انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 2:09pm

پاسخ به موضوع  [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 72 , 73 , 74 , 75 , 76 , 77 , 78 ... 197  بعدی
 اپراتوری و اعلام نتایج و عملکرد نقطه زن فلزجو PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

از نظر من چندین روش میتونه برای تشخیص سطحی بودن فلز وجود داشته باشه که عرض میکنم.
یک روش تست هدف سنس شده توسط کناره لوپ هست! چون میدونیم لوپ فلزیاب با اینکه از کناره ها هم قابلیت سنس داره ولی بسته به نوع لوپ ؛ برد سنس از کناره ها به میزان قابل ملاحظه ای کمتر از روبروی لوپ هست. پس اگر لوپ رو از کناره خودش روی نقطه هدف گرفتین و باز هم سنس داشتین مشخص میشه هدف در عمق بالایی نیست و میتونه نهایتا تا عمق 2 برابر سایز خود لوپ باشه نه بیشتر.
روش دیگه کم و زیاد کردن فاصله لوپ روی نقطه هدف و توجه به تغییرات میتر سنس هست. اگر هدف عمقی باشه ؛ میتر سنس بصورت کندتر و با تغییرات کمتری کم و زیاد میشه. ولی هر چه عمق کمتر باشه با انجام این کار میتر سنس به میزان بیشتری تغییر میکنه.
راه دیگه استفاده از چند لوپ متفاوت هست! بعنوان مثال وقتی هدفی رو ابتدا با لوپ 1 در 1 سنس میکنین و بعد با لوپ 50 سانتی هم همون نقطه رو بررسی میکنین و میبینید باز هم سنس میشه ؛ لذا مشخص میکنه که عمق هدف کمتر از 2.5 متر هست. اما اگر با لوپ 50 سنس نشد و فقط با لوپ 1 متری سنس شد ؛ یعنی عمق بالای 2.5 متر هست! همین تست رو میشه با لوپ کوچکتر مثل 20 سانتی هم تکرار کرد و به نتیجه دقیق تر رسید.
از این گذشته اسکن روی نقطه هدف بصورت رفت و برگشت از 4 طرف و توجه به محیطی که سنس درش وجود داره و همینطور ارقام میتر سنس و سرعت تغییرش میتونه به صورت تجربی کمک کننده باشه. همه این روشها عملا به نوع و سایز لوپ هم بستگی داره و هر اپراتوری باید خودش بصورت تجربی بتونه به یک ارزیابی در این زمینه دست پیدا کنه.

سه شنبه 7 اردیبهشت1395 - 5:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
از نظر من چندین روش میتونه برای تشخیص سطحی بودن فلز وجود داشته باشه که عرض میکنم.
یک روش تست هدف سنس شده توسط کناره لوپ هست! چون میدونیم لوپ فلزیاب با اینکه از کناره ها هم قابلیت سنس داره ولی بسته به نوع لوپ ؛ برد سنس از کناره ها به میزان قابل ملاحظه ای کمتر از روبروی لوپ هست. پس اگر لوپ رو از کناره خودش روی نقطه هدف گرفتین و باز هم سنس داشتین مشخص میشه هدف در عمق بالایی نیست و میتونه نهایتا تا عمق 2 برابر سایز خود لوپ باشه نه بیشتر.
روش دیگه کم و زیاد کردن فاصله لوپ روی نقطه هدف و توجه به تغییرات میتر سنس هست. اگر هدف عمقی باشه ؛ میتر سنس بصورت کندتر و با تغییرات کمتری کم و زیاد میشه. ولی هر چه عمق کمتر باشه با انجام این کار میتر سنس به میزان بیشتری تغییر میکنه.
راه دیگه استفاده از چند لوپ متفاوت هست! بعنوان مثال وقتی هدفی رو ابتدا با لوپ 1 در 1 سنس میکنین و بعد با لوپ 50 سانتی هم همون نقطه رو بررسی میکنین و میبینید باز هم سنس میشه ؛ لذا مشخص میکنه که عمق هدف کمتر از 2.5 متر هست. اما اگر با لوپ 50 سنس نشد و فقط با لوپ 1 متری سنس شد ؛ یعنی عمق بالای 2.5 متر هست! همین تست رو میشه با لوپ کوچکتر مثل 20 سانتی هم تکرار کرد و به نتیجه دقیق تر رسید.
از این گذشته اسکن روی نقطه هدف بصورت رفت و برگشت از 4 طرف و توجه به محیطی که سنس درش وجود داره و همینطور ارقام میتر سنس و سرعت تغییرش میتونه به صورت تجربی کمک کننده باشه. همه این روشها عملا به نوع و سایز لوپ هم بستگی داره و هر اپراتوری باید خودش بصورت تجربی بتونه به یک ارزیابی در این زمینه دست پیدا کنه.

ممنون مهندس عزیز :x @};-

سه شنبه 7 اردیبهشت1395 - 8:42pm

سلام به همه مخصوصا مهندس حمید عزیز.. امروزمکانی رادستگاه زدم لوپ هم یک متری .فرکانس100 پهنا250. گرند4.دیلی20.حساسیت20 .انتگرال44 .ازچهارطرف حدودایک مترسنس داشتم باid 76 ...........non fe 20 .میترسنس درمرکز650 .لطفا نظرتونو بگید

چهارشنبه 8 اردیبهشت1395 - 9:29pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
احتمال با ارزش بودن هدف شما کم هست. در عین حال فلز نسبتا کوچکی هم هست. عمق قرارگیری قطعا کمتر از 1 متر و احتمالا باید حدود نیم متر باشه که فکر میکنم مشکلی برای حفاری و مطمئن شدن از نتیجه نداشته باشین.

چهارشنبه 8 اردیبهشت1395 - 9:52pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
احتمال با ارزش بودن هدف شما کم هست. در عین حال فلز نسبتا کوچکی هم هست. عمق قرارگیری قطعا کمتر از 1 متر و احتمالا باید حدود نیم متر باشه که فکر میکنم مشکلی برای حفاری و مطمئن شدن از نتیجه نداشته باشین.

سلام استاد حمید میشه یکم راهنمایی بکنید چطوری فهمیدین که فلزش بی ارزش و کوچیک هستش؟ عمقشو هم بگین که از روی اعداد چطوری فهمیدین. مرسی :ymhug:

اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است.

پنج شنبه 9 اردیبهشت1395 - 9:34pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
البته نظر من بیشتر تجربی و بر اساس تستهای خودم و نتایج دوستان بوده وگرنه در قسمتهاییش میتونه دقیق نباشه! مثلا عدد تفکیک 76 میتونه فلز با ارزشی هم باشه ولی تجربه آلیاژهای زنگ زده از آهن هم با این عدد تفکیک وجود داره. هر چند که میتر آهن ایشون در حد خوبی مثبت هست ولی تجارب دیگری در مورد دفینه نشون میده عدد تفکیک دفینه ها معمولا بیشتر و حتی میتر آهنشون هم عدد مثبت بالاتری داره.
ناحیه سنس برای این لوپ و با این میتر سنس بالا تقریبا به اندازه خود لوپ هست و این نشون میده فلز قطعا از خود لوپ به میزان قابل ملاحظه ای کوچکتره ولی در عین حال خیلی هم کوچک نیست! این رو در کنار میتر سنس بالا بذارین مشخص میشه عمقش هم زیاد نیست! اصولا هر هدفی که با میتر بیش از 70 سنس بشه نمیتونه از نصف برد نهایی فلزیاب برای اون لوپ عمق بیشتر داشته باشه. لذا همه رو در کنار هم بذارین عمقی در رنج نیم متر معقول بنظر میرسه.

جمعه 9 اردیبهشت1395 - 3:12am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
البته نظر من بیشتر تجربی و بر اساس تستهای خودم و نتایج دوستان بوده وگرنه در قسمتهاییش میتونه دقیق نباشه! مثلا عدد تفکیک 76 میتونه فلز با ارزشی هم باشه ولی تجربه آلیاژهای زنگ زده از آهن هم با این عدد تفکیک وجود داره. هر چند که میتر آهن ایشون در حد خوبی مثبت هست ولی تجارب دیگری در مورد دفینه نشون میده عدد تفکیک دفینه ها معمولا بیشتر و حتی میتر آهنشون هم عدد مثبت بالاتری داره.
ناحیه سنس برای این لوپ و با این میتر سنس بالا تقریبا به اندازه خود لوپ هست و این نشون میده فلز قطعا از خود لوپ به میزان قابل ملاحظه ای کوچکتره ولی در عین حال خیلی هم کوچک نیست! این رو در کنار میتر سنس بالا بذارین مشخص میشه عمقش هم زیاد نیست! اصولا هر هدفی که با میتر بیش از 70 سنس بشه نمیتونه از نصف برد نهایی فلزیاب برای اون لوپ عمق بیشتر داشته باشه. لذا همه رو در کنار هم بذارین عمقی در رنج نیم متر معقول بنظر میرسه.

مهندس جان ممنون نکات خیلی خوبی رو فرمودین. فقط یه سوال :پس بنظر شما اگه میتر none fe برای طلای جدید مثلا 20 باشه برای طلای بصورت دفینه باید بالاتر باشه؟

زندگی در بردگی شرمندگی‌ست

جمعه 10 اردیبهشت1395 - 9:16pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
میتر آهن پارامتر عددی دیگری هست که در کنار عدد تفکیک میتونه در مورد ارزیابی هدف دید بهتری به ما بده. ولی ارزیابی بر اساس اون نیاز به تجربه بیشتری داره بخصوص که در فلزیاب لورنز متاسفانه این فاکتور با وجود محاسبه داخلی ؛ روی صفحه نمایش داده نمیشه و لذا بر خلاف عدد تفکیک در مورد میتر آهن نمیتونیم از اپراتوری لورنز بهره ببریم. هر چند این پارامتر بطور مشابه در فلزیاب مینلب CTX3030 وجود داره ولی متاسفانه اونجا هم بدلیل تفاوت ماهوی فلزیاب و پالسی نبودنش ؛ رنج اعداد کلا متفاوت هستن. لذا باید بر اساس تجربه خودمون به نتیجه برسیم. بنده که شخصا به دفینه بر نخوردم! دوستان هم کمتر این تجربه رو داشتن ولی یکی دو مورد گزارش شده که هم عدد تفکیک بالا بوده و هم میتر آهن رقم مثبت زیادی داشته و در نهایت هم چیز بزرگ و نسبتا ارزشمند از زمین خارج شده. بهرحال تلقی من این هست که اگر برای فلزات غیر آهنی در تستها بطور معمول میتر آهن بین 5+ تا 10+ باشه ؛ برای دفینه میتونه بالاتر از این باشه. تا اینجای کار هیچ علامتی وجود نداره که بخوایم میتر آهن رو به جنس فلز غیر آهنی ارتباط بدیم! چون محاسبش فقط مربوط به سنجش آهنی بودن هدف هست. اما واقعیتی که وجود داره اینه که اگر هدف دفینه ای باشه ؛ کمی میتر آهن مثبت بالاتر میره.

جمعه 10 اردیبهشت1395 - 9:52pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام و خسته نباشید خدمت دوستان

دوستان بنده مشغول ساخت دستگاه هستم و اگه تونستم به درستی مونتاژ کنم حتما از طلاهای مختلف براتون سنس میگیرم .

ولی یه نکته !

چند روز پیش با یکی از کارشناسان عزیز صحبت میکردم ، ایشون میگفتن وقتی میخواین یک مسیر رو کاوش کنین اگه یک قطب نما به همراه داشته باشین و در مسیر

جنوب به شمال واقعی حرکت کنین نتیجه بهتری کسب میکنین ! البته درباره دستگاه okm میگفت ...
دوستان اطلاعاتی دارید در این زمینه ؟

شنبه 11 اردیبهشت1395 - 11:58am
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کردستان
IIII نوشته است:
سلام و خسته نباشید خدمت دوستان

دوستان بنده مشغول ساخت دستگاه هستم و اگه تونستم به درستی مونتاژ کنم حتما از طلاهای مختلف براتون سنس میگیرم .

ولی یه نکته !

چند روز پیش با یکی از کارشناسان عزیز صحبت میکردم ، ایشون میگفتن وقتی میخواین یک مسیر رو کاوش کنین اگه یک قطب نما به همراه داشته باشین و در مسیر

جنوب به شمال واقعی حرکت کنین نتیجه بهتری کسب میکنین ! البته درباره دستگاه okm میگفت ...
دوستان اطلاعاتی دارید در این زمینه ؟

دوست من این نکته که شما گفتی درباره نقطه زنها صدق نمی کنه و برای مگنو مترها و یونیابها می باشد که در بخش مربوط اطلاعات مفید هست

شنبه 11 اردیبهشت1395 - 12:35pm
YIM
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1964 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 72 , 73 , 74 , 75 , 76 , 77 , 78 ... 197  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 24 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure