انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 6:51pm

پاسخ به موضوع  [ 6468 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 600 , 601 , 602 , 603 , 604 , 605 , 606 ... 647  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام

یک دستگاه زمین شناسی سالم دست ساز فلزجو خواست با پراپ و سیم کامل 350 تومان در خدمتم

شنبه 1 مهر1396 - 4:21pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

hoca2del نوشته است:
جناب مهرآفرین سلام
موردی که ارایه کردم و راهنمایی فرمودید متاسفانه بعد از حفر خبری نبود
دلیلش قطعا اعدادیه که موقع کاشت 4 پراب دارم تقریبا تو تمام زمینها اعدادم بالاست مثلا از 250 تا 900 حتی با گین مختلف و res مختلف
سوالم اینه دقیقا وقتی 4 پراب کاشته شد به طور معمول ما در یک محیط طبیعی چه رنج اعدادی باید جلوی# داشته باشیم مثلا زیر 100 یا 50 یا خیر متغیره
سیستم من که توسط یکی از دوستان خبره درست شده متاسفانه به دلیل اعداد بالای 500 که تو برخی مربع ها میگیرم اونو به دل بخواه خودش کم میکنه واین باعث اشتباه میشه که نکنه حفره گرفتیم
لطفا راهنمایی کنید

ممنون

سلام دوست عزیز
اعداد بالای کنار مربع قابل کنترله .(حتما پای پاراب ها آب بریدید) سلکتور 5 حالته جهت سنس کردن دستگاه با زمینه . سلکتور در حالت 1 اعداد کمتر و هر چه به حالت 5 نزدیکتر بشه اعداد بزرگترن
وقتی 5 پراب رو در اولین ستون خودت میکاری . یک عدد مقاومت مربوط به اون خاک بهت میده (حتما پای پاراب ها آب بریزید) . بهتره همیشه اولین ردیفت جایی باشه که خودت حدس میزنی بکر باشه و طبیعی
بطور مثال با تنظیم سلکتور در حالت 1 عدد بدست اومده کنار مربع عدد 100 باشه . اکر سلکتور رو از یک به 2 تغییر بدی تقریبا حدد تا حدود 250 الی 250 میره .
من خودم معمولا طوری تنظیم میکنم . عدد کنار مربع در ردیف اول که همون خاک بکر و طبیعی منطقه اس بین 100 الی 200 باشه . دلیلش هم اینه که اگر عدد خاک بکرم 100 باشه در ردیف های بعدی اگر به سنگ و چیزهای سخت مواجع بشم عدد مقاومتم تغییر چشم گیری بکنه مثلا از 100 به 230 و250 ... برسه ( در این موقع 10 الی 20 عدد بالا پایین طبیعیه) و اگر ردیف بعدی به خاک دستی برخورد کرد از عدد 100 که مقاومت زمین بکر منه به 30 الی 40 برسه و اگر احیانان به حفره بخوره ردیفهای بعدی من عدد مقاومت خیلی کم بشه در حد تک رقمی تا حدود 20 (شاید هم صفر)

در این مورد که گفتید بعد از حفاری چیزی نبوده . یا حفره ای ندید باید بگم خدمتتون که بعد از خواندن تعدادی مقاله در مورد زمین شناسی و توپوگرافی و ... البته در مورد دستگاه زمین شانسی پراب دار . باید بگم خدمتتون که آنالیز این تصاویر بسیار متفاوت و سخت تر است از دستگاهای سنسور دار مشابه okm و باید بگم نباید مکان مشکوک به حفره رو حفاری میکردید چون نباید طبق تصویر استخراج شده حفاری کنید./

مردان بزرگ از خانه هاي گلي برميخيزند!!!

یکشنبه 2 مهر1396 - 1:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست گرامی ahmadgold ممنون از توضیحاتتون..
اما آیا مگه دستگاه شما 5 تا پراب داره؟! :-?

و یه نکته در مورد اسکنها که به ذهنم رسید بهتون بگم..
اسکنها در نرم افزار اسنافلر و سورفر به یک صورت نمایش داده نمیشن یعنی اگه یک اسکن مشخص رو در دو نرم افزار مقایسه کنید میبینید که دو نرم افزار برعکس همدیگه تصویر رو نشون میدن!
پس موقع حفاری هم حواستون باشه..

و باز تاکید میکنم اول دو پراب گیرنده رو به خاک متصل کنید و عدد جلوی مربع رو صفر کنید و بعد پرابهای فرستنده رو به دستگاه متصل کنید.

@};-

دوشنبه 3 مهر1396 - 4:45pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهرافرین نوشته است:
دوست گرامی ahmadgold ممنون از توضیحاتتون..
اما آیا مگه دستگاه شما 5 تا پراب داره؟! :-?

و یه نکته در مورد اسکنها که به ذهنم رسید بهتون بگم..
اسکنها در نرم افزار اسنافلر و سورفر به یک صورت نمایش داده نمیشن یعنی اگه یک اسکن مشخص رو در دو نرم افزار مقایسه کنید میبینید که دو نرم افزار برعکس همدیگه تصویر رو نشون میدن!
پس موقع حفاری هم حواستون باشه..

و باز تاکید میکنم اول دو پراب گیرنده رو به خاک متصل کنید و عدد جلوی مربع رو صفر کنید و بعد پرابهای فرستنده رو به دستگاه متصل کنید.

@};-

سلام خدمت استاد و دوست عزیزم جناب مهر آفرین .
خیر 5 پاراب نداره . نمی دونم کجای متن رو اشتباه توضیح دادم که شما 5 پاراب برداشت کردید .

در مورد تصاویر نرم افزار اسنافلر و سورفر هم در جریان هستم که در جهت عمود آیینه میشه . به این صورت که اگر بخوایم تصویر درست در سوفر داشته باشیم باید اسکن ما حتما از راست به چپ انجام بشه .و اگر در اسنافلر تصویر بگیریم باید از چپ به راست باشه .

اما در هر صورت بحث من چه در اسنافلر و چه در سوفر چیز دیگه ای هست .که به صورت تصویری در پستهای بعدی توضیح خواهم داد .

دوشنبه 3 مهر1396 - 9:42pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

خب این تصویر نشون میده که فاصله پاراب ها ثابت تا متحرک 1 متره و تقریبا عمق مفید بین نیم متر تا 70-80 سانته - و نقطه زرد نقطه ای هست که موج فرکانس نشون میده

پیوست:
1.png

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 3 مهر1396 - 9:54pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

خدمت اساتید و دوستان عزیز عرض کنم که
طبق تصویر زیر. دستگاه زمین شناسی . زیر هر موج (بخش هایی که با رنگ آبی علامت گذاری شده اند) رو اسکن میکنه . به عبارتی مقاومت خاک رو اندازه میگیره .
توی تصویر به صورت فرضی مقاومت ها شبیه همه و و همه 7 سطر از مقاومت یکسانی برخوردار هستن .

و اگر بیاد داشته باشید . طبق گفته مرحوم جان - در مرکز اسکن بیشترین عمق رو داریم . مطمئنا منظورشون از مرکز اسکن در این تصویر پایین ما ردیف 4 نیست . چون حداکثر بعنوان مثال 3ونیم متر میخونه و سطرهای بعدی عمق بیشتر .

پیوست:
2.png

خب الان به فرض مثال یک حفره و یک سنگ بزرگ داخل زمین ما وجود داره .

پیوست:
4.png

عدد مقاومت حفره ما 3 و 8 هست . عدد مقاومت سنگ یا هر جسم سخت دیگه ای مثلا 168 . خب اگه توجه کنید بیشترین عمق در وسط اسکن ماست یعنی سطر 7 -
وقتی تصویر رو به اسنافلر یا سوفر منتقل میکنیم سطر 7 رو قرمز نشون میده . سطر 4 و 5 رو آبی یا سیاه . که قرمز یعنی سخت یا مقاومت بالا و آبی یا سیاه یعنی حفره یا مقاومت پایین .
در صورتی که در واقعیت جسم سخت ما یا سنگ در مرکز هست یعنی در بیشترین عمق و در اصل در زیر سطر 4 هست که عددش در 7 ذخیره شده . و حفره ما در نرم افزار سوفر یا ... در ردیف 4 و 5 آبی نشون میده اما در واقعیت سطر 3 و بخشی از سطر 4 هست و البته در عمقی کمتر از عمق جسم سخت ما

به همین خاطر هست که میگم آنالیز تصاویر دستگاه های پراب دار کاملا متفاوته از دستگاهایی که بوسیله دستگاه های سنسور دار انجام میشه . و البته سخت تر .

پس اون دوستمون که در زیر سطر 5 دستگاه براشون حفره زده و حفاری کردن اما چیزی نبوده . این اتفاق براشون افتاده که عدد در اون سطر ذخیره شده اما مکان اصلی جایه دیگه ای است .

امیدوارم واضح توضیح داده باشم . .

دوشنبه 3 مهر1396 - 10:21pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

و البته اضافه کنم که قبلا دوستان گفته بودن که اسکن از جنوب به شمال و شمال به جنوب هیچ تفاوتی با هم نباید داشته باشن
یعنی اگر یک مکان رو اول از جنوب به شمال بگیریم . بعد از شمال به جنوب بگیریم باید یه تصویر داشته باشیم . کاملا اشتباس و تصاویر شبیه به هم نخواهند بود .

یعنی اگر از یه مکان 4 تصویر . شمال به جنوب - جنوب به شمال - شرق به غرب - غرب به شرق تهیه کنیم . 4 تصویر متفاوت به ما میده . که البته با دقت میشه با این 4 تصویر یه تصویر 3بعدی ساخت و حتی عمق جالبی رو هم تشخصی داد .

در این تصویر . تکرار اعداد با مقامت کم و مشکوک (10-5-3-4) به حفره عمق رو به مانشون میده . البته از تغییر 90درجه ای اسکن میشه طول رو هم حدس زد .

پیوست:
5.png

دوشنبه 3 مهر1396 - 10:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ahmadgold نوشته است:

وقتی 5 پراب رو در اولین ستون خودت میکاری .

درود بر شما دوست گرامی :)
منظورم این قسمت از توضیحات شما بود.
@};-

سه شنبه 3 مهر1396 - 3:09am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ببینید دوست من ahmadgold گرامی

روش پراب زنی دوقلو همونطور که جان بکر فقید فرمودن تنها برای گمانه زنی کلی بکار میره و نه نقطه زنی!
در واقع با این روش یک محوطه بزرگ رو در کمترین زمان و در عمق کم مورد کاوش کلی به لحاظ وجود حفره یا بناهای تاریخی یا حتی آبراههای قدیمی بررسی میکنیم!!
نه اینکه با این روش بیاییم زمین رو اسکن دقیق کنیم!
بعد از انجام این اسکن بر اساس تصویری که دریافت میکنیم مناطق مشکوک رو با روشهای دیگه(از جمله ونر) باید از نو اسکن کنیم تا وجود دقیق حفره یا فلز بزرگ احتمالی برامون مشخص بشه..
متاسفانه اطلاعاتمون در مورد انواع اسکن و آنالیز و حتی اپراتوری این دستگاه ارزشمند انقدر کم هست که از ابتدا به بیراهه رفتیم!

پیروز باشید @};-

سه شنبه 3 مهر1396 - 3:21am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهرافرین نوشته است:
ببینید دوست من ahmadgold گرامی

روش پراب زنی دوقلو همونطور که جان بکر فقید فرمودن تنها برای گمانه زنی کلی بکار میره و نه نقطه زنی!
در واقع با این روش یک محوطه بزرگ رو در کمترین زمان و در عمق کم مورد کاوش کلی به لحاظ وجود حفره یا بناهای تاریخی یا حتی آبراههای قدیمی بررسی میکنیم!!
نه اینکه با این روش بیاییم زمین رو اسکن دقیق کنیم!
بعد از انجام این اسکن بر اساس تصویری که دریافت میکنیم مناطق مشکوک رو با روشهای دیگه(از جمله ونر) باید از نو اسکن کنیم تا وجود دقیق حفره یا فلز بزرگ احتمالی برامون مشخص بشه..
متاسفانه اطلاعاتمون در مورد انواع اسکن و آنالیز و حتی اپراتوری این دستگاه ارزشمند انقدر کم هست که از ابتدا به بیراهه رفتیم!

پیروز باشید @};-

سلام بر دوستان عزیز و جناب مهرآفرین

استاد الان روشی رو که من برای گمانه زنی با دستگاه در بالا به تصویر کشیدم مورد تایید شما هست ؟

سه شنبه 4 مهر1396 - 9:45am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6468 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 600 , 601 , 602 , 603 , 604 , 605 , 606 ... 647  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 57 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure