انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 1:28pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 491 , 492 , 493 , 494 , 495 , 496 , 497 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
سلام جناب عرفان عزیز

بنده سوالی داشتم در مورد ولتاژها

جناب عرفان اگر از تجربه خودتون بگین , اگر بخواهید میزان درصد ولتاژهای کارمد در اکثر محیطهای که رفتین کدومش بیشتر استفاده داشته؟ این بحث تحقیقاتی هست :YMPEACE: و میدونم در هر محیطی متفاوته. ممنون از شما

1- 6 ولت؟
2- 2ولت؟
3- 3ولت؟
4-4 ولت؟
5- 5 ولت؟

سوال بعد

2- بنظر شما اگر راه حلی باشه که دقت ولتاژ ها به دهم هم برسه تو کار تاثییر مثبنی خواهد داشت؟ مثلا چشمک زدنها با لامپ ثابت و قویتر و خطاهای محیطی سنس نشن؟

اینکه مثلا اگر جایی با 5 ولت اسمون میگیرم با 6 نه خب اگر مرز 4.7 ولت تا 5.3 ولت اسمون سنس بشه ... اگر روی 5.2 بگذاریم بنظرتون احتمال خطا کمتر نمیشه چون لب مرز حساسیت استانه ورودی و خروجی هست

مثال با 5 ولت در نود درجه. اسمون گرفتیم با ولوم استانه 70 درصد

در مثال ساده تر
ما میدونیم با 4.7 تا 5.3 میتونیم بازم اسمون بگیریم ولی فرقش بین تنظیم استانه دیسپلی هست که مثلا باید 80 درصد یا 60 درصد تنظیم بشه خب حالا اگر ما مثلا با ولتاژ 5.2 و استانه 65 درصد اسمون رو در نود بگیریم بنظرتون احتمال گیرندگی اثرات محیطی تقریبا صفر نمیشه . ممنون میشم در صورت امکان این رو هم شما تست کنید و تجربتون رو بیان کنید ... ممنون

پیشاپیش ممنون ار شما

چهارشنبه 13 فروردین1399 - 11:36pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

واقعا میزان ولتاژ مناسب میتونه کاملا متغیر باشه همونطور که فرمودی.اگر بخوای بدونی بیشتر با چه ولتاژهایی اثر اسمون رو در مقدار مناسب کسب کردم جواب اینه حدود ولتاژ 3 ولت.یعنی در محدوده 3 ولت.
در مورد سوال بعدی یت،شما اینگونه گمان میکنی که اثر اسمون از ولتاژ مثلا 4.7 تا 5.3 کسب میشه.در صورتیکه اثر اسمون در مقدار مناسب خیلی محدوده ولتازی کمتری داره.یعنی اثر اسمونی که ما مناسب میدونیم مقداری حدود 80 تا 90 درجه هست و این مقدار همواره در یک مقدار ولتاژ محدود و مشخصی نسبت به هر مکان بدست میاد.یعنی مثلا 5.10 تا 5.20 ولت.یعنی گستره اونقدری که گمان میکنی زیاد نیست و کاملا محدود و مشخص هست.منظورت رو از عبارتهای"70 درصد استانه"متوجه نشدم.

پنج شنبه 13 فروردین1399 - 12:30am
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام و تبریک سال نو خدمت همه دوستان گرامی.اینم از سیستمی که بنده قاب کردم.کل مدار از داخل با ورقه مس یکپارچه شیلد شده همچنین درب قاب هم شیلده که با برداشتنش از روی جعبه مدار حساس تر میشه

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

سر بلند و پیروز...سازگار با ملودی زمان...

پنج شنبه 14 فروردین1399 - 5:46pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
ویولن نوشته است:
درود خدمت مهندس حمید گرامی و یک یک دوستان عزیز.مهندس همون طور که در صفحه قبل توضیح دادم مدار با چرخوندن ولوم ۲۰ کیلو ۱۰ دور مولتی ترن به حداقل فقط میتونه چراغ سوم رو خاموش کنه که اون هم در دور آخر ولوم هست.ولوم مولتی رو از مدار خارج کردم و یه ولوم مامولی ۲۰ کیلو بستم که مدار درست شد.ولی همون طور که خودتون فرمودین لازمه که از ۱۰ دور استفاده کنیم.حال اینکه به نظر شما از ولوم چند کیلو استفاده کنم که ولتاژ رو بتونه پوشش بده و کنترل کنه.قبلا کمال تشکر رو از شما گرامی دارم.

خسته نباشین.
بنظر میرسه ولوم 10 دور رو بدرستی وصل نکردین و بهمین دلیل فقط با ولوم معمولی درست کار کرده! بارها توضیح دادیم ترتیب پایه های ولوم 10 دور با ولوم معمولی فرق داره و در واقع سر وسط واقعی این ولومها اون پایه ای هست که با کمی فاصله در انتهای ولوم قرار گرفته. این نکته رو رعایت کنین باید با ولوم 10 دور هم درست کار بکنه. البته احتمال دیگه خرابی ولوم 10 دور هست که گاها ممکنه در اثر همین اتصال اشتباه هم پیش بیاد. مقدار ولوم هم باید همون 20 کیلو باشه.

سلام و خسته نباشید مهندس حمید عزیز با تعویض ولوم مولتی 20 کیلو مدار درست شد.متسفانه ولومهای مولتی به فرموده شما بسیار حساس هستن که با اشتباه وصل کردن سیمها زود میسوزن.

سه شنبه 19 فروردین1399 - 8:47pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

شما میتونین یک ولوم یک کیلو رو با ولوم بیست کیلو سری کنین و استانه دقیق رو با ولوم یک کیلو انجام بدین

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

سه شنبه 19 فروردین1399 - 9:09pm
کاربر فعال
کاربر فعال

kabahat نوشته است:
شما میتونین یک ولوم یک کیلو رو با ولوم بیست کیلو سری کنین و استانه دقیق رو با ولوم یک کیلو انجام بدین

با درود به شما گرامی.اگه ممکنه نقشه سری کردن ولوم ها رو برام ترسیم کنید.ممنونم @};-

چهارشنبه 19 فروردین1399 - 12:14am

سلام عرض میکنم خدمت هموطنان عزیز
جناب عرفان عزیز با آرزوی سلامتی در این روزها برای شما بنده یک سری سوال از شما دارم که ممنون میشم اگر لطف کنید و پاسخ بدین.بنده هم این مدار رو طبق فرمایشات شما و براساس روش شما در اون فایل راهنما و توضیحاتی که در همین صفحات گفتید ساختم ولی مشکل من اینه که طی 3 شب گذشته که بیرون رفتم هر کاری کردم نتونستم اثر آسمون رو در هیچ زاویه ایی بگیرم توضیحاتی درمورد مدار عرض میکنم شاید مشکل بنده رو بفهمید.
جعبه مدار چوبی هست و آنتن تلوزیون های قدیمی به طول 83 سانت، جعبه رو هم با فویل نازک کاملا(حتی روی جعبه)پوشوندم باطری هم دو عدد 9 ولت کتابی قابل شارژ 300 میلی آمپر مدار در اولین مرحله ساخت به تست دست طبق فرمایشات شما واکنش داشت ولی بعد از اضافه کردن آمپلی و سلف دوم خیر.من فقط تونستم ترانزیستور های c549c ,bc547 ,bc237 ,bc550 ,bc548 ,bc546 , را گیر بیارم .ولوم آستانه رو مولتی ترن گذاشتم و طبق دستورالعمل شما روی اون رو سرولوم تعبیه کردم همچنین ولوم آپلی رو ،اما ولوم 1 مگا همون ولوم های معمولی هستش
آقا عرفان سوالات در ذهن بنده از این جا شروع میشه که 1:مرز صفر ولت برای همه ی این ترانزیستور ها با خازن های بین 100پیکو تا 330پیکو به دست میاد(خازن های 13 و 14)
آیا این طبیعی هست؟
2:در حالت معمولی یعنی استفاده از کریستال اصلی که همون 8 مگا هست و استفاده از 3 خازن 1 پیکو سری شده(خازن های 2و3و4) ولتاز خروجی با همه ی ترانزیستور بیشتر از 6 ولت است استفاده از کریستال 10 مگا هم به طور میانگین بین 0.5 تا 1.5 ولت ولتاز ها رو کاهش میده
3:فقط برای ترانزیستور 549(با بتای 550) باز کردن ولوم آمپلی(از حداقل به سمت حداکثر) ولتاز خروجی رو میتونه از 6.2 تا 2ولت پایین بیاره اما برای بقیه ترانزیستور ها این کاهش ولتاژ فقط در حد چند دهم ولت هست مثلا برای ترانزیستور547( با بتای 380 )وقتی آمپلی در حداقل هست ولتاژ 6.4 و در حداکثر 6.2 .آیا این طبیعی هست؟
4:وقتی ولوم آمپلی رو به سمت حداکثر خودش میبردم متوجه شدم که فقط از یک نقطه ای به بعد باعث کاهش ولتاز میشه با اهمتر که اندازه گرفتم دیدم حدود 4 کیلو اهم بود(کل ولوم 4.7 کیلو هست)یعنی بیشتر این ولوم بلا استفاده است و فقط در چرخش های پایانی روی مدار تاثیر گذار هست آیا این موضوع طبیعی هست؟

با تشکر

چهارشنبه 20 فروردین1399 - 11:42am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Ali.sh نوشته است:
سلام عرض میکنم خدمت هموطنان عزیز
جناب عرفان عزیز با آرزوی سلامتی در این روزها برای شما بنده یک سری سوال از شما دارم که ممنون میشم اگر لطف کنید و پاسخ بدین.بنده هم این مدار رو طبق فرمایشات شما و براساس روش شما در اون فایل راهنما و توضیحاتی که در همین صفحات گفتید ساختم ولی مشکل من اینه که طی 3 شب گذشته که بیرون رفتم هر کاری کردم نتونستم اثر آسمون رو در هیچ زاویه ایی بگیرم توضیحاتی درمورد مدار عرض میکنم شاید مشکل بنده رو بفهمید.
جعبه مدار چوبی هست و آنتن تلوزیون های قدیمی به طول 83 سانت، جعبه رو هم با فویل نازک کاملا(حتی روی جعبه)پوشوندم باطری هم دو عدد 9 ولت کتابی قابل شارژ 300 میلی آمپر مدار در اولین مرحله ساخت به تست دست طبق فرمایشات شما واکنش داشت ولی بعد از اضافه کردن آمپلی و سلف دوم خیر.من فقط تونستم ترانزیستور های c549c ,bc547 ,bc237 ,bc550 ,bc548 ,bc546 , را گیر بیارم .ولوم آستانه رو مولتی ترن گذاشتم و طبق دستورالعمل شما روی اون رو سرولوم تعبیه کردم همچنین ولوم آپلی رو ،اما ولوم 1 مگا همون ولوم های معمولی هستش
آقا عرفان سوالات در ذهن بنده از این جا شروع میشه که 1:مرز صفر ولت برای همه ی این ترانزیستور ها با خازن های بین 100پیکو تا 330پیکو به دست میاد(خازن های 13 و 14)
آیا این طبیعی هست؟
2:در حالت معمولی یعنی استفاده از کریستال اصلی که همون 8 مگا هست و استفاده از 3 خازن 1 پیکو سری شده(خازن های 2و3و4) ولتاز خروجی با همه ی ترانزیستور بیشتر از 6 ولت است استفاده از کریستال 10 مگا هم به طور میانگین بین 0.5 تا 1.5 ولت ولتاز ها رو کاهش میده
3:فقط برای ترانزیستور 549(با بتای 550) باز کردن ولوم آمپلی(از حداقل به سمت حداکثر) ولتاز خروجی رو میتونه از 6.2 تا 2ولت پایین بیاره اما برای بقیه ترانزیستور ها این کاهش ولتاژ فقط در حد چند دهم ولت هست مثلا برای ترانزیستور547( با بتای 380 )وقتی آمپلی در حداقل هست ولتاژ 6.4 و در حداکثر 6.2 .آیا این طبیعی هست؟
4:وقتی ولوم آمپلی رو به سمت حداکثر خودش میبردم متوجه شدم که فقط از یک نقطه ای به بعد باعث کاهش ولتاز میشه با اهمتر که اندازه گرفتم دیدم حدود 4 کیلو اهم بود(کل ولوم 4.7 کیلو هست)یعنی بیشتر این ولوم بلا استفاده است و فقط در چرخش های پایانی روی مدار تاثیر گذار هست آیا این موضوع طبیعی هست؟

با تشکر

سلام.
من قبلا برای 1مگ(یا 2 مگ) و آمپلی و آستانه پتانسیومتر میزاشتم.الان فقط برای آستانه پتانسیومتر گذاشتم و برای 1 مگ و آمپلی ولوم با کیفیت گذاشتم.ولوم 1 مگ من همیشه در حداکثر هست و ولوم آمپلی رو چون ولوم گذاشتم باید هنگام تغییر خیلی کم کم و میلی متری تغییر بدم(چون دیگه پتانسیومتر نیست).
1.این موضوه نشوندهنده ایراد در مدارت هست.ابدا ممکن نیست مدارت درست باشه ولی مرز صفر ولت ترانزیستورهای شما با 100 پیکو تا 330 پیکو بدست بیاد.پس کاملا غیر طبیعی هست.
2.اگر ترانزیستورهای شما همه گیشون با پسوند c باشن این طبیعی هست که ولتاژ خروجی همه گیشون در حالت کریستال 8 مگ و سه عدد خازن 1 پیکو سری و حداقلی ولوم آمپای مقادیری بین 5 تا 6 ولت داشته باشن.پس این موضوع طبیعیه ولی اصلا بطور مطلق نمیتونه ملاک درستی مدار نمیتونه باشه.گذاشتن کریستال 10 مگ بجای 8 مگ هم میتونه همون مقدار تغییر رو در ولتاژ خروجی ایجاد کنه پس این هم طبیعی هست.
3.این موضوع طبیعی نیست و برای همه ترانزیستورها باید تغییرات حداقل نیم ولتی رو شاهد باشی.حالا چرا برای اون یک ترانزیسور تغییرات به ظاهر درست هست و برای بقیه انقدر ناچیز هست نمیدونم.اما ولوم امپلی شما باید در حداقل خودش مقدار کمتری خروجی رو فراهم کنه و وقتی به حداکثر میبری باید باعث افزایش خروجی بشه.احتمالا سرهای کناری رو جابجا گذاشتی .اگر سرها رو به نحوی اتصال دادی که فقط چپگرد راستگرد تغییر کرده ایرادی نیست و به صلیغه و انتخاب شما مربوط میشه ولی شاید اتصال ولوم شما ایراد داشته باشه.چک کن.
4.ولوم 4.7 کیلو باید از ابتدای چرخش خودش به سمت حداکثر تغییرات ولتاژی رو نشون بده،نه اینکه از وسط گستره خودش تغییرات تازه شروع بشه.شما تو سر بندی و اتصال سرهای ولوم خوب دقت کن.مطمئنا در اینجا اختلاف و ایرادی داری.و در چند پست قبلی به یکی از دوستان دقیقا نحوه اتصال سرهای ولوم امپلی رو گفتم.اگر انتخاب میکنی که با راستگرد این ولوم ولتاژ افزایش پیدا کنه به این پستم مراجعه کن و طبق همون روش اتصال بده.

چهارشنبه 20 فروردین1399 - 6:08pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

ویولن نوشته است:
kabahat نوشته است:

با درود به شما گرامی.اگه ممکنه نقشه سری کردن ولوم ها رو برام ترسیم کنید.ممنونم @};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

پنج شنبه 20 فروردین1399 - 12:06am

سلام آقا عرفان بنده ولتاژ هارو در حالت کمترین و بیشترین مقدار ولوم آمپلی با یک مولتی متر دقیق تر اندازه گرفتم که طبق فرموده شما حداقل نیم ولت تغییر ولتاژ رو برای هر ترانزیستور داشتم .مثلا برای ترانزیستور547 ولتاژ از 5.8 تا 6.4 /ترانزیستور550 از 6.25 تا 5.7 و بقیه هم به همین صورت بین نیم تا یک ولت تغییر داشتند اما همچنان ترانزیستور 549 که خدممتون عرض کردم بیشترین تغییر (6.3 تا 0.5 ولت) رو داشت به نظر شما جای امیدواری هست؟
2: در رایطه با اون قسمت که فرمودید ولوم آمپلی در کمترین مقدار اهمی باید مقدار ولتاژ کمتری بده مال بنده دقیقا عکس این قضیه هست و جابجا کردن سیم های کناری هم فقط چپ گرد و راست گرد بودن رو تغییر میده و نه اصل ماجرا ،یعنی با افزایش اهم بین پایه وسط ولوم (متصل به خازن9) و یکی از پایه های کناری که به خازن 1نانو متصل به ترانزیستور 6(منظورم آخرین ترانزیستور اضافه شده) ولتاژ کاهش پیدا میکنه و بلعکس
3:آقا عرفان در رابطه با سوال اولم (مرز صفر ولت برای همه ترانزیستور ها)متاسفانه من متوجه پاسخ تون نشدم بلاخره این موضوع طبیعی هست که مرز صفر ولت برای همه ترانزیستور هایی که نام بردم چیزی بین 100 تا 330 پیکو فاراد به دست میاد یا خیر؟

تمام مدار رو هم چندین و چند بار برسی کردم به نظر ایرادی نداره .خواهش میکنم کمکم کنید چند روزه که خواب و خوراک ندارم

پنج شنبه 21 فروردین1399 - 9:32am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 491 , 492 , 493 , 494 , 495 , 496 , 497 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 49 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure