انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 17 اردیبهشت1403 - 7:15am

پاسخ به موضوع  [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 68 , 69 , 70 , 71 , 72 , 73 , 74 ... 197  بعدی
 اپراتوری و اعلام نتایج و عملکرد نقطه زن فلزجو PI 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: چوار پارچه ی کوردستان
آخه من یه لوپ 1*1 با سیم افشان درست کردم سیم ها مرتبن و مقاومت هم عالیه ولی کلا میتر منفی میندازه ، فقط روی کابل آنتن شک دارم چون با همون سیم افشان من یه لوپ 45 ساختم به هیچ عنوان مشکلی نداره ، لوپ 20 هم که واسه کابل رابطش از کابل انتنی که واسه 1*1 استفاده کردم اونم میتر منفی داره
@};- ~O) @};-

دوشنبه 23 فروردین1395 - 11:05pm
مدیر سایت
مدیر سایت

1426539 نوشته است:
مهدی نوشته است:
دوستان ایا شما این مورد رو بهش برخورد کردید که اگر پهنای پالس رو برای لوپ یک متری از ۲۵۰ بالاتر ببریم ، برد دستگاه کمتر بشه ؟

بله آقا مهدی منم اين مشکل رو داشتم. مشکل از سیم رابطه. به علت نازک بودن سیم مغزیش بیشتر از این جریان رو نميتونه عبور بده. من فقط برای لوپ بیست سانتی از سیم رابط مکس استفاده کردم. برای بقیه لوپهام از همون سیمی که برای پیچیدن لوپ استفاده کردم سر سیمها رو از هر طرف دومتر آزاد گذاشتم و با دریل به دور هم تابوندمشون آخر کار یه وارنیش حرارتی هم کشیدم روش که از هم باز نشن. دیگه نه میتر منفی داره نه نویز میگیره تا آخرین پهنای پالس هم کم نمیاره

سلام
متشکریم از بیان ایده و تجربه شما ، شما از روش کابلهای مخابراتی که تابیده هست استفاده کردید اگر واقعاً نویز ندارید و با پهنای پالس بالای 250 هم برد مدارتون بیشتر میشه خیلی عالی . مرسی برادر :-BD

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

سه شنبه 24 فروردین1395 - 9:18am
مدیر سایت
مدیر سایت

qasedak نوشته است:
آخه من یه لوپ 1*1 با سیم افشان درست کردم سیم ها مرتبن و مقاومت هم عالیه ولی کلا میتر منفی میندازه ، فقط روی کابل آنتن شک دارم چون با همون سیم افشان من یه لوپ 45 ساختم به هیچ عنوان مشکلی نداره ، لوپ 20 هم که واسه کابل رابطش از کابل انتنی که واسه 1*1 استفاده کردم اونم میتر منفی داره
@};- ~O) @};-

دوستان اینجا محل تجربیات در اپراتوری هست [-X لطفاً مسائل فنی رو در بخش ساخت مدار مطرح بفرمائید @};-

درضمن دوستان اگر در مناطق مرطوب و خاک تقریباً خیس اپراتوری میکنید به عدد های میتر زیر 8 با لوپ 60 نمیشه اعتبار کرد ! چون فلزی با اندازه یک نخود در عمق 30 تا 50 سانتی که اکسید شده باشه طی سالیان سال عدد میتری بالای 10 خواهد داشت ! روی عدد های میتر 1 تا 6 زیاد نمیشه در زمین های خیس و خیلی مرطوب حساب کرد ! البته جایی که خاک ذرات داشته باشه نقطه دقیق سنس در هر دفعه که از جهت های مختلف به سمت نقطه سنس لوپ رو ببرید ، مکان سنس تغیر میکنه و در یک محدوده 3 در 3 متر ممکنه در چهارنقطه تک بوق داشته باشید با میتر 1 تا 6 که مشخصاً ذرات یا رطوبت بالای خاک تأثیر گذار هست البته با حساسیت 15 و دیلی دستی حدود 40 دیگه همین سنس نقطه های با میتر 1 تا 6 رو هم نداریم . البته مطمئناً ردیاب هم بخوبی این مکانهارو میگیره ! که نقطه زن کار رو یکسره میکنه و اونهم نقطه زن فلزجو ! @};-

آدم‌های بزرگ،

آدم‌های عادی،

آدم‌های کوچیک،
بهشون حسودی می‌کنند!

سه شنبه 24 فروردین1395 - 9:23am
مدیر سایت
مدیر سایت

حمید نوشته است:
اینکه کابل رابط نباید دارای سیم نازک باشه کاملا درسته. در مورد کابل مکس هم مدتی هست به نتیجه رسیدیم چندان کابل مناسبی نیست! اما در خصوص استفاده از زوج سیم به هم تابیده اونطور که دوستمون فرمودن باید احتیاط کرد! درسته که جواب میده ولی استفاده از کابل کواکسیال مرغوب مناسب تر هست. همونطور که در همه فلزیاب های معتبر هم به همین صورته.

با سلام طی بررسی ضخامت مغزی کابلهای مناسب کواکسیال . بهترین رو مارک مازندران داره که مغزی تقریباً دوبرابر کابل کرمان داره و کل کابل ضخیم تر هم هست

آدم‌های بزرگ،

آدم‌های عادی،

آدم‌های کوچیک،
بهشون حسودی می‌کنند!

سه شنبه 24 فروردین1395 - 9:47am
کاربر فعال
کاربر فعال

مهدی نوشته است:
حمید نوشته است:
اینکه کابل رابط نباید دارای سیم نازک باشه کاملا درسته. در مورد کابل مکس هم مدتی هست به نتیجه رسیدیم چندان کابل مناسبی نیست! اما در خصوص استفاده از زوج سیم به هم تابیده اونطور که دوستمون فرمودن باید احتیاط کرد! درسته که جواب میده ولی استفاده از کابل کواکسیال مرغوب مناسب تر هست. همونطور که در همه فلزیاب های معتبر هم به همین صورته.

با سلام طی بررسی ضخامت مغزی کابلهای مناسب کواکسیال . بهترین رو مارک مازندران داره که مغزی تقریباً دوبرابر کابل کرمان داره و کل کابل ضخیم تر هم هست

سلام
مغان شاهرود تقریبا دو برابر مازندران مغزی و شیلد داره و اهمش هم از همشون کمتره. اما متاسفانه به جز کرمان بقیشون فویل آلومینیومی دارند.

اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است.

سه شنبه 24 فروردین1395 - 10:46am
مدیر سایت
مدیر سایت

با سلام
موردی رو یکی از دوستان به نام اصغر در تلگرام زحمتش رو کشیدن که لازم دونستم در اینجاهم کپی بشه تا دوستان استفاده کنن . @};- @};-

سلام دوستان مطالبی که خدمتون عرض میکنم همش تست شده و جواب داده انشاا... که مفید باشه
اول نکته تنظیم دستگاه با خاک اون منطقه هست شما باید دسگارو جایی تنظیم و بالانس کنید که از وجود نبودن فلز در اون نقط اطمینان داشته باشید،باید جایی که لوپ رو تنظیم میکنید فلزی زیرش نباشه و حداقل ۱۰متر از جایی رو که می خایین بزنید دورتر باشه،نکته بعدی فاصله لوپ تا زمین هست و خیلی مهمه و باید رعایت بشه،مثلا فاصله لوپ از ۲۰تا۱×۱سانتی از زمین ۱۰سانت باشه مناسبه و لوپ ۱/۵×۱/۵و۲×۲هم ۱۵سانت خوبه،باید دقت کرد این فاصله از همون موقعی که دسگارو روشن میکنید تا موقعی که خاموش میکنید باید کمو زیاد نشه تا بالانس به هم نخوره،لوپهای ۱×۱به بالا رو باید ۴گوشه ش فاصلش با زمین یکی باشه و کسی که لوپ رو میگیره باید حواسش باشه در زمینهای ناهموار فاصله رو میزون کنه تا بالانس به هم نخوره،برای کاوش واقعی سعی کنید از بزرگترین سایز لوپ استفاده کنید به چند دلیل:فک نکم هیچ جای دنیا مثل ایران خاکش املاح داشته باشه مثل انواع سیلیس،آهک،شوره،رگه های معدنی و امثال اینها که دسگارو خطا میندازه برای حذف بهتر اینها لوپ بزرگ حساسیتش به انواع املاح کمتر و برد بیشتری هم داره،مثلا شما جایی میرین پر از انواع املاح مزاحمه،اگه با لوپ سایز کوچک بخاین کار کنید باید تنظیمات و حساسیت رو کم کنید تا دسگا ساکت بشه و کلید پایین رو هم بزنید تا دسگا خودشو با اون خاک بالانس کنه،این کار از برد و نفوذ دسگا کم میکنه مثلا اگه لوپ کاوش۶۰باشه با کم کردن حساسیت و زدن کلید پایین(بالانس)اگه برد دسگا رو با این لوپ۳متر فرض کنیم در همچین زمینی بردش نصف میشه و امکان از دست دادن هدف در عمق بسیار زیاده ولی اگه لوپتون بزرگترین سایز باشه با تمام این شرایط مثلا۲×۲باشه،با این شرایط اگه فرضن۶متر بزنه نفوذش ۳متر مفید میشه و احتمال سنس هدف بسیار بالاتره،دلیل بعدی دقت بیشتره شما وقتی با لوپ بزرگ بزنیید لوپ رو یکی دیگه میگیره و شما دسگارو،در این حالت شما حواستون فقط به اعلانات دسگاس و شماره میتر و اعداد آی دی و کوچکترین فلز رو تشخیص میدین و خسته هم نمیشین و کسی که لوپ رو میگیره هم حواسش به فاصله لوپ تا زمین هست تا بالانس بهم نخوره و کسی که لوپ رو میگیره باید هیچ فلزی همراش نباشه مثل کمربند و ساعت و انگشتر و هر فلز دیگه ای نباید همراش باشه حتی اگه بدنش پلاتین داره بگین یکی دیگه لوپ رو بگیره تا دسگا در بهترین شرایط عمق زنی قرار بگیره،با انجام دادن تمام این کارا میریم واسه دسگا زدن نقطه مورد نظر،اگه دسگا جایی رو گرفت یا بوق زد یا سنس کرد،اولین کار ابعاد گرفتنه،باید اون نقطه رو از۴جهت بزنید و ابعاد تقریبی رو در بیارید و به این صورت که از هر جهتی که میایین سمت اون نقطه اولین جایی که دسگا بوق زد رو یه خط بکشید و همین کارو از ۳جهت دیگه انجام بدین معمولا ی ابعاد ۴گوشی در میاد و تا اینجا فلز صدرصد وجود داره حالا میخاین عمقشو در بیارین تقریبی،ابعادی که مشخص کردین رو منطقی حساب کنید ببینید با این لوپ همچنین فلزی در چه عمقی قابل سنس هست و عدد میتر رو چه شماره ایه،اگه ابعاد بزرگ باشه و عدد میتر کم باشه نشون میده جنس در عمقه،و اگه ابعاد کوچیکتر باشه و عدد میتر بیشتر باشه نشون میده عمق کمتری داره،برای تشخیص سطحی بودن یا نبودن لوپ رو بزارید رو زمین اگه عدد میتر بالا رفت تا آخر اون جنس سطحیه و اگه عدد پایین بود در عمقه اون فلز،برای جاهایی که سطحی و اشغال داره باید خاک اونجارو ۳۰سانتی بردارید دوباره بزنید،برای تشخیص فلز از املاح تنظیمات باید درس باشه بهترین تنظیمی که باهاش تست زیر خاک کردم اینطوریه
فرکانس ۱۰۰
پالس۲۵۰
دیلی دستی ۵۰
انتگرال ۴۴
گرند ۱
سرعت ۱۰
تفکیک خاموش
تون ۸
حساسیت ۱۵
امکان داره جایی برید که املاح انقد زیاد باشه که دستگاه به هیچ عنوان ساکت نشه و عدد میتر هم بالای ۲۰باشه،در چنین شرایطی چاره ای نیست باید عدد ۲۰رو صفر فرض کنیم و اعداد بالای۴۰رو فلز و هر جاکه عدد میتر بالای ۴۰بود رو علامت بزنید و نقطش کنید نقطه گرفتن با لوپ بزرگ هم خیلی راحته رو فلز که رفتین لوپ رو کم کم چپ و راست و عقب و جلو کنید و جایی که عدد میتر بالاتر بود از بقیه جاها که مرکز لوپ میشه،هدف دقیقا همونجاس و قشنگ میوفته وسط چال حفاری،برای تشخیص املاح از فلز:اگه فلز باشه ابعادش قشنگ و تمیز در میاد و عدد میتر هم موقعی که لوپ دقیقا روشه ثابت وایمیسته ولی اگه املاح باشه ابعاد به هیچ عنوان نمیتونین بگیرین و عدد میتر هم نوسان زیاد داره و هی کم و زیاد میشه و لوپ رو هم روش بگیرین نوسان داره،اصلا خیلی راحته تشخیصش،امتهان کنید،ابعاد فلزی که زیر خاکه به دلیل اکسیده شدن یا تولید گاز یا آزاذ کردن یون یا تولید میدان یا هر چیز دیگه که قبول دارین، معمولا ۴برابر جنس زیر هست و بارها تست شده
در زمین های خیس و مرطوب و نم دار به دلیل اینکه رسانایی خاک بالا میره دستگاه خطا میزنه . نه این دستگاه بلکه تمام پالسیها همینطورن و هر چی زمین خشکتر باشه بالانس با زمین بهتر انجام میشه ، من خودم شخصا فقط تو زمین خشک میزنم ؛ زمین نمکی هم تقریبا مثل زمین مرطوب می مونه و باید حساسیت رو بیارین پایین تا جایی که دستگاه ساکت بشه بعد نقطه رو بزنید . تمام دسگاهای پالسی که لوپ دارن رو با همین روش میشه کار کرد . برای تشخیص حفره هم تفکیک خاموش باشه بهتره و هر جا عدد میتر منفی شد اونجا حفرس و ابعاد حفره رو هم مثل فلز میشه تقریبی درآورد . من خودم شماره میتر منفی اگر بالای ۱۵ باشه رو روش حساب میکنم .
دوستان تنظیمی تو خاک مناسبه که به محض ورود فلز به حریم لوپ صدا وصل و به محض خارج شدن فلز از حریم لوپ صدا سریع قطع بشه ، سعی کنید سرعت رو ۱۰بزارید .

آدم‌های بزرگ،

آدم‌های عادی،

آدم‌های کوچیک،
بهشون حسودی می‌کنند!

چهارشنبه 25 فروردین1395 - 2:16pm
مدیر کل
مدیر کل

مهدی جان خیلی ممنون از شما و این دوست عزیزمون.
البته اگر ایشون و برخی دیگر دوستان به جای به اشتراک گذاشتن این تجربیات در محیطهایی نظیر تلگرام ؛ مستقیما در انجمن فلزجو که محل اصلی ارائه این طرح هست تجربیات خودشون رو بیان کنن هم به روند کلی پروژه کمک بهتری میکنن و هم خودشون احیانا از برخی روشهای نادرست اپراتوری آگاه میشن و حداقل میتونن به تکنیکهای بهتری دست پیدا کنن.
در هر صورت بسیاری از بخشهایی که بیان کردن درست هست. اما قسمتهایی هم دارای اشکال هست که عرض میکنم.
تنظیم گراند 1 فقط برای برخی زمینها و بعضی شرایط خاص ممکنه نتیجه مطلوب بده. در بسیاری از شرایط اتفاقا تنظیم گراند بالا بهتر هست و اگر جواب بده در عوض برد بیشتری خواهد داشت.
تنظیم سرعت روی مقدار 10 چندان مورد توصیه نیست! درسته که سرعت سنس افزایش زیادی پیدا میکنه ولی به همون نسبت دستگاه نویز پذیر میشه و در عین حال به فلزات کوچکی که بصورت لحظه ای از زیر لوپ عبور میکنن هم واکنش خواهد داشت. در حالیکه تنظیم کمتر سرعت اکثر این اهداف رو حذف میکنه. این مساله برای لوپهای بزرگ که به منظور سنس اهداف بزرگتر مناسب هستن بهتر هست چرا که تا حد زیادی اثر حساسیت کناره های لوپ به اهداف کوچک سطحی رو از بین میبره. در هر صورت مقدار 10 مورد توصیه نیست و پیشنهاد میکنم در صورت نیاز به سرعت سنس بالا نهایتا روی 9 تنظیم بشه.
خاموش بودن تفکیک یا در واقع حذف آهن هم چیزی نیست که مورد توصیه باشه. در واقع اگر بخش حذف آهن دستگاه شما درست کار کنه قطعا ترجیح به فعال بودنش هست مگر اینکه کلا حذف آهن برای اپراتور مهم نباشه. در هر صورت دوستان باید متوجه باشن فعال یا غیر فعال بودن حذف آهن کوچکترین تاثیری روی برد دستگاه یا کیفیت سنس نداره.
تنظیم صوتی تون 8 هم مورد تایید بنده نیست! این مدل صدا مربوط به نسخه های قدیمی بود که ما هنوز تونهای جدید صوتی رو نداشتیم. شاید ایشون هنوز هم از نسخه های قدیمی استفاده میکنن. در این صورت باز هم توصیه میکنم همیشه از آخرین نسخه برنامه دستگاه استفاده بشه. در حال حاضر از نظر من تون صوتی 10 بهترین و کاربردی ترین حالت صدا برای کاوش هست.
در خصوص اینکه در بعضی جاها مجبور هستن میتر 20 رو ملاک صفر قرار بدن بنده اصلا متوجه نشدم چرا چنین کاری باید انجام بشه و اولین بار هست که میشنوم کسی اینجوری اپراتوری میکنه! شما اگر بطور تصادفی در منطقه ای با شرایط زمین بد با سنسهایی تا حد میتر 20 مواجه هستین ؛ بسادگی کافیه درجه حساسیت رو تا حدی پایین بیارین که دیگه چنین سنسی نداشته باشین! بارها تاکید کردم بین درجه حساسیت و اینکه هدف با چه میتری به بالا سنس بشه یک رابطه معکوس برقرار هست. برای اینکه اهدافی که سنس میشن الزاما دارای میتر 20 به بالا باشن و در واقع اهداف ضعیف تر از اون کلا سنس نشن کافیه درجه حساسیت روی 9 یا کمتر گذاشته بشه. باز هم تاکید میکنم در چنین شرایط خاصی اصلا درجه حساسیت به اون میزانی که تصور میکنین برد رو کاهش نمیده! چون فلزیاب بدلیل شرایط زمین مرتبا تا حد ترشهولد سنس رفت و برگشت داره. در عین حال روش ایشون باعث عملکرد اشتباه بخش تفکیک حتی برای عدد ID میشه. کل سیستم تفکیک وقتی درست کار میکنه که فلزیاب قبل از سنس هدف در شرایط سکوت بوده باشه.

چهارشنبه 25 فروردین1395 - 3:12pm
مدیر سایت
مدیر سایت

سلام
خیلی از دوستان عزیز چه در خصوصی و چه در تاپیکهای مختلف خواستار راهنمایی درباره ی اپراتوری فلزجو هستند و اکثرا هم سوالشون رو بشکل زیر مطرح میکنن:

بهترین تنظیمات برای کار کردن با فلزجو چیست!؟

ببینید دوستان عزیز این سوال از اساس اشتباه هست و خدمت شما عرض کنم هیچگونه تنظیمات جادویی و ثابتی برای اپراتوری وجود نداره که اگر قرار بود تمام پارامترها ثابت باشن دیگه لزومی به اینهمه برنامه نویسی و کار مداوم و سخت نبود که سیستمی اینچنینی طراحی بشه که تمام فاکتورهای موثر در عملکرد یک فلزیاب قابل تنظیم باشه و عملا فلزجو رو تبدیل به یک فلزیاب حرفه ای و رویایی بکنه که پاسخگوی تمام نیازهای اپراتورهای حرفه ای هست و برای اونها سالها چنین سیستمی فقط یک آرزو بوده!
پس واضحه اینکه ما برای فاکتورهای مختلف مثل فرکانس ، پهنای پالس ، دیلی و ... یک مقدار ثابت در نظر بگیریم اشتباه هست و در اینصورت نمیشه بیشترین کارایی و عملکرد رو از سیستم انتظار داشت.
با وجود چنین امکانات حرفه ای که در فلزجو گنجانده شده یک اپراتور حرفه ای و باهوش باید تمام شرایط رو مثل آب و هوا ، زمین مورد کاوش ، میزان نویز، میدانهای مغناطیسی و الکتریکی مثل دکل های انتقال برق و تلفن و ... در نظر بگیره و در هر کاوش بهترین تنظیمات رو اعمال کنه.
از این رو سعی کردم بشکل دقیق در مورد شرایط تنظیم هر کدام از این پارامترها و نحوه تنظیم اونها توضیح بدم تا دوستان عزیز هم با در نظر گرفتن تمام موارد همواره بتونن بهترین تنظیمات رو انجام بدن که بهترین نتیجه رو بگیرن.
لازمه گرفتن بهترین نتیجه این هست که یک شناخت درست از عملکرد فلزیاب داشته باشید و با نحوه ی عملکرد اون آشنایی داشته باشید و با مطالعه و درک درست هر کدام از پارامترهای موثر در فلزیابی بدون شک شما تبدیل به یک اپراتور حرفه ای خواهید شد که در هر شرایطی همواره بهترین نتایج را از سیستم مورد استفاده خواهد گرفت.

نکات مهم و کاربردی در اپراتوری فلزیاب پالسی فلزجو :

Frequency

این تنظیم به معنی این هست که پالسهایی که از طریق لوپ به زمین ارسال میشه دارای چه فرکانسی هست. یک نکته ی کلی درباره ی فرکانس وجود داره و اون هم اینکه هرچقدر فرکانس پایینتر باشه به علت طول موج بیشتر و نزدیک بودن حالت موج به شکل خطی دارای نفوذ بیشتر در خاک بوده و همچنین حساسیت لوپ نسبت به خاک کمتر شده و همچنین حساسیت کمتر به سنس فلزات با ابعاد کوچکتر و نهایتا سرعت واکنش و سرعت سنس کمتر نیز از ویژگیهای فرکانس پایین است و فرکانسهای بالا هم دارای ویژگیهایی برعکس موارد مذکور هستند.
حالا بهترین فرکانس برای یک فلزیاب پالسی چیست؟
باتوجه به اینکه فرکانس در این فلزیاب متغیر است پس یک امکان فوق العاده در اختیار اپراتور قرار میگیرد تا بهترین فرکانس را در شرایط مختلف انتخاب کند. بهترین فرکانس برای فلزیابهای پالسی در محدوده ی 200 هرتز است و اگر فرکانس از این مقدار کمتر شود کم کم حساسیت نسبت به فلزات غیر مغناطیسی مانند طلا و مس کمتر شده و خوب سنس نمیشوند و اگر فرکانس از
محدوده ای هم بیشتر شود درست است که حساسیت نسبت به فلزات ارزشمند بیشتر میشود ولی متاسفانه به علت تغییر در شکل موج نفوذ کمتر شده و علی رغم افزایش برد در هوا عمق زنی فلزیاب در خاک کاهش می یابد و توجه به این موارد به اهمیت انتخاب فرکانس درست می افزاید. همچنین برخی از فرکانسها کمتر نویزپذیر بوده و به ثبات و عملکرد بهتر فلزیاب کمک میکنند که باید این مقوله را نیز در نظر گرفت. با در نظر گرفتن تمام موارد بالا بنظر بنده هر فرکانسی بین 200 تا 240 میتواند یک انتخاب درست برای فلزیاب پالسی باشد.

Pulse Width

پهنای پالس نقش موثر و مستقیم در قدرت پالس ارسالی از سیستم دارد و در شرایط سنس بسیار تاثیر گذار است. درواقع همیشه افزایش پهنای پالس به معنی افزایش سنس و عمق زنی نمیتواند باشد و نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد .مثلا پهنای پالس بالا برای سنس فلزات بزرگ بهتر جواب میدهد و برعکس فلزات با ابعاد کوچک در پهنای پالس کمتر بهتر قابل سنس هستند.
همچنین پهنای پالس بیشتر برای لوپهای بزرگ و پهنای پالس کمتر برای لوپهای کوچکتر مناسبتر است. با در نظر گرفتن تمام موارد بنده پیشنهاد میکنم از پهنای پالس بین 130 تا 160 برای لوپهای مختلف تا ابعاد یک متر استفاده شود و همچنین توصیه میکنم با توجه به تجربیات و تستهای مختلفی که داشته ام از پهنای پالس حدود 160 برای لوپهای کوچکتر و خود لوپ یک متری استفاده کنید و برای لوپهای بزرگتر از یک متر تا حدود 2 متر نیز از پهنای پالس حدود 200 و برای لوپهای بزرگتر از 2 متر نیز از پهنای پالس بیشتر استفاده کنید. فراموش نکنید که هرچقدر فرکانس و پهنای پالس با هم افزایش داشته باشند مصرف سیستم نیز افزوده شده طبیعتا هم برای باطریها و هم برای دیگر قطعات مانند ماسفت میتواند خطرساز باشد.

ِDelay

تنظیم دیلی یکی از تنظیمات مهم و موثر است که باید با دقت و آگاهی کامل انتخاب شود. این تنظیم در سرعت سنس و همچنین سنس بهتر فلزات نرم مانند طلا بسیار موثر است و تنظیم اشتباه میتواند باعث کاهش حساسیت سیستم به این فلزات شود. بطور کلی دیلی پایین برای سنس ابعاد کوچکتر فلز و همچنین سنس بهتر فلزات نرم توصیه میشود و دیلی بالا برای سنس بهتر ابعاد بزرگ فلز در عمق بالا. باتوجه به نکات بالا میتوان نتیجه گرفت که لوپهای کوچک با دیلی کمتر و لوپهای بزرگتر با دیلی بیشتر بهتر عمل خواهند کرد. بطور کلی پیشنهاد بنده برای تنظیم دیلی استفاده از دیلی دستی در محدوده ی 20 برای لوپهای بیشتر از 40 سانت و استفاده از دیلی اتوماتیک سیستم برای لوپهای کمتر از 40 سانت است.

Integ.W

توصیه میکنم این تنظیم را هرگز دستکاری نفرمایید و بگذارید در همان مقدار پیشفرض بماند.

Ground

تنظیم گراند بمعنی هماهنگی سیستم فلزیاب با زمین مورد کاوش و جلوگیری و بی نیازی از بالانسهای مکرر فلزیاب بصورت دستی است. بطور کلی هرچه مقدار این تنظیم کمتر باشد سیستم فلزیاب سریعتر خود را بالانس میکند و به زبان ساده تر در مسافت کمتری دوباره خود را بالانس میکند و برعکس هرچه بیشر باشد اینکار در فواصل بیشتر و در زمان بیشتری صورت میگیرد. با توجه به
این نکات میتوان متوجه شد که هرچه زمین مورد کاوش از لحاظ ساختاری و شرایط موجود نامناسب تر باشد و جنس خاک در قسمتهای مختلف تغییر کند نیاز هست که از اعداد پایین مانند 1 و یا 2 استفاده شود و اگر شرایط بسیار مساعد باشد و جنس خاک تغییرات آنچنانی نداشته و املاح معدنی چندانی موجود نباشد و همچنین خشک باشد میتوان از اعداد بالا مانند 4 و یا 5 استفاده کرد.
چنانچه تجربه کار با فللزیابها در شرایط مختلف را ندارید و نمیتوانید نوع خاک و شرایط آن را تشخیص دهید یا گراند را کاملا خاموش کرده و از بالانس دستی استفاده کنید ویا اینکه مقدار ان را در 3 و یا 4 تنطیم کنید.

Speed

این پارامتر میزان سرعت واکنش فلزیاب یا سرعت سنس فلزیاب را تنظیم میکند و هرچقدر این مقدار کمتر باشد سرعت سنس هم کمتر است و هرچقدر بیشتر باشد سرعت سنس نیز بیشتر بنابراین میتوان نتیجه گرفت که در سرعتهای کمتر میزان ثبات بیشتر و واکنش پذیری فلزیاب کمتر است و برعکس در سرعتهای بالاتر حساسیت و واکنش پذیری بیشتر ولی ثبات کمتر است. پس این پارامتر نیز باید با دقت و باتوجه به شرایط کاوش و تجربه ی اپراتور و سرعت کاوش تنطیم شود. استفاده از اسپید کمتر در کنار حساسیت بیشتر میتواند یک انتخاب درست برای کاوش باشد.

Iron Reject

این تنظیم برای حذف آهن و تشخیص آهنی بودن هدف سنس شده بکار میرود و اگر این تنظیم فعال باشد چنانچه هدفی سنس شود و آهنی تشخیص داده شود صدای سیستم قطع شده و فقط لودر یا میتر نمودار سنس نشان دهنده ی سنس فلز خواهد بود که قطع صدا به اپرتور میفهماند که هدف آهنی است. تنظیم این پارامتر برای هر لوپ متفاوت است و باید برای لوپهای مختلف در شرایط درست و بدور از فلزات مزاحم تست شده و ببینید در کدام درجه لوپ مورد نظر حذف آهن انجام میشود و لذا برای همان لوپ همان درجه را تنظیم کنید و دقت کنید که بالاتر قرار دادن این پارامتر میتواند به نتیجه ی اشتباه و حذف مواد غیر آهنی نیز بینجامد پس باید درست و دقیق و با تستهای درست این پارامتر را تنظیم کرد.

Sensitivity

این پارامتر بمعنی درجه ی حساسیت فلزیاب است و هرچقدر بیشتر باشد حساسیت فلزیاب بیشتر بوده و هرچقدر کمتر باشد حساسیت و برد نیز کاهش می یابد و تنظیم این پارامتر به شرایطی مثل شرایط خاک و نویز منطقه مورد کاوش و تنطیم پارامترهای دیگر مثل دیلی و پهنای پالس و اسپید وابسته است و باید در کنار پارامترهای یاد شده بهترین و بالاترین درجه حساسیت ممکن را که میشود کار کرد تنظیم نمود.

فاصله لوپ تا زمین

بهترین فاصله برای لوپهای 60 و زیر 60 سانت حدود 10 سانت است و برای لوپهای 60 تا 90 نیز در حد 15 سانتیمتر و برای لوپهای یک متری و بزرگتر 20 سانتیمتر و بالاتر بسته به شرایط باید درنظر گرفته شود.

سرعت حرکت اپراتور

بهترین سرعت حرکت اپراتور چیزی در حدود پیمودن یک متر در 2 یا 3 ثانیه است.

تشخیص حفره

زمانی که شما لوپ رو در فاصله ی ثابتی از زمین بالانس میکنید و سپس حرکت میکنید چنانچه در مسیر شما حفره ای وجود داشته باشد بصورت عدد منفی روی میتر نمایش داده میشود و هرچقدر این عدد بیشتر باشد نشان دهنده ی بزرگی حفره ی مورد نظر است.
همچنین حفره ی پر شده نیز بصورت اعداد منفی نمایش داده میشود . البته برای استفاده از این ویژگی تشخیص حفره بهتر است پارامتر گراند را روی مقدار آف یا خاموش قرار دهید.

امیدوارم این نکات مورد استفاده قرار بگیرد و چنانچه نکته ی جدید و قابل ذکری به ذهنم برسه خواهم گفت وشما نیز اگر سوال خاصی مد نظرتون هست تا حد توان پاسخگو خواهم بود

موفق باشید

نگذارید گوشهایتان گواه چیزی باشد که ندیده اید
نگذارید زبانتان چیزی را بگوید که قلبتان باور نکرده
صادقانه زندگی کنید

چهارشنبه 25 فروردین1395 - 9:14pm
مدیر سایت
مدیر سایت

احسنت جناب کوهیار عزیز :-BD کار ارزشمندی کردید . سپاس برادر @};-

آدم‌های بزرگ،

آدم‌های عادی،

آدم‌های کوچیک،
بهشون حسودی می‌کنند!

پنج شنبه 26 فروردین1395 - 9:12am
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: چوار پارچه ی کوردستان
ممنون از کوهیار عزیز به خاطر توضیحات مفید .
@};- ~O) @};-

پنج شنبه 26 فروردین1395 - 2:33pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 68 , 69 , 70 , 71 , 72 , 73 , 74 ... 197  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 32 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure