انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 9:48am

پاسخ به موضوع  [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 74 , 75 , 76 , 77 , 78 , 79 , 80 ... 197  بعدی
 اپراتوری و اعلام نتایج و عملکرد نقطه زن فلزجو PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین بهنام عزیز.
تست جالبی انجام دادین! همونطور که مشخصه این تکه سنگ دارای مقاومت نسبتا پایینی هست و جریان برق رو هم از خودش عبور میده. پس عملا از دید فلزیاب به نوعی فلز تشخیص داده میشه. هر چند بدلیل رسانایی کمتر از فلز معمولی تا عمق کمتری قابل سنس هست ولی بهرحال اگر سطحی باشه حتما سنس میشه. عدد تفکیک شما هم نشون میده که با زیاد کردن دیلی نمیشه حذفش کرد. اما همینکه سیستم حذف آهن حذفش کرده جای خوشحالی داره. حالا اگر میفرمایین در محوطه مورد نظر مشابه این سنگ زیاد هست ؛ بنظر من تنها راه دقت به اطلاعات تفکیک هست که قاعدتا باید خیلی مشابه هم باشن. در اون صورت میتونین تشخیص بدین که هدف جدیدی هم که سنس کردین همون سنگهایی هست که قبلا سنس شده و از حفاری خودداری کنین.
در عین حال اگر لوپ شما بخوبی با گرافیت شیلد شده باشه میتونه باعث بشه اینطور اهداف کمی ضعیف تر سنس بشن.

جمعه 17 اردیبهشت1395 - 11:02pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

خسته نباشید خدمت تمامی دوستان

حقیقت ما هم یکبار در منطقه کویری با دستگاه garet فکر کنم کاوش میکردیم ، به یک نقطه رسیم که تو شعاع 70 سانتی از چند طرف سنس داشتیم
البته بی مبالغه بگم که دستگاه اصلا تقکیک نداشت و فرق اهن و مس و .. رو مثله فلزجو تشخیص نمیداد ! ابتدا یک متر کندیم و مجدد داخل گودال رو دستگاه زدیم مجدد سنس داشت
خلاصه تا 230 پیش رفتیم که به چند سنگ سیاه رنگ سنگین برخوردیم ! وقتی سنگ هارو خارج کردیم دیگه اثری از بوق دسنگاه نبود و چیزی تشخیص نمیداد !

ولی یه سوال ؟

مثلا اگه به جایی مشکوک هستیم میتونیم ابتدا سیستم حذف اهن رو خاموش کنیم و نقطه مشخص رو سنس کنیم و بعد سیستم حذف رو فعال کنیم اگه مجدد سنس کرد نتیجه بگیریم که اهن نیست ؟ /:)

جمعه 17 اردیبهشت1395 - 11:39pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

بله اینجور شبهه فلزات توسط هر فلزیابی که قدرت کافی داشته باشه و اون هدف در میدان دید لوپش باشه سنس خواهد شد. فقط شدت میزان سنس ممکنه بسته به شرایط دستگاهها کمی با هم فرق داشته باشه. وگرنه همه فلزیاب ها چون بر اساس خاصیت اصلی فلز که همون رسانایی الکتریکی هست عمل میکنن ؛ کم و بیش همین خطاها رو دارن. در واقع از دید یک فلزیاب این خطا نیست! چون طبق اصول کارکردش داره درست عمل میکنه. ولی از دید ما سنس اینجور اهداف خطا محسوب میشه. این هم اختلاف نظر ما از حیث توقع و هدفمون نسبت به ماهیت واقعی سیستمهای فلزیاب هست. لذا اگر جایی کسی یا فروشنده ای ادعایی مخالف این داشت باور نکنین چون هیچوقت نمیتونه واقعیت داشته باشه.
اما در خصوص فعال یا غیر فعال کردن بخش حذف آهن و سپس مقایسه نتیجه ؛ بنظر من هیچ دلیلی برای این کار وجود نداره. اگر درجه حذف آهن قبلا و بر اساس تست بدرستی تنظیم شده باشه ؛ همون اطلاعات تفکیک از حیث عدد تفکیک و اعلام آهن و غیر آهن بعلاوه درجه میتر آهن برای ارزیابی نوع هدف کافی هست.
البته جا داره مجددا متذکر بشم فعال یا غیر فعال کردن بخش حذف آهن در این دستگاه هیچ اثری در برد سنس هدف نداره چون محاسبات سنس و تفکیک کاملا بصورت جداگانه انجام میشن. این روش بر خلاف بسیاری از فلزیابهاست که با فعال شدن بخش تفکیکشون افت برد محسوسی مشاهده میشه! ولی در طرح ما چنین چیزی وجود نداره. بنده حتی برای اینکه احتمالا هدفی با ارزش به اشتباه توسط دستگاه بطور کامل حذف نشه ؛ سیستم حذف آهن رو جوری در نظر گرفتم که در برخورد و تشخیص آهنی بودن هدف باز هم حتما یک بوق کوتاه در ابتدای سنس وجود داشته باشه تا اپراتور نسبت به سنس هدف حتی از نوع آهنی آگاه بشه و در نهایت خودش تصمیم بگیره که نیاز به حفاری هست یا نه.

شنبه 17 اردیبهشت1395 - 12:55am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
behnam karami نوشته است:
سلام .دوستان من چن روز پیش یه منطقه ای رفتم که یمشت کپه سنگ بود که دستگاه را بردم برا تست اما متاسفانه دستگاه همش سنس داشت طوری که حتی صدایه دوم صدایه فلزیاب هم در میومد و عدد تفکیک رو52بود و حتی حذف اهن هم حذف میکرد اما وقتی لوپ را از چهار جهت میاوردم و دیدم هر سری نقطه سنسش فرق میکنه شک کردم که ذرات باشه بخاطر همین یه تیکه از سنگ منطقه را اوردم خونه و مورد ازمایش قرار دادم و در کمال تعجب دیدم سنگ رسانایی داره که وقتی یکم خیسش کردم رساناییش هم بالا رفت که مطمنن یه سنگ معدنی محسوب میشه و بدبختی این نوع سنگ ها تو منطقه ما خیلی فراوونه حالا سوال اینه بنظرتون ایا راهی هست که دستگاه سنگ ها راسنس نکنه.البته من هم دیلی را خیلی بالابردم و هم درجه سنس و فرکانس پایین هم امتحان کردم که تاثیر چندانی نداشت.
پیوست:
اهن (1).jpg

پیوست:
اهن (6).jpg

این نوع سنگها معدنی هستند و بعنوان فلز سنس میشوند ، فلزیاب کار خودشو انجام میده و تقصیری نداره
به احتمال زیاد سنگ شما ، جنس آهنی داره و این از یک نظر خیلی خوبه ، چون میتوانید با سیستم حذف آهن حذفش کنید . اینطوری اهداف غیرآهنی امیدی برای سنس شدن دارند . اما اگر جایی حجم سنگها زیاد باشه و فلزی غیرآهنی زیرشون پنهان باشه ، تشخیص آن فلز سخت و حتی غیرممکن خواهد بود ، چون سیستم تفکیک ، حجم بیشتر را ملاک قرار خواهد داد و بازهم تشخیص آهن میدهد .
سنگ مورد نظر را با آهنربا تست کنید ، جنسش بهتر مشخص میشود .
متاسفانه جایی که از این گونه سنگها باشد ، تنظیم دیلی و فرکانس و حساسیت ، چاره ی کار نخواهد بود . و کار با فلزیاب پالسی مشکل خواهد بود .
اگر مشکل خاک معدنی باشد ، با تنظیم دیلی بالا و حساسیت و فرکانس پائین و شیلد گرافیت ، میشه کاری کرد و حساسیت به خاک را از بین برد
اما تسلط بر سنگهای معدنی با خاک معدنی ، کاملا فرق دارد و کار فلزیاب پالسی نیست .
تنها در صورتی که فلزی غیرآهنی ، در میان یا زیر سنگ آهنی پنهان باشد و حجم فلز از حجم سنگها بیشتر باشد ، میتوانید با تکنیک حذف آهن ، تشخیصش بدید .

لا اله الا هو

شنبه 17 اردیبهشت1395 - 1:12am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

behnam karami نوشته است:
سلام .دوستان من چن روز پیش یه منطقه ای رفتم که یمشت کپه سنگ بود که دستگاه را بردم برا تست اما متاسفانه دستگاه همش سنس داشت طوری که حتی صدایه دوم صدایه فلزیاب هم در میومد و عدد تفکیک رو52بود و حتی حذف اهن هم حذف میکرد اما وقتی لوپ را از چهار جهت میاوردم و دیدم هر سری نقطه سنسش فرق میکنه شک کردم که ذرات باشه بخاطر همین یه تیکه از سنگ منطقه را اوردم خونه و مورد ازمایش قرار دادم و در کمال تعجب دیدم سنگ رسانایی داره که وقتی یکم خیسش کردم رساناییش هم بالا رفت که مطمنن یه سنگ معدنی محسوب میشه و بدبختی این نوع سنگ ها تو منطقه ما خیلی فراوونه حالا سوال اینه بنظرتون ایا راهی هست که دستگاه سنگ ها راسنس نکنه.البته من هم دیلی را خیلی بالابردم و هم درجه سنس و فرکانس پایین هم امتحان کردم که تاثیر چندانی نداشت.
پیوست:
اهن (1).jpg

پیوست:
اهن (6).jpg

با سلام @};-
از لوپ 1.5 یا 2 استفاده کنید - لوپ رو کاملا روی زمین بگذارید و بالانس انجام بدین - (حساسیت رو بالاتر از 15 نذارین)
لطفا اگر مشکلتون برطرف شد نتیجه رو اعلام کنید @};-

شنبه 18 اردیبهشت1395 - 3:40pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
وقتی که سنگها تاحد رسانایی ، معدنی باشند ، متاسفانه استفاده از لوپهای بزرگ هم چاره گشا نخواهد بود ، حتی اگر لوپ 3 متری هم باشد ، بازهم سنگها سنس میشوند
و اگر لوپ را بر روی زمین بگذارید و بالانس کنید ، ظاهرا مشکل حل خواهد شد ، اما قدرت سنس بحدی کم میشود که دیگر از حالت فلزیابی خارج میشود و هیچ عمقی نخواهد زد .
استفاده از لوپ بزرگ - افزایش دیلی دستی - پائین آوردن فرکانس - کم کردن حساسیت و شیلد لوپ ،
برای کار بر روی خاکهای معدنی و زمینهای حساس و کار در رطوبت بالا و کار در زمینهای سفال آلود ، کارساز خواهد بود ، اما برای حذف سنگهای معدنی با درصد بالا ، تاثیری زیادی نخواهد داشت ، بخصوص اگر سنگها بزرگ باشند .
به هر حال اگر دوست داشتید ، میتوانید بر روی سنگها نیز بالانس کنید تا تاثیر بالانس بر افت برد را مشاهده کنید .
بعد از بالانس ، همچنان که لوپ روی سنگها ( بصورت چسبیده به سنگها ) قرار دارد ،از طرف بالا فلزی را به لوپ نزدیک کنید و اندازه را یاداشت کنید . حالا بر روی زمین معمولی ( بصورت گرفتن فاصله لازم از زمین ) نیز بالانس کنید و بازهم فلز را به لوپ نزدیک کنید و نتیجه را ببینید .

لا اله الا هو

شنبه 18 اردیبهشت1395 - 6:26pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

فلز سنگی. :D

سلام دوستان. چرا اینقدر قضیه رو سختش میکنید؟ دستگاه درست زده. این موارد در واقع جنس هستن دیگه. فلزی در شکل و قالب سنگ. ولی عموماً نمیخوان با این واقعیت کنار بیان. اینارو سنگ نپندارید. فلز هستن، فلز. بنده به اونا میگم: " فلزسنگی"
یکی از مواردیکه همواره بنده قبل از سرچ مطرح و مطلبو به قولی برای افراد جا میندازم همین واقعیته.
اینا هم اکثراً در طبیعت سیاهرنگن ومیشه گفت بالای 50 درصد آهن دارن به خدا قسم تمام دستگاههای موجود در دنیا رو هم بیارین اینارو فلز و جنس نشون میدن.. یکی از موارد 4-3 ماه پیش بود که جاییرو اول با دستگاه آنتنی زده بودن بعد به قول خودشون با یه لب تاپی تأیید ونقطه کرده بودن. طرف گفته بود این زیر خزانست. وحشتناکه و..... خلاصه یه پروژه بزرگیو استارت زده بودن که بعد از کلی کار با بیل مکانیکی و پیکور و پمپای آب و چند تا افغانی و..... یه محوطه به ابعاد بیش از 5 در 10 متر به عمق 8-7 متر رو باز کرده بودن و خورده بودن به بن بست. رسیده بودن به خزانه سنگهای سیاه :D که یه سریشون شکل صندوقی هم داشتن.چه هزینه ای ........ از همه جا نامید... پرسون پرسون به پست ما خورده بودن. بنده یه بار رفتم محلو با FG80 چک کردم. هیچ سیگنالی نداشتم. نگاهی به شکم پاره شدۀ زمین بیچاره که انداختم گفتم احتمال 99 درصد این سنگارو هدف گرفتید. کنترل اولیه با لوپای کوچک فلزجو مطلبو تایید کرد؛ سیگنال خیلی قوی. با لوپ 2 در 2 که اطرافو گشتم با سیگنالای قوی ولی بریده بریده مواجه شدم ؛ پیک مشخصی نداشتم یعنی همه جا زمین حاوی اون سنگها بود.

برای جاهای کوچک و محدود راهی برای تمیز اینها نیست ولی اگر در محوطه ای وسیع با میدان کار بالایی بودید توجه و دقت در نوع سیگنال خیلی کارگشاست. اینو بدونید سیگنال جنس درست و قدیمی از تمام جهات یک اندازست و الگوی سینوسی کشیده داره. یعنی کم کم پیدا میشه به اوج ( پیک) میرسه و ازونور کم شده به صفر میرسه و اگر تونستید محل پیک رو راحت بگیرید به احتمال خیلی قوی فلز مدفون قدیمی باشه ولی اگر سیگنالا تابع الگوی منظمی نبودن احتمال خیلی زیاد یا فلزات جدید پراکندست یا فلز سنگیه و حفاریتون ریسک زیادی داره. که در این مورد با تعویض لوپا و تجمیع نتایج که مفصله و بارها بحث شده + یکی دوتا حفاری کوچولو اصل داستانو متوجه میشید.

شنبه 18 اردیبهشت1395 - 9:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کردستان
mahmood51 نوشته است:
فلز سنگی. :D

سلام دوستان. چرا اینقدر قضیه رو سختش میکنید؟ دستگاه درست زده. این موارد در واقع جنس هستن دیگه. فلزی در شکل و قالب سنگ. ولی عموماً نمیخوان با این واقعیت کنار بیان. اینارو سنگ نپندارید. فلز هستن، فلز. بنده به اونا میگم: " فلزسنگی"
یکی از مواردیکه همواره بنده قبل از سرچ مطرح و مطلبو به قولی برای افراد جا میندازم همین واقعیته.
اینا هم اکثراً در طبیعت سیاهرنگن ومیشه گفت بالای 50 درصد آهن دارن به خدا قسم تمام دستگاههای موجود در دنیا رو هم بیارین اینارو فلز و جنس نشون میدن.. یکی از موارد 4-3 ماه پیش بود که جاییرو اول با دستگاه آنتنی زده بودن بعد به قول خودشون با یه لب تاپی تأیید ونقطه کرده بودن. طرف گفته بود این زیر خزانست. وحشتناکه و..... خلاصه یه پروژه بزرگیو استارت زده بودن که بعد از کلی کار با بیل مکانیکی و پیکور و پمپای آب و چند تا افغانی و..... یه محوطه به ابعاد بیش از 5 در 10 متر به عمق 8-7 متر رو باز کرده بودن و خورده بودن به بن بست. رسیده بودن به خزانه سنگهای سیاه :D که یه سریشون شکل صندوقی هم داشتن.چه هزینه ای ........ از همه جا نامید... پرسون پرسون به پست ما خورده بودن. بنده یه بار رفتم محلو با FG80 چک کردم. هیچ سیگنالی نداشتم. نگاهی به شکم پاره شدۀ زمین بیچاره که انداختم گفتم احتمال 99 درصد این سنگارو هدف گرفتید. کنترل اولیه با لوپای کوچک فلزجو مطلبو تایید کرد؛ سیگنال خیلی قوی. با لوپ 2 در 2 که اطرافو گشتم با سیگنالای قوی ولی بریده بریده مواجه شدم ؛ پیک مشخصی نداشتم یعنی همه جا زمین حاوی اون سنگها بود.

برای جاهای کوچک و محدود راهی برای تمیز اینها نیست ولی اگر در محوطه ای وسیع با میدان کار بالایی بودید توجه و دقت در نوع سیگنال خیلی کارگشاست. اینو بدونید سیگنال جنس درست و قدیمی از تمام جهات یک اندازست و الگوی سینوسی کشیده داره. یعنی کم کم پیدا میشه به اوج ( پیک) میرسه و ازونور کم شده به صفر میرسه و اگر تونستید محل پیک رو راحت بگیرید به احتمال خیلی قوی فلز مدفون قدیمی باشه ولی اگر سیگنالا تابع الگوی منظمی نبودن احتمال خیلی زیاد یا فلزات جدید پراکندست یا فلز سنگیه و حفاریتون ریسک زیادی داره. که در این مورد با تعویض لوپا و تجمیع نتایج که مفصله و بارها بحث شده + یکی دوتا حفاری کوچولو اصل داستانو متوجه میشید.

:-? :-?

شنبه 18 اردیبهشت1395 - 10:57pm
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

chalak نوشته است:
Mojtaba195 نوشته است:
امروز لوپ جدید 60 سانتی رو بیرون تست کردم و در نهایت تعجب ماشین سواری رو بیشتر از 3 متر سنس کامل داشتم
فرکانس 120 -پهنای 170-دیلی 30 و دیلی اوتومات 22 و حساسیت 16
توی خونه نهایت سنس حدود 2 تا 2.2 متر بود
داخل زمین در عمق 1.5 متری چاه هایی بود که دهانشون با بتن گرفته بودن و آرماتور های کوپکی هم بهش وصل بود که چندین سال زیر زمین مونده بود به راحتی با لوپ 60 سنس با میتر خوب داشتم

دوست من ،در صورت امکان مشخصات سیم و کابل رابط و نحوه پیچیدن و .... رو اعلام کنید
با تشکر

لوپ بنده لوپ 60 سانتی از کابل کت 6 مترک دیلینک
و کابل رابط هم کابل آنتن کرمان به طول 1.30 متر

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

یکشنبه 18 اردیبهشت1395 - 2:12am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

ببخشید میشه جای کابل رابط که از کویل به دستگاه وصل میشه مستقیم از همون سیمی که کویل رو میپیچیم به دستگاه وصل کنیم !
من دو متر کابل rg58 گرفتم اهمش 0.9 هست ! اگه کابل rg رو استفاده کنم اهمی که داره تو لوپ تاثیر نمیذاره ؟

دوشنبه 20 اردیبهشت1395 - 8:15pm
YIM
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 74 , 75 , 76 , 77 , 78 , 79 , 80 ... 197  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 18 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure