انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 8:15pm

پاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 آلتراسونیک و ساخت فلزیاب 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان عزیز در شرکت نفت برای کشف مخازن نفت در زیر زمین از امواج مافوق صوت استفاده میکنند. از دوستان صاحب علم و نوآور درخواست میکنم در این رابطه تحقیق نمایند تا بتوان از امواج مافوق صوت برای ساخت یک فلزیاب استفاده نمود. برای شروع توضیحاتی را ارائه میکنم
- سرعصوت در دمای مختلف متفاوت است
- ماژولهای آماده در بازار موجود است
- امواج مافوق صوت از 40 کیلوهرتز شروع میشود
- سنسورهای آلتراسونیک با ارسال یک پالس صوتی کوتاه در فرکانس فراصوت به سمت هدف و انعکاس صوت از جسم باعث شناسایی و با اندازه گیری اختلاف زمانی ارسال و دریافت پالس میتوانند فاصله را بیابد.
- در ارسال صوت به زمین و انعکاسهای متعدد از آن ، باید فیلترهای مناسبی طراحی کرد
- ساختمان سنسورهای مافوق تقریبا صوت شبیه بلندگو تیوترها میباشد
منتظر تلاش شما هم هستم

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

پنج شنبه 31 مرداد1392 - 8:27pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

خب دوست من این که دیگه گفتن نداشت اونم بخاطر نفوذ بیشتر امواج به داخل زمین هستش واین سنسوری هم که شما میگین یک سنسور خاص هستش نه این گیرنده فرستنده های معمولی که واسه موانع بکار میرن.......یک سوال الان شرکت نفت تجهیز نشده به سیستمهای ماهواره ایی واسه پیدا کردن نفت اگه اینطور نشده باشه که ما خیلی عقبیم

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

پنج شنبه 31 مرداد1392 - 10:58pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بهرام جان دستگاههای آلترا سونیک مورد استفاده در شرکت نفت برای این منظور طراحی شده (کشف نفت).چیزی بنام کشف مخازن توسط ماهواره به دلیل تحریمها وانحصاری بودن تجهیزات نداریم. وقتی شبکه خبر ما رو، از روی ماهواره های تلویزیونی حذف میکنند شما انتظار دارید برای کشف نفت خدمات ماهوارهای به ما بدن.و اما بهرام خان اساس کار سنسورهای مافوق صوت یکی هست و چیزی بنام سنسور خاص یا مخصوص نداریم فقط مشخصاتش برای کاربردهای مختلف فرق میکنه و برای نفت مشخصاتش بهتر شده من خودم یه زمانی از تیوترهای ماشین و آمپلیفایرهای صوتی بعنوان سنسور در یک مدار غیر مرتبط با این موضوع استفاده میکردم. در ساخت یک مدار برای مقاصد فلزیابی ما مشکل افزایش توان صوت نداریم (برخلاف مشکلات افزایش توان سیگنال پالسی ها) ما ازمدارت آمپلی فایر ( با مد نظر قرار دادن نمودار خروجی فرکانسهای بالاتر ) میتوانیم استفاده کنیم فقط مشکل ما بازتابهای زیاد صوت از زمین است که باید محدوده فرکانسی کشف بشه از زمین بازتاب نداشته باشه فقط از سطح فلزات بازتاب داشته باشه . ما نباید دنبال یه لقمه ی آماده (مدار ردیاب یا فلزیاب) باشیم ما خودمان باید چیز بدرد بخوری بسازیم و اینکار باعث کسب تجارب متعددی میشود دقت کنید که در خیلی از انجمنها عده ای در جهت دستیابی یا حفظ مقاصد خاص همواره ایراد میگیرند و چوب لای چرخ میزارند ولی نباید ناامید بود.

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

جمعه 1 شهریور1392 - 8:21am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

چرا هست نمونش رادارهای دریایی .نیروی دریایی داره ازاین فناوری استفاده میکنه امواج مافوق صوت.....وفرستندش یک نمونه خاص از این سنسور هست.قضیه تویتر هم چون فیلتر داره وبزرگتره ساختمتانش با این سنسورهای التراسونیک متفاوته اگه اینطور بود که شرکتهای معتبر دنیا خیلی زودتر درستش میکردن چرا بیان سنسورهایی مثل flc یا fgm طراحی کنن که هزینشم بیشتره...مگه اینکه از یک ازاین سنسورها استفاده بشه یا گیرنده یا فرستنده...ودیگری فیلتر انتخاب بشه که اینم طراحی میخواد اساسی...بازم باید دید اساتید نظرشون چی هست

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

جمعه 1 شهریور1392 - 1:33pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

التراسونیک فقط برای مایعات بکار میره.

مابین انسانها چیزی نیست جز دیوارهایی که خودشان ساخته اند.

شنبه 2 شهریور1392 - 11:40am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: MOHAMED ALI , sajad4410 و 42 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure