انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 28 اردیبهشت1403 - 10:12am

پاسخ به موضوع  [ 6471 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 ... 648  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان شب بخیر
لطفا اگه کسی دفترچه راهنمای اگزا یا سیستم های مشابه رو داره اینجا بزاره.
ضمنا در مورد این سیستم هم هرکی اطلاعات مفید داره دریغ نکنه%
یاعلی مدد

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

دوشنبه 13 خرداد1392 - 10:56pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

okasava68 نوشته است:
خوب من با جازه اقای هوشی اینو اصلاح میکنم و به عبارتی پاسخ اقای هوشی عزیز رو میدم

1-سعی کنید همیشه فاصله میله ها با هم دیگه برابر باشه حتی چند سانت کمتر یا بیشتر در تصویر ارایه شده توسط دستگاه اشکال وارد خواهد کرد ,در ضمن کل میله ها رو به یک اندازه در زمین فرو کنید و سعی کنید جنس میله ها رو از استیل انتخاب نمایید.

2- دستگاه دارای 4 میله یا پراپ هست که دو تا میله فرستنده و دو تا گیرنده هستند

3-عمق بیشتر کاوش با فاصله پراپها از همدیگه رابطه مستقیم دارد بالفرض اگر شما فاصله پراپهای فرستنده از گیرنده رو 1 متر انتخاب کنید نهایت تا 2 یا 3 متر میتونید اجسام زیر زمین رو دتکت نمایید و بیشتر از این عمق امکان کاوش وجود نخواهد داشت.
من تصحیح میکنم اقای هوشی عزیز
عمق همیشه رابطه مستقیم با فاصله بین جفت پراب فرستنده و گیرنده داره.یعنی شما اگر این دو را 10 متر از هم دور کنید دقیقا عمق 5 متری رو کاوش میکنید.
اگر فاصله گیرنده و فرستنده از هم یک متر باشه شما عمق نیم متری رو میزنید.اگزا مخصوصا مدل بیسیکش عمق رو دقیق میده و اگر قرار باشه شما از عمق یک متری تا 3متری رو بزنه اصولش میره زیر سوال.

4-هر چقدر فاصله پراپهای گیرنده از فرستنده بیشتر باشه به همان مقدار , اندازه اجسام مورد کاوش هم بیشتر خواهد بود و اجسام کوچکتر توسط دستگاه دتکت نخواهند شد.
این هم ربطی نداره.
اصولا اگزا زیر 2 کیلو فلز رو اصلا نمیزنه مگر اپراتورش حرفه ای باشه.توی کاتالوگ خودش کاملا نوشته و توضیح داده و از طرفی اگر کمی کار تجربی داشته باشید متوجه این موضوع میشید.در ضمن فلز جدید هم نمیزنن این سیستم ها
بخواهید فلز ریز بزنه فرمول داره و کمی ذکاوت میخواد و درک صحیح از عملکرد سیستم

5-قبل از اینکه شما یک منطقه رو اسکن نمایید باید در یک قسمت از خاک (بجز خاک منطقه ای که میخواهید اسکن نمایید)دستگاه رو به اصطلاح بالانس نمایید ,برای این منظور چهار تا میله رو در زمین با فاصله مشخص در زمین فرو میکنید و مقدار soil deta رو صفر میکنید البته این گزینه در اگزا هست و در نرم افزار این دستگاه هم گزینه ای باید مربوط به اطلاعات خاک وجود داشته باشه که شبیه به soil deta , در ضمن خاک اون قسمت از خاک رو کا بالانس میکنید باید عاری از هر گونه فلز و خلاء باشه

6-در زمینهای خیس و یا سنگی امکان استفاده از این دستگاه وجود ندارد مگر اینکهبرای این دستگاه لوپ ساخته شود که فکر نم یکنم کار بسیار سختی باشه
منظورتون از ساخت لوپ واسه این دستگاه رو نمیدونم اما اگر منظورتون فلزیاب همراه اگزاماینر که لوپ داره رو میگید باید به عرض برسونم اون اصولا ربطی به این سیستم نداره و خودش مستقل از سیستم زمین شناسی کار میکنه

7-در اگزا ماینر اعداد نمایش داده شده توسط دستگاه برای فلز منفی و برای خلاء مثبت است شاید این دستگاه هم اینطور باشه
در اگراماینر اگر دفترچه اش رو مطالعه کنی واسه هر سیستم کاریش تفاوت داره و مهمولا بین صفر تا هزاره
خاطرم نیست دقیقا اما در مدل اصلی و سیستم زمین شناسیش هر چه به 1000 نزدیکتر فلزه و هر چه به صفر نزدیک تر خلا رو میزنه
اونی که شما میفرمایید مربوط به شیب سنج اگزاماینره که اونم منفی بودنش در جای خاصی در این شیب سنج کاربرد داره نه اینکه عدد بخواد بده.

ادامه دارد

خواهش میکنم دوست من

اگر تا بند 2 مشکل ندارید میریم سراغ بندهای پایین تر

اگر فاصله میله های فرستنده و گیرنده از هم دورتر بشه عمق کاوش بیشتر میشه
اگزا فلز زیر دو کیلو رو هم میزنه البته به روشی که حتی توی کاتالوگش هم نیست
من تمام تستهایی رو که انجام دادم با فلز جدید بوده و خوشبختانه باید بگم که اگزا فلز جدید رو هم بخوبی سنس میکنه
منظور از ساخت لوپ هم دقیقا برای این مدل از دستگاهه که من خودم شخصا بیشتر از یک متر ازش جواب نگرفتم و برام خیلی هم گرون تموم شد.

در سیستم بیسیک هر چه قدر عدد منفی باشه به طرف فلز میره و بر عکس هر چه قدر مثبت باشه نشون دهنده خلاء است البته در مد فلزیاب و مگنومتر قضیه کاملا برعکسه یعنی فلز مثبت و خلاء منفی هست

تصویر

مابین انسانها چیزی نیست جز دیوارهایی که خودشان ساخته اند.

سه شنبه 13 خرداد1392 - 12:26am

به نظرم اینجا حق با شماست و من حافظه ام یاری نکرد.

سه شنبه 14 خرداد1392 - 9:47am
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

دوست عزیز هدف من رنجش خاطر دوستان یا به بیراه کشوندن اونا نیست بهر حال من چیزی رو که تست کردم خدمت دوستان عزیز عرض کردم
اگر هم باعث ناراحتی شما و یا سایر عزیزی شدم معذرت میخوام .

سه شنبه 14 خرداد1392 - 11:59am

خواهش میکنم هوشی عزیز.
معلومه که شما کار کردید اما برخی از اطلاعاتی که فرمودید باید کمی اصلاح میشد
امیدوارم از دست من ناراحت نشده باشید

سه شنبه 14 خرداد1392 - 2:08pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

خواهش میکنم دوست من ,بنده اصلا ناراحت نشدم اصلا هم دلم نمیخواد کسی از دستم ناراحت بشه.

راستش اون موقع که اگزا دستمون بود من یه تکه از تیراهن با اضلاع15 *30رو در دومتری دفن کردم و روز بعدش رفتیم هونجا رو اسکن کردیم دقیقا فلز رو سنس کرده بود عمقش رو هم تقریبا درست داده بود ولی بهر حال کارکردن باهاش مشکله ولی مابین دستگاههای تصویری رایج در بازار بهتر از همه کار میکرد.

سه شنبه 14 خرداد1392 - 11:24pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

خدمت دوستان خودم هم عرض کنم که این دستگاه در مقابل با اگزا شبیه یک اسباب بازی هست

سه شنبه 14 خرداد1392 - 11:51pm

دقیقا نظر بنده هم همینه

چهارشنبه 15 خرداد1392 - 9:00am
مدیر کل
مدیر کل

هوشی و اکازاوای عزیز! به اعتقاد من نظر شما با اینکه محترم و شاید حتی درست هم باشه ؛ اما مطرح کردنش فقط میتونه منجر به نا امیدی دوستانی بشه که در حال حاضر دارن روی این مدار کار میکنن یا تصمیمش رو دارن! بنده بعنوان کسی که برای اولین بار همچین مداری رو اینجا مطرح کردم نه صحبتم و نه هدفم این نبوده و نیست که این مدار مثلا با اگزماینر مقایسه بشه! ولی اگر شما فقط کمی فنی باشین متوجه میشین سیستم کاری و مبنای علمی عملکرد این مدار و اگزماینر و چندین نوع دستگاه مشابه دیگه ؛ همگی بر اساس اندازه گیری مقاومت خاک نقاط مختلف هست. کما اینکه اکثریتشون از سیستم 4 پرابی استفاده میکنن! و حتی اطلاعات خام خروجی این دستگاهها مشابه هم هست.
کارایی این مدار مطمئنا در حدی بوده که چندین نرم افزار حرفه ای که در دنیا وجود داره برای تحلیل اطلاعات این جور دستگاهها ؛ در توضیحاتشون یکی از دستگاههایی که مورد پشتیبانی قرار دادن بطور مشخص همین مداره! حتی سایر دستگاههایی که پشتیبانی میکنن اصلا دستگاههای حرفه ای شرکتی هستن. یعنی این مدار قابل ساخت که در یک مجله منتشر شده رو در کنار دستگاههای حرفه ای و شرکتی قرار دادن! یک نرم افزار مجانی رو هم که بنده در کنار نرم افزار خود مدار معرفی کردم. پس این مدار نمیتونه چیز بی ارزش و فاقد کارایی باشه. این رو مطمئن باشین.
از این گذشته بحثی نداریم که اگزا ممکنه چقدر بهتر و دقیق تر و قوی تر و یا با امکانات بیشتر نسبت به چنین مداری باشه! مهم اینه سیستم عملکرد قسمت اصلی یکسان هست و با کار کردن روی همچین دستگاهی روش کلی کار قابل یادگیری هست و اگر کسی حتی خیلی هم از این روش خوشش بیاد میتونه براحتی درباره خرید دستگاهی مثل اگزا هم تصمیم بگیره و در اون صورت بعدا حس نمیکنه که پولش رو دور ریخته! چون بهرحال فکر کنم همه متوجه شده باشن که کار روی این دستگاه هر چقدرم که سخت یا بیهوده تلقی بشه ولی لااقل از نظر هزینه ضرر قابل ملاحظه تحمیل نخواهد کرد و قطعا ارزش کسب تجربش رو خواهد داشت.
از همه این ها گذشته من دیدم مداراتی حتی ناقص تر از این رو متاسفانه بعضی فروشندگان با قیمتهای گزاف ارائه کردن و در توجیه این قیمت بالا هم دستگاهشون رو با اگزماینر قیاس گرفتن! خب مگه اون مدارات هم قابل مقایسه با اگزا بوده؟ بنده یکی از اهدافم هم مشخص کردن همین داستانها بود تا بلکه بشه جلو بعضی از سودجویی ها و ضرر دادنها رو بگیریم.

چهارشنبه 15 خرداد1392 - 6:56pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

سلام مهندس
من اصلا نظرم خدای ناکرده ناامید کردن دوستان نیست مخصوصا دوستانی که قصد دارند این دستگاه رو بسازند یا در حین ساخت این دستگاه هستند بنده فقط منظورم این بود که نباید بیشتر از توان این دستگاه از اون انتظار داشت ,ممکنه کسی بیاد و با هزار بدبختی این دستگاه رو بسازه و وقتی تموم کرد انتظار داشته باشه مثلا مثل اگزا کار کنه و اونوقت بیاد به خود شما گلایه کنه که این دستگاه جواب نمیده ,مسلما این دستگاه هم جواب خواهد داد و شاید نظر خیلی ها رو هم جلب کنه ولی باید توقعات رو پایین بیارم .
بنده هم حرف شما رو مبنی بر فروش دستگاه هایی خیلی بدتر از این توسط برخی افراد از خدا بی خبر تایید میکنم و عقیده دارم که تا وانجایی که میشه دست اینطور افراد رو با ارایه چنین مداراتی بست تا اگه خدا بخواد بشه هر چند کم افرادی رو که ممکنه در دام این اشخاص بیفتند نجات داد.

چهارشنبه 15 خرداد1392 - 9:07pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6471 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 ... 648  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Mohammad hatef و 24 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure