انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 30 فروردین1403 - 5:57am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 315 , 316 , 317 , 318 , 319 , 320 , 321 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بله میلاد عزیز حرفتون درسته و با تغییر در خازنهای 2و3و4 هم، تغییر ولتاز امکان پذیره و کار اشتباهی هم نیست.این سوال دوستمون رو یکنفر از فرانکو پرسیده بود در انجمن خارجی و فرانکو گفته بود با کم کردن خازنهای 13 و 14.
در مورد سوال فرهاد عزیز باید بگم ولتاز خروجی همون پایه سوم آیسی 1 هست یا همون پایه خازن 18،شاید داری اشتباه ولتاز میگیری چون با قطع کریستال هر چقدر هم که تو مدار تقویت خودبخودب باشه باید اون ولتاز خروجی قبل افت کنه.اگر میبینی افت نکرده حتما اشتباه داری ولتاز میگیری

چهارشنبه 29 شهریور1396 - 12:02pm
کاربر فعال
کاربر فعال

Farshadh54 نوشته است:
سلام خدمت دوستان و اساتید من مدار فرانکو رو مونتاژ کردم و از ترانزیستورmpsa18 با بتای 750 استفاده کردم و سلف رو هم سه دور سیم یک پیچیدم با انتن یک متری که وقتی موبایل رو نزدیک میکنم به مدار سه تا ال ای دی شروع میکنن به فاصله خیلی کم چشمک زدن و اگر از ده متری هم چراغی روشن بشه ال ای دی اول روشن میشه و بارز تک بوق میزنه ایا این مدار عملکردش مشکل داره در ضمن وقتی مدارو در حالت استانه قرار میدم که فقط یک چراغ روشن باشه انتن رو گه لمش میکنم ال ای دی خامش میشه لطفا اگه مدار مشکلی داره یا احتیاج به تغییر راهنمایی کنید سپاسگذار شما هستم.

درود گرامی
من احساس میکنم مدار شما مشکل مدار من رو داره که من بالاخره خودم متوجه اشتباهم شدم و درستش کردم
مدار من هم دقیقا وقتی در استانه بود و دستم رو به انتن میزدم چراغ خاموش میشد در شرایطی که کاملا برعکس هست و وقتی در استانه میگذارید و چراغ ها همه خاموش هستند با اتصال دست به انتن چراغ اولی روشن میشه و باز بعد از قرار دادن لامپ دوم در حالت استانه هم به همین صورت و لامپ سومی
اما در بحث کالیبره مدار نکته بسیار مهم اینه که شما حتما حتما حتما کریستال و ترانزیستور شماره یک رو از مدار خارج کنید بعد ولتاژ پایه 3 ای سی شماره یک رو اندازه بگیرید باید دقیقا صفر باشه اگر بود که همه چی درسته اگر نبود ابتدا حتما چک کنید که پایه های ترانزیستور ها رو درس جا زده باشید با توجه به دیتاشیت ترانزیستور ودقت به اینکه پایه کلکتور و بیس و امیتر اون کدوم هست و روی مدار پایه کلکتور کدوم هست ترانزیستور ها رو جا بزنید بعد از اون تازه برید سراغ خازن های 13و 14 که من رو تجربه ساختن 4 تا مدار فرانکو با 4 نوع ترانزیستور مختلف وقتی خازن ها رو از 560pf به 330pf تغییر دادم ولتاژم صفر شد و بعدها از حساسیت مدارهام راضی بودم البته من هم مثل دوستان دیگه از mpsa18 استفاده نکردم و بهترین ها رو اول bc550C و با فاصله خیلی کمی bc237b میدونم که تقریبا خیلی نزدیک عمل میکنند مگر در یه مورد خاص که اون مورد حالا مد نظر شما نیست که من بخوام باز کنم مسئله رو خلاصه بعد از دو کار انجام شده یعنی یکی جا زدن صحیح ترانزیستور و دوما تصیح خارن های 13و14 حالا ترانزیستور شماره یک و کریستال رو جا بزنید و و ولتاژ ای سی رو بگیرید که باز رو حدس من باید حدود 6.5 باشه برای اینکه ولتاژ رو کم کنید حالا باید خازن های یک پیکو فاراد 2و3و4 رو دستکاری کنید که هم می تونید از دو تیکه سیمی که مهندس حمید فرمودن استفاده کنید هم کلک مرغابی من رو بزنید من به جای سه تا خازن یه خازن ام کاتی 330PF1000v استفاده کردم که در شرایطی که شما هم از این خازن استفاده کنید باید ولتاژ ای سی شما بین 3.5 تا 4.3 باشه البته چون ترانزیستور و قطعات شما با من فرق میکنه شاید بین این رنج نباشه ولی معمولا هست (تجربه در ساخت 4 تا مدار که مال خودم هست و 3 تا دیگه که دوستان من به پیشنهاد من ساختن ) یه چی که فراموش کردم بگم اینه که به جای خازن 9 از یه خازن 1.5 نانو فاراد و به جای خازن10 که 22pf است می تونی از یه تریمر 27pf استفاده کنید که با کم و زیاد کردنش یه مقدار حساسیت رو تغییر میده البته با وجود اینکه منطقا خیلی درست نیست ولی در عمل من تست کردم و جواب داد الان مدارات من هم به دست حساسیت دارن هم به زمین و اسمون و هم به موبایل و تو میدان مواد چال شده که بردم هم به طلا هم به مس جواب داد اما به اهن و استیل جواب نداد که به نظر من خیلی خوبه برد دستگاه من هم در حد 20 متر و عمق 1.5 تا 2 متر هست که دارم روی برد و یه سری چیزای دیگه کار میکنم

چهارشنبه 29 شهریور1396 - 7:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

k.irani70 نوشته است:
Farshadh54 نوشته است:
سلام خدمت دوستان و اساتید من مدار فرانکو رو مونتاژ کردم و از ترانزیستورmpsa18 با بتای 750 استفاده کردم و سلف رو هم سه دور سیم یک پیچیدم با انتن یک متری که وقتی موبایل رو نزدیک میکنم به مدار سه تا ال ای دی شروع میکنن به فاصله خیلی کم چشمک زدن و اگر از ده متری هم چراغی روشن بشه ال ای دی اول روشن میشه و بارز تک بوق میزنه ایا این مدار عملکردش مشکل داره در ضمن وقتی مدارو در حالت استانه قرار میدم که فقط یک چراغ روشن باشه انتن رو گه لمش میکنم ال ای دی خامش میشه لطفا اگه مدار مشکلی داره یا احتیاج به تغییر راهنمایی کنید سپاسگذار شما هستم.

درود گرامی
من احساس میکنم مدار شما مشکل مدار من رو داره که من بالاخره خودم متوجه اشتباهم شدم و درستش کردم
مدار من هم دقیقا وقتی در استانه بود و دستم رو به انتن میزدم چراغ خاموش میشد در شرایطی که کاملا برعکس هست و وقتی در استانه میگذارید و چراغ ها همه خاموش هستند با اتصال دست به انتن چراغ اولی روشن میشه و باز بعد از قرار دادن لامپ دوم در حالت استانه هم به همین صورت و لامپ سومی
اما در بحث کالیبره مدار نکته بسیار مهم اینه که شما حتما حتما حتما کریستال و ترانزیستور شماره یک رو از مدار خارج کنید بعد ولتاژ پایه 3 ای سی شماره یک رو اندازه بگیرید باید دقیقا صفر باشه اگر بود که همه چی درسته اگر نبود ابتدا حتما چک کنید که پایه های ترانزیستور ها رو درس جا زده باشید با توجه به دیتاشیت ترانزیستور ودقت به اینکه پایه کلکتور و بیس و امیتر اون کدوم هست و روی مدار پایه کلکتور کدوم هست ترانزیستور ها رو جا بزنید بعد از اون تازه برید سراغ خازن های 13و 14 که من رو تجربه ساختن 4 تا مدار فرانکو با 4 نوع ترانزیستور مختلف وقتی خازن ها رو از 560pf به 330pf تغییر دادم ولتاژم صفر شد و بعدها از حساسیت مدارهام راضی بودم البته من هم مثل دوستان دیگه از mpsa18 استفاده نکردم و بهترین ها رو اول bc550C و با فاصله خیلی کمی bc237b میدونم که تقریبا خیلی نزدیک عمل میکنند مگر در یه مورد خاص که اون مورد حالا مد نظر شما نیست که من بخوام باز کنم مسئله رو خلاصه بعد از دو کار انجام شده یعنی یکی جا زدن صحیح ترانزیستور و دوما تصیح خارن های 13و14 حالا ترانزیستور شماره یک و کریستال رو جا بزنید و و ولتاژ ای سی رو بگیرید که باز رو حدس من باید حدود 6.5 باشه برای اینکه ولتاژ رو کم کنید حالا باید خازن های یک پیکو فاراد 2و3و4 رو دستکاری کنید که هم می تونید از دو تیکه سیمی که مهندس حمید فرمودن استفاده کنید هم کلک مرغابی من رو بزنید من به جای سه تا خازن یه خازن ام کاتی 330PF1000v استفاده کردم که در شرایطی که شما هم از این خازن استفاده کنید باید ولتاژ ای سی شما بین 3.5 تا 4.3 باشه البته چون ترانزیستور و قطعات شما با من فرق میکنه شاید بین این رنج نباشه ولی معمولا هست (تجربه در ساخت 4 تا مدار که مال خودم هست و 3 تا دیگه که دوستان من به پیشنهاد من ساختن ) یه چی که فراموش کردم بگم اینه که به جای خازن 9 از یه خازن 1.5 نانو فاراد و به جای خازن10 که 22pf است می تونی از یه تریمر 27pf استفاده کنید که با کم و زیاد کردنش یه مقدار حساسیت رو تغییر میده البته با وجود اینکه منطقا خیلی درست نیست ولی در عمل من تست کردم و جواب داد الان مدارات من هم به دست حساسیت دارن هم به زمین و اسمون و هم به موبایل و تو میدان مواد چال شده که بردم هم به طلا هم به مس جواب داد اما به اهن و استیل جواب نداد که به نظر من خیلی خوبه برد دستگاه من هم در حد 20 متر و عمق 1.5 تا 2 متر هست که دارم روی برد و یه سری چیزای دیگه کار میکنم

جناب k.irani70 ضمن تشکر از شما،دو تا سوال داشتم یکی اینکه شما الان با این تغییراتی که دادین دستگاهتون به طلای دفن شده بدون خطا حساسیت نشون میده؟ و اگر فقط led اول در آستانه باشه موقع سنس طلا چندتا از led ها روشن میشن؟
و یه سوال دیگه الان شما بجای خازن ۱۳ و ۱۴ چه خازنی گذاشتی؟

زندگی در بردگی شرمندگی‌ست

جمعه 31 شهریور1396 - 10:44am
کاربر فعال
کاربر فعال

درود گرامی
بدون خطا فقط خداست این نظر شخصی و تجربه من هست حالا ممکنه هزاران نفر بیان و روی اخساسات و کم تجربگی این قضیه رو رد کنن شما در خالت طبیعی 20 تا 23 درصد و در بهترین حالت که تمام نکات رو رعایت کنید و کل قطعات شما نظامی باشه و دستگاه شما ساخت یه کارخانه معتبر باشه 13 درصد خطا دارید همینجوری که لپ تاپ شما بی دلیل هنگ میکنه یا گوشی و سایر وسایل الکتریکی یا مکانیکی و عیره تو بحث منطق فازی دقیقا یکی از مسائل مهمی که همیشه مطرح میشه همین بحث خطا در اثر شرایط خاص محیطی از جمله دما میزان ماورای بنفش و مادون قرمز سرعت باد و .... و به قول ما تیراندازا وقتی گلوله ای رو با هزاران محاسبه دقیق برای فواصل دور شلیک میکنیم فقط 60 درصد امکان برخورد به نقطه مورد نظر در هدف وجود داره چون در مسیر حرکت گلوله اتفاقات زیادی براش می افته دقیقا در بحث فرکانس ها و اشکارسازی و تقویت و فیلترینگ و ... هم همین مسئله وجود داره پس اینکه من بیام بگم دستگاه من بدون خطا طلا پیدا میکنه حرف بی منطق و اشتباهی هست اما می تونم بگم دستگاه من به طلا حساس هست که تستی که انجام دادم هست در مورد چراغ ها باز یه بحث مطرح هست من برای دستگاه خودم سه نوع دیسپلی قرار دادم در اصل 4 نوع یکی بازر هست که همراه چراغ دوم به صدا در میاد یکی دیسپلی 3 چراغ معمولی که روی مدار اصلی فرانکو هم موجوده یکی 10 چراعه که با lm3914 درست کردم و یکی نمایش ولتاز با استفاده از ای سی icl7107 هست که به این وسیله بتونم تا حد و حدودی رفتار دستگاه در میادین مختلفت و فواصل مختلف رو بدست بیارم و در حال حاضر شروع به تهیه یه جدول برای مواد مختلف مد نظرم و فواصل مختلف در شرایط دمایی مختلف با سرعت باد مختلف و ساعت مختلف کردم که خود این جدول فکرمیکنم حداقل بین یکسال تا 6 ماه وقت من رو بگیره تا بتونم به نتیجه مطلوب برسم
اما در مورد اینکه بخوایید بگید که دستگاه فقط با یه چراغ کارمیکنه یا بیشتر نه اینجور نیست من الان در دو منطقه مختلف که یکی دشت و یکی کوهستانی هست دو نقطه رو نشون کردم که هر دو نقطه وقتی دستگاه در استانه روشن شدن چراغ اولی هست در فاصله 2 تا 4 متری هدف که میرسم بازر و چراغ دوم رو و 5 چراغ از 10 چراغ 10تایی رو روشن میکنه و وقتی رو خود هدف میرسم کل چراغ ها روشن میشه یکی از این نقاط رو با فلزجو مورد تست قرار دادم و اعداد تفکیم به این شکل بود a=254 b=675 c=793 و اندازه لوپ من 30 سانت و عنکبوتی هست که دستگاه با دیلی 19 اونو شناسایی میکنه البته من به کارکرد صحیح فلزجو هنوز شک دارم چون فکر میکنم درست کالیبره نکردم و ماسفت رو هم باید عوض کنم که تازه دیروز 11nk100 بدستم رسیده و انشالله با چند تا لوپ دست ساز اونجوریکه مد نطرم هست راه بیوفته بعد بهتر می تونم تصمیم بگیرم اما نکته قایل توجه اینهکهئ نزدیکی هدف داخل دیوار کاهگی یه لانه زنبور بزرگ هست که ماتازه اونو تخریب کردیم و تا اینجا یه تیکه مسی پیاله شکل کوچیک به قطر 7 سانت پیدا کردیم ولی چون فلرجو هنوز حساس هست می خواییم بیشتر کند و کاو کنبم و در نهایت تیحه رو اعلام می کنم با سپاس

جمعه 31 شهریور1396 - 10:45pm
کاربر فعال
کاربر فعال

تست فرانکو با جرقه فندک

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 2 مهر1396 - 8:37am
کاربر فعال
کاربر فعال

البته ملاک نیست جرقه و صحت و سلامتی دستگاه رو نشون میده . از ترانزیستور 550 بتای 600استفاده کردم . ولتاژ پایه سوم هم سه ولت هستش .

یکشنبه 2 مهر1396 - 8:42am
کاربر فعال
کاربر فعال

واسه موبایل هم همین متراژ واکنش داره . تو محیط بیرون بردم برای کاووش رو فلزات آهنی خیلی ضعیف میگیره . یعنی با یک ال ای دی . که بعد یکبار سنس دیگه واکنش قوی روش نداره . ولی چند تکه سرب باهاش پیدا کردم که با یک ال ای دی راحتتر سنس میکرد. از اساتید هم تقاضا دارم . مشکل اصلی این مدار سنس قطبین هستش چطور میشه این مشکل رو حل کرد سلف که زدم عمودی هستش . واینکه برای پیدا کرد نقطه سنس چطور عمل کنم .

یکشنبه 2 مهر1396 - 8:49am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ada نوشته است:
واسه موبایل هم همین متراژ واکنش داره . تو محیط بیرون بردم برای کاووش رو فلزات آهنی خیلی ضعیف میگیره . یعنی با یک ال ای دی . که بعد یکبار سنس دیگه واکنش قوی روش نداره . ولی چند تکه سرب باهاش پیدا کردم که با یک ال ای دی راحتتر سنس میکرد. از اساتید هم تقاضا دارم . مشکل اصلی این مدار سنس قطبین هستش چطور میشه این مشکل رو حل کرد سلف که زدم عمودی هستش . واینکه برای پیدا کرد نقطه سنس چطور عمل کنم .

دوست عزیز ماهیت این مدار برای آشکار سازی بگونه ای هست که هرگز نمیتونید اثر قطب نمایی رو برطرف کنید.سنس شدن هدف همراه با سنس شدن اثر قطب نمایی هست و به ناچار اگر میخواین هدفی سنس کنید ،سنس اثر قطب نمایی رو هم باید بپذیرید.از طرفی بنظر من اینکه اثر قطب نمایی سنس میشه ویزگی تماما بدی نیست،بلکه مثبت هم هست،شما با سنس همین اثر قطب نمایی پی میبری که شرایط محیطی در مکانتون تا چه حدی برای یک کاوش خوب فراهم هست و هر چه این اثر قویتر توسط فرانکو سنس بشه ،هدف هم قویتر سنس میشه ولی تمیز دادن بین اثر قطب نمایی و اثر هدف سخت تر و سخت تر میشه.همین اثرقطب نمایی که وجودش شرط اصلی سنس برای فرانکو هست، اگر بیش از حد وجود داشته باشه کار رو دشوار میکنه و رسیدن به تنظیمی که مابین سنس شدن و نشدن اثر قطب نمایی باشه سخته.
اینکه شما سرب سنس کردی خوبه ولی توجه داشته باش با این طرحی که از فرانکو وجود داره ،برای کم تر دریافت کردن اثر قطب نمایی هییییچ راهی وجود نداره مگر اینکه حساسیت رو در بخش سنسور کم کنید،یعنی ولتاز خروجی رو افزایش بدید.با اینکار اثر قطب نمایی کمتر سنس میشه و به فلزات آهنی حساسیت کمتری پیدا میکنه و تا حدی پیش میره که سنس فقط تو لیست فلزات غیر آهنی خواهد بود.ولی از شعاع زنی فرانکو هم کاسته میشه.

یکشنبه 2 مهر1396 - 11:25am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان ببخشید میدونم سوال تکراریه ولی چکنم من از مدار پیام عزیز که ۳ تا ال ای دی داره استفاده کردم و ولوم ۱۰ دور میخام نصب کنم میشه با رسم شکل راهنمایی کنید چجوری میتونم وصلش کنم ممنون

یکشنبه 2 مهر1396 - 10:06pm
کاربر فعال
کاربر فعال

alidadashi نوشته است:
سلام دوستان ببخشید میدونم سوال تکراریه ولی چکنم من از مدار پیام عزیز که ۳ تا ال ای دی داره استفاده کردم و ولوم ۱۰ دور میخام نصب کنم میشه با رسم شکل راهنمایی کنید چجوری میتونم وصلش کنم ممنون

درود گرامی
در مورد ولوم های مولتی ترن یا 10 دور پایه وسط پایه بیرونی که به میله ولوم نزدیک هست میشه و پایه وسطی پایه 3 و پایه اخری پایه یک هست من داخل عکس ها یه ولوم معمولی رو با مولتی ترن مقایسه کردم که کاملا مشخصه

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

سه شنبه 4 مهر1396 - 6:58pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 315 , 316 , 317 , 318 , 319 , 320 , 321 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 42 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure