انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 8:42pm

پاسخ به موضوع  [ 438 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 18 , 19 , 20 , 21 , 22 , 23 , 24 ... 44  بعدی
 آموزش اپراتوری لورنز Z1 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

استاد امير مچكرم از لطف و عنايتتون حتماً زحماتتون به موقعش جبران خواهد شد
شما توضيح ميدين و من فقط نكته هايى كه متوجه نشدم رو ميپرسم تا مشكل اموزش حل بشه
اين روش بالانس همون بحالت بالانسيه كه خودت كمپانيش توصيه كرده؟
يعنى وقتى اول كار لوپ يا فريم رو رو هوا ميبريم و دكمه zero رو فشرده چند ثانيه نگه ميداريم و رو مانيتور يه علامت فلش رو به بالا نشون ميده
وبعد لوپ يا فريم رو مياريم نزديك سطح زمين و zero رو فشرده نگه ميداريم تا باز علامت فلش رو به پاين نشون بده و سپس دستگاه اماده كاوش،درسته؟

شنبه 10 بهمن1394 - 6:19am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kourosh نوشته است:
استاد امير مچكرم از لطف و عنايتتون حتماً زحماتتون به موقعش جبران خواهد شد
شما توضيح ميدين و من فقط نكته هايى كه متوجه نشدم رو ميپرسم تا مشكل اموزش حل بشه
اين روش بالانس همون بحالت بالانسيه كه خودت كمپانيش توصيه كرده؟
يعنى وقتى اول كار لوپ يا فريم رو رو هوا ميبريم و دكمه zero رو فشرده چند ثانيه نگه ميداريم و رو مانيتور يه علامت فلش رو به بالا نشون ميده
وبعد لوپ يا فريم رو مياريم نزديك سطح زمين و zero رو فشرده نگه ميداريم تا باز علامت فلش رو به پاين نشون بده و سپس دستگاه اماده كاوش،درسته؟

خواهش ....

بله این روش عمومی اکثر دستگاههاست البته در دفترچه زد 1 هم بهمین صورت توصیه شده .....
اون دو تا فلش پایین و بالا یعنی لوپ تعریف شده و بالانس اولیه داره.

شنبه 10 بهمن1394 - 12:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

در ادامه مبحث راه اندازی لورنز قضیه چیدمان منو و انتخاب پارامترها قرار داره

* بصورت کلی در اکثر پارامترهای دستگاه اعداد بالاتر به معنی سرعت حساسیت و تقویت و مقدار بیشتره.
اعداد پایین تر به معنی همه چیز کمتر و اونایی که صفر داره معمولا صفر به منزله خاموش بودن اون پارامتره.

همونطور که فلشهای پایین و بالا نشون میدن با کلیدهای zero و power و فشار سریعشون میشه بین پارامترها حرکت کرد و روی هر پارامتر متوقف بشید بعد از 3 ثانیه از حالت چشمک زن به حالت ثابت در میاد که کلید menu نقش انتخاب رو بازی میکنه و میشه مقدار اون پارامتر رو بعد از انتخاب تغییر داد.

بعد از تعریف اولیه لوپ و بالانس محیطی مهمترین بخشی که در تنظیمات محیطی باهاش طرف هستید تنظیمات گرند بالانس یا همون gnd هست.

Gnd با اعداد 1 تا 4 به معنی میزان حذف اثرات معدنی و محیطی خاکه .
هر چه قدر عدد کمتر باشه میزان حذف اثرات بیشتر و طبعا حساسیت کمتر و هر چقدر بالاتر بریم میزان حذف کمتر و حساسیت مدار بیشتر میشه.

مثلا gnd 1 مناسب خاکهای با خاصیت معدنی و آلودگی محیطی زیاده که عملا بدرد ردگیری قطعات فلزی بزرگ میخوره .
Gnd 4 کمترین حذف اثرات محیطی رو داره که بدرد ردگیری اهداف کوچک میخوره منتهی همین gnd4 با این توصیف یعنی فقط در مناطقی که اثرات معدنی خاک کم و متوسطه اونم با لوپهای دبل دی کاربردیه .
* لوپهای دبل دی مقداری حذف اتوماتیک اثرات معدنی محیطی رو بخاطر ساختار خودشون دارن .... لوپهای مونو اینطور نیستن .

برای لوپ مونو .... در محیط با آلودگی نسبی یا خاک معدنی حتی کم gnd 1 تا 3 میتونه کار بده نه 4.
3 برای محیط کمتر آلوده 1 برای خاک معدنی با آلودگی زیاد...

همونطور که قبلا گفته شده گزینه دیگه که تقریبا مشابه gnd هست گزینه تاخیر یا del هست.
* چون عملکردها تقریبا مشابه هست همزمان هر دو فعال نیستن ... شما یا میتونی gnd رو انتخاب کنی یا del.

اعداد پایین del به معنی تاخیر زیاد و نمونه گیری از قطعات بزرگ فلزی در خاک های بیشتر معدنیه .
اعداد بالاتر مثل 3 و 4 تاخیر کمتره که بدرد ردگیری قطعات کوچک فلزی میخوره منتهی شبیه به gnd اینم اعداد بالاش فقط در خاکهای با خاصیت معدنی کم و متوسط و با آلودگی محیطی پایین قابل استفاده است.

در بخش حذف اثرات محیطی پارامتر بعدی که باهاش کار داریم گزینه فیلتر ( filter ) هست.
کار فیلتر حذف اثرات رادیویی و مغناطیسی محیط مثل تاثیر خطوط انتقال برق و فرستنده های رادیویی و تداخل الکترومغناطیسی هست.

* عملکرد کلی فیلتر در دستگاههای فلزیاب به اینصورته که دستگاه در واحد زمان از نمونه های گرفته شده اش معدل گیری میکنه .
هرچقدر تعداد نمونه بیشتری بگیره در معدل کل عوامل مزاحم محیطی بیشتر حذف میشن ولی مدت زمان لازم برای معدل گیری طبعا بیشتره.

اینجا هم ترتیب اعداد در لورنز شبیه به قبله منتهی عدد صفر هم داریم
صفر به معنی خاموش بودن کلی فیلتره که سریعترین پاسخدهی رو داریم چون معدلی گرفته نمیشه ...
و هیچ عامل محیطی هم حذف نمیشه.

فیلتر 5 بیشترین حذف عوامل مزاحم و البته کندترین پاسخدهی رو داره.

تا اینجا این 3 تا پارامتر جزو عوامل نسبتا مهم تنظیمی بودن که امیدوارم عملکرد و طرز کارشون رو ساده و گویا گفته باشم.

دقت داشته باشید اسامی مثل اتوماتیک و غیره در این مدل دستگاهها بحث واقعا اتوماتیک چیزی نیست .
قضیه ای رو که بشه واقعا اتوماتیک کرد از پایه در اختیار اپراتور قرار نمیدن .
مثلا ای سی یو در موتور یک خودرو بصورت اتوماتیک تمام شرایط و عوامل کاری و درخواستی سیستم رو مدیریت میکنه .

شما بعنوان اپراتور بخواید روی چیزی نظارت داشته باشید یا بسته به نیاز تغییرش بدید کلا ورودی تنظیماتی در اختیارتون نیست .

در دستگاهی که ورودی تنظیمات برای اپراتور داره یعنی پارامتر مربوطه قابل پیاده سازی اتومات نبوده و اپراتور باید با در نظر گرفتن شرایط محیط و نیاز خودش گزینه درست رو انتخاب کنه اینم ثابت نیست .
شرایط محیط عوض بشه شما مجبوری تنظیمات رو عوض کنی.

قضیه که بین اپراتورهای فلزیاب زیاد دیده میشه که میپرسن برای فلان دستگاه تنظیمات روی چی باشه و عده ای هم با یه سری عدد میخوان راهنمایی کنن از پایه شدنی نیست.
ما تنظیم با نسخه ثابت هیچ جایی نداریم .

مثلا شروع به کار کردین اوایل منطقه مورد کاوش خاک معدنی آنچنانی نداشته .... شما gnd رو روی 3 و فیلتر هم مثلا روی 1 گذاشتی
یکم میاید جلوتر به چند رگه معدنی میرسید .( حالا چطور میشه متوجه تغییر نوع خاک شد در ادامه توضیح میدم )

مجبورید gnd رو پایین بیارید و 1 یا 2 رو انتخاب کنید.
یکم میریم جلوتر میرسیم به نزدیکی دکل برق .
مجبور میشید فیلتر رو روشن کنید و مثلا 3 رو انتخاب کنید .. سیستم ثبات نداشت مجبورید بیاید روی فیلتر 5.

در حین این مدت بعد از اعمال هر تنظیم و تغییری حتما کلید zero باید زده بشه تا تنظیمات اعمالی با شرایط محیط بالانس بشه ...
حین کاووش هم به کررات باید zero رو حتی اگر هیچ تنظیمی رو تغییر ندادین بزنید ...
چون به مرور که جلو میاید دستگاه آروم آروم شروع میکنه به صدا دادن و آستانه صوتیش بهم میخوره .... تاثیر عوامل رو و زیر خاک خاک و اجزای ریز فلزی و سنگ و غیره همگی حد آستانه بالانس رو بهم میزنن و فشار کلید zero کارش همین بالانس مجدد و سریع دستگاهه ( زیرو به معنی صفر هست در خیلی دستگاههای دیگه معادلش کلید cal بمعنی کالیبره رو داریم که این کلید پرکاربرد ترین کلید دستگاهه و باید مدام ازش استفاده کنید )

جایی که میبینید فشار زیرو دیگه نمیتونه باعث بالانس بشه یعنی شرایط محیطی اونقدر تغییر کرده که تنظیمات قبلی جوابگو نیستن و شما باید تنظیماتت رو از پایه عوض کنی تا جاییکه دستگاه دوباره به ثبات برسه.

این موارد هم تماما بعهده و تشخیص اپراتوره .
اپراتوری دستگاه فلزیاب یا تلاش مداوم برای متعادل نگه داشتن دستگاه

اگر مشکل یا سوال در این بخش دارید مطرح کنید تا بریم سراغ تنظیمات بعدی

شنبه 10 بهمن1394 - 2:11pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سرم
خسته نباشید امیر عزیز
توضیحات کامل و بجایی بود
مهمترین نکته اینه ک اگه این توضیحات حتی اگه چند برابر هم بشن بازم کافی نیست و شما باید فقط و فقط تمرین کنید
و رابطه ی بین هر گزینه با گزینه ی دیگه رو ک باعث پاسخگویی درست دستگاه میشه رو پیدا کنید
متشکرم

شنبه 10 بهمن1394 - 3:18pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دوستان یک تجربه رو در میون میزارم ک مشکلی هم هست
معمولا نقاطی ک برای کاوش مورد نظر گرفته میشه میزان زیادی کوزه هم داره و دستگاه برای این کوزه ها بوق میزنه
البته ن همشون فقط ی نوع من مشاهده کردم و وقتی یک تکشو شکستم متوجه یک لایه ی سیاه وسطش شدم
با لوپ
35
دبل و در حال دل کوزه بخوبی فلز سنس میشد ولی هیچ عددی نمایش داده نمیشد و هیچ تفکیکی صورت نمیگرفت درصورتی ک میزان بیشترین حالت سنس رو داشت
وقتی حال رو ب چی ان دی تغیر دادم از یک تا سه این کوزه رو کاملا رد میکرد اما حالت چهار سنس میکرد بخوبی
اما در هیچ کدوم حالت سنس هیچ علد و یا تفکیکی صورت نگرفت
با تغیر سنس فرکانس و تقریبا تمام تنضیمات کاربردی باز هم کوزه بصورت عالی سنس میشد
و با لوپ بزرگ یک متری بازم همین کوزه سنس میشد
اگر کسیاز دوستان مخصوصا امیر عزیز ک استاد هستن اطلاعاتی دارن برای این مشکل لطفا راهنمایی کنن
اما روشی ک خودم برای رد کردن این مشکل پیدا کردن در واقع بخشی از خود مشکله و اونم بوق شدید و کد ندادن هستش و همین باعث میشه من تشخیص بدم ک کوزه هست
البته تجربه کردم ک گاهی همین نوع کوزه عدد
40 یا 41
رو نشون میده
امیدوارم این مسئله هم مورد بحث قرار بگیره

شنبه 10 بهمن1394 - 3:35pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

tarikh نوشته است:
خسته نباشید امیر عزیز
توضیحات کامل و بجایی بود
مهمترین نکته اینه ک اگه این توضیحات حتی اگه چند برابر هم بشن بازم کافی نیست و شما باید فقط و فقط تمرین کنید
و رابطه ی بین هر گزینه با گزینه ی دیگه رو ک باعث پاسخگویی درست دستگاه میشه رو پیدا کنید
متشکرم

ممنون از راهنمایی اتون فقط
دوست عزیز اگر میخوای و فکر میکنی روش شما بهتر جواب میده شما توضیح بده ما استفاده کنیم ؟

من دارم جواب سوال دوستمون در مورد راه اندازی اولیه دستگاهش رو میدم .

* هر چند که اصل قضیه درسته و تمرین مهمه ولی اگر پستهای قبل رو دنبال کنید قرار شد اصول اولیه کار ... راه اندازی و تعریف اصطلاحات رو قدم به قدم جلو بریم .
اگر فقط و فقط تمرین جوابگو بود احتمالا دوستمون تا حالا اونقدر تمرین کرده و مشکلش حل نشده که اینجا مجبور شدیم از صفر شروع کنیم

شما که زیاد تمرین داشتید در جریان هم هستید که تا لوپ رو به دستگاه معرفی و بالانس اولیه نکنیم با دستگاه از اساس نمیشه کار کرد ؟

چون با وجودیکه دوستمون در مورد همین موضوع بخصوص از شما سوال داشت جایی ندیدم بهش اشاره کنید

در هر صورت بازم میگم اگر فکر میکنید فقط و فقط تمرین قراره جواب بده من توضیح اصول کار رو تعطیل میکنم.
شما طریقه تمرین رو توضیح بدید

ضمنا عزیزم من استاد نیستم .

شنبه 10 بهمن1394 - 3:48pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام دوست من
بنده هیچ حرفی در مورد پستهای شما زدم اونم از زاویه ی انتقاد؟
منظور بندده این بود ک دانش رو از اینجا برداشت کنیم و سراغ تمرین بریم این حرف بدی بود ؟

شنبه 10 بهمن1394 - 4:33pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

درضمن بنده از شما حتی سوال کردم ک توضیح بفرمایید و بعد بنده هم از اطلاعاتتون استفاده کنم
تا اونجایی هم ک من میدونم تئوری بدون تمرین هم راه ب جایی نبرده
و از نوشته های من برداشت بد نکنید و ب بحثتون ادامه بدید
بنده ب دوستمون جوابی ندادم چون شما بحث رو تکمیل کردید و توصیم این بود ک با توجه ب نوشته های شما تمرین کنن ...

شنبه 10 بهمن1394 - 4:37pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز

من نه ناراحت شدم نه گفتم انتقادی داشتید .

صحبتم چیز دیگه بود .

منظورم اینه تا اصول کار و عملکرد اولیه دستگاه مشخص رو نشناسیم تمرین چندانی باهاش انجام داد .

بهتره دستگاهها رو با همون اصول ساده ولی پایه کار بشناسیم تمرین و تست فاز بعدیه.

راجع به سوالی که پرسیدید در خدمتتون هستم فقط قبلش یه قدار بیشتر باید اطلاعات بدید.

شما دستگاهتون رو به چه صورت تنظیم میکنی ؟ با یه سری اطلاعات اولیه دیگه.

مشکل شما اینه که میخواید کوزه سنس نشه یا سنس بشه ؟
اگر قضیه رد کردن مواد معدنی شبیه به این کوزه است همونطور که خودتون گفتید و سازنده دستگاهم در نظر گرفته گرند بالانسهای 1 تا 3 برای اینکار در نظر گرفته شدن .
باز دیلی های پایین همین کار رو قراره انجام بده
در حالت 4 عملا گرند بالانسی که خصوصیات معدنی خاک و کوزه و غیره رو حذف کنه نداریم . همونطور که سازنده میگه.

ضمن اینکه دوست عزیز قضیه تفکیک دستگاههای پی آی رو زیاد جدی نگیرید .

تفکیک این دستگاهها یه سری تخمین بیشتر دکوریه که اگر هم کار کنه ( این خودش یه بحث گسترده است که در اکثر موارد اثبات نمیشه )
تفکیک این مدل دستگاهها کاربردی نیست یعنی شاید نهایتا تا کمتر از 1 متری در هوا و محیط بدون املاح یه چیزایی رو بشه دید و نه بیشتر.
اونم باز میگم یه چیزایی .

در بخش طراحی و تحلیل و مشاهده مشخصات خروجی یک دستگاه pi خیلی از خصوصیات مواد معدنی شبیه به فلزات غیر مغناطیسی منجمله طلا و نقره است .

فلزات مغناطیسی که بیشترین تاخیر رو دارن آخر رنج قرار میگیرن.

یعنی تفکیک یه دستگاه پی آی در بهترین فرم محدود میشه به اینکه بتونه تشخیص بده فلز آهنیه یا غیر آهنی کما اینکه لورنز زد 1 هم تفکیکش به همین فرمه و در نمایشگرش مثل بقیه این مدل دستگاهها فقط گزینه ferrite جدا شده.

* دستگاههایی که توانایی تفکیک فلز دارن مجبورن میزان انحراف معیار فلز مورد بحث رو از صفر تا 180 درجه با دقت نشون بدن تا به تفکیکشون بشه گفت تفکیک
دستگاه pi چنین قابلیتی نداره
تصویر رو مشاهده کنید این حداقل امکانات نمایشگر دستگاهیه که تفکیک داره.

* دستگاهها از سری های پایه وایت هستن و هیچکدوم pi نیست

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 10 بهمن1394 - 5:23pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دوست خوب من هم مثل شما اینجام تا چیزی یاد بگیرم و اگر در توانم بو پاسخی بدم ب بنده ی خدایی
تنضیمات من متفاوت هست و در هر خاکی ک کار میکنم با توجه ب تجربه ی خودم مقداری ب اصطلاح زمین رو جستجو میکنم و تشخیص میدم کدوم گزینه باید کم یا زیاد بشه
بالانس دستگاه رو بصورت آموزش خود شرکت سازنده انجام میدم وسنس 4 فیلتر 2 البته در شرایط متفاوت متغیر
دل ها 1 تا 4 کوزه میزنه و جی ان دی هم 4 میزنه
مشکل من زدن کوزه هست و نتونستم کوزه رو رد کنم
اینجا من میپرسم از شما روشی هست ک کوزه رو دستگاه سنس نکنه؟
درمورد قضیه ی قبل حرف بنده در جهت حرف شما بود و قصد جسارتی نداشتم و لطفا بحثتون رو کامل کنید

شنبه 10 بهمن1394 - 5:43pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 438 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 18 , 19 , 20 , 21 , 22 , 23 , 24 ... 44  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 31 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure