انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 4 اردیبهشت1403 - 9:26pm

پاسخ به موضوع  [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 105 , 106 , 107 , 108 , 109 , 110 , 111 ... 197  بعدی
 اپراتوری و اعلام نتایج و عملکرد نقطه زن فلزجو PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون. شما لطف دارین. @};-

پنج شنبه 21 بهمن1395 - 2:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
alirezaii21 نوشته است:
ظاهرا لینک اشتباهه
مهدی جان شما واقعا فیلم رو نگاه کردید!!!!!!!!!!!!!!!!!

اقا مهدی عزیز ما هم ظاهرا بعد مدتی خواب زمستانی تشریف میارن و میخوان فورا در همه زمینه ها پاسخگوی دوستان باشن! :D ایشون دقت نکردن که فیلمی که مهرافرین عزیز گذاشتن مربوط به دستگاه SSP-5100 بود و منظورشون مقایسه با فیلمی بود که از دستگاه فلزجو تهیه شده. دوستان میتونن از طریق کانالهای زیر فیلمهایی که اقا مجتبی تهیه کردن رو ببینن:
کانال آپارات: http://www.aparat.com/felezjoo
کانال یوتیوب: https://www.youtube.com/channel/UCyXkL7 ... f0OdYy5LRQ

سلام مهندس جون. ولی چرا اون فیلمو در هر دو سایت بگونۀ غیر قابل دانلود گذاشتید؟!! در هر دو سایت دقیقاً این فیلمه که دانلود نمیشه. امکانش هست فرم دانلودشدنی بذارید؟ ممنونم

پنج شنبه 21 بهمن1395 - 3:35pm

hadilg نوشته است:
سلام خدمت استاد عزیز مهندس بزرگوار
جاییو با تنظیمات f100 pw 150 s حساسیت ۱۵ و اسپید ۷ زدم عدد ای دی ۶۰ و در مرکز عدد میتر ۲۵۰ با حجم یک و نیم زد
حساسیت دستگاهم روی ۱ هم باز با همون عدد حولو حوشه میتر ۲۴۰ زد .
با فرکانس ۲۰۰ هم زدم .
در ضمن ایرون ریجکت روی ۱۴ با نون اف ای ۵ بدون صدا شد
من فکر می کنم فلز اهنی با عمق کمتر از ۱ هست .
نظر اساتید چیه؟

دوستان لوپ من یک متری بود . حفاری انجام شد متاسفانه خاکی بود که فلزیاب اونو زده بود . با توجه به اینکه ای دی ۶۰ برای من داده و ای دی بیل ۷۰ هست . استاد می توان گفت اعداد بین ۵۰ تا ۶۰ یرای دستگاه من تقریبا ذرات خاک هست؟؟
البته حجم من اینجا کم بوده و در صمن باید ده سانت از روی خوک بر می داشتم بعد دستگاه می زدم .
به هر حال تجربه بود . ممنون از استاد عزیز.

پنج شنبه 21 بهمن1395 - 3:59pm
مدیر کل
مدیر کل

mahmood51 نوشته است:

سلام مهندس جون. ولی چرا اون فیلمو در هر دو سایت بگونۀ غیر قابل دانلود گذاشتید؟!! در هر دو سایت دقیقاً این فیلمه که دانلود نمیشه. امکانش هست فرم دانلودشدنی بذارید؟ ممنونم

در آپارات که دکمه دانلود وجود داره! به قسمت زیر فیلم دقت کنین یک دکمه شبیه ابر هست که میتونین با کیفیتهای مختلف دانلودش کنین. دانلود از یوتیوب هم ابزار خاص خودش رو لازم داره. اگر روی سیستم خودتون برنامه ای برای دانلود از یوتیوب ندارین میتونین ادرس فیلم یوتیوب رو در سایت زیر وارد کنین تا براتون دانلود کنه:
http://www.clipconverter.cc

پنج شنبه 21 بهمن1395 - 4:08pm
مدیر کل
مدیر کل

hadilg نوشته است:
دوستان لوپ من یک متری بود . حفاری انجام شد متاسفانه خاکی بود که فلزیاب اونو زده بود . با توجه به اینکه ای دی ۶۰ برای من داده و ای دی بیل ۷۰ هست . استاد می توان گفت اعداد بین ۵۰ تا ۶۰ یرای دستگاه من تقریبا ذرات خاک هست؟؟
البته حجم من اینجا کم بوده و در صمن باید ده سانت از روی خوک بر می داشتم بعد دستگاه می زدم .

در مورد عدد تفکیک بخصوص در این رنج اصلا نمیشه نظر قطعی داد چون میتونه مربوط به بسیاری از اهداف باشه. پس برداشت شما صحیح نیست و ممکنه همین مشخصات تفکیک در جای دیگه به منزله وجود هدفی با ارزش باشه. در واقع عدد تفکیک نشانه میزان رسانایی هدف هست و الزاما همیشه هدف با ارزش یا بی ارزش رسانایی متفاوت ندارن. توجه به میتر آهن یا عدد فرو میتونه تا حدی بیشتر کمک کنه. همینطور باید به داشتن مرکزیت سنس دقت بیشتری میکردین. لایه خاصی از خاک مرکزیت سنسش با یک فلز فرق داره. در عین حال همونطور که فرمودین همیشه باید لایه برداری رو جهت پاکسازی آلودگی سطح زمین مدنظر داشته باشین.

پنج شنبه 21 بهمن1395 - 4:14pm

حمید نوشته است:
hadilg نوشته است:

در مورد عدد تفکیک بخصوص در این رنج اصلا نمیشه نظر قطعی داد چون میتونه مربوط به بسیاری از اهداف باشه. پس برداشت شما صحیح نیست و ممکنه همین مشخصات تفکیک در جای دیگه به منزله وجود هدفی با ارزش باشه. در واقع عدد تفکیک نشانه میزان رسانایی هدف هست و الزاما همیشه هدف با ارزش یا بی ارزش رسانایی متفاوت ندارن. توجه به میتر آهن یا عدد فرو میتونه تا حدی بیشتر کمک کنه. همینطور باید به داشتن مرکزیت سنس دقت بیشتری میکردین. لایه خاصی از خاک مرکزیت سنسش با یک فلز فرق داره. در عین حال همونطور که فرمودین همیشه باید لایه برداری رو جهت پاکسازی آلودگی سطح زمین مدنظر داشته باشین.

استاد میتر مرکزیت سنس فلز با خاک چه فرقی داره ؟. اخه اینجاکم کم افزایش پیدا می کرد من گول همینو خوردم .

پنج شنبه 21 بهمن1395 - 6:11pm
مدیر کل
مدیر کل

همونطور که احتمالا چک کردین در صورت وجود فلز باید میتر سنس از کناره های هدف شروع به افزایش بکنه و در مرکز هدف به حداکثر برسه و سپس کاهش پیدا کنه. بهتره این کار رو از 4 جهت مختلف بصورت + انجام بدین تا مطمئن تر بشین. حالا اگر این حالت وجود داشته قطعا چیز خاصی اونجا بوده! ولو اینکه سنگ خاصی بوده باشه. چون وجود مرکزیت سنس نشانه تجمع رسانایی در یک نقطه خاص هست.
کلا اینطور موارد رو باید با لوپهای کوچک هم تست کنین و ببینین سنس میکنه یا نه. راه دیگه این هست که لوپ رو از طرف لبه اون و در واقع بصورت عمودی روی زمین بگیرین و حرکت کنین. در این شرایط اگر هدف عمقی باشه سنس نمیشه چون حساسیت لوپ از کناره ها خیلی کمتر هست.

جمعه 22 بهمن1395 - 5:28am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
همونطور که مهندس بزرگوار فرمودند ، برای اطلاع یافتن از خطا بودن یا نبودن هدف ، باید با لوپ کوچک هدف را بسنجید نه با لوپ بزرگ وگرنه میتر سنس با لوپ بزرگ ،هرچه بسمت مرکز هدف نزدیکتر شوید ، بیشتر میشود و شما را باشتباه می اندازد .
- دلیلش اینه که چون لوپ بزرگ ، تقریبا هم اندازه و گاهی بزرگتر از منطقه ی حجم گیری هست ، هرچه به مرکز هدف نزدیکتر میشوید ، حجم بیشتری از خاک آلوده در داخل دایره ی لوپ می افتد و نتیجتا میتر سنس بالاتر میره و باشتباه فکر میکنید که افزایش میتر سنس در وسط ، مربوط به هدف فلزی است
- اما با لوپ کوچک این اتفاق نمی افتد یا کمتر امکان دارد . چون فرض کنیم که هدف ذرات است و در حجم گیری 1.5 متر حجم داریم . حالا اگر با لوپ کوچک از کناره ها به داخل منطقه ی حجم گیری ، حرکت کنیم چی اتفاقی می افتد ؟ چون لوپ کوچک است فقط در فاصله ی کوتاهی اونم در لبه ی حجم ، میتر بالا میره . و وقتی به داخل منطقه رسیدید ، دیگه همه ی لوپ کاملا زیرش از ذرات پر است و با جابجا کردن و نزدیک شدن به مرکز ، میتر نمیتونه افزایش زیادی داشته باشه
در تصویر زیر به مقدار منطقه ی آلودگی در زیر لوپ بزرگ دقت کنید .
با لوپ بزرگ وقتی به مرکز هدف حرکت می کنید ، میتر سنس مانند هدف فلزی ، افزایش دارد .
اما با لوپ کوچک چه در لبه ها و چه در مرکز ، میتر سنس یکی است و افزایشی در مرکز آلودگی نخواهید داشت :
پیوست:
تغیر میتر سنس با لوپ بزرگ.png

پیوست:
تغیر میتر سنس با لوپ کوچک.png

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

لا اله الا هو

جمعه 22 بهمن1395 - 10:21am
مدیر کل
مدیر کل

ممنون از شما سنه دژ عزیز. زحمت کشیدین.
ولی متاسفانه قضیه به این سادگی هم نیست! در مثال تصویری شما فرض کنین ناحیه آلودگی نباشه و یک فلز بزرگ دقیقا به همون ابعاد وجود داشته باشه. باز هم تقریبا همین وضعیت سنس بوجود میاد. یعنی اگر هدف خیلی بزرگ باشه شما از کناره ها که لوپ رو روی هدف میبرین ابتدا افزایش میتر دارین و سپس در ناحیه ای که کل لوپ روی هدف هست میتر سنس تقریبا وضعیت یکسانی خواهد داشت. زیاد هم فرق نمیکنه لوپ کوچک باشه یا بزرگ بهرحال برای اهداف فلزی بزرگ چه در عمق کم و چه زیاد باز هم شرایط مشابهی پیش میاد و تشخیص در این مورد مشکل میشه.
اما از یک طرف احتمال وجود اهداف بزرگ فلزی کم هست هر چند اگر وجود داشته باشه میتونه بسیار ارزشمند باشه و از طرف دیگه نواحی آلودگی معمولا دارای سنس یکنواختی نیستن! یعنی بطور مثال بخصوص در تصویر دوم شما وقتی با لوپ کوچک ناحیه رو بررسی میکنیم در همه بخشها اون میتر 250 وجود نداره و مرتبا کم و زیاد میشه! این میتونه با احتمال خیلی زیاد به منزله آلودگی خاک باشه. هر چند احتمال ضعیف دیگر این هست که مجموعه ای از فلزات مختلف کنار هم باشن که در این صورت وضعیت سنس و حتی تفکیک در قسمتهای مختلف اون ناحیه متفاوت و شبیه به آلودگی هست. کلا سنس اهداف بزرگ از نظر تشخیص در برابر ناحیه آلودگی به این سادگی نیست.

جمعه 22 بهمن1395 - 3:11pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
بله شما درست میفرمائید
منظور بنده این نبود که بطور صددرصدی میتونیم بر قضیه غالب بشیم
اما حداقل با لوپ کوچک 50 درصد شانس بیشتری داریم در حالی که با لوپ بزرگ هیچ شانسی با میتر نداریم
در مورد تغیر میتر با لوپ کوچک، در نقاط آلودگی شما درست میفرمائید که اعداد بالا پائین میشن اما مقدار تغیر جزئی هست ( خواستم اعداد 250 رو متفاوت جزئی داخل دایره ها بنویسم گفتم بچه ها از اعداد متفاوت سردرگم میشن ) اما اگر بجای آلودگی با یک فلز بزرگ روبرو باشیم ، این تغیر خیلی کمتر میشود و نزدیک صفر میرسد که اینم تفاوت بزرگی برای تشخیص بین این دو است
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
روش دیگری هم که میشه بکار برد ، بالا پائین کردن ارتفاع لوپ و توجه به میتر است که اونم تا حدی موثر هست .( بشرطی که تنظیمات دیگه طوری باشند که بالانس اجازه بده)
اگر روی آلودگی ، لوپ را بالاتر بیاریم ، میتر کم کم تغیر میکنه
اما اگر روی فلز سطحی ، بالا پائین کنیم ، میتر به مقدار زیادی تغیر میکنه
این روش هم یه اشکالی داره که اون اشکال قابل رفع است :
اشکالش اینه که اگر هدف فلزی ، سطحی نباشه و عمیق باشه ، بازم با بالا پائین کردن لوپ ، میتر کم کم تغیر میکنه و این شبیه آلودگی میشه
اما این اشکال رو بنده با لوپ کوچک یا تست با بغل لوپ بزرگ ، براحتی تشخیص میدم
اگر سطحی یا عمیق بودن هدف ، برامون مشخص بشه ، این روش هم جوابگو هست
--------------------------------------------------------------------------------------------------
و در روشی دیگر، در اطراف منطقه ی آلودگی ( دهها متر ) یه کاوش همه طرفه انجام میدم ، معمولا اگر آلودگی مربوط به خاک منطقه باشه ، در جاهای دیگری نیز شبیه همین آلودگی را خواهیم یافت با اعداد تفکیکی شبیه هم
و دو روش دیگه هم بکار میبرم که اونا هم روش کاملی نیستند اما کمک کننده هستند
تا اینجا بیشتر از 5 روش برای تشخیص هدف از آلودگی داریم ، بغیر از شیلد
به هر حال نمیتوان از هدف اطلاعات صددرصدی گرفت اما تا جایی که امکان داره ، مشخصاتشو بدست میارم بعدش تصمیم میگیرم
از میان این ترفندها ، بیشتر از سنس با کناره ی لوپ و تست با لوپ خیلی کوچک ، بهره میبرم . اینطوری تقریبا نزدیک صددرصد ، از سطحی یا عمیق بودن هدف مطمئن میشم ، و اگر عمیق باشه با اینکه تشخیص سخت تر میشه اما ارزش حفاری داره و درصد شانس باارزش بودن هدف بیشتر میشه
اگر هم ، هدف فلز باارزش یا بی ارزش سطحی باشه ، با تفکیک زیرکانه ی فلزجو ، براحتی از آلودگی قابل تشخیصه
تاکنون بیشتر اهداف بنده یا سطحی بودن و براحتی تشخیص سطحی بودن دادم ، یا اگر آلودگی بودن ، شبیه همون آلودگی رو حداقل در چند جای اطراف با همون مشخصات پیدا کردم و مشخص شده آلودگیه
فقط کار روی آلودگی سفال و آلودگی سنگهای پراکنده ی معدنی ، سخت تر از کار روی آلودگی خاک هست . که اونم اگر سفال یا تکه سنگی اون اطراف گیر بیارم ، بکلی رفعش میکنم . البته این مشکلات بیشتر با فلزیابهای پالسی و والف پیش میاد که بنده بندرت ازشون استفاده میکنم . حتی فلزیابهای شرکتی هم عاری از خطا نیستند و چیزی از فلزجو بیشتر ندارند که بخوایم بعنوان بیخطا بودنشون ، براشون هزینه بکنیم
با تشکر از شما @};- @};- @};-

لا اله الا هو

جمعه 22 بهمن1395 - 6:20pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 105 , 106 , 107 , 108 , 109 , 110 , 111 ... 197  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 26 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure