انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 9 اردیبهشت1403 - 4:39pm

پاسخ به موضوع  [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 118 , 119 , 120 , 121 , 122 , 123 , 124 ... 197  بعدی
 اپراتوری و اعلام نتایج و عملکرد نقطه زن فلزجو PI 
نویسنده پیغام
مدیر سایت
مدیر سایت

با سلام
عزیزان این فایل آموزشی توسط یکی از اپراتوران حرفه ای و موفق تهیه شده که در خاک بارها با فلزجو در عمق نتیجه گرفته و زحمت کشیدن این عزیزمون و برای راهنمایی بهتر دوستان مطالب و تجربیات خودشون رو برای این انجمن گرد آوری کردن که بنده در اختیار شما قرار میدم ، انشاا... مورد استفاده واقع بشه . با تقدیر و تشکر از این دوست عزیزمون که بارها و بارها از بنده درخواست کردن که سلام گرمشون رو به مهندس حمید بزرگوار برسونم و از طرف ایشون به مهندس حمید بگم که خیلی خیلی بزرگواری که همچین مداری رو به عنوان یک افتخار ایرانی برای ملت ایران به یادگار گذاشتی ، ایشون گفتن که با چندتا از نقطه زنهای مطرح دنیا مثل جی پی و لورنز X6 هم کار کردن ولی فلزجو یک سر بالاتر از اونها بوده در کشف فلزات ارزشمند ( gold ) ! این اپراتور با تجربه از این به بعد عنوان کرده که همه جا فقط با فلزجو میره چون موفقیت با این نقطه زن حساس به gold و فلزات غیر مغناطیس فقط و فقط مقداری دقت در تنظیمات و تجربه درخاک در اپراتوری نیاز داره !

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

دوشنبه 11 اردیبهشت1396 - 9:03am
مدیر کل
مدیر کل

ممنون مهدی جان.
از طرف بنده هم از ایشون تشکر کنین. لطف دارن. @};-
البته مطالبی که ایشون فرمودن حاصل تجربه شخصی خودشون هست که قطعا در آینده کمی در مورد اینها تجدید نظر خواهند کرد! بهرحال برخی مواردی که ذکر شده مورد تایید من و حتی بسیاری از کاوشگران دیگر نیست و در مورد تک تک اینها مفصلا توضیح دادیم. فایل اپراتوری موجود در تاپیک فلزجو حاوی اطلاعات بسیار زیادی در خصوص ساخت و اپراتوری این دستگاه هست. امیدوارم این دوست ما فایل نهایی رو هم مطالعه کرده باشن.

دوشنبه 11 اردیبهشت1396 - 2:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جناب شیر خدا مهدی عزیز بهتر بود قبل از گذاشتن این فایل با استاد حمید مشورت میکردین!
چنین راهنماییهایی باعث انحراف اذهان دوستان نو کاوشگر خواهد شد..
البته از زحمتی که این دوستمون کشیدن سپاسگزارم اما دوستان کاوشگر به کل این مطالب رو فراموش کنند زیرا بسیاری از مطالبش اشتباه هست..
دوستان عزیز برای یادگیری اپراتوری فقط از همون فایل اپراتوری که استاد حمید زحمت کشیدن استفاده کنند که بسیار کاملتر و دقیقتر و البته کاملن علمی هست!
سپاس از استاد @};-

دوشنبه 11 اردیبهشت1396 - 3:19pm

سلام مهندس خسته نباشید یه سوال داشتم
موقع کاوش با لوپ ۱*۱ فاصله توصیه شده فلزجو از لوپ چقدر باشد تا در کار فلزجو اختلال و نویز ایجاد نکند؟ (چون معمولا دو نفره برای کاوش میرویم ویک طرف دسته لوپ رو دوستم و طرف دیگر لوپ رو خودم میگیرم و تقریبا فاصله دستگاه از لوپ ۱متر می باشد،دستگاه رو هم با بند برزنتی به گردنم اویزون کردم)
با تشکر فراوان از شما

.No matter how the speed of light is high , Darkness is one step ahead

دوشنبه 11 اردیبهشت1396 - 6:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: ايران
toorani نوشته است:
موقع کاوش با لوپ ۱*۱ فاصله توصیه شده فلزجو از لوپ چقدر باشد تا در کار فلزجو اختلال و نویز ایجاد نکند؟ (چون معمولا دو نفره برای کاوش میرویم ویک طرف دسته لوپ رو دوستم و طرف دیگر لوپ رو خودم میگیرم و تقریبا فاصله دستگاه از لوپ ۱متر می باشد،دستگاه رو هم با بند برزنتی به گردنم اویزون کردم)
با تشکر فراوان از شما

شما انقدر فاصله داشته باش تا دستگاه خود زني نكنه همون يك متر كافيه البته جنس باكستم مهمه اگر پلاستيكي باشه يك متر كفايت ميكنه

ترس باعث ميشود كه بسياري از مردم به روياهايشان نرسند

دوشنبه 11 اردیبهشت1396 - 7:27pm
مدیر سایت
مدیر سایت

مهرافرین نوشته است:
جناب شیر خدا مهدی عزیز بهتر بود قبل از گذاشتن این فایل با استاد حمید مشورت میکردین!
چنین راهنماییهایی باعث انحراف اذهان دوستان نو کاوشگر خواهد شد..
البته از زحمتی که این دوستمون کشیدن سپاسگزارم اما دوستان کاوشگر به کل این مطالب رو فراموش کنند زیرا بسیاری از مطالبش اشتباه هست..
دوستان عزیز برای یادگیری اپراتوری فقط از همون فایل اپراتوری که استاد حمید زحمت کشیدن استفاده کنند که بسیار کاملتر و دقیقتر و البته کاملن علمی هست!
سپاس از استاد @};-

با سلام
از مهر آفرینیه شما سپاسگذارم :ymhug: :x ولی این بنده خدا با لوپ 50 تونسته یک خمره سکه خورد شده به وزن 2/5 کیلو فلز گلد رو در عمق 2/30 با عدد میتر 60 سنس کنه ، ایشون طبق یافته های خودش و اعتماد به فلزجو این مطالب رو بعنوان تجربی بیان کرد ! خیلی موارد هست که روی کاغذ نوشته میشه به راحتی ولی موقع عمل در بیابون عواملی ناشناخته وجود داره که تئوری روی کاغذ رو زیر سوال میبره ! تجربه سالها اپراتوری برای بعضی ها بسیار ارزشمند و کارساز هست حالا طبق درخواست اون بنده خدا بنده هم همکاری کردم و تنظیماتی که ایشون در بیابون عمل میکرده و موفقیت داشته براش رو طی زحمت خود اپراتور در اینجا برای مطالعه دوستان قرار دادم ، به هرحال همه چیز در عمل مشخص میشه و خاک های مناطق مختلف هم متفاوت هست و تنظیمات خاص خودش رو میطلبه برای همین نمیشه یک تنظیم خاص رو همه استفاده کنن ! مثل فرکانسهای آزاد ردیاب 35 که برای هر استان فرکانس های واقعی و کارساز حدود 20 عدد کمتر و بیشتر داره که باید در مکان تست بشه !
استاد حمید هم عزیز ماست و در صورت صلاحدید مجاز به حذف این مورد هستن و صاحب اختیار بنده ، سپاس وقت همگی بخیر @};-

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

سه شنبه 12 اردیبهشت1396 - 8:02am
مدیر کل
مدیر کل

مهدی جان متاسفانه شما یک روز از صحبتهای من حمایت و تشکر فراتر از حد عادی میکنین و یک روز با حمایت از برخی مسائل اشتباه به نوعی به مسیر کار ما لطمه میزنین که قطعا این برخوردی نیست که حداقل بنده از یک دوست دانای خودم در این انجمن انتظار دارم! از این گذشته آیا این مدل جدیده که کسی با طرحی که بنده به رایگان در اختیارشون گذاشتم به بار طلا بزنه و عوض تشکر و قدردانی احیانا عملی و نه صرفا در حد حرف ؛ فایل راهنمای اپراتوری برای طرح ما درست کنه که برخی مسائلش قطعا اشتباه هست و خود بنده رو به نوعی به چالش هم بکشه؟! اینکه ایشون به بار طلا زدن در درجه اول مربوط به وجود این هدف در اون مکان بوده نه اینکه اگر تنظیمات و اپراتوری خیلی فرق داشت هدف مذکور سنس نمیشد! همیشه عرض کردیم اولویت با وجود جنس در مکان کاوش هست وگرنه هیچ دستگاهی در مکانی که چیزی نیست چیزی هم کشف نمیکنه! اما اینکه در کاوش واقعی مسائلی وجود داره که قابل حساب بصورت تئوری نیست و نمیتونه روی کاغذ بیاد مطلقا صحیح نیست! ما در فلزیابی حتی یک نکته نداریم که علت علمی نداشته باشه. پس بیان این حرف معنی نداره. در واقع دنیای علم فلزیابی با دنیای غیر علمی ردیاب زمین تا آسمان تفاوت داره. مشکل برخی دوستان این هست که با تئوریهای شخصی و اثبات نشده خودشون در مورد ردیابی وارد مقوله فلزیابی میشن و تصور میکنن اینجا هم همونطوره. در صورتیکه کاملا اشتباه هست. شما وقتی فلزیاب به دست گرفتین کل ذهنیت و اپراتوری مربوط به ردیاب رو باید کنار بذارین و برعکس وقتی آنتن ردیاب به دست گرفتین باید از دنیای علمی و منطقی فلزیابی خارج بشین! این رو کسی به شما میگه که چند سال روی هر دو مدل سیستم کار کرده و تصور نمیکنم چنین کسی آنچنان دور و بر شما باشه که حالا به حرف من توجه نکنین! لذا دلیل اینکه تعداد کسانی در انجمن که میتونن با هر دو نوع سیستم بر اساس ماهیت واقعی خودشون بدرستی کار کنن حتی به انگشتان دست هم نمیرسه همین هست! چون کمتر کسی میتونه بین این دو نوع سیستم و عملکردشون تفاوت کلی قائل بشه و هر کدوم رو با ذهنیت و اپراتوری صحیح مربوط به خودش به کار بگیره.
بهرحال ظاهرا ناچار هستم مجددا در مورد برخی موارد نادرستی که در اپراتوری ایشون قید شده توضیحاتی بدم. هر شبهه ای هم وجود داشت باز بنده در خدمت شما هستم میتونیم در موردش بحث کنیم. طبیعتا برخی موارد هم درست بودن و قبلا بصورت دقیق تر در موردشون بحث کردیم یا در راهنما توضیح دادیم و نیاز به توضیح جدیدی نیست.
1- اینکه فرکانس باید پایین و ترجیحا 35 هرتز باشه وگرنه نفوذ در خاک و سنگ امکان نداره و نباید امیدی به کشف فلز داشت مطلقا صحیح نیست! من تصور میکنم مشکل اصلی ایشون استفاده دائمی از تنظیم گراند 10 باشه که به عدد فرکانس وابستگی داره و در عین حال روش اپراتوری و حرکت دادن لوپ توسط ایشون رو هم نمیدونیم. بهرحال بین فرکانس بالا و پایین تفاوت جزئی تر از این حرفاست که بخواد تا این حد مهم تلقی بشه. در واقع همون فرکانس 100 یا 200 هم پایین محسوب میشن وگرنه تقریبا همه مدلهای تجاری فرکانس کاری بالاتری دارن درحالیکه با اونها هم میشه به موفقیت رسید! مفهوم فرکانس در این دستگاه هم با پالسی های دیگه تفاوتی نداره چون یک پارامتر فنی مطلق هست. بطور مثال سیستمهای لورنز با فرکانسی بین 1000 تا 2000 هرتز کار میکنن که طبق گفته ایشون به قدری بالا هست که کلا نباید هیچ چیزی در خاک سنس بشه ولی ما میدونیم انصافا لورنز دیگه تا این حد نا کارامد نیست! سیستمهای مینلب هم به همین صورت هستن. حالا ایشون میگن در تست عملی دیدن با فرکانس بالا هدف سنس نمیشه! بسیار خب لطف کنن فیلم واضحی در این مورد تهیه کنن بطوریکه تنظیمات هم مشخص باشه و سپس میتونیم در موردش توضیح بدیم. بهرحال درسته که ایشون تست کردن ولی خیلیهای دیگه از جمله خود بنده هم تست کردیم!!!
2- در این خصوص که تنظیم سرعت یا اسپید باید فقط 10 باشه طبیعتا مساله درستی برای کاوش یک محوطه وسیع نیست. جا داره یاداوری کنم در نسخه های اولیه کلا تنظیم اسپید وجود نداشت و در واقع بطور ثابت روی 10 بود! آیا این سوال پیش نمیاد پس تنظیم اسپید از کجا و برای چه چیزی طراحی و اضافه شد؟! چرا تنظیم مشابهی در دستگاههای لورنز و مینلب وجود داره؟ علت وجود این تنظیم ایجاد ثبات بیشتر و مواجهه با نویز و پوشش دادن بوق های لحظه ای بوده. حتی این تنظیم اوایل 5 درجه داشت که بنا به درخواست بسیاری از کاوشگران رنج اون وسیع تر شد و به 10 رسید و بهبود این قابلیت حتی تا نسخه نهایی هم ادامه داشت. پس چیز بدرد نخور و دکوری نبوده که براحتی بشه با گذاشتنش روی 10 کلا ازش صرفنظر کرد! البته همونطور که توضیح دادم در لحظه نهایی بررسی نقطه هدف جهت حجم گیری دقیق تر بهتره اسپید بالاتر گذاشته بشه ولی حتی مقدار 8 یا 9 هم برای این منظور کفایت میکنه.
3- اینکه حساسیت باید 18 تا 20 باشه و در عین حال مقاومت لوپ بالای 2 اهم باشه طبیعتا در ارتباط با هم هست! بنده اصلا حساسیت بالای 18 رو برای کاوش در نظر نگرفتم و مشخصا از ابتدا هم در فایل راهنما قید کردم! پس دلیلی نداره اصرار داشته باشین از نهایت درجه حساسیت دیجیتال استفاده کنین که بعد مجبور بشین با افزایش مقاومت لوپ عملا حساسیت رو پایین بیارین و همونقدر برد کم بشه تا دستگاه به ثبات برسه!!! بلکه میشه از مشخصات لوپ پیشنهادی استفاده کرد و حساسیت رو روی 15 یا 16 گذاشت و به همون برد رسید. با این تفاوت که در مکانهایی که شرایط زمین مناسبتر هست شانس جوابگیری روی درجه حساسیت بالاتر ایجاد میشه اما با ضعیف کردن لوپ در اون مکانها دیگه هر کاری بکنین به اون برد نهایی نمیرسین! اینها مسائل ساده ای هستن که هر یک با تست گیری دقیق و البته در محیط واقعی قابل بررسی و اثبات هست.
4- روش عمقگیری و حتی حجم گیری که ایشون توضیح دادن کاملا غلط و غیر علمی هست! بهیچ وجه صرفا با حجم گیری توسط یک لوپ و حتی بدون توجه به عدد میتر سنس نمیشه به تخمینی در مورد عمق هدف رسید! ممکنه ایشون بگن در زمین شرایط اینطور بوده ولی باید عرض کنم زمین بجز اضافه کردن اثر هاله ای که منجر به حجیم تر شدن و افزایش برد برای هدف میشه تاثیر دیگری نداره. لذا اگر تونستین در تست هوایی به چنین نتیجه ای برسین تنها با کمی تغییر مقیاس در زمین هم میشه این نتیجه رو گرفت در حالیکه اصلا اینطور نیست. هدف کوچک در فاصله نزدیک همونقدر حجم داره که هدفی بزرگ در عمق بیشتر! در اینجا توجه به میتر سنس و ریتم تغییر اون در محوطه سنس میتونه برای یک اپراتور حرفه ای تخمینی کاملا حدودی از عمق ارائه بده ولی بهیچ وجه بخوبی تست و مقایسه سنس هدف با دو لوپ متفاوت جوابگو نخواهد بود.
5- اینکه اثر هاله باعث نمیشه لوپ فلزی رو بیشتر از برد نهایی خودش در هوا سنس کنه صحیح نیست! اثر هاله چیزی دو بعدی و فقط در مقیاس افقی یا تصویر پرسپکتیو برای لوپ فلزیاب نیست بلکه حالت کروی داره و در بالای هدف هم وجود داره! سنس هدفی در عمق 2.3 با لوپ 50 اون هم با میتر 60 توسط خود ایشون نشون میده که حرف بنده درست هست نه ایشون! وگرنه چنین هدفی قاعدتا باید با میتر تک رقمی و به زحمت سنس میشد و حتی تفکیک هم نمیداد چون برد نهایی لوپ 50 در هوا برای بزرگترین هدف بیش از 2.5 متر نیست. ولی وقتی در عمق 2.3 با میتر 60 سنس میشه نشون میده بر اساس روند تغییر میتر حتی تا عمق 30 درصد بیش از این یعنی 3 متر هم میتونست با میتر ضعیف سنس بشه که مسلما این فراتر از برد نهایی عادی لوپ 50 در تستهای هوایی هست. تازه اگر ابعاد هدف کشف شده ایشون رو حداقل 50 در 50 سانت بدونیم درصورتیکه ممکنه کوچکتر هم بوده باشه.

سه شنبه 12 اردیبهشت1396 - 4:39pm

با تشکر فراوان از شما

.No matter how the speed of light is high , Darkness is one step ahead

سه شنبه 12 اردیبهشت1396 - 6:12pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
فاصله بین 1 تا 2 متر مناسب و کافی هست. رقم دقیق مهم نیست و بستگی به نوع ساخت و اپراتوری شما هم داره. ولی بنظر من باید حداقل 1 متر باشه. سعی کنین از کابل لوپ مرغوب و توصیه شده استفاده کنین تا مشکلی پیش نیاد.

سه شنبه 12 اردیبهشت1396 - 6:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

خوشبختانه استاد حمید دیگه حرفی برای پاسخ از جانب من نگذاشتن :)
اما مهدی عزیز از شما تعجب میکنم که با اینهمه تجربه میفرمایید اون گرانقدر با این تنظیمات موفق شدند!!
یعنی بنظر شما اگه ایشون از فرکانس 100 مثلن استفاده میکردند موفق نمیشدند؟!! :|
حالا اگه عمق عجیبی بود جای بحث داشت اما ایشون اون هدف رو با یه فلزیاب وی ال اف هم میتونست شکار کنه!

اما اگر کلی تر به قضیه نگاه کنیم به این حقیقت میرسیم که طرح فلزجو به لحاظ عمومی بودنش هست که اینهمه حاشیه دار شده البته یکی از دلایل موفقیت و پیشرفت سریع این طرح هم همین عمومی بودنش هست..
اینکه هرکسی با توجه به مدل ساخت خودش تنظیماتی رو بهترین در می یابد غافل ازینکه اون تنظیمات برای اشخاص دیگر که دستگاهشون دارای مشخصات ساخت متفاوتی هست کارایی کمتری خواهد داشت!!
اما اگر فقط یک ورژن از فلزجو وجود میداشت همانند دستگاههای شرکتی اینگونه هرکسی تنظیمات مربوط به دستگاه خودش رو بهترین نمیپنداشت!!
تعجبم از دوستان حرفه ای هست که مرجع رو رها میکنند و به حاشیه ها چشم میدوزند!! :-o

:-? :-? :-?

چهارشنبه 12 اردیبهشت1396 - 3:05am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 118 , 119 , 120 , 121 , 122 , 123 , 124 ... 197  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 16 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure