازی سیگنال مورد نظر هم افزایش پیدا میکنه. اما از نظر کیفیت سیگنال تقویت شده حتی اگر عامل نویز از محیط هم نباشه این مساله تا جایی امکانپذیر هست! در واقع هر یک از قطعات مثل ترانزیستور و حتی مقاومت و خازن مقداری نویز دارن که به نویز سفید یا جانسون معروف هست و ریشه در علم فیزیک کوانتوم داره. لذا هر گیرنده ای تا حدی قابل تقویت هست. فراتر از اون دیگه امکانپذیر نیست. بهمین دلیل میزان تقویت دستگاههای مختلف از حدود مشخصی تجاوز نمیکنه. تقویت این مدار تقریبا در بالاترین حد ممکن هست. در این موارد راه بهتر برای دریافت قویتر استفاده از آنتن مناسب تر مثلا بلندتر یا ضخیم تر هست.
2- بیشترین نویزی که روی این نوع دستگاهها تاثیر میذاره امواجی هست که حالت ضربانی یا مشابه سوزنی داشته باشن و در این بین امواج برخی دکلهای موبایل که با پروتکل GSM کار میکنن بیشتر مشکلساز هست و راه حل قطعی هم براش وجود نداره.
3- عرض کردم از نظر من و البته طبق تستها بهترین و در عین حال ساده ترین مساله استفاده از آنتن قویتر هست. هم طول آنتن و هم ضخامت اون تاثیر گذار هست. صد البته مثل هر آنتنی جنس فلز بکار رفته در آنتن هم کمی تاثیر داره. لذا آنتن باید از فلزاتی نظیر مس یا برنج باشه که البته در مورد آنتن تلسکوپی همینطور هست. در مورد سلف محاسبه سادست. سلف این مدار حدود 60 نانو هانری ظرفیت داره که با توجه به خازن 22 پیکو از نظر رزونانس در محدوده 100 مگاهرتز قرار میگیره و از حیث تناسب فرکانس رزونانس با طول یک آنتن تلسکوپی بزرگ هماهنگ هست و در عین حال از نظر تطبیق امپدانس آنتن تلسکوپی که معمولا دور و بر 40 اهم هست باز هم با مدار هماهنگ میشه. هماهنگی فرکانس رزونانس با طول آنتن در عین تطابق حداکثری امپدانس آنتن و امپدانس ورودی مدار دو نکته ای هستن که سبب میشن سیم پیچ در رنج مشخصی جوابدهی بهتر داشته باشه و اگر خیلی از اون رنج خارج بشه دیگه اکثر اهداف سنس نمیشن. در محاسبات سلف تعداد دور تاثیر زیادی در ظرفیت داره. بهمین دلیل 4 دور در اکثر موارد جواب نمیده مگر اینکه آنتن خیلی قویتر باشه و بتونه تا حدی این موضوع رو جبران کنه.
4- امواج سوزنی بر خلاف امواج سینوسی شامل هارمونیکهای بسیار متنوعی هستن که معمولا از رنج فرکانس چند ده کیلوهرتز تا چند صد مگاهرتز رو در بر میگیره. لذا مثلا مداراتی نظیر پی دی یا دستگاههای مینرو در رنج چند ده و چند صد کیلوهرتز این دریافت رو انجام میدن که طبیعتا بدلیل رنج فرکانسی ؛ آنتن اونها بصورت یک سیم پیچ بزرگ هست و در مدار فرانکو که دریافت در محدوده 100 مگاهرتز هست طبیعتا از آنتن تلسکوپی استفاده میشه. اما بهرحال این مهم هست که بدونین تمام این مدارات و دستگاههای یون یاب یک پدیده مشخص رو دریافت میکنن. بهمین دلیل اگر مثلا هدفی توسط یون یاب های مینرو بهردلیل کلا قابل سنس نباشه با این مدار هم قابل سنس نیست. این هم چیزی هست که آزمایش شده.

شنبه 5 مهر1399 - 6:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: آشیانه عقاب
درود مهندس حمید
بنده یه یونیاب درست کرده بودم شبیه همسن فرانکو که کلیه قطعاتش ترانزیستوری بود
بعد از باتری کتابی استفاده کرده بودم که حساسیتش به جرقه باتری و فندک و لامپ و موبایل در حال زنگ خوب بود و سنس داشت
اومدم مدارمو باتریشو شارژی کردم با همون ولتاژ یکم سیم پیچهارو تغییر دادم و قطعاتمو مولتی لایر کردم دیگه سنس نداشتم
دوباره برگردوندم ب حالت قبل قطعاتو بازم سنس ندارم
ترانزیستورامم عوض کردم ک مدارم تو ناحیه اشباع نرفته باشه
یعنی بغیر مقاومت کل قطعات مدارمو عوض کردم
بنظر شما باتری میتونه اختلالی تو مدار ایجاد کنه یعنی همون ولتاژی ک باتری کتابی داشت همونو لیتیوم ایون زدم
حس میکنم مقاومتها نزدیک ترانزیستور هام تو حالت اشباع هستن نظری دارین ازش بتونم استفاده کنم.پیشاپیش سپاس فراوان

شنبه 5 مهر1399 - 6:17pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
در مورد تست با جرقه باطری و زدن کلید برق و امثالهم "باید" همینطور باشه که یون یاب به اینگونه سیگنالها واکنش داشته باشه. کما اینکه همه مدارات یون یاب از جمله پی دی و فرانکو و دستگاههای مینرو همینطور هستن. همین بیش از هر چیز ثابت میکنه که موج اصلی مورد نظر ما در سنس یون دفینه هم حالت نوعی جرقه یا موج سوزنی داره. اما دقت کنین این شرط لازم هست ولی کافی نیست یعنی هر به اصطلاح جرقه یابی اصلا نمیتونه یون یاب دفینه هم باشه!!! طبق مشاهدات بنده با اسکوپ و روی هدف واقعی سیگنال حاصل از تخلیه یون فلز قدیمی در زمین به مراتب "ضعیف" تر و "ظریف" تر از مدل جرقه های مصنوعی هست که ما باهاشون تست انجام میدیم. بهمین دلیل مداری که میخواد بعنوان یون یاب سر زمین واقعا جوابگو باشه باید هم از حساسیت بالایی برخوردار باشه و هم تنظیمات دقیق تری بخصوص در طبقه ورودی خودش داشته باشه. وگرنه براحتی همه این تستهای مصنوعی رو پشت سر میذاره اما اثر یون دفینه رو سنس نمیکنه. این چیزی هست که با توجه به سختی تست روی هدف واقعی چالش اصلی این نوع سیستمهاست. در مورد موبایل هم دقت کنین فقط برخی گوشیهای موبایل که اغلب قدیمی تر هستن و از پروتکل های اولیه GSM استفاده میکنن هنگام تماس تلفنی روی این مدارات سنس قوی ایجاد میکنن و اغلب گوشیهای جدید چنین تاثیری ندارن.
باطری بخودی خود تاثیری در این موضوع نداره. همینکه ولتاژ رگوله باشه کفایت میکنه. البته بنظر من با توجه به فلزی بودن بدنه اکثر باطری ها بهتره از بخش آنتن تا حد ممکن دورتر باشه و البته با سیمی که حداقل طول و ضخامت رو داشته باشه به مدار وصل بشه. چون جایی که پای نویز یا تداخل در میان هست طول و ضخامت اضافی هر سیمی میتونه مساله ایجاد کنه.
در مورد نوع خازن در چنین مداراتی باید به رنج فرکانسی دقت کرد. مثلا در مورد این مدار وقتی میگیم ورودی با فرکانس 100 مگاهرتز کار میکنه پس خازن 560 پیکوی ورودی و 22 پیکو فقط باید عدسی سرامیک باشن! خازن متداول دیگری نداریم که در این رنج فرکانس خوب و مطمئن عمل بکنه. در طبقات بعدی هم که عملا با فرکانسهای بین 1 تا 10 مگاهرتز سر و کار داریم بهتره از مولتی لایر بجای عدسی استفاده بشه که در عین کارایی فرکانسی مناسب در این رنج ثبات بالانس بهتری نسبت به خازن عدسی برای این نوع مدارات دارای بالانس ایجاد میکنه. سایر انواع رایج خازن مثل پلیستر یا ام کا تی علیرغم کارایی و ثبات عالی در رنج فرکانس صوتی و VLF اصلا مناسب کار در رنج مگاهرتز نیستن و لذا در هیچ کجای این مدار نباید استفاده بشن.
در مورد ترانزیستور شماره دقیق برای این مدار اهمیتی نداره. ولی بنظر من بتای اون نباید خیلی از 400 کمتر یا بیشتر باشه. حدود 400 جواب خوبی میده.
در نهایت عرض کنم صحبت روی همین مدار فرانکو هست که خیلیا ازش جواب گرفتن و واقعا هم کار میکنه. اگر شما مدار دیگری ساختین داستانش جداست و من نمیدونم اصل مدار جوری طراحی شده که کارایی داشته باشه یا خیر. حتی در مورد همین فرانکو هم نوع فیبر و مونتاژ دقیق و تمیز خیلی تاثیر داره. این نوع مدارات بسیار حساس هستن و گاهی فقط با مغفول ماندن نکته ای کوچک مدار از کارایی خارج میشه.

شنبه 5 مهر1399 - 7:57pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 525 , 526 , 527 , 528 , 529 , 530 , 531 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: morteza1357 , mouloud و 40 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure