انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 9 اردیبهشت1403 - 7:56am

پاسخ به موضوع  [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 609 , 610 , 611 , 612 , 613 , 614 , 615 ... 647  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز
من این شماتیک رو ساختم ایا درست ساختم ؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 5 آذر1396 - 8:23pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
البته متاسفانه در مورد خازنها اندازه گیری ظرفیت به تنهایی نشانه سلامت خازن نیست و گاهی پیش میاد ظرفیت درست هست اما خازن در مدار بدرستی کار نمیکنه!
پرابها رو جدا کنین و سپس از فایل اصلی توضیحات مجله صفحه 291 تصویر Fig.4 رو که مربوط به بخش گیرنده هست بیارین و تمام قطعاتی که در این تصویر میبینین همراه با اتصالاتشون با دقت بررسی کنین. اگر این بخش از مدار مشکلی نداشته باشه دیگه یا میکرو معیوب هست یا نویز بسیار شدیدی در محل تست وجود داره!
در مورد فیبر هم دوستانی که این فیبر رو ساختن باید نظر بدن که آیا مشکلی داشته یا نه.

یکشنبه 5 آذر1396 - 8:36pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام بر همگی
اقای حسن زاده شما شماتیک را تغییر دادید؟؟
اون قطعه شبیه ترانزیستور چیه ؟ مشخص نیست توی عکس
ای سی زیر میکرو چیه و چرا جهتش برعکسه؟؟

دوشنبه 6 آذر1396 - 10:13pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز
مشکل من هنوز حل نشده و برای چندمین دفعه کل خطوط مدار رو چک کردم کل قطعات رو چک کردم هم از نظر اتصال و قطع بودن هم از نظر اشتباه بودن حتی با شماتیک کل مدار رو چک کردم باز هم مورد خاصی پیدا نکردم کل خازن ها رو عوض کردم و ای سی 7660 و 074 و 071 و میکرو رو عوض کردم اما نه تغییری نداشت فقط متوجه یه نکته در ولتاژ گیری شدم ولتاز قسمت سلکتور 3 حالته من صفر هست ایا این درسته ؟ یا اشکال داره

چهارشنبه 8 آذر1396 - 1:29pm
مدیر کل
مدیر کل

سلکتور 3 حالته مربوط به گیرنده هست ولی چون سر مشترک اون بعد از تقویت کننده قرار داره ؛ وقتی اعداد روی ال سی دی بالا میرن ولتاژ این پایه هم بیشتر میشه. در واقع تغییر همین ولتاژ هست که توسط میکرو اندازه گرفته میشه و به عدد تبدیل میشه.
عرض کردم مشکل شما در بخشی از مدار هست که در تصویر FIG.4 میبینین. فیبری هم که زدین فیبر اصلی نیست و مطمئن نیستم قبلا خوب جواب داده یا نه.

چهارشنبه 8 آذر1396 - 3:03pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز
منظور شما ایا این تصویر هست اگر اره من هم دقیقا الان مشکلم رو همین ای سی 074 هست

چهارشنبه 8 آذر1396 - 3:50pm
مدیر کل
مدیر کل

بله منظورم همین بخش مدار هست. تک تک این قطعات و اتصالاتشون رو بررسی کنین.

چهارشنبه 8 آذر1396 - 4:54pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز
ایا اگر دستگاه داخل جعبه فلزی بگذارم و بدنه جعبه رو به زمین مدار وصل کنم از نویز دستگاه کم میشه ؟

جمعه 10 آذر1396 - 9:28pm
مدیر کل
مدیر کل

بله جعبه فلزی طبیعتا روی حذف نویز تاثیر مثبت داره. ولی باید در نظر داشته باشین حین کاوش نباید جعبه فلزی با زمین تماس داشته باشه!!! چون زمین مدار خودش یکی از پرابها هست و دیگه دستگاه درست کار نمیکنه. کلا اگر خواستین شیلد کنین بهتره از داخل جعبه با چیزی مثل فویل آلومینیوم انجامش بدین. البته حالتی که شما توصیف کرده بودین بنظر من اثر نویز نیست و یک اشکال خاص درون مدار هست. عرض کردم نویز فقط چند واحد حول یک عدد و در یک محدوده مشخص نوسان ایجاد میکنه. اگر در کل بازه 0 تا 1023 مرتبا اعداد تغییر کنن دیگه نمیتونه نویز باشه.

جمعه 10 آذر1396 - 11:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام بر همه.
بنده نیز مدتیه یه دونه ازین زمینشناسیا خریدم ( دیگه چشم و چال و حوصله ساختشو نداشتم) وقتی سلکتور Resistance روی صفره عدد کنار # صفره و هیچ تغییری نمیکنه و از طرفی اعداد L و H تقریباً یکی و حدود 398 هستن. وقتی سلکتور روی 1 تا 5 باشه # 10 میشه گاهاً یکی دوتا تغییر میکنه. فقط مسأله ایکه باعث شک بنده هست فرکانس بین C1 با بقیه جا پروبیهاست. فرکانسش 136.8 هرتزه که گاهاً به مدت 2 ثانیه میشه 130.7 هرتز. البته وسیله اندازه گیریم مولتیمتر Victor VC97 هست.
خوب این میتونه عادی باشه؟ اگرنه، چقدر میتونه در جواب اشتباه موثر باشه؟ و با تعویض چه قطعاتی درست میشه؟ خیلی ممنونم.
لازم به ذکره که شزایط این کنترلها در منزل و البته خاموشی تمام وسایل تداخلی بوده.

شنبه 10 آذر1396 - 12:24am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 609 , 610 , 611 , 612 , 613 , 614 , 615 ... 647  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 39 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure