انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 9 اردیبهشت1403 - 5:46pm

پاسخ به موضوع  [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 605 , 606 , 607 , 608 , 609 , 610 , 611 ... 647  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

saman2 نوشته است:
سلام دوستان عزیز
یه مدتی به خاطر مسائل شخصی نمیتونستم بیام نفهمیدم اخرش این موضوع انتقال دیتا به نرم افزارres2dvinچی شد کسی تونسته منتقل کنه ؟(میشه این انتقال دقیق و توضیح بدید)
روش پراپ زنی تغییر کرده؟
با تشکر @};-

راستش من خیلی وقته که با فلزجو مشغولم و اصلن وقت کار با این دستگاه رو ندارم
در آینده هم اگر موفقیتی حاصل شد یه gpr میخرم و خیال خودمو راحت میکنم
و البته شاید به تکمیل این پروژه هم کمک کردم چون واقعن ما بجز کلیات چیز زیادی از عملکرد این دستگاه نمیدونیم و اونهایی هم که میدونند کمکی نمیکنند!

پنج شنبه 10 آبان1396 - 2:58am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود
من یک زمین شناسی خریدم خیلی نوسان داره در حالت گین 1 و سلکتور پنج حالته از یک تا 5 جلوی ال اصلا عدد نمیاد فقط اچ عدد داره
در حالت گین 2 هم ال و هم اچ عدد دارند ولی. عدد جلوی مربع حدود600 تا 700
در حالت گین 3 بهترین ثبات رو داره در این حالتم هم جلوی اچ عدد هست و هم جلوی ال ..وعدد جلوی مربع حدود60
یعنی در بهترین حالت عدد جلوی مربع. درحالت بدون پراب از 60 پابینتر نمیاد
فیبر و سیم کشی و کانکتورها اصولی هست تنها شک من استفاده از قطعات نامرغوب هست
بنظر دوستان کدوم قطعه ایراد داره
ضمنا تست گیرنده ها (فرسنده یک و گیرنده یک و فرسنده 1 و گیرنده 2 رو با دست همزمان میگیریم) رو انجام دا دم گیرنده 2 درست کار میکنه. گیرنده یک یکی در میان درست میاد
فیبر ش قدیمی نیست جدید هست و تغییراتی درش داده شده

چهارشنبه 17 آبان1396 - 9:55pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز
من دستگاه زمین شناسی رو ساختم با قطعات خوب اما دو تا مشکل دارم اول اینکه مدار من بدون اتصال هیچ گونه سیمی به قسمتهای p1,p2,c1,2 اعدادش کاملا ثابت است و کنار # عدد صفر , H,L هم 312 ثابت هست اما وقتی که برای اتصال به فیش ها به نقاط روی مدار سیم وصل میکنم مدار شروع به نویز پذیری میکنه سیم های من کوتاه و باریک هست نمی دونم که چیکارش کنم ایا استفاده از کابل میکروفن باریک که سیم شیلد هم داره و اتصال شیلد اون به منفی مدار می تونه کمکی بکنه یا نه راه دیگه ای داره دوم اینکه وقتی سلکتور رو حالت 5 میگذارم فرکانس مدار من 255 هرتز تا 280 هرتز در نوسان هست و وقتی که روی بقیه حالتها میگذارم 137.5 ثابت هست به نظر شما درست کار میکنه یا نه اشکالی در مدار است اگر اینطوره به نظر شما اشکال از کجا می تونه باشه

دوشنبه 22 آبان1396 - 3:27pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
اینطور که فرمودین بی ثباتی اعداد بدلیل تاثیر نویز روی سیم پرابهاست. عرض کردم این سیمها اگر نازک باشن نویزپذیری کمتری دارن اما از نظر طول نمیشه کاری کرد چون چند متر سیم برای انجام پراب زنی و اسکن زمین ضروری هست. بنظر من در چنین شرایطی بد نیست سیم پرابهای گیرنده یعنی P1 , P2 رو بصورت شیلد دار در نظر بگیرین و شیلد اون رو به زمین مدار یا 0V و مغزی رو به P1 , P2 متصل کنین.
سلکتور 5 حالته مربوط به تغییر قدرت فرستنده یا تنظیم میزان جریان اعمال شده به زمین هست. این مساله اصلا ارتباطی به تغییر فرکانس ارسالی نداره! شاید مشکل از فرکانس متر شماست که در حالت آخر بدلیل مقاومت بالا نمیتونه فرکانس رو بدرستی اندازه بگیره. با این حال بهتره اتصالات حالت آخر سلکتور و همینطور مقاومت 6 مدار رو هم بررسی کنین.

دوشنبه 22 آبان1396 - 5:12pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
اینطور که فرمودین بی ثباتی اعداد بدلیل تاثیر نویز روی سیم پرابهاست. عرض کردم این سیمها اگر نازک باشن نویزپذیری کمتری دارن اما از نظر طول نمیشه کاری کرد چون چند متر سیم برای انجام پراب زنی و اسکن زمین ضروری هست. بنظر من در چنین شرایطی بد نیست سیم پرابهای گیرنده یعنی P1 , P2 رو بصورت شیلد دار در نظر بگیرین و شیلد اون رو به زمین مدار یا 0V و مغزی رو به P1 , P2 متصل کنین.
سلکتور 5 حالته مربوط به تغییر قدرت فرستنده یا تنظیم میزان جریان اعمال شده به زمین هست. این مساله اصلا ارتباطی به تغییر فرکانس ارسالی نداره! شاید مشکل از فرکانس متر شماست که در حالت آخر بدلیل مقاومت بالا نمیتونه فرکانس رو بدرستی اندازه بگیره. با این حال بهتره اتصالات حالت آخر سلکتور و همینطور مقاومت 6 مدار رو هم بررسی کنین.

از راهنمایی شما تشکر می کنم بله وقتی سیمها قطع هست اعداد ثابته اما حوب نمیشه که بدون سیم باشه به نظرشما اگر با یه خازن به زمین مدار وصل کنم مشکل حل میشه ؟ چون سیم شیلد دار هم بخوام بگذارم در 17 متر خیلی سنگین و بد حمل میشه / سلکتور مشکلش حل شد یکی از پایه ها قطع بود و من متوجه نشده بودم

سه شنبه 23 آبان1396 - 9:43pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
اگر محل پرابها رو با خازن به زمین وصل کنین که دیگه سیگنال دریافتی هم توام با نویز حذف میشه! بنظر من تنها راه همون سیم شیلد دار هست. میتونین از نوع نازکتر استفاده کنین که وزن کمتری داشته باشه. در عین حال فقط پرابهای گیرنده یعنی P1 , P2 نیاز به چنین چیزی دارن. برای دو پراب دیگه میتونین سیم معمولی بذارین.

سه شنبه 23 آبان1396 - 10:18pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز
کمک کمک کمک .....
امروز دستگاه رو بردم صحرا جایی که زیر زمین در عمق 4 متری یه تونل هست و بالای تونل شروع به اسکن کردم جاهایی که دقیقا رو سر تونل هست اعداد بین 12 تا 1 متغییر هستند و جاهایی که رو سر تونل نیستن اعداد بین 197 تا 170 هستند ایا به نظر شما دستگاه درسته یا نه چون من اسکنم 3 در 7 هست وقتی به سورفر دادم یه خط سیاه شده با دو تا خط سفید عمود روش نمیدونم یعنی چی عکسش رو میفرستم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 24 آبان1396 - 6:36pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
همینکه در جایی که میدونین تونل وجود داره کاهش مشخص در اعداد دارین نشون میده احتمالا دستگاه درست کار میکنه. ضمنا سعی کنین سلکتورها رو در شرایطی که حفره در کار نیست طوری تنظیم کنین که اعداد حدود 500 باشن تا کمتر یا بیشتر شدن اونها در اثر تغییرات لایه های خاک مشخص تر باشه چرا که بازه کلی تغییر اعداد بین 0 تا 1023 هست. بهرحال بنظر من مشکل شما در بخش اپراتوری هست که باید دوستان با تجربه راهنمایی کنن.

چهارشنبه 24 آبان1396 - 8:15pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام به مهندس حمید عزیز
دستگاه من یه مشکل در قسمت گیرنده باید داشته باشه پایه c1 من دارای فرکانس 137 مگاهرتز هست و این فرکانس در کلیه حالت های سلکتور های 3 و 5 تایی ثابته و ولتاژ اون هم در همه حالتهای سلکتور ها ثابت و 0.58 ولت هست تا اینجا ظاهرا همه چی خوبه پایه C2 که به زمین وصله و باز مشکلی نداره اما در مورد p1 , p2 احساس میکنم مشکلی باشه حتی ای سی 074 و 071 رو عوض کردم و 7660 اما باز هم همین جور است اولا روی پایه 5 ای سی 7660 من ولتاژ ثابت -4.45 هست که با -5 ولت فکر میکنم اختلاف زیادی داره و همین ولتاز رو روی ای سی های 074 و 071 دارم و اما بحث بعدی اینه که وقتی من c1 رو به p1 و c2 رو به p2 وصل میکنم طبق گفته دوستان در حالت تست که باشه باید عدد کنار مربع صفر بشه اما وقتی که من دو تا فرستنده رو به دوتا گیرنده وصل میکنم چه در حالت تست و چه در حالت عادی عدد کنار مربع صفر نمیشه حتی با چرخاندن سلکتور های 3 و 5تایی هم تغییر انچنانی نمیکنه فقط در حد 2 الی 10 شماره کم و زیاد میشه لطفا راهنمایی بفرمائید چیکار کنم تمام قطعات من از جمله مقاومت ها و خازن ها از نوع مرغوب و خازن های عدسی همگی مولتی لایر هستن فقط خازن 470 نانو فاراد رو ام کاتی 150 ولتی گذاشتم و خازن 22 میکرو فاراد رو که نوشته بودن باید تانتالیوم باشه چون نداشتم از جنس شیمیایی اما کره ای مرغوب گذاشتم
ایا اشکال از این خازن هست یا مشکل در چیز دیگه ای هست
از اینکه همش مزاحم هستم عذر خواهی میکنم

جمعه 25 آبان1396 - 12:04am
مدیر کل
مدیر کل

مقدار ولتاژ منفی خروجی ایسی 7660 کمی کمتر از مقدار ولتاژ مثبت ورودیش هست. در این مورد هم ولتاژ 4.45- طبیعیه و برای همه دوستان در همین حدود بوده. در سایر مواردی هم که فرمودین من متوجه مساله خاصی نشدم. دستگاه شما در محل حفره تغییر اعداد درستی داشته و بنابراین نمیتونه مشکل عمده ای داشته باشه! یک مشکل شما وجود نویز بود که چون فرمودین فقط با اتصال سیم پرابها نوسان اعداد دارین پس مربوط به نویزی هست که روی سیم پرابهای گیرنده میفته و با سیم شیلد دار میتونه حل بشه و مشکل دیگه شما روش اسکن تصویری و شاید شیوه پراب زنی هست که ربطی به صحت عملکرد مدار نداره و عرض کردم دوستان با تجربه باید کمکتون کنن. از ابتدا هم گفتیم اپراتوری این دستگاه بمراتب مشکل تر از ساختش هست.

جمعه 25 آبان1396 - 12:12am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 605 , 606 , 607 , 608 , 609 , 610 , 611 ... 647  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 40 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure