انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 31 فروردین1403 - 2:34am

پاسخ به موضوع  [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 90 , 91 , 92 , 93 , 94 , 95 , 96 ... 197  بعدی
 اپراتوری و اعلام نتایج و عملکرد نقطه زن فلزجو PI 
نویسنده پیغام
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
مهندس حمید لطفا رابطه بالا بودن اهم لوپ با فرکانس و پهنای پالس را توضیح بدین.
مثلا وقتی لوپی با مقاومت 2.5 یا 3 اهم استفاده میشه فرکانس و پهنای پالس و سایر تنظیمات موثر چه رنجی باید داشته باشن؟
ممنون
یاحق

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

پنج شنبه 1 مهر1395 - 9:58am
مدیر کل
مدیر کل

اهم لوپ ارتباطی به تنظیم فرکانس نداره. تنها دو فاکتور عرض پالس و دیلی با مختصات الکتریکی لوپ مرتبط هستن. بنابراین برای گرفتن نتیجه یکسان از حیث برد یا ثبات برای لوپهای مختلف باید این دو تنظیم رو هم کمی تغییر بدین. لوپی که اهم بالاتر داره طبیعتا با حفظ عرض پالس آمپر پایین تری رو از خودش عبور میده. پس برای رسیدن به جریان بالا نیاز به عرض پالس بیشتری داره. ولی چون فاکتور مقاومت اهمی یک عامل محدود کننده قطعی برای حداکثر جریان هست ؛ اگر عرض پالس رو از حدی بیشتر کنین دیگه جریان از اون حد نهایی ممکن بیشتر نمیشه! لذا توصیه میکنم بلحاظ اینکه امکان استفاده از قدرت نهایی رو داشته باشین ؛ حتما از لوپی بهره بگیرین که مقاومتش زیر 2 اهم باشه. وگرنه برد نهایی لوپ برای فلزات بزرگ قطعا افت میکنه و دیگه با تنظیمات هم نمیتونین کاریش کنین. در حالیکه اگر هدف ثبات و کاهش حساسیت به زمین باشه ؛ با لوپ دارای مقاومت کم هم میشه از طریق تنظیمات و اپراتوری به ثبات مورد نظر رسید.
افزایش اهم لوپ بخودی خود تاثیری روی دیلی نداره. ولی چون در این شرایط ممکنه دیلی اتوماتیک لوپ کمی پایین تر بیاد ؛ در صورت نیاز به ایجاد ثبات بیشتر باید دیلی دستی رو چند واحد بیشتر بذارین.
سایر تنظیمات دیگه ربطی به اهم لوپ ندارن. فقط با توجه به افت آمپر لوپ و افت شدت میدان در نزدیکی لوپ اگر فاصله لوپ تا زمین مطابق قبل باشه بنظر میرسه حساسیت به زمین کمتر شده! در این شرایط میتونین درجه حساسیت رو کمی بالاتر هم ببرین.

پنج شنبه 1 مهر1395 - 2:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس عزیز خسته نباشید سوال داشتم خدمتتون

من موردی داشتم که تو مساحت 4 متر در 5 متر سنس داشتم با لوپ 1.5 با تنظیمات ( فرکانس 200 - پالس 270 - دیلی 10 و یک بار دیگه 45 - انتگرال 44 - گراند 4 - اسپید 4و5 ) میتر سنس 3 رقمی بین 100 الی 150 یا شاید کمی بیشتر آی دی 50 الی 70 NON F +90 الی +99
5 متر مانده به هدف میتر منفی کم کم میتر منفی صفر میشد و سنس شروع میشد تا به مقادیر بالا میرسید دقیقا مثل فرمایشات شما برای تشخیص وجود فلز ( شروع با میتر کم و در مرکز میتر سه رقمی و در آخر کم و صفر )

مکان مطمئن هست و هنوز شروع به حفاری نکردیم .
مشکل بنده این بود که محل جایی قرار دارد که من با لوپ بزرگ نمیتونم بالانس کنم وصاف برم رو هدف به خاطر پستی و بلندی بالانس به هم میخوره .میتونم گراند را خاموش بذارم و بالانس کنم که لوپ بالا پایین شد بالانس بهم نخوره یا راه دیگری هست .

5 متر بالا رو وقتی میتر منفی انداخت به دوستام گفتم یک راهرو کوچک هست تا به طرف هدف بهم خندیدند بعد از اتمام کار من یکی از دوستام دستگاه تصویری داشت از محل تصویر گرفت وقتی به تصویر نگاه کرد دید دقیقا یک تونل باریک به طرف هدف هست همشون هنگ کردند و فلزیاب دستساز منو بوسیدند گذاشتند سرشون . خیلی خوشحال بودم . همونجا برای سلامتی جناب حمید از ته دل دعا کردم .
زنده باد جناب حمید @};- @};- @};-

جناب حمید ببخشید طولانی شد لطفا نحوه بالانس لوپ بزرگ در چنین مناطقی رو توضیح دهید با تشکر

شنبه 3 مهر1395 - 10:50pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. خسته نباشین.
در بالانس کردن لوپ بزرگ روی زمین با شرایط دشوار شرط اول بالاتر گرفتن لوپ نسبت به زمین هست. فاصله بیشتر سبب میشه زمین تا حدی از دید فلزیاب خارج بشه و بالا و پایین کردن لوپ کمتر روی بالانس تاثیر داشته باشه. همینطور برای چنین زمین هایی عرض پالس بیشتر از 200 رو توصیه نمیکنم چون جز اینکه سبب حساسیت بیشتر به زمین بشه دیگه روی برد چندان تاثیری نداره!
اینکه در ابتدا میتر منفی دارین و سپس سنس فلز شروع میشه ؛ میتونه نشانه حفره ای در اطراف هدف اصلی باشه. مثل همون حالت راهرو که فرمودین.
در این شرایط خاص که میفرمایین سنس قوی با میتر 3 رقمی دارین ؛ شما نه به گراند نیاز دارین و نه حساسیت بالا! پس گراند رو غیر فعال کنین و درجه حساسیت رو هم تا هر جا که ثبات خوبی داشتین پایین بیارین. چنین هدفی حتی روی درجه حساسیت 1 هم سنس میشه و فقط حجم کوچکتری برای شما نشون میده.
بهرحال خوشحالم که ظاهرا راهرو توسط دستگاه دیگری هم تایید شد. ممنون از لطف شما. موفق باشین. @};-

شنبه 3 مهر1395 - 11:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس ممنون از لطف شما
آخرین سوال و شرمنده که مزاحم میشم
من این لوپ 1.5 در 1.5 رو با سیم افشان نمره 1.5 تمام مس با 8 دور درست کردم ظرفیت 400 و خورده ای و اهم 1 دراومد در تست بیرون دیلی اتو 22 شناسایی کرد با ثبات خوب ولی متاسفانه یادم رفت عداد سه گانه رو یاداشت کنم .
میخام با سیم نمره 1 همون مارک با 9 دور هم یک کلاف جداگانه درست کنم به نظرتون لازمه اینکارو بکنم یا نه ؟

با سپاس @};- @};- @};-

یکشنبه 4 مهر1395 - 9:18am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
برای لوپ 1.5 تعداد 8 دور سیم کاملا مناسب هست. یک دور کمتر یا بیشتر ظرفیت اندوکتانس رو خیلی عوض میکنه و از رنج مطلوب خارج میشه. اما از نظر ضخامت سیم بنظر من برای این لوپ سیمی با ضخامت واقعی مغزی 1.2 میل مناسب هست. سیم 1.5 ضخامتش زیاده و مقاومت رو خیلی پایین میاره. البته منظور ما ضخامت واقعی مغزی سیم هست در حالیکه شماره تجاری برخی از این سیمها فرق میکنه! در عین حال روکش سیم برای لوپهای بزرگ هر چه ضخیم تر باشه بهتره و کمک میکنه بخش تفکیک درست کار کنه.

یکشنبه 4 مهر1395 - 4:16pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون مهندس عزیز @};- @};-

یکشنبه 4 مهر1395 - 9:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز @};- @};- و دوستان گل. @};- عرضم به خدمت دوستان یجایو با لوپ 60 کت 6 با اهم 2.6 سنس داشتم که عدد تفکیک ابتدا 85 تا 90 بود و حجم خوبی هم داشت و میتر سنس هم حدود 50 تا 60. اما میتر آهن در حالت حذف آهن روشن -20 و این حدودا بود. بعد از 50 سانت حفاری سنس قویتر شد. ولی عدد تفکیک دوروبر 75 شد. :-? بعد این قضیه حفاریو متوقف کردم و در حال فکر کردن بودم. که یکی از اونایی که مارو برده بود اینجا و میگفت سند داره تازه دهن باز کرد و گفت اینجاها مسیر لوله گاز ولی مکان دقیقشو نمیدونم. بعد که دوباره دستگاهو روشن کردم دیدم بله این مسیر کاملا ادامه داره. در اینجا دو نکته وجود داره. 1- عمق لوله گاز حدود 3متر بود که لوپ 60 از پسش بر امد. 2- عدد تفکیک حدود 90: که نشان از بزرگی فلز و هم عمقی بودن فلزه. که با نزدیکتر شدن هدف عدد به 75 تغییر پیدا کرد.

دوشنبه 5 مهر1395 - 3:33pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید چندروز پیش رفته بودم کاوش یه جایی لوپ 60 سانت مشخصاتش 16 دیلی اعداد هم بترتیب 298 696 799 بود تنظیمات فرکانس110 پالس 220 دیلی دستی 42 حالت تون صدا رو 8 حذف اهن غیر فعال بود یه به طول 80 سانت مربع سنس داشتم ابتدا با بوق ضعیف ولی در یه نقطه بوق قوی میشد ولی صدا بم نمیشد ولی صدا قوی میتر155 ای دی78 عدد فررو یادم نموند بعد حدود 15 تا 20 سانت مجددا صدا ضعیف میشد ولی قطع نمیشد بعد از این محیط 20 سانتی مجددا صدا قوی میشد و کاملا بم میشد میتر میشد350 ایدی میشد 55_57و فررو 45 اومدم حساسیت اوردم از 18 به 11 حذف اهن بنده رو11 فعاله میشه من گذاشتم رو 14 دیلی 60 و فرکانس100 کمی هم لوپ رو بالا گرفتم مهندس دیگه اون محیط سنس ناحیه اول کامل حذف شدوفقط در ناحیه دوم سنس داشتم با همون ایدی 55_57 راستش non_fe میزد و بوق قطع میشد متاسفانه بازم عدد یادم نموند ولی میدونم منفی بود و ریز حالا مهندس اومدم عقبتر دوباره بالانس کردم باهمون تنظیمات حذف اهن غیرفعال کردم حساسیت همون 11 دوباره سنس ناحیه اول با ایدی 78 فعال میشد و بعدتا20سانت صداش ضعیف میشد دوباره قوی میشد با ایدی55و 57 واقعا نمیدونم چی بود البته ماهم حفاری نکردیم چون احساس کردم باید سفال باشه حالا سوالم اینه اگه تو یه محیط 1متری د جور سنس داشتیم تکلیف چیه صدای قویتر رو ملاک قرار بدیم اگه امکانش هست یه توضیحی بدید ممنون میشم راستی مهندس درمورد عملکرد ایا درست انجام دادم یا نه سپاسگزارم

چهارشنبه 7 مهر1395 - 3:48am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
خب مشخصا در چنین مواردی شما دو هدف نزدیک به هم دارین! اولی احتمالا آهن بوده ولی دومی باید یک فلز غیر آهنی باشه. بنظر من سنس اون شباهتی به سفال نداره! با توجه به توضیحات شما بنظر میاد هدف سطحی هم بوده باشه. در چنین مواردی استفاده از تون 10 بهتر کمک میکنه تا از روی صدا متوجه ناحیه سنس و قوی ضعیف شدن اون بشین.
کلا سعی کنین هنگام کاوش حتما قلم و کاغذ همراهتون باشه و موارد سنس رو با دقت ارزیابی کنین و چون همه چیز در این دستگاه بصورت عددی اعلام میشه اونها رو یادداشت کنین. میتر سنس و عدد ID و میتر آهن و حجم ناحیه سنس همه اهمیت دارن. حذف آهن هم نیاز نیست تغییر داده بشه. همینکه روی درجه مناسبی باشه که قبلا ازش جواب گرفتین کفایت میکنه و بعدا فقط میتر آهن رو باید مد نظر قرار بدین.

چهارشنبه 7 مهر1395 - 1:11pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 90 , 91 , 92 , 93 , 94 , 95 , 96 ... 197  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 19 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure