انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 6 اردیبهشت1403 - 8:51am

پاسخ به موضوع  [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 112 , 113 , 114 , 115 , 116 , 117 , 118 ... 197  بعدی
 اپراتوری و اعلام نتایج و عملکرد نقطه زن فلزجو PI 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

خب دوست گرامی در چنین مکان حساسی چطور میخای حفاری کنی؟؟!! :-o
بفرمایید شاید ما هم یاد گرفتیم! :-?

پنج شنبه 18 اسفند1395 - 2:42am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهندس حمید سلام و خسته نباشید @};- آقا حمید یه سوال داشتم :D آیا امکانش هست که توضیحات بیشتری بدین در رابطه با این اسکن گرفتنی که فرمودین؟ البته طبیعتا با گفتن همچین مطالبی امکان سواستفاده های بیشتر از این طرح افزایش پیدا میکنه [-( باز هم یک دنیا سپاس از زحمات و راهنمایی های فراوان :x @};-

شکست براي ضعيفان از دست دادن و براي قدرتمندان تجربه است!

جمعه 20 اسفند1395 - 2:56pm
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون. خواهش میکنم.
بله بقول شما شاید امکان گرفتن چنین اسکنی که با این طرح کاملا عملی هست زمینه رو برای سایر سودجویان فراهم بکنه و جلوتر از خود ما ادعاهای اضافی در مورد این طرح مطرح کنن و حاصل رو موفقیتی برای خودشون بدونن ولی بهرحال من این مساله رو اینجا عنوان کردم و هر چه هست مربوط به طرح خودمون میشه!
در واقع فلزیاب فلزجو شاید تنها فلزیابی هست که با هر سنس نسبتا قوی 3 عدد هم به اپراتور اعلام میکنه. یکی مربوط به قدرت سنس هست که با میتر سنس نشون داده میشه و دو تای دیگه عدد تفکیک و میتر آهن که مربوط به تفکیک میشن. در شرایط خاصی که از یک طرف سنس نسبتا قوی با میتر سنس حداقل 2 رقمی داشته باشین و از طرف دیگه بزرگی ناحیه سنس چند برابر لوپ مورد استفاده باشه ؛ میشه به جهت بررسی دقیق تر اطلاعات سنس و تفکیک وضعیت این 3 عدد رو در نقطه به نقطه ناحیه سنس ارزیابی و در یک جدول متناظر با این نقاط روی کاغذ یادداشت کرد. سپس با روش دستی و مشابه چیزی که در دستگاه زمین شناسی و امثالهم انجام شده میتونیم هر یک از این سری اعداد رو به نرم افزارهای مربوطه نظیر سورفر بدیم تا ببینیم تصویر به چه صورت در میاد. انالیز تصویری به ما کمک میکنه تا شکل اهداف بزرگ و تمرکز سنس در نقاط مختلف اون و حتی تغییرات تفکیک و احیانا تنوع وجود فلزات رو متوجه بشیم. بنابراین بهتر میشه به ابعاد و ماهیت هدف و حتی خطا بودن اون پی برد. بعنوان یک مثال ساده همین مساله که گفتیم فلزات دارای مرکزیت سنس هستن بخوبی توسط اسکن تصویری بر اساس میتر سنس مشخص میشه. با این حال دو تصویر دیگه هم هر یک کمک کننده هستن.
بسته به قدرت سنس این اسکن هر چه با لوپ کوچکتری انجام بشه نتیجه دقیق تر در میاد. البته طبیعتا بستگی به این داره که هدف با لوپ کوچک قابل سنس باشه و سنس نسبتا قوی داشته باشه یا خیر. کوچکترین لوپی که سنس با قدرت مناسب برای محوطه هدف رو داشته باشه مناسبترین لوپ برای انجام اسکن خواهد بود. فاصله بین نقاطی هم که روی ناحیه سنس بصورت خانه های جدول انتخاب میکنین بنظر من بصورت ایده آل میتونه به اندازه نصف سایز لوپ باشه! مثلا اگر از لوپ 60 استفاده بشه فاصله نقاطی که لوپ رو ثابت نگه میدارین و اعداد رو یادداشت میکنین باید 30 سانت از همدیگه باشه و برای لوپ 1متری نیم متر و برای لوپ 2 متری 1 متر مناسب خواهد بود. دستگاه باید خیلی خوب بالانس شده باشه و چند دقیقه روشن مونده باشه تا حین اسکن شرایطش تغییر نکنه. ثابت نگه داشتن لوپ روی هر نقطه از ناحیه سنس هم باید حداقل بمدت 5 ثانیه انجام بشه و بعد جای لوپ رو عوض میکنیم.

جمعه 20 اسفند1395 - 3:36pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خیلی ممنون. خواهش میکنم.
بله بقول شما شاید امکان گرفتن چنین اسکنی که با این طرح کاملا عملی هست زمینه رو برای سایر سودجویان فراهم بکنه و جلوتر از خود ما ادعاهای اضافی در مورد این طرح مطرح کنن و حاصل رو موفقیتی برای خودشون بدونن ولی بهرحال من این مساله رو اینجا عنوان کردم و هر چه هست مربوط به طرح خودمون میشه!
در واقع فلزیاب فلزجو شاید تنها فلزیابی هست که با هر سنس نسبتا قوی 3 عدد هم به اپراتور اعلام میکنه. یکی مربوط به قدرت سنس هست که با میتر سنس نشون داده میشه و دو تای دیگه عدد تفکیک و میتر آهن که مربوط به تفکیک میشن. در شرایط خاصی که از یک طرف سنس نسبتا قوی با میتر سنس حداقل 2 رقمی داشته باشین و از طرف دیگه بزرگی ناحیه سنس چند برابر لوپ مورد استفاده باشه ؛ میشه به جهت بررسی دقیق تر اطلاعات سنس و تفکیک وضعیت این 3 عدد رو در نقطه به نقطه ناحیه سنس ارزیابی و در یک جدول متناظر با این نقاط روی کاغذ یادداشت کرد. سپس با روش دستی و مشابه چیزی که در دستگاه زمین شناسی و امثالهم انجام شده میتونیم هر یک از این سری اعداد رو به نرم افزارهای مربوطه نظیر سورفر بدیم تا ببینیم تصویر به چه صورت در میاد. انالیز تصویری به ما کمک میکنه تا شکل اهداف بزرگ و تمرکز سنس در نقاط مختلف اون و حتی تغییرات تفکیک و احیانا تنوع وجود فلزات رو متوجه بشیم. بنابراین بهتر میشه به ابعاد و ماهیت هدف و حتی خطا بودن اون پی برد. بعنوان یک مثال ساده همین مساله که گفتیم فلزات دارای مرکزیت سنس هستن بخوبی توسط اسکن تصویری بر اساس میتر سنس مشخص میشه. با این حال دو تصویر دیگه هم هر یک کمک کننده هستن.
بسته به قدرت سنس این اسکن هر چه با لوپ کوچکتری انجام بشه نتیجه دقیق تر در میاد. البته طبیعتا بستگی به این داره که هدف با لوپ کوچک قابل سنس باشه و سنس نسبتا قوی داشته باشه یا خیر. کوچکترین لوپی که سنس با قدرت مناسب برای محوطه هدف رو داشته باشه مناسبترین لوپ برای انجام اسکن خواهد بود. فاصله بین نقاطی هم که روی ناحیه سنس بصورت خانه های جدول انتخاب میکنین بنظر من بصورت ایده آل میتونه به اندازه نصف سایز لوپ باشه! مثلا اگر از لوپ 60 استفاده بشه فاصله نقاطی که لوپ رو ثابت نگه میدارین و اعداد رو یادداشت میکنین باید 30 سانت از همدیگه باشه و برای لوپ 1متری نیم متر و برای لوپ 2 متری 1 متر مناسب خواهد بود. دستگاه باید خیلی خوب بالانس شده باشه و چند دقیقه روشن مونده باشه تا حین اسکن شرایطش تغییر نکنه. ثابت نگه داشتن لوپ روی هر نقطه از ناحیه سنس هم باید حداقل بمدت 5 ثانیه انجام بشه و بعد جای لوپ رو عوض میکنیم.

آقا حمید عزیز توضیحات طبق معمول کاملا گویا و دقیق بود. ممنونم که اینقدر خوب هستین @};- قطعا وارد کردن اطلاعات بدست آمده از فلزیاب و وارد کردنشون به برنامه سورفر کار چندان سختی نباید باشه اما با توجه به وسعت این نرم افزار همینم باید بلد بود که بشه به نتیجه رسید. مهندس جان حالا با در نظر گرفتن سواستفاده های احتمالی از این موضوع اگه خودتون صلاح دونستین و مقدور بود یک راهنما که فقط بشه متوجه شد که دقیقا اعداد رو چطوری در سورفر استفاده کنیم برای بچه های انجمن تهیه کنین خیلی خیلی ممنون میشم @};- @};- یا اگه خودتون وقت نداشتین من از دوستانی که میدونن چطوریه انجامش خواهش میکنم کمک کنن. باز هم تشکر میکنم مهندس شما واقعا روح بزرگی دارین :ymhug: ایشالا که همیشه سالم و سربلند باشین :YMPRAY:

جمعه 20 اسفند1395 - 4:24pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
حقیقتش من شخصا تا حالا چنین کاری انجام ندادم و چنین مورد سنسی هم در اختیارم نیست که بصورت تست بتونم بررسی کنم. اما انجامش کاملا ممکن هست همونطور که در مدلهایی از لورنز که دیتالاگر دارن این کار قابل انجام هست و اتفاقا طبق دفترچه لورنز از همین نرم افزار سورفر استفاده میشه! اما باید توجه داشت اسکن تصویری لورنز بیشتر بر اساس عدد ID و تا حدودی قدرت سنس انجام میشه. ولی سیستمهای لورنز میتر سنس عددی دقیق و همینطور میتر آهن رو ندارن! دقت عدد ID هم که در دستگاه ما مشابه لورنز هست. پس دقت و مفهوم اسکنهایی که ما میتونیم با دستگاه خودمون داشته باشیم قطعا میتونه از لورنز بیشتر باشه.
وارد کردن دیتا به نرم افزار مذکور و تبدیلش به یک تصور گویا اصلا کار مشکل و وقتگیری نیست. دوستان زیادی هستن که در این مورد با دستگاههای زمین شناسی یا مگنتومتر تجربه دارن. ایشالا باید یکی از دوستانی که سنس با مشخصات فوق الذکر رو داشتن و زحمت تهیه یک جدول عددی رو کشیدن اون رو در اختیار ما بذارن تا بتونیم بیشتر روی این مساله کار کنیم. البته باید توجه داشت برای بسیاری موارد که ناحیه سنس کوچک و هدف چیز کاملا مشخصی هست دیگه اسکن تصویری فایده ای نداره و شاید کمکی نکنه. ولی در بعضی موارد خاص که ناحیه سنس بزرگ و دارای اطلاعات مختلفی هست قطعا اسکن تصویری کمک میکنه. حداقل چیزی که در اسکن بر اساس میتر سنس برای اهداف ساده ولی بزرگ بدست میاد مشخص شدن شکل حدودی هدف هست! مثلا اگر حالت دایره یا بیضی یا مستطیل و امثالهم در تصویر دیده بشه بهتر کمک میکنه که حدس بزنیم هدف ممکنه چی باشه. نظیر چنین اسکنی برای سنس حفره هم امکانپذیره! البته در اونجا دیگه فقط میتر سنس منفی کارایی داره و میتونیم یک اسکن داشته باشیم که حالت حفره رو به ما نشون بده.

جمعه 20 اسفند1395 - 4:38pm
مدیر کل
مدیر کل

بعنوان مثال این یک تصویر از اسکن با دیتالاگر لورنز Z1 هست:
پیوست:
lorenz-datalogger-3d-nuggets.jpg

البته ظاهرا تصاویر بیشتر بر اساس عدد تفکیک یا ID گرفته شدن وگرنه در عمل ما میتونیم تصاویر دیگری هم بر اساس میتر سنس و میتر آهن داشته باشیم! طبق قراردادی که لورنز مشخص کرده رنگ آبی نشانه اعداد تفکیک پایین (احتمالا کم ارزش) و رنگ قرمز نشانه اعداد تفکیک بالا (احتمالا با ارزش) هست که در برخی قسمتهای تصویر ملاحظه میکنین. در واقع رنگهای آبی-سبز-زرد-نارنجی و قرمز به ترتیب از عدد تفکیک کم به زیاد نشان داده میشن که به همین نسبت احتمال ارزش فلز هم میتونه افزایش پیدا کنه. البته در مورد استاندارد رنگ بندی هیچ قاعده یا قانون اجباری وجود نداره. میتونیم از رنگ بندی های دیگری در نرم افزار استفاده کنیم که اغلب انتخاب رنگ و کنتراست و غیره همگی توسط ما امکانپذیره تا به تصویر گویا تری برسیم. بنظر من تصویر 3 بعدی هم کمک زیادی نمیکنه و همون حالت 2 بعدی کاملا گویاست. بخصوص که فلزیاب اصولا سنس و اندازه گیری ها رو از بالای هدف انجام میده و مشخص ترین اسکن تصویری میتونه حالت 2 بعدی داشته باشه که نشانگر یک تصویر پرسپکتیو از روی هدف هست.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جمعه 20 اسفند1395 - 4:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان
وارد کردن اعداد در نرم افزار اسنافر بصورت دستی و ساختن فایل برای سورفر کار مشکلی نیست و تقریبا اکثر دوستانی که دستگاه زمین شناسی رو دارند بلدند
دوستانی که قصد یادگیری دارند میتونند تایپیک زمین شناسی رو مطالعه کنند.
دوستانی که امکان تهیه جدول مورد نظر مهندس حمید رو دارند لطفا جدول مذکور را اینحا بگذارند تا از اعدادش یه تصویر بسازیم @};-

جمعه 20 اسفند1395 - 10:46pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهندس جان خیلی ممنون از راهنماییت. بله همینطور که فرمودین ممکنه در بعضی مواقع کاربرد داشته باشه و دونستنش خالی از لطف نیست. من هم به نوبه خودم از دوستانی که اطلاعات کافی در این مورد دارند خواهش میکنم کمک کنند. با آرزوی موفقیت برای همه دوستان

شنبه 21 اسفند1395 - 10:52am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

hamid80 نوشته است:
سلام به استاد مهندس حمید و همه دوستان.
حمید جان خیلی ممنونم از توضیحات مفید و کاربردی شما ولی همونطور که آقا مهدی عزیز فرمودند فکر نمیکنم امکان انجام مجدد این کار ها در اون منطقه بسادگی امکانپذیر باشه چون منطقه واقعاً حساسی هست و انجام چنین کاری ، ریسکش در حد بسیار بالایی می باشد. البته من تجهیزات اسکنر okm با سوپرسنسور و یه دستگاه اگزاماینر هم در اختیار دارم ولی زمان استفاده از اونها رو نداشتم و فقط تونستم در مدت کوتاهی با فلزیاب از اونجا تست بگیرم... :D

سلام حمید جان . خسته نباشید .
با اجازه اساتید من یک روشی میگم که تستس اون میتونه خیلی کارساز باشه
شما به مرکز سنس که رسیدین بگذارین لوپ حدود 15 تا 20 دقیقه به محل مورد نظر پالس ارسال کنه یعنی صدارو خاموش کن لوپو بذار زمین و بذار یک ربع یا 20 دقیقه بگذره.
بعدا لوپو بردار و خارج از محیط سنست بالانس کن و بیا دوباره منطقه رو تست کن . فکر کنم نتیجه اش برات جالب باشه.

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

یکشنبه 21 اسفند1395 - 1:03am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
البته برای فلزات قدیمی :ymsmug:

لا اله الا هو

یکشنبه 21 اسفند1395 - 1:17am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 112 , 113 , 114 , 115 , 116 , 117 , 118 ... 197  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 21 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure