انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 25 خرداد1403 - 10:41am

پاسخ به موضوع  [ 6507 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 229 , 230 , 231 , 232 , 233 , 234 , 235 ... 651  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

در مورد ایده انتشار امواج از فلز مدفون بنده مطلبی دارم که بیشتر به قانون بقای ماده و انرژی مربوط میشه!
بر اساس تجربه من در کار با امواج رادیویی اگر ما بخوایم یک فرستنده رادیویی داشته باشیم که امواجش فقط تا 10 متر قابل دریافت باشه نیاز به حدود 0.02 وات توان RF داریم! شاید این میزان توان الکتریکی زیاد نباشه ولی در قیاس با انرژی الکتریکی که بصورت دائم برای تامین این توان نیاز هست در مدت طولانی مقدار بسیار زیادی میشه! مثلا اگر بلحاظ یک منبع انرژی الکتریکی باطری 1.5 ولت قلمی رو در نظر بگیریم ؛ برای داشتن توان 0.02 وات حدود 13 میلی آمپر جریان لازم هست که با این میزان جریانکشی و گرفتن توان از باطری در کمتر از یک هفته خالی میشه. اگر این منبع یک سال بخواد با همین وضعیت تولید موج بکنه معادل بیش از 50 باطری قلمی انرژی تخلیه میشه و اگر 100 سال رو در نظر بگیریم مطابق 5000 باطری قلمی انرژی الکتریکی تخلیه میشه! این فقط یک مثال و مقایسه برای درک میزان انرژی لازم برای تامین چنین توان رادیویی هست. سوال اینجاست منبع این انرژی باید از کجا تامین بشه؟! خود فلز که اگر بخواد چیزی ازش کم بشه طبیعتا بعد مدتی از بین میره و دیگه مثل برخی فلزات مدفون پس از هزاران سال صحیح و سالم باقی نمیمونه! مگر اینکه بگیم منشا این انرژی زمین و میدان مغناطیس اون هست که باز هم جای بحث داره.
ظاهرا ایده دوستان بیشتر مرتبط با فرکانس NMR یا رزونانس مغناطیسی اتمی مواد هست. بر این اساس ذرات اتم هر ماده ای (از جمله غیر فلزات!) در اثر قرارگیری در یک میدان مغناطیسی ثابت شروع به نوساناتی میکنن که فرکانس اون به شدت میدان مغناطیسی و جنس عنصر مورد نظر بستگی داره. من تصور نمیکنم بین کار ما و این قضیه ربطی وجود داشته باشه. درسته که فرکانسهای NMR در محدوده رادیویی هستن ولی دستگاههایی که برای اندازه گیری این فرکانسها استفاده میشن اصلا ساده نیستن و با این حال هیچکدوم امکان تشخیص از فاصله دور رو ندارن! در این دستگاهها ماده باید از فاصله بسیار نزدیک مورد اسپکتروسکوپی قرار بگیره تا این فرکانسها مشخص بشن. نکته دیگه اینکه این فرکانسها مربوط به همه عناصر طبیعی از جمله فلز یا غیر فلز میشن! پس فلز تفاوت ویژه ای نداره. بعلاوه اگر بر اساس این تئوری قرار باشه همه مواد داخل زمین امواج رادیویی از خودشون منتشر کنن که هر کدوم تا 10 متر شعاع انتشار داشته باشه اولا با توجه به میزان انرژی لازم دیگه تا الان نباید چیزی از کره زمین باقی مونده باشه! در ثانی بقدری محیط اطراف ما پر از این امواج فرکانسی خواهد شد که دیگه هیچ دستگاه الکترونیکی نباید درست کار بکنه!

جمعه 4 فروردین1396 - 1:37pm
مدیر کل
مدیر کل

مهرافرین نوشته است:
درود به استاد بزرگوارم :ymhug:

استاد منظورم در مورد همین طرح بود و گرنه که در مورد فلزیاب همه چیز رو قبلن از خود شما آموختم :D

منظور این بود که با توجه به وجود درهای آلومینیومی که تو هر خونه ای موجود هست و با توجه به بزرگی و یکپارچگی و رسانایی بالای آلومینیوم تاثیر این اجسام بر روی کارکرد این مدار باید بسیار نمایانتر باشه اما ظاهرن هیچکدوم از دوستان چنین چیزی رو مطرح نکردن!!
ضمن اینکه حتی اگه تاثیر زمین رو بعنوان یک هادی قوی در نظر بگیریم باز هم امواج بازگشتی نباید قدرتی برابر با امواج اصلی که توسط فرستنده ارسال میشه داشته باشند!
اصلن چرا موج بازتابی از دفینه ی داخل خاک باید قویتر از امواج اصلی باشه؟؟

با سپاس @};-

خواهش میکنم.
اگر منظورتون به محیط داخل منزل هست در فیلمهایی که گرفته شده مشخصه که دستگاه در جهات خاصی مثلا سمت دیوار یا سقف یا کابینت یا درب واکنش نشون میده. رادیو هم کم و بیش همین حالت رو داره. در واقع در محیط شهری و پر از امواج مختلف نمیشه این موضوع رو بدرستی بررسی کرد چون این دستگاه هم شبیه به رادیو طیف وسیعی از امواج فرکانسی یا هارمونیکهای اونها رو دریافت میکنه و اگر موج ضعیف تری مربوط به خود فلز وجود داشته باشه قاعدتا قابل تشخیص نیست. در واقع این مساله که امواج رادیویی حداقل نقش تداخل با کارکرد این دستگاه رو دارن که موضوعی قطعی هست و در همه تستهای دوستان دیده میشه. ولی اینکه آیا در محیط طبیعت چیزی غیر از امواج رادیویی موجود سنس میشه باید بیشتر بررسی کرد. نظر من کماکان این هست که امواج رادیویی موجود کمک میکنه تا فلز سنس بشه.
مطلب شما در مورد قدرت امواج از یک نظر درست هست ولی توجه کنین اگر زمین وجود داره و خودش کفایت میکنه پس چرا نیاز به آنتن داریم؟! کار آنتن همین هست که بعنوان یک رسانای قوی امواج رو دریافت کنه. در واقع این امواج در اطراف یا خود زمین بصورت وسیع وجود دارن ولی قدرتشون در هر نقطه بسیار کم هست اما وقتی فلزی در محیط قرار میگیره بخودی خود میزان زیادی از این انرژی امواج رادیویی رو جذب میکنه. از نظر من همین مساله میتونه سبب سنس یک فلز در محیط طبیعت بشه. مطلب دیگه اینکه قطعا در بعضی جهات موج رادیویی قوی داریم که میتونه بصورت مستقیم دریافت بشه. شاید همین مطلب باعث ایجاد شبهه اثر قطبنمایی شده باشه! وگرنه این دستگاه که مشخصا یک نوع گیرنده رادیویی هست چطور میتونه به قطب شمال و جنوب حساسیت داشته باشه؟! اگر اینطور باشه ما باید تا به حال قطب نمایی دیده باشیم که بر این اساس عمل کنه! ولی هیچ نوع قطب نمای الکترونیکی بر اساس امواج رادیویی کار نمیکنه!

جمعه 4 فروردین1396 - 1:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سنه دژ نوشته است:
در پست های قبلی هم خیلی به دوستان و علاقه مندان تذکر دادم که برای نیرو ها و اثراتی که بخوبی آنها را نمی شناسید ، در ذهن خود ، چهارچوب درست نکنید . باور کنید همین چهارچوبها هستند که شما را از واقعیت ها دور نگه می دارند .
زمانی که چیزی برایتان ثابت نشده است ، طبق چه چیزی در ذهن خود برای آن چیز چهارچوب و قانون قرار می دهید ؟ و چرا فکر می کنید که حتما و باید ، اینطور باشد ؟
همه ی اشتباهات اساسی از همین نکات به ظاهر ساده ، پیش میاد .
مثلا : چرا اکثر شما علاقمندان به دفینه و گنج یابی ، هر زمان صحبت از دفینه بشه ، دفینه را فقط و فقط بصورت طلا و با رنگ زرد تصور می کنید ؟ آیا هیچ فلز دیگری آنجا نیست ؟ توی این چهارچوب ، فقط طلاست ؟ و مهمتر از همه : آیا طلا فقط طلاست ؟
هر حرف و موضوعی راجب به یون و اثر دفینه و اثر مغناطیسی و غیره پیش میاد ، فورا طلا را تصور می کنید و میفرمائید که یون زدایی نداره ، مغناطیسی نمیشه و ...
همین چهارچوب ها باعث شده که ذهن شما ، گزینه ی دیگری را نداشته باشد که بهش فکر بکند . وقتی هم بنده از این اثرات صحبت می کنم ، میفرمائید که " با اصول علم فیزیک و شیمی جور در نمیاد " اتفاقا خیلی هم جور درمیاد و برای ، همین " یونهای آزاد "دستگاهی ساخته شده که دستگاهی آزمایشگاهی است و کاملا وجود یون در اطراف هدف را ثابت می کند . منظورم دستگاه فلزیاب و گنج یاب نیست اما بی ربط هم نیست و برای این موارد نیز می توان استفاده کرد . لطفا درخواست جزئیات نکنید و خودتون یه تحقیقی بکنید
در مورد دفینه هایی که در حفاظی سنگی ، پلمپ کامل هستند یا در کوزه های سربسته قرار دارند ، میتوان گفت که مانع وجود دارد اما نمیشه گفت که به هیچ وجه یونها توانایی عبور از موانع را ندارند . بسته به جنس و ضخامت کوزه ، قدرت حرکت و بیرون آمدن نیز دارند . اینم برمیگرده به اینکه دوستان اینقدر دنبال علم قدیم هستند که نزدیک به صددرصدشون از ساختار چیز ساده ای مانند کوزه خبر ندارند و بهش فکر نکرده اند . و از ساختار ساروج هم همینطور ( فقط بلدن بگن دستگاهم به سفال حساسه و دنبال رفع حساسیت هستند )
درست است که یونهای کمتری از این حفاظ ها بیرون می آیند ، اما این تنها راه ، برای تشخیص نیست . شما فرض کنید که یک کوزه پر از فلز و " یون جهت دار " دارید ، اینو نسبت به دفینه ای که در تماس با خاک است و یونهایی در اطرافش به خاک چسبیده اند ، مقایسه کنید : اهدافی که در تماس با خاک هستند ، بخاطر ایجاد هاله و رسانایی در اطراف ، خیلی قوی سنس میشوند حتی با فلزیابهای پالسی و والف
در برابرش : حالا کوزه ای حاوی فلز و یونهای آزاد اما محبوس در فضای کوچک ، داریم که مثل یک باتری دفن شده ، قدرت دارد
اینجا دیگه مجبور نیستیم حتما از یونیاب استفاده کنیم ( با اینکه یونها براحتی حبس نمی شوند و بازم امکان سنس شدن دارند )
همانطور که قبلا هم اشاره داشته ام ، یک سیستم خوب باید از چند طریق بتونه هدف رو بسنجه و راههای رسیدن به هدف ، فقط یکی نیستند . بعضی از راهها برای هدفی ، بهترین راه و برای هدفی دیگر شاید ضعیفترین راه باشند .
لطفا در مورد جزئیات اثرات و غیره سوال نفرمائید و شما هم یه زحماتی بکشید . بنده که راه رو نشون میدم ، حداقل شما بجای پرسیدن از شمایلات منزل، راه رو طی کنید .
همین حرفایی که بنده در اختیار دوستان قرار میدم حاصل سالها مطالعه و تحقیق و تلاش و آزمایش است و زاده ی تخیلات نیست . اونوقت بنده هرجا توضیح میدم یا به نادانی متهم میشم یا به بیسوادی در علم فیزیک و شیمی یا دارم تایپیک رو بیراهه میکشم یا برای دوستان پیچیده بافی میکنم . خوب چیزی که پیچیده است ، پیچیده است دیگر #:-s اگر ساده بود که دیگه بهش نمی گفتن پیچیده . و اگر پیچیده نبود ، همه ی افراد ساده ، بسادگی بهش پی میبردند :ymhug:

:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
این انجمن بداشتن اساتیدی مثل جناب سنه دژ و استاد حمید افتخار میکنه.خوب جناب سنه دژ به بقیه هم حق بدید! اگر شما از ابتدا با این شیوه و توضیحاتی که در این پست فرمودید شروع میکردید هیچکس به حسن نیت شما شک نمیکرد.شما و استاد حمید چیزی از سخاوت فرانکو کمتر ندارید.خيلي ممنون از مطالب خوبتون......فقط یکی دو سوال هست که مبهمند.این یونهای ازاد که میفرمایید اگر مثل سیاله ای بالای دفینه و محیط اطرافش پخش باشه پس بايستي با تغيير شرايط جوي مثل باد و سرما و گرما و باران..... از محل تراکم خود متفرق بشن و در حقيقت از بين برن(در صورتيکه از جنس ماده باشند مثل ذرات ريزگرد) و دوباره براي تشکيل اونها بايستي زمان بسيار زيادي بگذره که عملا بخاطر شرايط متغير و مکرر جوي در فصلهاي مختلف هيچوقت تشکيل نخواهند شد. ‌

جمعه 4 فروردین1396 - 2:55pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با عرض سلام و سپاس خدمت استاد حميد, مهندس ايا منظور شما ازجذب امواج راديويي توسط فلزات اين هست که اين جذب باعث کمتر شدن ميزان چگالي امواج در محيط اطراف فلز ميشود؟

جمعه 4 فروردین1396 - 6:56pm

دوستان اگر اجازه بدهید جمع بندی خودمو از بحث های مطرح شده بگویم:
از آنجا که این مدار یک گیرنده رادیویی است و ب فرض اینکه بدرستی فلزات مدفون را سنس می کند
مطمعنا یک موج رادیویی از فلزات طویل المدفون ساتع می شود که دلیلش برایمان تاکنون مجهول است.
بنا بر این فکر کنم بحث کردن در مورد منشا این امواج به جایی نرسد
و این که این پروژه به نتیجه نخواهد رسید مگر اینکه تجربه شود و در شرایط صد در صد واقعی تست شود
با توجه به نتایجی که بعضی از دوستان گرفته اند بنده امیدوارم نتیجه بگیریم.

جمعه 4 فروردین1396 - 7:45pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

عجب حرفی زدین برادر ؛ میترسم نظریات خودمو بگم دوستان بهم بخندن تقریبا به یه چندتا نتیجه کلی رسیدم که جالب و قابل تامله اما نمیگم که خودمو مسخره نکرده باشم هیچ یک از دوستان تلگرامی هم نتونست کمکم کنه تا به چیزی که دنبالش بودم برسم البته نه مدار جدیدی بوده و نه فسفر سوزوندن مغزم که بگم پیدا کردم اما اون چیزی که من دنبالش بودم فقط یه لوله تفنگ پنج و نیم میل بود برای همین مدار که همون بهتر که پیش خودم بمونه چی بود و چی میخواد بشه بهتره فقط منتظرم ببینم دوستان چه میکنن من که عرض کردم سواد الکترونیکم اونقدر نیست که کمک کننده باشه اما هر طرحی نباید از مغز وارد طراووش کنه که

خدايا مددی کن

جمعه 4 فروردین1396 - 8:24pm
مدیر کل
مدیر کل

afshin نوشته است:
با عرض سلام و سپاس خدمت استاد حميد, مهندس ايا منظور شما ازجذب امواج راديويي توسط فلزات اين هست که اين جذب باعث کمتر شدن ميزان چگالي امواج در محيط اطراف فلز ميشود؟

خیلی ممنون.
من ایده ای در خصوص چگالی امواج رادیویی در اطراف فلز ندارم بخصوص که دستگاهی هم برای بررسی تصویری این مساله نداریم! ولی این رو از قدیم تجربه کردم که حتی اگر رادیو رو نزدیک به فلزات بزرگ بگیریم در اکثر موارد سبب افزایش قدرت گیرندگیش میشه و همین نشون میده فلزات بزرگ میتونن میزان زیادی از امواج رادیویی رو بخودشون جذب کنن. این همون کاری هست که آنتن هم انجام میده. طبیعتا ممکنه برداشت شما هم منطقی باشه و از انرژی امواج در فاصله دورتری از فلز کاسته بشه ولی مهم این هست که در نزدیکی فلز امواج قویتر میشن. شاید بشه این رو با دستگاههای ریپیتر یا تکرار کننده سیگنال مقایسه کرد!

جمعه 4 فروردین1396 - 8:58pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

www.elerobot.blogfa.com/post/45
شاید به درد بخوره

خدايا مددی کن

جمعه 4 فروردین1396 - 9:20pm
مدیر کل
مدیر کل

دوستان در نظر داشته باشین اگر بخوایم بفهمیم مدار دقیقا چه موجی رو دریافت میکنه ؛ کلید حل معما تنها در یک نقطه از مدار و اون هم خروجی ترانزیستور 4 یا هر یک از دو سر خازن 15 هست! اون نقطه مدار تنها جایی هست که مشخص میکنه مدار دقیقا چه موجی رو تقویت کرده. بعد اون دیگه فقط سیگنال یکسو و فیلتر میشه و ما اطلاعاتی از موج تقویت شده نداریم. چون در این نقطه امواج به میزان حداکثری تقویت شدن اشکالی نداره که یک سیم بطور جداگانه ازش گرفته بشه و با ابزارهایی نظیر فرکانس متر یا بخصوص اسکوپ تست بشه. در این صورت حین سنس متوجه میشیم چه موجی و با چه فرکانسی تقویت شده که موجب سنس مدار میشه. طبیعتا اگر فرکانس در رنج 3 مگاهرتز باشه ابزارهای ساده تری جوابگو هستن ولی اگر واقعا امواج در رنج 100 مگاهرتز باشن نیاز به ابزارهای اندازه گیری پیشرفته تری هست! البته یک موج 8 مگاهرتز که حاصل اسیلاتور داخلی مدار هست باید بصورت ضعیف تر داشته باشیم که بطور ثابت و همیشگی وجود داره و ملاک ما نیست. مهم این هست که ببینیم هنگام سنس یک هدف واقعی در طبیعت واقعا چه موج دیگری با چه فرکانسی دریافت و تقویت شده.
اگر دوستان تستهای خواسته شده تا به اینجا رو انجام بدن بنده ایده های خوبی برای ادامه طرح دارم! تفاوتی هم نداره که کدوم یکی از نظریات درست باشن. مهم این هست که دستگاه کار بکنه و طریقه کارکرد و نوع موج دریافتی هم در عمل مشخص بشه. در این صورت یکی از ساده ترین طرحهایی که مد نظر من هست اینه که به کمک یک مدار ترکیبی آنالوگ و دیجیتال چیزی شبیه اسپکتروم آنالایز درست کنیم که نشون بده چه فرکانسی و با چه قدرتی در حال دریافت هست! این میتونه بمراتب سنس رو واضح تر و دقیق تر کنه و برخی خطاها رو هم پوشش بده. وگرنه مدار اصلی در یک بازه نسبتا وسیع عمل میکنه و فیلتر دقیقی نداره و عملا مشخص نیست بطور دقیق چه موجی باعث سنس شده. البته ایده من بیشتر در صورتی بدرد میخوره که واقعا فلز مدفون ازخودش موجی تولید کنه! وگرنه اگر تئوری انعکاس امواج رادیویی باشه چندان اهمیتی نداره که بدونیم چه فرکانسی در حال دریافت هست چون بهرحال بستگی به موقعیت جغرافیایی و وضعیت امواج خواهد داشت و متاسفانه میدونیم منطقه جغرافیایی روی کارکرد این دستگاه تاثیر داره! فقط اثبات شده نیست که آیا این در اثر تفاوت امواج رادیویی در مناطق مختلف هست یا مغناطیس زمین منطقه یا حتی چیزی دیگر! هر یک از تستهای درست و دقیق توسط دوستان میتونه منجر به روشن شدن واقعیتها و پیشرفت در این طرح بشه.

جمعه 4 فروردین1396 - 9:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
دوستان در نظر داشته باشین اگر بخوایم بفهمیم مدار دقیقا چه موجی رو دریافت میکنه ؛ کلید حل معما تنها در یک نقطه از مدار و اون هم خروجی ترانزیستور 4 یا هر یک از دو سر خازن 15 هست! اون نقطه مدار تنها جایی هست که مشخص میکنه مدار دقیقا چه موجی رو تقویت کرده. بعد اون دیگه فقط سیگنال یکسو و فیلتر میشه و ما اطلاعاتی از موج تقویت شده نداریم. چون در این نقطه امواج به میزان حداکثری تقویت شدن اشکالی نداره که یک سیم بطور جداگانه ازش گرفته بشه و با ابزارهایی نظیر فرکانس متر یا بخصوص اسکوپ تست بشه. در این صورت حین سنس متوجه میشیم چه موجی و با چه فرکانسی تقویت شده که موجب سنس مدار میشه. طبیعتا اگر فرکانس در رنج 3 مگاهرتز باشه ابزارهای ساده تری جوابگو هستن ولی اگر واقعا امواج در رنج 100 مگاهرتز باشن نیاز به ابزارهای اندازه گیری پیشرفته تری هست! البته یک موج 8 مگاهرتز که حاصل اسیلاتور داخلی مدار هست باید بصورت ضعیف تر داشته باشیم که بطور ثابت و همیشگی وجود داره و ملاک ما نیست. مهم این هست که ببینیم هنگام سنس یک هدف واقعی در طبیعت واقعا چه موج دیگری با چه فرکانسی دریافت و تقویت شده.
اگر دوستان تستهای خواسته شده تا به اینجا رو انجام بدن بنده ایده های خوبی برای ادامه طرح دارم! تفاوتی هم نداره که کدوم یکی از نظریات درست باشن. مهم این هست که دستگاه کار بکنه و طریقه کارکرد و نوع موج دریافتی هم در عمل مشخص بشه. در این صورت یکی از ساده ترین طرحهایی که مد نظر من هست اینه که به کمک یک مدار ترکیبی آنالوگ و دیجیتال چیزی شبیه اسپکتروم آنالایز درست کنیم که نشون بده چه فرکانسی و با چه قدرتی در حال دریافت هست! این میتونه بمراتب سنس رو واضح تر و دقیق تر کنه و برخی خطاها رو هم پوشش بده. وگرنه مدار اصلی در یک بازه نسبتا وسیع عمل میکنه و فیلتر دقیقی نداره و عملا مشخص نیست بطور دقیق چه موجی باعث سنس شده. البته ایده من بیشتر در صورتی بدرد میخوره که واقعا فلز مدفون ازخودش موجی تولید کنه! وگرنه اگر تئوری انعکاس امواج رادیویی باشه چندان اهمیتی نداره که بدونیم چه فرکانسی در حال دریافت هست چون بهرحال بستگی به موقعیت جغرافیایی و وضعیت امواج خواهد داشت و متاسفانه میدونیم منطقه جغرافیایی روی کارکرد این دستگاه تاثیر داره! فقط اثبات شده نیست که آیا این در اثر تفاوت امواج رادیویی در مناطق مختلف هست یا مغناطیس زمین منطقه یا حتی چیزی دیگر! هر یک از تستهای درست و دقیق توسط دوستان میتونه منجر به روشن شدن واقعیتها و پیشرفت در این طرح بشه.

آقا حمید به نظرتون چرا دستگاه موبایل رو با فرکانس کاری بالای 900 مگاهرتز می زنه؟شما فرمودید فرکانس بالاتر از 100 مگاهرتز تقویت نمیشه

شنبه 4 فروردین1396 - 1:05am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6507 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 229 , 230 , 231 , 232 , 233 , 234 , 235 ... 651  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 36 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure