انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 28 فروردین1403 - 9:33pm

پاسخ به موضوع  [ 64 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 3 , 4 , 5 , 6 , 7  بعدی
 دستگاهی عجیب مثل چراغ قوه با نوری آبی 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

من با دوربین در حالات مختلف و بخصوص با لنز مادون قرمز تست کردم و نتیجه خاصی حاصل نشد. البته عرض کردم بلحاظ تئوری دو روش نوری میتونه وجود داشته باشه که یکی از طریق مادون قرمز و در واقع بازتاب انرژی حرارتی جذب شده توسط فلز در طول روز هست که تحت شرایط بسیار خاص و فقط در عمق کم میتونه جواب بده و عملا بدردی نمیخوره. دیگری هم بر اساس نور ضعیف جرقه های یونی هست و حداقل در تست چنین چیزی با دوربین معمولی قابل رصد نبوده. لذا مساله نور رو دیگه بیش از این دنبال نکردم. در نظر داشته باشین مساله اثر نوری دفینه تقریبا از 7 سال پیش تحت عنوان دوربین یون یاب در انجمن مطرح شده بود و مدتی به شدت پیگیر اون بودیم. دیگه مگر اینکه کسانی که ادعای چنین مسائلی دارن تست مشخصی رو مطرح کنن که قابل بررسی باشه.
در مورد وسیله ای که عنوان کردین نظری ندارم. عرض کردم هر کسی مسئول ادعای خودش هست و باید به شکلی قابل تست و بررسی برای دیگران هم باشه. وگرنه از این ادعاها بسیار هست. وانگهی در دنیای کاوش بقدری دروغ و فریب و کلاهبرداری و تخیلات و تستهای ناقص و ذهنیتی زیاد هست که حتی اگر اندک حقیقتی واقعا وجود داشته باشه باید با ذره بین دنبالش گشت!
ولی در مورد ادعای دوست ما و بر اساس تصاویری که گذاشتن باید در نظر بگیرین ما شهرهای تاریخی و مناطق باستانی زیادی نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا داریم. هر از گاهی هم از این مناطق چیزهایی در میاد و برای همه ما پر واضحه که هنوز چیزهای زیادی هست. اگر به اون تصاویر باشه که در اطراف هر کدوم از این شهرها یا مناطق مثلا روی بلندی بایستیم و دوربین بیندازیم باید دهها هاله مربوط به اهداف مختلف رو مشاهده کنیم!!! در صورتیکه اصلا چنین چیزی نیست وگرنه تصاویر اینچنینی تا الان همه جا یافت میشد! هاله ای هم باشه فقط یکی و مربوط به همون پدیده اپتیکی روی لنز دوربین هست.

پنج شنبه 3 دی1399 - 2:33am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
بنده نیز سالهاست که دارم میگردم ، صبح و غروب و روز و شب و نیمه شب :D
و همیشه با دقت به کوهها و صخره ها نگاه میکنم
خیلی از شبها رو بیرون بودم و همیشه در جاهای باارزش
همیشه هم دوربین داشتم و هرجا برم کلی عکس میگیرم
نور زیاد دیدم ، اما تا حالا ، نه با چشم نه با دوربین ، نوری ندیدم که به اون صورت که دوستان فکر میکنن ، مربوط به دفینه بوده باشه
اتفاقا قبل از اینکه اصلا نور در دفینه یابی مطرح بشه ، همیشه علاقه داشتم که هنگام طلوع و غروب خورشید از پرتوهای نوری عکس بگیرم و برام جالب بودن
و کلی عکس دارم که هاله و پرتو ، رو لنز هستن . حتی عکس از پرتو ماه در شب
اینقدر عکس گرفتم که دوربینم خراب شد . بعدها فهمیدم که نباید مستقیم از خورشید عکس بگیریم چون به دوربین آسیب میزنه

طرفای ما بخاطر قدمت زیاد و کوهستانی بودن ، همیشه جایگاه امنی برای زندگی و دفینه گذاری و پنهان کاری بوده .
جدا از مردمانی که همیشه اونجا بودن ،هر زمانی تو کشور امنیت کسی یا خزانه ای به خطر میافتاد ، از اقبال خوش ما ، فرار میکرد بسمت زاگرس :ymsmug:
از نظر تعداد و تراکم موارد دفینه ای، بیشترین موارد رو داریم . کمتر کوه و چشمه ای باشه که جای زندگی نبوده باشه و چیزی توش پیدا نشه
همانطور که مهندس فرمودن ، اگه دفاین به اون صورت خودنمایی میکردن ، گاهی باید دهها مورد در یک منطقه میدرخشیدن

دوربین بنده لنز Carl Zeiss داشت و معمولی نبود . در تاریکی مطلق میتونست تمام کوهها و حتی گیاهان رو از فواصل بسیار دور ، به تصویر بکشه . یعنی جایی روکه چشم نمیتونه شبانه ببینه ، اون میتونست و نور هم نمی فرستاد سمت هدف
عکسهای زیادی دارم که شبانه گرفتم و از یک کوه تا کوه دیگه فاصله دارم با هدف . دوربین رو باید رو پایه یا رو سنگ ثابت میزاشم و حدود 5 دقیقه صبر میکردم تا تصویر رو بگیره . اونایی که عکاسی خونده باشن ، میدونن چه تکنولوژی هست

تصویر شبانه و روزانه و صبحانه و عصرانه ی :D جاهای زیادی رو دارم که دفینه دارن و حتی بعد از عکاسی هم تو اون جاها چیزهایی با فلزیاب پیدا شده و هنوز هم فلزات کم عمق مثل پوکه فشنگ و انواع مس و آهن توشون پیدا میشه . همیشه هم به جزئیات تصاویر دقت میکنم اما مورد خاصی ندیدم با لنزهای ساده و پیشرفته
----------------------------------------------------------------------------------------------
بله نورهای زیادی رو داریم و بنده نیز چندین مورد رو شاهد بودم و بعضیا هم هنوز هستن . اما هاله ی دفینه نیستن و با چشم غیرمسلح هم دیده میشن

اکثر نورها در شب بودن و تعداد کمی هم در روز دیده میشن
خصوصیات خاص مربوط به خودشونو دارن و حتی بهترین کارشناسای کشور هم اطلاعات درستی در موردشون ندارن
طرفای ما تو هر روستا که بپرسی ، قدیمیا حداقل چندین مورد رو اعتراف میکنن که دیدن
فقط همینو میتونم عرض کنم که : نورها متفاوت هستن و عامل نورها هم متفاوت است و برخی بسیار ارزشمند مانند گوهر

بنده سالها در مورد اون نورها تحقیق و بررسی کردم و چندین بار با چشم خودم ، شاهد رقصشون بودم
به جرات هم میتونم بگم که کمتر کسی ، به اندازه ی بنده به ماهیتشون آگاهه . شاید حرفم خوب نباشه اما با خیلیها مشورت کردم از خیلیها پرسیدم ، تا به این نتیجه رسیدم
باید عرض کنم که با چیزهایی که بنده دیدم و بررسی کردم ، هنوز هم علم فیزیک چنین مشخصاتی رو برای نور معرفی نکرده و نمیتونه توضیح بده
شاید از کارشناسا بپرسین ، 99 درصدشون میگن گوهره و الماسه :-?
نه ، همیشه هم ربطی به گوهر و الماس و اینا نداره . اگه قرار بود الماس یا فلان سنگ ، بتونه اینطوری بدرخشه ، سنگها و الماسهای بزرگ و رنگارنگ زیادی داریم که تو موزه ها جلو چشم همه هستن و همانطور که میبینید ، هیچ درخشندگی خاصی ندارن ، چه برسه به پرتو اندازی و رقص نور و حرکت نور و ...
از کاوشگران هم بپرسی ، فکر میکنن همه ، چیزی مثل این سنگای فسفری هستن
مطمئنا بعضی از علاقمندان نیز تابحال چیزایی از قدیمیا شنیدن یا خودشون دیدن . اما زیاد به وجود گوهر و امثالهم امیدوار نباشید . بسیار متفاوت و مختلف هستن
معمولا اگه خاک اون نقطه که میدرخشه رو الک هم بکنید ، سر سوزنی پیدا نمی کنید . به دفینه ربط قطعی نداره و عاملشم بسیار پیچیده و پر رمز و رازه

قدیما که دوربین نبود ، این روزا هم متاسفانه با اینکه همیشه دوربین بهمراه دارم ، در چند موردی که موفق شدم خودم ببینم ، فرصت عکاسی نبود و چیزهای دیگری در اولویت بودن . فرصت دیدن هم در مواردی که شاهد بودم ، آنقدر نبود که به عکاسی بپردازم
اما همیشه در کمین فیلمبرداری از این موارد هستم و کلی از عمرمو پای همین موضوع و نشستن برای دیدن ، صرف کردم

اگه از عکس و مدرک بگذریم ، تعداد زیادی مورد دارم که توسط اشخاص مطمئن دیده شدن . فقط در یکی از روستاها ، نزدیک به 10 مورد دارم ، حالا چند مورد دیگه باشه که به بنده نگفته باشن بمونه
اینا رو عرض کردم که دوستان بدونن و هر نوری رو به دفینه و هاله های خیالی ، ربط ندن

شاید اون تصاویری که دوستمون گذاشتن ، مسئله ی لنز و خورشید هم نباشه و یه منبعی داشته باشه ، اما نور دفینه نیست و به اون صورت نمیتونه از اون فاصله با دوربین یا چشم طبیعی دیده بشه ( منظورم این نیست که نور دیده نشده ) اگه به تصویر توجه کنید و فرض کنیم که نور در اون دوردست هم باشه ، اندازه ی نور به حدود سه ، چهار متر میرسه
بنده صحت این نور رو رد نمیکنم اما اونی نیست که شما دنبالش هستین
شب خوش

لا اله الا هو

پنج شنبه 4 دی1399 - 4:25am
کاربر فعال
کاربر فعال

عرض سلام
این مورد فقط در مناطق گرمسیر و فلزات سطحی اونم تحت شرایط خاص از جمله سطح فلز دفن شده اتفاق میوفتد.
که با تابش نور خورشید فلز داخل خاک گرم شده و گرمای آن با دوربین حرارتی قابل تشخیص خواهد بود.
البته خودمون هم بصورت مصنوعی میتونیم درست کنیم که باز فقط برای فلزات سطحی جوابگو هستش. با استفاده از امواج ماکروویو با توان بالا و سپس دتکت توسط سنسورهای فوتودیود و یا IR و یا با دوربین حرارتی.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

همه آنچه را میبینی نصفشو باور کن و هیچ یک از آنچه را که میشنوی باور نکن

پنج شنبه 4 دی1399 - 4:43am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سال پیش یکی از دوستان نزدیک یک فیلم کوتاه برام فرستاده بود که در این فیلم کل محیط به رنگ سبز بود و محل مورد نظر قرمز بود.
متاسفانه بدلیل قولی که دادم نمیتونم اینجا بذارم.
به هر حال نور خورشید توانایی رسیدن به عمق 2.5 متری رو نداره که باعث بشه. البته طبق شنیده ها در اکثر موارد فلز مدفون گرمای بسیار شدیدی داره که حالا یا برمیگرده به فعل و انفعالات اون فلز یا سایر موارد.
تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها.
به هر حال بنظر منم جرقه حاصل از تخلیه یونی از نظر نوری نمیتونه از فاصله دوری سنس بشه پس عامل دیگه ای هم هست احتمالا.
به هر حال کار ما در این موارد که مرجع و منبع خاصی نداره مجبورا باید تست هایی انجام بشه تا درستی و نادرستی برامون ثابت بشه.

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

پنج شنبه 4 دی1399 - 11:22am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

استاد حمید تفاوت بین روی هدف و خارج از هدف در فلز دفینه ای چیه؟
برخی دوستان با فرانکو روی هدف سکوت دارند و برخی دیگر سنس ماکزیمم.
یه مقدار در این خصوص راهنمایی میفرمایید.
ممنون.

Nikola Tesla

پنج شنبه 4 دی1399 - 11:47am
مدیر کل
مدیر کل

اون مساله مربوط به فرایند یونیزاسیون هست. در واقع ما به همون نسبت که یون منفی داریم یون مثبت هم داریم. هر یک از اینها بمرور زمان و بعنوان یک بار الکتریکی تحت تاثیر میدان مغناطیسی زمین بتدریج به سمت قطبین حرکت میکنن و از هدف دور میشن. بهمین دلیل نقطه ای که روی خود هدف هست از یک طرف تراکم یونی کمتری داره و از طرفی بدلیل مثبت و منفی بودن یونهای پشت و جلو دستگاه نسبت به هم تا حد زیادی اثر سیگنال خنثی میشه و بهمین دلیل در نواحی اطراف هدف ضعیف ترین نقطه سنس روی خود هدف هست. البته این در صورتی هست که هدف به اندازه کافی در عمق قرار داشته باشه و همینطور در خاک معمولی باشه و چیزی مانع حرکت یونها به اطراف نشه وگرنه خود نقطه هدف میتونه قویترین سنس رو داشته باشه.

پنج شنبه 4 دی1399 - 5:41pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
اون مساله مربوط به فرایند یونیزاسیون هست. در واقع ما به همون نسبت که یون منفی داریم یون مثبت هم داریم. هر یک از اینها بمرور زمان و بعنوان یک بار الکتریکی تحت تاثیر میدان مغناطیسی زمین بتدریج به سمت قطبین حرکت میکنن و از هدف دور میشن. بهمین دلیل نقطه ای که روی خود هدف هست از یک طرف تراکم یونی کمتری داره و از طرفی بدلیل مثبت و منفی بودن یونهای پشت و جلو دستگاه نسبت به هم تا حد زیادی اثر سیگنال خنثی میشه و بهمین دلیل در نواحی اطراف هدف ضعیف ترین نقطه سنس روی خود هدف هست. البته این در صورتی هست که هدف به اندازه کافی در عمق قرار داشته باشه و همینطور در خاک معمولی باشه و چیزی مانع حرکت یونها به اطراف نشه وگرنه خود نقطه هدف میتونه قویترین سنس رو داشته باشه.

ممنون از شما . @};- مثلا اگر دفینه داخل یک اتاقک سنگی قرار بگیره روی هدف ماکزییم سنس خواهد بود ؟ یا بازم در یک نقطه مشخص اون سکوت یا خنثی رو داریم ؟

Nikola Tesla

پنج شنبه 4 دی1399 - 7:20pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بله یکی از موارد همین هست. یعنی اگر هدف کاملا پلمپ باشه فقط فعل و افعال یونی که داخل محفظه وجود داره روی خودش قابل سنس هست. ممکن هم هست روزنه کوچکی باشه و یونها از نقطه دیگری هم خارج بشن و در چند نقطه سنس قوی داشته باشیم! کلا قانون صد در صدی وجود نداره چون شرایط دقیق یک هدف واقعی هیچوقت برای ما روشن نیست.

پنج شنبه 4 دی1399 - 8:08pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون استاد حمید .
استاد سنه دژ اگر ممکنه شما هم در مورد نقطه کردن دقیق هدف اگر توضیحاتی دارین کمی راهنمایی کنید .
نقطه کردن هدف یکی از مهمترین دشواری های کار هست .

Nikola Tesla

پنج شنبه 4 دی1399 - 9:49pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
بله یکی از موارد همین هست. یعنی اگر هدف کاملا پلمپ باشه فقط فعل و افعال یونی که داخل محفظه وجود داره روی خودش قابل سنس هست. ممکن هم هست روزنه کوچکی باشه و یونها از نقطه دیگری هم خارج بشن و در چند نقطه سنس قوی داشته باشیم! کلا قانون صد در صدی وجود نداره چون شرایط دقیق یک هدف واقعی هیچوقت برای ما روشن نیست.

سلام و عرض ادب خدمت مهندس حمید عزیز و تشکر بابت تمام زحماتی که میکشین @};-
چندسوال داشتم که البته شاید زیاد پرسیده شده باشه و راجع بهش بحث شده باشه ولی خواستم بصورت کاملتر جوابش رو از شما بشنوم و اون راجع به همین یون ها هستن.
1- آیا یون ها با رفت وآمد مثلا در هنگام کاوش یا رفت و آمد عادی بهم میخوره و امکان سنس نشدنشون هست؟ یا کلا چه مواردی باعث از بین رفتنشون یا کم شدنشون میشه؟ در صورت پاسخ مثبت چه مقدار زمان لازمه تا دوباره به حالت عادیشون برگردن؟
2- خروج یون ها در زمانهایی که زمین خیس هست یا بارندگی شده به چه شکله آیا گل شدن زمین باعث بسته شدن حفره ها و جلوگیری از خروج یون ها میشه؟ و پتانسیل سنس شدن از بین میره؟
3- اگر دفینه بزرگ باشه و مدت زمان زیادی هم گذشته باشه آیا هنگام سنس مثلا با فرانکو برای کم کردن خطا حساسیت رو هم خیلی کم بکنیم باز سنس انجام میشه؟ یعنی منظورم اینه این میتونه باعث این باشه که وجود یونها انقدر قوی و زیاد باشن که با درجه حساسیت خیلی کم هم شکار بشن؟
4- و سوال آخر اینکه یون ها تا چه زمانی وجود دارن ؟ آیا تمام شدنی نیستن؟
ببخشید اگر زیاد شد @};-
تشکر از شما استاد عزیز که همیشه بی منت راهنمایی میکنید. خدا خیرتون بده @};- @};- :x

آن‌کس که نداند و نداند که نداند// در جهل مرکب ابدالدهر بماند

جمعه 17 تیر1400 - 1:57am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 64 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 3 , 4 , 5 , 6 , 7  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 21 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure