انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 6:20pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 403 , 404 , 405 , 406 , 407 , 408 , 409 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

ساده عرض کنم توی این کار هرگز این داستانها رو باور نکنین! چون حتی اگر واقعیتی هم درش بوده باشه تا به شما برسه چنان پر و بالی بهش میدن که فقط با دستگاههای موجود در خواب و خیال کاوشگران قابل مقایسه هست! تا چیزی رو با چشم خودتون ندیدین و دقیق بررسی نکردین قبول نکنین. مهندسی الکترونیک هم ربطی به شکست نور لیزر نداره و این مقوله اصلا در مقیاس مدرک کارشناسی الکترونیک نیست. نمونه برداری از خاک هم که کلا مقوله علمی جداگانه ای هست که نیاز به کار میدانی پیچیده ای داره. البته اینها از بعد خوش بینی هست وگرنه تا الان هر چه مشابه این شنیدیم چیزی جز دروغ و خیالپردازی یا سودجویی نبوده و لذا خیلی سادست که هیچ کدوم دوستانی که از این دستگاهها یاد کردن نه خودشون دیدن و نه فیلمی ازش دارن و باقی داستان هم که تکراری هست.

جمعه 3 اسفند1397 - 10:38pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بطور کلی اینچنین روایتهایی که راجع به دستگاههای خاص یا عجیب میشنویم میشه با احتمال قوی گفت یه تقلب یا فریب یا داستانسرایی در موردش وجود داره.بصورتی که اگر شنیده هاتون رو نگه دارید و یکبار با همون شخصی که تابحال فقط ازش شنیده بودید مواجه بشید و یجا با هم همکاری کنید متوجه میشید که قسمت زیادی از شنیده هاتون اصلا مطابق با اونچیزی که دارید میبینید نیست.در کل به مقوله تاریخ و روایتهای تاریخی هیچ اعتمادی قابل اعتنایی نمیشه کرد.چون تاریخ و وقایع نویسی یا تاریخ شفاهی فقط نگاه و ظن شخص ببیننده بوده و چه بسا اصلا مطابق واقعیت نبوده.
اما یه نکته ای وجود داره که میخوام نظر خودمو بگم.شما در توصیفی که کردید صحبت از یه شخص با دو مدل سیستم کاری کردید.اولی وسیله شعاع زن که نوری شبیه لیزر داشته و دومی وسیله ای کمی بزرگتر از موبایل که اسکن میکرده و محفظه ای برای نمونه برداری داشته.با دومی کاری ندارم چون هم ندیدم و هم نشنیدم.اما اولی رو کار دارم تجربه خودم رو در موردش میگم.مختصر میگم چند سال پیش در مورد همین کارها و بدبختیها با پیرمردی همکار شدم.میگفت اگر جایی دفینه باشه،اگر نور افتاب رو با یک عینک(شاید عدسی ،شاید عینک و......)به محل دفینه بتابونید نور منعکس شده زمانی که به روی دفینه برسه محو میشه.یعنی شما اول باید فاصله بگیرید و نور خورشید رو با عینک به زمین منعکس کنید(مثل همون آزمایش متمرکز کردن نور خورشید روی کاغذ که دبستان بودیم انجام میدادیم)سپس وقتی روی زمین افتاد کم کم با حرکت کردن این نور فوکوس شده رو بسمت روی بار ببریم.به گفته پیرمرد اگر باری باشه نور به روی بار که برسه محو میشه و بعد از بار دوباره آشکار میشه.فارغ ازینکه اون عینک یا عدسی چه مقدار محدب باید باشه،اون بار چه مقدار باید باشه که بتونه تاثیر گذاری داشته باشه و دهها شرط دیگه که تحقق همه شون تقریبا سخت هست و عملا این شیوه چقدر میتونه کارایی داشته باشه ،من این مورد تست کردم.دقیقا روی هدفی نور متمرکز شده محو شد.گزارش اینکار رو حدودا دو سال پیش به حمید عزیز دادم اگر یادش بیاد و اگر تو آرشیو پستهای خصوصیش موجود باشه.به هر حال من تجربه کردم که روی بار چندین اثر وجود داره.هم میتونه الکتریسیته ساکن پدید بیاد.هم میتونه شکست الکتریکی ایجاد بشه و هم میتونه فوتونهای نور در بالای هدف شکسته بشه.شاااااااید این سیستم اولی به این شکل عمل کرده.ولی به هر حال به نظرم نمیاد که اینگونه شیوه سنس کردن همه جا و برای همه اهداف جواب بده.

جمعه 3 اسفند1397 - 11:53pm
مدیر کل
مدیر کل

بله عرفان عزیز یادم هست و این رو بر اساس اصول ساده علم فیزیک رد کردم. اما حالا که میفرمایین خودتون تجربه کردین قضیه کمی فرق میکنه! تنها چیزی که بنظرم میرسه این هست که احتمال داره ذرات مادی خاصی در نقطه بالای هدف وجود داشته باشه که هنگام رسیدن روی هدف سبب پراکندگی پرتوهای نوری بشه و کانون نقطه ای روی زمین شکل نگیره. اگر چنین چیزی باشه مشخصات دقیق عدسی اهمیتی نداره. هر چند وقوع این حالت که قاعدتا همیشگی نیست و فقط هم روی نقطه هدف اتفاق میفته نمیتونه بعنوان یک ابزار مناسب برای کاوش مطرح باشه و قطعا یک فلزیاب وسیله مطمئن تری برای نفطه زنی هست ؛ اما بهرحال موضوع جالبیه که از شما خواهش میکنم در صورت تکرار و تایید این تست حتما فیلمی برای ما تهیه کنین. شاید کارهای دیگری بشه بر این اساس انجام داد.

شنبه 3 اسفند1397 - 12:17am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
بله عرفان عزیز یادم هست و این رو بر اساس اصول ساده علم فیزیک رد کردم. اما حالا که میفرمایین خودتون تجربه کردین قضیه کمی فرق میکنه! تنها چیزی که بنظرم میرسه این هست که احتمال داره ذرات مادی خاصی در نقطه بالای هدف وجود داشته باشه که هنگام رسیدن روی هدف سبب پراکندگی پرتوهای نوری بشه و کانون نقطه ای روی زمین شکل نگیره. اگر چنین چیزی باشه مشخصات دقیق عدسی اهمیتی نداره. هر چند وقوع این حالت که قاعدتا همیشگی نیست و فقط هم روی نقطه هدف اتفاق میفته نمیتونه بعنوان یک ابزار مناسب برای کاوش مطرح باشه و قطعا یک فلزیاب وسیله مطمئن تری برای نفطه زنی هست ؛ اما بهرحال موضوع جالبیه که از شما خواهش میکنم در صورت تکرار و تایید این تست حتما فیلمی برای ما تهیه کنین. شاید کارهای دیگری بشه بر این اساس انجام داد.

ممنونم.
بله کاربردی نیست و فراهم کردن مجموعه شرایط لازم برای عملی شدن تست دشواره. از قرار دادن فیلم معذورم چون در توانم نیست بتونم شرایط گذشته رو فراهم کنم ویا اونچنان شرایطی دوباره جای دیگه ای فراهم بشه که قابل تست باشه.نمیدونم محو نور روی دفینه رو میشه توی فیلم نشون داد یا خیر ،چون به وضوح و نمایش رنگ دقیقی نیازه که با چشم قابل روئیته ولی با لنز دوربین !!!!!!!نمیدونم!!!!!!!

شنبه 3 اسفند1397 - 2:26am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دستگاهش فقط یکی بود و همه کار را با اون انجام میداده. نمی خوام تعریف کنم یا به حد باور برسونم خودشون چندین بار نتیجه گرفته اند و ... حتی خودشون دیگه اونبر هستند و گفته اند دیگه این وسیله رو لازم ندارند و تا حد کافی بدست آورده اند چون شنیده بودن که من واسه این جور دستگاه ها می میرم دلشون به رحم آمده گفته فلان وقت میام و این دستگاه را میدم بهش. چون دیگه لازمش ندارم و دیگه این کار نمیرم. اینبار هم به خاطر دوستان اومده ام . اینارو اون یارو صاحب دستگاهه گفته. خود پدر من اون دستگاه و کارکردشو دیده . گفت باید بتونی در اینترنت این دستگاهو پیداش کنی . که نتونستم چون طرف خودش متفاوت با دستگاه های لیزری و ... درست کرده و انگار گفته لیزر ی نیست

همیشه امید داشته باش

شنبه 4 اسفند1397 - 4:10am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام و دورود خدمت همه ی اساتید و دوستان عزیز @};-
تبریک ویژه هم خدمت مهندس حمید عزیز به مناسبت روز مهندس عرض می کنم که با دانش و مناعت طبع خودشون به این قشنگی انجمن فلزجو رو در این سال ها پیش بردن ، انشالا همیشه در همه ی عرصه های زندگی موفق باشید @};- @};- @};- . مهندس می شه درباره ی فرکانس مبنای سنس دراین مدار مجددا یه توضیح بفرمایید ؟ در یک جا در اواسط تاپیک با شبیه سازی های شما فرمودیت دور ور 7Mhz هست و یکی از دوستان بین 2 تا 3 Mhz بدست اورده بود ، که بنظر باتوجه به سلف و خازن سابق باید جزو فرکانس های بالا باشه البته اگه بنده اشتباه نکنم ، به هر حال شبیه سازی شما قطعا دقیق تره . هرچند این دستگاه یک گیرنده ی واید باند هست و دقیقا نمی شه یک فرکانس مبنا در حالت سنس براش تعریف کرد . و با توجه به ازافه کردن طبقه ی پری جدید هم اگه امکانش هست یه شبیه سازی جدید با توضیحات کافی محبت بفرمایید ، همیشه نکات ظریف شما برای ما تشنگان علم و دانش و یادگیری بسیار آموزندست ، مجددا تبریک می گم و تشکر می کنم خدمتون ، زنده باشید @};- :ymhug:

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

یکشنبه 5 اسفند1397 - 8:18pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. خیلی ممنون. @};-
تقویت کننده این مدار بصورت واید باند محدوده 1 الی 10 مگاهرتز رو بخوبی تقویت میکنه که اوج این تقویت در محدوده 3-2 مگاهرتز هست. عرض کردم یون یاب ها اصولا سیگنال الکترومغناطیس یا رادیویی حاصل از تخلیه الکتریکی یون رو سنس میکنن. بهمین دلیل همه این مدارات حالت گیرنده رادیویی دارن. تخلیه الکتریکی چیزی نیست که مثل موج سینوسی دارای یک فرکانس خاص باشه! لذا یون یاب های مختلف بسته به نوع مدار و سنسور گیرنده طیفهای مختلف فرکانسی رو مبنای کار قرار میدن که همه اونها هم جواب میده. بنابراین یک فرکانس خاص وجود نداره. با توجه به آنتن و سیستم فیلتر ورودی محدوده اصلی فرکانس دریافتی همون حدود 100 مگاهرتز هست که هارمونیکهای پایین تر اون توسط تقویت کننده مدار تقویت میشه.
حقیقتش بنده به طبقه تقویت کننده جدید چندان اعتقادی ندارم و توصیه هم نمیکنم! چون مدار اصلی اگر درست و با دقت ساخته بشه به تنهایی جوابگو و اصلا درست تر و استاندارد تر هم هست.

یکشنبه 5 اسفند1397 - 8:46pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز
اگر امکان داره تست اسمان رو به صورت کامل برای من توصیح بدید اول اینکه برای تنظیم کردم ابتدا دستگاه به کدوم سمت باشه به سمت زمین باشه یا افق باشه یا اسمان باشه بعد هنگام تنظیم ایا چراغ اولی روشن باشه یا در استانه روشن شدن باشه بعد وقتی به سمت اسمان میگیریم با چه زاویه ای بگیریم یعنی 45 درجه به سمت اسمان باشه یا عمود به سمت اسمان بعد وقتی به سمت اسمان می گیریم ایا باید خاموش بشه یا روشن و ایا این تغییر وضعیت ال ای دی ها پایدار هست یعنی بعد که به سمت زمین برگردوندیم به همون حالت باقی می مونه با نه باز تغییر حالت میده و خاموش یا روشن میشه
با تشکر از مهندس حمید عزیز که همیشه صبورانه پاسخ گونه مشکلات و سئوالات ما هستید .

دوشنبه 6 اسفند1397 - 11:04am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
تست سنس آسمان که مطلب مشخص و ساده ای هست. دستگاه همیشه در حالت افقی بالانس میشه. وقتی به تدریج به سمت آسمان بگیرین بخصوص از زاویه 45 درجه بیشتر سنس شروع میشه. البته اگر از ولتمتر به جای ال ای دی استفاده کنین واضح تر هست.
تنظیم آستانه برای مدار فرانکو به این صورت هست که باید چراغ اول در آستانه روشن شدن باشه. مدلهای دیگری هم میشه استفاده کرد ولی حالت اصلیش همین هست.
پس از سنس آسمان وقتی دستگاه به حالت افقی برمیگرده سنس هم قطع یا در واقع چراغ خاموش میشه.

دوشنبه 6 اسفند1397 - 2:27pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز
دستگاه من تا قبل از ایجاد تغییرات جدید خوب کارمیکرد و خدایی ازش راضی بودم هم سنس اسمان طبق فرمایش شما درست عمل میکرد هم باهاش روی یه میدان تست قدیمی تست کرده بودم و جواب میداد راستی من روی دستگاهم یه ولتمر و سه تا ال ای دی و یه بازر دارم که بازر رو برای لامپ سوم گذاشتم که وقتی به نهایت سنس رسید بوق بزنه در کل ازش راضی بودم وقتی هم که قسمت بوستر جدید رو اضافه کردم بدون هیچ تغییری در مقدار خازن های 13 و14 باز خوب بود و باز درست کار میکرد اما وقتی که سلف رو به شکل سلف دوتایی تغییر دادم دیگه دستگاه درست کار نکرد نه به دست حساسیت داره نه به اسمان بعد گفتن که باید مقدار خازن های 13و 14 را افزایش بدم که مقدار قبلی 330 پیکو بود تا مقدار 11 نانو افزایش دادم (هر کسی برای کالیبره کردن دستگاه یه نسخه پیچید) در نهایت چه زمانی که بدون کریستال و حالتی که ولوم بوستر کاملا بسته هست ولتاژ پایه 3 ای سی یک صفر باشه چه در زمانی که ولوم بوستر در حالت های مختلف باشه و مقدار ولتاژ صفر باشه چون مدار من وقتی که مقدار خازن های 13 و14 زیر مقدار 1 نانو فاراد هست کلا ولتاژ پایه 3 ای سی یک اون صفر هست و مهم نیست که مقدار ولوم چقدر باشه و وقتی مقدار خازن ها بین 1 نانو تا 11 نانو باشه فقط در حالتی که ولوم بوستر در کمترین مقدار خودش هست ولتاژ صفره و در بقیه موارد ولتاز بدون کریستال تا 8.97 ولت میرسه و ولوم ها حالت حساس پیدا میکنن یعنی تا دستت رو بهشون نزدیک میکنی مقدار ولتاز تغییر میکنه ولی روی انتن دستگاه هیچ حساسیتی به دست نداره در کل دیدم شما هم فرمودید که با تغییرات جدید موافق نیستید خواستم بدونم اولا ایا رفتار دستگاه من بعد از تغییرات جدید درست هست یا نه ایراد داره دوم اینکه اگر این تغییرات انجام نشه واقعا چه اتفاقی میافته و چقدر تاثیر در عملکرد دستگاه داره که حتما باید این تغییرات انجام بشه باز هم مثل همیشه بابت راهنمایی صبورانه شما متشکرم

دوشنبه 6 اسفند1397 - 3:06pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 403 , 404 , 405 , 406 , 407 , 408 , 409 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Reza1569 و 40 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure