انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 3:15pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 522 , 523 , 524 , 525 , 526 , 527 , 528 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

Rooz نوشته است:
دورود ، زنده باشی دوست عزیز @};-
مشکل دستگاه شما رفع شد ؟ اگر دلیل ایراد و نکتش رو هم قید کنید بقیه ی دوستان استفاده خواهند کرد .
والبته با پشتکار مطمعنا همه ی مسائل حل می شه ، موفق باشید .

درود بر شما و همه ي دوستان @};- @};-
اتفاقا امروز بعد از يک مدت استراحت رفتم سراغ مدار و الان اومدم که پست بزنم که پست شما رو ديدم دوست عزيز. ممنون از پيگيريتون ^:)^
مشکل ولتاژ بيس و اميتر ترانزيستور5 با تعويض خازن C15 (33نانو) حل شد چون براي رفع عيب که ولتاژ گيري کردم ديدم تا کلکتور ترانزيستور 4 ولتاژ دارم ولي اين خازن 33نانو ولتاژ رو به طبقه بعد منتقل نميکنه (تا قبل خازن ولتاژ وجود داشت ولي بعدش خير) منم تعويضش کردم و مشکل حل شد. سپس رفتم سراغ حساسيت کم مدار
من مطمئن بودم که دستگاهم ايرادي نداره فقط حساسيت بسيار پاييني داره و اصلا چيزيو سنس نميکنه. ولتاژ پايه هاي ترانزيستور و... همه چي چک شده بود. مرز صفر دقيق به دست اومده بود و...
همينجوري که داشتم مدار رو بررسي ميکردم، نظرم به سلف هاي مدار جمع شد. وقتي وظيقه سلف در مدار رو مطالعه کردم شکم رفت به همين سلفها
ازمدار جداشون کردم و از نظر مشخصات طولي و قطري و ... بررسيشون کردم با کمال تعجب ديدم بجاي 10 ميل طول، 20 ميل طول دارند
يعني مشخصاتشون به اين صورت بود. سلف 2دور به طول 20 ميل و قطر 10 ميل!! اومدم بجاش سلف 3 دور بطول 10 ميل و قطر 10 ميل گزاشتم تو مدار و قسمت آمپلي رو حذف کردم (بصورت موقت).
نتيجه اي که گرفتم اينکه حساسيت مدار چند برابر شد و حالا ميتونم بگم مدارم داره يه چيزاي سنس ميکنه. قبلا توي خونه هيچ واکنشي نداشت انگار که خاموشه دستگاه.
در آخر اينکه بايد ببرمش بيابون براي سنس اثر آسمون خيلي اميدوارم بهش

سه شنبه 14 مرداد1399 - 9:58am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دورود بر Fpi گرامی @};-
دقیقا کار واقعی روی این مدار بظاهر ساده حوصله می طلبه تا تمام قلق هاش بدست بیاد ، بسیار عالی نکات خوبی رو مطرح کردی ، همین نکات و عنوان کردنشون راهگشاست و راهنمایی می شه برای دوستان دیگه ، احتمال خراب بودن خازن اگر سرامیک اصل بوده بسیار نادر هست و اگر مولتی لایر بوده معمولا با اعمال حرارت زیاد هویه آسیب می بینن . خودم یک روش ساده ابداع کردم و این هست که قبل از لحیم کردن یک مقدار الکل یا آب رو به دستمال کاغذی آغشته می کنم و ترانزیستور یا خازن و قطعات حساس رو با اون دستمال مرطوب شده می گیرم و بعد پایه ها رو لحیم می کنم :YMPEACE: ، هم لحیم بسیار عالی با قلع براق ایجاد می شه هم دمای اون قطعه به بالای 80 تا 100 درجه نمی رسه که بسیار خوب هست و بطور کامل محافظت می شه از آسیب دیدگی داخلی قطعه .
افزایش طول سلف هم بازه ی دریافت امواج رو عوض می که یعنی اگر پیک دریافتی آنتن 100 مگاهرتز هست اون رو مثلا به 200 مگ منتقل می کنه و چگالی امواج در اون نقطه رو هم تغییر میده. برای دریافت اثر آسمان اگر در حیاط منزل یا نهایتا پشت بام برید می شه تست های خوبی انجام داد و تنظیم نهایی باشه در خارج از شهر .
زنده باشید دوست عزیز @};- :ymapplause:

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

سه شنبه 14 مرداد1399 - 9:12pm
کاربر فعال
کاربر فعال

Rooz نوشته است:
دورود بر Fpi گرامی @};-
دقیقا کار واقعی روی این مدار بظاهر ساده حوصله می طلبه تا تمام قلق هاش بدست بیاد ، بسیار عالی نکات خوبی رو مطرح کردی ، همین نکات و عنوان کردنشون راهگشاست و راهنمایی می شه برای دوستان دیگه ، احتمال خراب بودن خازن اگر سرامیک اصل بوده بسیار نادر هست و اگر مولتی لایر بوده معمولا با اعمال حرارت زیاد هویه آسیب می بینن . خودم یک روش ساده ابداع کردم و این هست که قبل از لحیم کردن یک مقدار الکل یا آب رو به دستمال کاغذی آغشته می کنم و ترانزیستور یا خازن و قطعات حساس رو با اون دستمال مرطوب شده می گیرم و بعد پایه ها رو لحیم می کنم :YMPEACE: ، هم لحیم بسیار عالی با قلع براق ایجاد می شه هم دمای اون قطعه به بالای 80 تا 100 درجه نمی رسه که بسیار خوب هست و بطور کامل محافظت می شه از آسیب دیدگی داخلی قطعه .
افزایش طول سلف هم بازه ی دریافت امواج رو عوض می که یعنی اگر پیک دریافتی آنتن 100 مگاهرتز هست اون رو مثلا به 200 مگ منتقل می کنه و چگالی امواج در اون نقطه رو هم تغییر میده. برای دریافت اثر آسمان اگر در حیاط منزل یا نهایتا پشت بام برید می شه تست های خوبی انجام داد و تنظیم نهایی باشه در خارج از شهر .
زنده باشید دوست عزیز @};- :ymapplause:

سلامت باشید ممنون از شما @};- @};-
به امید موفقیت برای شما وهمه دوستان گل انجمن فلزجو انشاالله :YMPRAY:

سه شنبه 14 مرداد1399 - 10:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

این تاپیک چرا اینقدر ساکت مونده..دوستان من دیشب بیابون تجربه یک سنس جالب رو داشتم که متوجه شدم یک حفره بزرگ یا یک دالان یا راه روی زیرزمینی رو فرانک سنس میکنه.قبلا شنیده بودم اون منطقه ایی که رفتم چند نفری از بومیای منطقه اونجا حفاری داشتن و یک سفید خونه خالی پیدا میکنن و با ناامیدی دوباره با خاک پرش میکنن وبر میگردن.من هم با فرانک رفتم ببینم چه خبره زمانی که رسیدم اون بالا دیدم علائم حفاری قبلی هنوز هویداس یعنی چیزی حدود30 یا 40 سال پیش حفاری شده و سنگهای زیادی بیرون ریخته بودن وتپه هم یک حالت خاص وکشیده داره و از سمت شمال به جنوب به سمت پایین کوه هدایت میشه.شروع کردم به فرانک زنی از روی نواحی حفاری عبور کردم اما چیزی سنس نشد وضیت سیگنال دهی یا سنس آسمون فراتر از تصور بود تمام کارکترای ال سی دی فول شد.مجبور شدم از حساسیت و گین کم کنم.ی نقطه هشدار داد از سمت شمال به سمت جنوب.دوباره از شرق تست کردم با قدرت زیادی سنس شد و برعکسش یعنی غرب.اما چیزی که جالب بود اینکه از جنوب به شمال سنس نداشتم یعنی از سه جهت اصلی سنس وجود داشت اما از جنوب به شمال نه.و نکته دیگه اینکه با این که هشدار خیلی قوی بود اما زمانی که انتن رو به صورت افقی در میاوردم سنس نمی شد و باید نوک انتن رو به زمین میگرفتم و از زاویه 30 درجه حدودی دیگه سنس نمیشد وکاملا هم تکرار پذیر بود وشعاع سنس بی نظمی هم داشت به سمت شرق شعاع محدود اما به سمت غرب شعاع چندمتری داشتم.به سمت جنوب هم همینطور یعنی از شمال به جنوب.بعد متوجه شدم بافت تپه از قسمت کناری یعنی غرب که شعاع زیادی هم داشت یک رگه سنگی داره البته قسمتهای بالاتر کوه که فرانک میزدم هم همین رگه وجود داشت اما سنسی نداشتم وفقط همین قسمت سنس داشتم حتی تمام کوه رو تا پایین فرانک زدم هیچی. احتمال میدم یک در مخفی این قسمت باید باشه و نقطه اصلی هشدار هم یک اتاقک خالی دیگه. یعنی میشه فهمید اتاقک ها یا راه روها هر چقدر هم که قدرتمند سنس بشن به اندازه یک فلز کوچیک هم نیستن چون تجربه سنس فلزات کوچیک رو هم داشتم که تا حدود60 درجه انتن زاویه میگرفت همچنان سنس میشدن.این نکته رو دوستان در نظر بگیرن \M/

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

یکشنبه 1 شهریور1399 - 2:55am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ببرستان جان اگه ممکنه یک عکس از سیستم فرانکویی که ساختی قرار بده.من یک پیام حاوی مطالبی رو برای شما ارسال کردم اما چون هنوز نمیدنم سیستمی که شما ساختی به چه صورت هست مجبور به حذف پیامم شدم.اگه بدونم از کدوم طرح استفاده کردی جدید یا قدیم شاید بتونم کمک کنم تا به چیزی که میخوای برسی منظورم نرمال بودن سیستم تو مکانهایی که ضعف امواج رادیویی وجود داره هر چند هنوز خودم پیاده نکردم و ضرورتی ندیدم اما چون شما با این مشکل روبه رو هستی این ایده رو به شما میدم تا استفاده کنی مطمئنم جواب هم میده \M/

سه شنبه 4 شهریور1399 - 3:52am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام بر مهندس حمید و دوستان علاقه مند
من حالا تازه تغییر مسیر میدم به طرف این فرانکو
کلا منو راهنمایی کنید که مدار فرانکویی که آخرین یا بهترین تغییرات در اون انجام شده در کدام صفحه قرار گرفته؟
و آیا ساختش سخته؟ هزینه؟ دست کمتری یا نزدیک تریشر داره؟
برای ساخت قطعات نایابی داره؟ مشکلات ساخت کدامند از نظر تنظیم یا...؟

همیشه امید داشته باش

سه شنبه 4 شهریور1399 - 8:50am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با اجازه مهندس. دلتا جان دوست خوبم فعلا طرح تغییری نکرده وبه اون صورت کاری روی اون صورت نگرفته میتونین طرح قدیم رو بسازین یا میتونین چند تغییر اخیریی که خود فرانکو روی طرح پیاده کرده بسازی من ترجیح میدم طرح قدیم رو بسازی هم راحت تر مونتاژ میشه و تو تنظیمات مشکل زیادی نداری و هم تجربه ساخت پیدا میکنین و در آینده میتونین تغییرات اخیر رو هم پیاده کنین که من لزومی نمیبینم چون طرح قدیم هم به خوبی چند تغییر اخیر کار میکنه
بهترین پی سی بی هم برد جناب پیام هست وعرفان عزیز که تو صفحات میانی باید بگردید و دقیقا نمی دونم کدوم صفحه چون خودم برد دیگه ایی طراحی کردم.
ساختش هم سخت نیست اما یک قاعده واصولی داره که باید رعایت بشه .انتخاب قطعات باکیفیت وصحیح.مونتاژ مناسب بدون کثیف کاریی.سیمکشی حدالمقدور کوتاه تنظیم درست ولتاژ خروجی بر اساس فاکتورهای حیاطی در مدار( منظورم خازن های 560 پیکو -کریستال وخازن های کوپلاژ بخش اوسیلاتور)
قطعات نایاب هم ترانزیستور اصلی مداره که مهم هم نیست نوع مشابه خیلی بهتر عمل میکنه البته سعی کنید ترانزیستوری انتخاب کنید که بهره تقویت500 و مشخصه نویزش کمتر از 10 باشه.
در مورد مقایسه این دو طرح هم نظری ندارم اما گویا فرانکو و تریشر شبیه به هم هستن اما تریشر مطمئنن تو کلیپایی که دوستان منتشر کردن برد بیشتری داره وحتی حفره زنی جالبی هم ارائه میده حالا نظر دوستانی که خرید کردن باید دونست.امیدورام جواب سوالاتون گرفته باشین @};-

پنج شنبه 5 شهریور1399 - 1:53am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام و درود خدمت همه عزیزان.. اگه ترانزیستوری انتخاب کنیم که نویزش کمتر از 10 باشه یعنی حدود 4 ایا خوبه یا نه؟ و اینکه کدوم قسمتهای مدار رو افزایش برد تاثیر گذارن؟

جمعه 7 شهریور1399 - 3:11pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: آشیانه عقاب
بهرام نوشته است:
ببرستان جان اگه ممکنه یک عکس از سیستم فرانکویی که ساختی قرار بده.من یک پیام حاوی مطالبی رو برای شما ارسال کردم اما چون هنوز نمیدنم سیستمی که شما ساختی به چه صورت هست مجبور به حذف پیامم شدم.اگه بدونم از کدوم طرح استفاده کردی جدید یا قدیم شاید بتونم کمک کنم تا به چیزی که میخوای برسی منظورم نرمال بودن سیستم تو مکانهایی که ضعف امواج رادیویی وجود داره هر چند هنوز خودم پیاده نکردم و ضرورتی ندیدم اما چون شما با این مشکل روبه رو هستی این ایده رو به شما میدم تا استفاده کنی مطمئنم جواب هم میده \M/

درود و عرض ادب خدمت شما
بنده سه سال پیش ساختمش فک کنم پیسیبی پیام بود با سه چراغ و سلف سه دور و ترانزیستورهای bc183c و قطعات مولتی لایر یا عدسی ی برد دیگ زدم ۱۰ چراغش کردم بنا به حرفای اینو اون اخرشم با بردهای دیگم و خراب کردم یا انداختم داخل انباری یا دست اینو اونه
یمدت بیرون رفتم باهاش و دادم دوستان برن چون خودم همیشه وقت ندارم براسا تجربه و صرف گردن زمان متوجه شدم هرجا اون فرکانسو نداره ک بخواد سنس داشته باشه حداقل ۱۰ کیلومتر از شهر دور شی
حالا کاری ندارم یجاهایی امواج هس اما ممکنه یجاهایی نباشه و این ممکنه شانس شمارو برای موفقیت پایینتره بیاره
فک کردین میخوام کپی بزنم یا ندارمش سریع پاک کردین
بنده به چیزی احتیاج ندارم و بغیر از پیدی ک دارم روش کار میکنم بعید میدونم دیگه دلم دوباره به کار بره برای ساخت مداری
پیدی هم چون کوچیک هس و توانایی سنس بالایی داره درسته ک خیلی رازهای نهفته داره اما به نظر من ارزشش رو داره شاید بنده خیلی از رازو رمزاشو کشف کرده باشم شایدم خیر نمیدونم چقد کافیه اما براساس تجربم هر چی ک دونستم پیاده کردم
تقریبا بدون فریت ک هنوز نصب نکردم جرقه رو از یک متر سنس دارم سکه رو از ۲۰ ولی سیم پیچهامم تنظیم نیستن لامپ از فاصله ای دور باید به اسکوپ نگا کنم تا کالیبرش کنم ک فعلا دسترسی ندارم

جمعه 7 شهریور1399 - 3:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با درود دوست عزیز.خب من به شما گفتم که فکرتون درمورد امواج رادیویی تا حدودی اشتباهه امواج مخابراتی در محیطهای باز مثل دشت وبیابون کاربردی تره.دیشب اتفاقا بیرون بودم و تست اثر اسمون یا گیرندگی امواج خیلی فراتر از اینها رخ میده من اصلا داخل شهر نمیتونم این امواج رو در حد یک کاراکتر در نهایت بگیرم.اما اگه بین دو کوه قرار بگیرین بله حرف شما درسته وفرانکو به شدت تضعیف میشه که من برای همین مکانها یک ایده فوق العاده داشتم و پیامی رو واستون فرستادم تا راهگشا باشه البته هنوز این مطلب رو باز نکرده بودم اون پیام هم قبل اینکه بخوام بگم که چه کارهایی رو روی مدار انجام بدین فقط یک متن ساده بود که درخواست کرده بودم عکسی از مدارتون بفرستید تا بدونم از کدوم طرح استفاده کردین منظورم تغییرات جدید یا طرح قدیم نه تغییراتی که خودتون تو قسمت نمایشگر دادین.و یک درخواست دیگه که اگه متن فایل رو داشته باشین خودتون میدونید.. :D
امیدوارم در مورد ساخت وساز بالاخره به یک جایی برسین اما تا اینجا که من میدونم پی دی بدون سیمپیچ با هسته فریت قابلیت یون یابی نداره.چطور شما جرقه باطری رو گرفتین نمیدونم.شاید به واسطه کویل کوچیک بخش گیرنده امگا اینکارو کرده باشین که تا حدودی شدنیه اما بخش اوسیلاتور باید خاموش باشه.اما در کل تغییری ایجاد نمیکنه مهمترین بخش ودوربرد پی دی راه اندازی بخش سیم پیچ فریت هست وگرنه ممکن نیست بتونین یونیابی درست ودور بردی داشته باشین اکثر مشکل دوستان در همین بخش خلاصه شده که نمیتونن این بلوک درست وپر قدرت راه اندازی کنن وتنظیمش هم به شدت سخت هست.نظر من اینه بهتر بود روی فرانکو کار میکردین چون پی دی رو کسی باید روش کار کنه که از بلوک دیاگرامش سر در بیاره وبا تغییر شانسی و موردی ممکن نیست به برد بالا دست پیدا کنین.البته قصدم دلخوری ونا امید کردن شما نیست.چون مشخص شده که تو الکترونیک صاحب نظر نیستین وپی دی جز مدارات شلوغ خسته کننده هست که حتی یک استاد الکترونیک هم شاید بقاش رو به لقاش ببخشه :) با این حال آرزوی جز خوشحالی شما وموفقیتتون در آینده نزدیک ندارم :-BD

شنبه 7 شهریور1399 - 2:09am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 522 , 523 , 524 , 525 , 526 , 527 , 528 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Jamshid13 و 35 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure