انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 10 اردیبهشت1403 - 9:08am

پاسخ به موضوع  [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 643 , 644 , 645 , 646 , 647  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام خدمت کاربران گرامی
بعد چندسال میخوام باز اینجا کامنت بزارم حس عجیبیه انگار برگشتم به چند سال پیش
یادش بخیر این دستگاه را ساختم و خیلی هم با این وسیله کار کردیم . از لحاظ دقت خوبه ولی اپراتوری مشکلی داره.
من کامنتهای قبلی را نخوندم صدها صفحه اضافه شده شاید دوستان به این نتایج رسیدن قبلا
طبق تجربه شخصی خودم این دستگاه به جهت مغناطیسی زمین واکنش نشون میده . اسکنهای در جهت جنوب به شمال بهتر از شرق به غرب در میامد. یعنی پراپهای متحرک از نقطه شروع تا پایان در جهت جنوب به شمال حرکت داده شود. البته برعکسش هم صادقه.
در حهت شرق به غرب اسکنها جزئیات خیلی کمی نشون میداد .
این موارد چند بار تست کردیم تقریبا نتایج همین بود.
نوع روش اسکن زدن اونموقع از روش به اصطلاح ایرانی استفاده میکردم.

سه شنبه 4 دی1402 - 2:14am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود ..
این سیستم مقاومت سنج هست و هیچ ارتباطی با شرایط مغناطیسی و قطبین نداره ...بنظر بنده اشتباه میکنید

سه شنبه 12 دی1402 - 11:19pm
کاربر فعال
کاربر فعال

shakib نوشته است:
درود ..
این سیستم مقاومت سنج هست و هیچ ارتباطی با شرایط مغناطیسی و قطبین نداره ...بنظر بنده اشتباه میکنید

درود و ارادت
اینکه عرض کردم مغناطیس یا اثرات زمین روی کارکرد دستگاه تاثیر میزاره در واقع در کار میدانی این اتفاق مشاهده شده . شاید علت چیز دیگه ای باشد این یک فرض است دوست من‌.
ساخت و راه اندازی یک دستگاه مقوله ای جدا از اپراتوری دستگاه است. یک مثال ساده ایا کسی که یک ابزار مثلا چاقو میسازد می تواند یک قصاب خوب هم باشد؟ ممکن هست طرف خون ببیند حالش بد میشود مثل خودم. خیلی مثال خشنی شد.
اینکه چرا این اتفاق می افتد و اسکنها فرق دارند علتش میتواند اثرات زمین باشد همانطور که در برخی نقطه زنها گزینه ای هم برای این موضوع گنجانده شده .
البته این دستگاه با کارایی خوبی که دارد در برابر دستگاه زمین شناسی مدرن با قیمتهای نجومی یک وسیله بسیار ساده است و نمی توان گفت چون دستگاه زمین شناسی شرکتی به اثرات زمین حساس نیست پس این وسیله هم حساسیتی ندارد.
تنها راه برای پی بردن به این موضوع انجام اسکن است و مقایسه نتایج. شاید در یک زاویه خاص نسبت به قطبین مثلا ۳۰ درجه دستگاه بهترین اسکن ممکن را بگیرد. اینها دیگر بر می گردد به کار میدانی و اپراتوری.
وگرنه اثرات مغناطیس و جریان و مقاومت و .... در بحث فیزیک و برق که خودش دنیای دیگه ای است و من اطلاعاتم انقدر نیست که بخواهم این موصوع را با فرمول و اصول فیزیک اثبات کنم.
هدف استفاده بهینه از این وسیله است . که دوستانی وقت و هزینه میگذارند به نتیجه برسند.
نکات اپراتوری در این زمینه متاسفانه کم است و ای کاش دوستان در این مباحث شرکت کنند. در همین بحث و جدل ها می توان به نکات مثبتی رسید. کامنتهای سالهای قبل اگر مطالعه کنید بحث سر استفاده از نرم افزار های پیشرفته بود که خودم مدت زیادی با آنها سر وکله زدم و آخرش نتیجه گرفتیم که تعداد خانه اسکنهایی که در هر بار برداست زده میشود کم است و نرم افزار خطا می دهد و فایل را قبول نمی کند. اگر اشتباه نکنم با یک نرم افزار می خواستم کار کنم نشد وقتی تز چند کارشناس زمین تحقیق کردم دیدم باید هر اسکن ۴۰۰ خانه داشته باشد تا برنامه قبولش کند. چون دیگر ازش استفاده نمیکنم و اسکنر دارم این مطلب را برای دوستان ارسال کردم که نتیجه کار بهتری بگیرند.

زمین مخزن الاسرار است و دنیای ناشناخته ها گسترده.

چهارشنبه 13 دی1402 - 4:02pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: آشیانه عقاب
درود کشش و گرانش زمین روی همه سیستمها تاثیر دارد .
از نگاه بنده حتی سیستمهای نقطه زن هم باید از یه سمت بیشتر سنس داشته باشد .بخاطر همین علت .
و میشناسم افرادی که تو اون مسیر سیستمشونو میزنن
حالا دو سال پیش خیلی مخالف داشتم و حرفمو متوجه نمیشدن.
نه این مورد
یسری موارد دیگ
ک طرف باید سالها تجربه کنه تا بفهمه.

یکشنبه 17 دی1402 - 9:24am
کاربر فعال
کاربر فعال

درود
بله همین طوره. یکسری خطوط انرژی در محیط وجود دارد که شاید کمتر به آن پرداخته شده. در کار با اسکنرهای مجهز به سنسور
هم این مورد دیده می شود البته در نوع گرادیومتر کمی اثرات محیطی کمتر است ولی وجود دارد. بهترین جهت را اپراتور باید با قلق گیری دستگاهش به دست اورده باشد و چند تست بزند تا بهترین حالت سازگار با اسکنر خود را پیدا کند.
طوریکه جهت اسکن را که عوض کنیم در یک جهت حفره بهتر می افتد و در یک جهت سنگ و سفال و الودگی فلزی.

با زمین شناسی هم حتما مانند اسکنرها باید کنترل اسکن گرفته شود و در هنگام کنترل اسکن نباید مسیر و جهت را تغییر داد.
می توان اسکنهای متفاوتی زد، ولی هر اسکنی باید با کنترل اسکن خود در یک جهت و سمت و اندازه باشد. هر موردی که در اسکن اول و کنترل اسکن آن تکرار شد باید مورد انالیز قرار بگیرد
یک فاصله زمانی همیشه بین دو اسکن نیاز است. اسکن پی در پی نتیجه خوبی نمی دهد .
از گزینه های رنگ سورفرهم نباید غافل شد گزینه soil به رنگ سیاه و سبز در زمینه تشخیص حفره مناسب بود. چون الان برنامه را نصب ندارم ممکن است اسمش را اشتباه گفته باشم.

دوشنبه 18 دی1402 - 6:14pm
مدیر کل
مدیر کل

توصیه همیشگی من به کاوشگران این هست که اصول کاری علمی و اولیه هر دستگاهی رو در نظر داشته باشن چون میتونه به اپراتوری اون دستگاه کمک زیادی بکنه. ولی متاسفانه مرتبا شاهد هستیم دوستان با صرفنظر از یک سری مبانی علمی که در سطح زیر دیپلم هم هست مسائل پیشرفته تر علمی رو به میان میکشن که نه تنها ربطی به مبانی کار اون دستگاه نداره بلکه حتی ناقض مبانی مقدماتی هست!
همونطور که دوستمون فرمودن عملکرد سیستم زمین شناسی بسیار شبیه به یک اهم متر هست. یعنی یک پالس 137 هرتز با ولتاژی ثابت توسط پرابهای فرستنده به زمین اعمال میشه و میزان ولتاژ دریافتی توسط پرابهای گیرنده پس از میانگین گیری بعنوان میزان مقاومت یا رسانایی بین پرابهای فرستنده و گیرنده در دستگاه ثبت میشه. این مکانیزم اصولا ربطی به مغناطیس نداره چه برسه که تفاوت جزئی میدان مغناطیسی در جهت شمال و جنوب یا شرق و غرب روی اون اثری داشته باشه. وانگهی اگر شما با دقیق ترین اهم مترها هم میزان یک مقاومت رو در جهات مختلف اندازه بگیرین مقدار یکی هست. حالا بسته به شرایط زمین و جنس خاک ممکنه املاح بصورتی باشه که مثلا تا حد کمی شبیه به یک نیمه هادی مثل دیود عمل بکنه و از یک سمت رسانایی بیشتری داشته باشه. اما اولا این مساله هیچ ارتباطی به مغناطیس و شمال و جنوب نداره و بسته به شرایط زمین میتونه در جهات مختلف اتفاق بیفته. در ثانی بنظر من این میزان تفاوت اگر هم در جایی وجود داشته باشه بسیار جزئی هست و با توجه به سیستم عملکرد دستگاه زمین شناسی بعید میدونم اثر محسوسی بصورت تفاوت در تصویر منعکس بکنه. ثالثا حتی اگر تفاوتی از نظر رسانایی یک جهت نسبت به جهت دیگه وجود داشته باشه این تنها مثل یک ضریب کلی برای تمام نقاط در اون مسیر هست که بسادگی در نرم افزار اصلاح میشه! یعنی اینطور نیست که بفرض وجود چنین حالتی سبب بشه مثلا حفره در یک سمت قابل تشخیص باشه و در سمت دیگه نباشه. در هر صورت دقت پراب زنی در این سیستم بسیار مهم هست. فاصله ها باید مساوی و پرابها هم همیشه به یک میزان داخل خاک بشن وگرنه نتیجه خوبی بدست نمیاد و این مشکل اصلی سیستم زمین شناسی هست. اگر تاپیک رو دنبال کرده باشین در مورد پراب هم توصیه اولیه من این بود که جنس پراب از نوع استیل نگیر یعنی بدون آهن باشه تا جای شک و شبهه ای باقی نمونه.
مقایسه سیستمهای موسوم به اسکنر یا در واقع مگنتومتر از حیث جهت اسکن با سیستم زمین شناسی کار درستی نیست! چون پر واضحه که مگنتومترها در جهات جغرافیایی مختلف اندازه گیری مغناطیس متفاوتی دارن که مربوط به اثر میدان مغناطیسی زمین هست. شما این رو حتی در مگنتومتر گوشی های موبایل هم ملاحظه میکنین چه برسه به سنسورهای مگنتومتر بسیار حساس که تغییر جهت روی میزان اندازه گیری اونها اثر زیادی داره. البته باز هم جا داره اشاره کنم بر خلاف سیستم زمین شناسی که تا حد زیادی برای تشخیص حفره های بزرگ در عمق کارایی داره ؛ مگنتومترها چنین کارایی ندارن و علاوه بر اینکه عملکردشون بسیار سطحی تر هست خطاهای زیادی هم دارن که اغلب مربوط به آلودگی مغناطیسی سطح خاک هست و پر واضح هست که نمیشه توقع داشت سنسور مگنتومتر ذرات مغناطیسی در فاصله سانتیمتری خودش رو نادیده بگیره و در عوض مثلا تغییرات مغناطیسی جزئی که ممکنه مربوط به یک حفره در عمق یک متری باشه رو مشخص بکنه! لذا چنانکه بارها عرض کردم و امروز بیش از همیشه برای من ثابت شدست ؛ اسکنر ها یا مگنتومتر ها جز برای تشخیص آهن سطحی هیچ کارایی مقبولی در کاوش ندارن و غیر از اینکه جیب فروشندگان سودجو رو پر بکنن و کاوشگران رو با نمایش انواع لکه های رنگی در نقاط مختلف بیش از پیش درگیر خیالات گنج کنن سود خاصی ندارن! بیهوده نیست که عملا هیچ شرکت معتبری در امر فلزیابی این سیستم ها رو تولید نمیکنه. وگرنه از نظر تکنولوژی هم سیستم زمین شناسی و هم مگنتومتر بمراتب ساده تر از یک فلزیاب هستن! چون یکی مقدار مقاومت نقطه ای خاک و دیگری مقدار مغناطیس اون نقطه رو بصورت یک عدد ثبت و در یک جدول قرار میدن. چیزی که مثلا به اسم تصویر با معجزه نرم افزار اتفاق میفته در واقع یک اینفوگرافی ساده بر اساس تغییرات مقادیر بین نقاط مختلف هست که با یک استاندارد رنگ بندی خاص بین مقادیر کم تا زیاد یا برعکس اتفاق میفته.

دوشنبه 18 دی1402 - 10:51pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام.
این دستگاه امکان اتصال به نرم افزار Voxler رو داره؟
اسکن ها حتما باید سیو بشن و بعد به لپ تاپ انتقال داده بشن و تو نرم افزار مربوطه تفسیر بشن یا میشه در لحظه و مثل مگنتومتر ها اسکن رو خانه به خانه تو نرم افزار دید؟

شنبه 7 بهمن1402 - 12:22pm
کاربر فعال
کاربر فعال

vahed.m63 نوشته است:
سلام.
این دستگاه امکان اتصال به نرم افزار Voxler رو داره؟
اسکن ها حتما باید سیو بشن و بعد به لپ تاپ انتقال داده بشن و تو نرم افزار مربوطه تفسیر بشن یا میشه در لحظه و مثل مگنتومتر ها اسکن رو خانه به خانه تو نرم افزار دید؟

درود
با این نرم افزار اشنایی ندارم.ولی برای انالیز حتما باید ببرید داخل رایانه و چند مرحله انجام بدهید تا تصویر را مشاهده کنید. که با اسنافر و سورفر انجام می شود. نرم افزار قدیمی هم که طراح مدار معرفی کرده برای این سیستم قابل اجرا نیست . چون سیستم ارتقا پیدا کرده با هم مچ نمیشن.

سه شنبه 9 بهمن1402 - 12:52am
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنونم که جواب دادین.اون نرم افزار که تصویر سه بعدی خوب میده همون سورفر هست؟
و ورزنش کدومه.من نصب کردم نتونستم اطلاعاتی که تو مبحث این دستگاه گذاشتن توش لود کنم.میشه اگر شما یا کسی داره اون ورژن رو اینجا آپلود کنین؟

سه شنبه 10 بهمن1402 - 11:49am

سلام ،وقت بخیر خدمت استادان ومهندسین عزیز ،من این دستگاه را ساختم یا مدار و قطعات اصلی متاسفانه پرش اعداد دارد و اعداد تغیر می کند و همچنین عدد جلوی هشتک هم بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ جا به جا میشود بدون اتصال پراب ها

جمعه 11 اسفند1402 - 12:39pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 643 , 644 , 645 , 646 , 647  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 106 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure