انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 3:39pm

پاسخ به موضوع  [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 527 , 528 , 529 , 530 , 531 , 532 , 533 ... 647  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مهرافرین نوشته است:
درود عزیزان

بنظرم این مسئله خیلی واضحتر ازونیه که بنظر میرسه!!

اصلن کی گفته که اگه فاصله دو پرابها 9 متر باشه سیگنالها حتمن از 4.5 متری رد میشه؟؟!!
بلکه حداکثر عمق نفوذ حدود 4.5 میتونه باشه!
پس اون چاله هرکجای این عمق 4.5 متری میتونه باشه!!
اما اینکه جریانهای الکتریکی همیشه در مسیرهایی حرکت میکنند که کمترین مقاومت وجود داشته باشه رو همه میدونن
پس دقیقن کار نرم افزار همینه که اعداد رو نه تنها با توجه به ستونی که پراب زنی شده بلکه با توجه به ستونهای قبلی و بعدی تحلیل میکنه!!
اینکار پیچیده تر ازونیه که فکرشو میکنید ولی متاسفانه بهش توجه ندارید!!
مطمئن باشید که طراحان و برنامه نویسان چنین مسئله ای رو میدونستن!!
و مطمئن باشید کسانیکه این دستگاه رو طراحی کردند و کسانیکه براش الگوریتم نرم افزار رو نوشتند خیلی از اساتید ما استادتر بودن!!
(با حفظ احترام)
ما بهتر که روی چگونگی بکارگیری صحیح و تحلیل صحیح اسکنهای اون زوم کنیم زیرا این دستگاه جواب خودشو داده ضعف فقط از طرف ماست که هنوز گنگ و گیجه برامون!!

موفق باشید.
@};-

درود مهر آفرین عزیز. با توجه به این موردی که فرموید .(جریانهای الکتریکی همیشه در مسیرهایی حرکت میکنند که کمترین مقاومت وجود داشته باشه ) فرض میگیریم جایو که قبلا حفاری شده اما مکان دقیقو نمیدونیم در عمق .... و قطر 1 متر میخواهیم اسکن بگیریم خوب حالا موقع پراب زدن دقیقا یک پراب در مرکز این چاه پر شده قرار میگیره . پس با این حساب دیگه هیچ پرابی در این نقطه کاشته نمیشه چون پراب در مرکز قرار گرفت و حداقل فاصله پرابها از هم یکمتره . بعد تصویر سازی مشاهده میکنید که دقیقا زیر یک پراب تصویر مربوط به چاهو دارید. و از اون طرف هم چون حجمی نداره و فقط زیر یک پراب این تصویر ایجاد شده این شکو بوجود میاره که شاید پراب در این نقطه با زمین محکم در تماس نبود. و البته این مورد خیلی پیش میاد که پراب با زمین در نقاطی محکم در تماس نیست و مجبور به جابجایی میشیم. خوب در اینجا چطور باید متوجه شد که خطای پرابه یا اسکن چاه؟

جمعه 29 مرداد1395 - 10:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود بر شما جناب میلاد

در اینجور مواقع اگه هیچ راهی برای اسکن جای اون یدونه یا جفت پراب که داخل چاله میافتن ندارید بهتره وقتیکه فایل رو از دستگاه به اسنافلر انتقال دادید روی اون یدونه خونه کلیک راست کنید و گزینه invalid رو انتخاب کنید..
ولی اگه پراب جاییه که با گل نرم پرشده یا اصلن خاکش نرم هست بهتره که خاکش رو بکوبید تا سفتترشه در اینصورت اتصال خاک با پراب بهتر برقرار میشه..

اما بازهم تاکید میکنم که خیلی چیزها هست که هنوز در مورد این دستگاه نمیدونیم! اما جای تاسفبارش اینجاست که میدونیم تمام اطلاعاتی که لازم داریم قابل دسترسی هست اما بدلیل زبان بهشون دسترسی نداریم!!
البته کار از تاسف خوردن هم گذشته! بر عکس جناب بینا من هیچ استادی در اینجا نمیبینم که کمکمون کنه!
باید خودمون باهمکاری خودمون گلیم خودمونو از آب بکشیم!
باز هم اعلام میکنم بهترین راه برای یادگیری اصولی کار و چگونگی فهم اسکن این دستگاه ترجمه متون مربوط به این دستگاه هست وگرنه تا ابد گیج خواهیم رفت
چنانچه دوستان مایل باشند حاضرم برای ترجمه متون مبلغی اهدا کنم،

پیروز باشید.. @};-

جمعه 29 مرداد1395 - 11:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

baran94 نوشته است:
Mojtaba195 نوشته است:
سلام دوستان بدلیل تاخیر عذر میخوام.
اسکن ها به طریقه c1 p2 ثابت و اون یکی ها متغییر انجام شد. گام ها یک متر .
سلکتور 3 حالته در حالت 2 و سلکتور 5 حالته در حالت 3. خاک زیاد سفت نبود و با دست میتونستیم پراب هارو رو زمین بکوبیم.
اسکن اعداد متاسفانه در لب تاپ دوستم هست و رسید دستم میذارم اینجا .
تونل از خاک نرم پر شده بود برای همین فکر کنم افزایش عدد زیادی نداشتیم و اصلا هم فکر نمیکردم تونل باشه.
تقریبا یک و نیم متر از پراب ثابت و در عمق یک و نیم متری دهانه پیدا شد ولی بنظر میرسید در دوران قبل پلمپشو باز کردن.
تونل به ابعاد تقریبا 1.5 متر ارتفاع در 1.5 متر عرض و بصورت تخم مرغی بود یعنص بیضی شکل.
از مدل تقویت یافته مدار استفاده کردم
اتاقک دوم تقریبا در عمق 8 یا 9 متری بود که حدود 2 یا 3 متر پایین تر از اتاقک اول که با راهرو به سمتش میرسید و بسیار زیبا بود ولی خالیه خالی بود و همه جاشو با فلزجو بررسی کردیم که چیزی نبود.
امروز رفتم عکس بگیرم از محل که متاسفانه جا لو رفته بود چون نزدیک شهر بود.
راستشو بخوایین نمیدونم از کدوم ترکیب رنگ استفاده کردیم. همون تنظیمات لب تاپ دوستم بود که زدیم و اومد .

سلام ممنون که پاسخ سوالات رو دادی
اگه لپ تاپ دست اومد ترکیب رنگی که استفاده کرده بودی رو بهم بگی ممنون میشم
یه سوال دیگه
تو پراب زنی c1 ,p2 ثابت بودند پراب های بعدی به چه شکل بودند یعنی روبروی c1 چی بود p1 یا c2
و اینکه میشه مسیر تونل رو روی عکس مشخص کنی چه رنگی هستش
بازم ممنون

سلام. ممنون دوست عزیز
روبروی c1 پراب p1
روبروی p2 پراب c2

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

شنبه 29 مرداد1395 - 12:17am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مهرافرین نوشته است:
درود بر شما جناب میلاد

در اینجور مواقع اگه هیچ راهی برای اسکن جای اون یدونه یا جفت پراب که داخل چاله میافتن ندارید بهتره وقتیکه فایل رو از دستگاه به اسنافلر انتقال دادید روی اون یدونه خونه کلیک راست کنید و گزینه invalid رو انتخاب کنید..
ولی اگه پراب جاییه که با گل نرم پرشده یا اصلن خاکش نرم هست بهتره که خاکش رو بکوبید تا سفتترشه در اینصورت اتصال خاک با پراب بهتر برقرار میشه..

اما بازهم تاکید میکنم که خیلی چیزها هست که هنوز در مورد این دستگاه نمیدونیم! اما جای تاسفبارش اینجاست که میدونیم تمام اطلاعاتی که لازم داریم قابل دسترسی هست اما بدلیل زبان بهشون دسترسی نداریم!!
البته کار از تاسف خوردن هم گذشته! بر عکس جناب بینا من هیچ استادی در اینجا نمیبینم که کمکمون کنه!
باید خودمون باهمکاری خودمون گلیم خودمونو از آب بکشیم!
باز هم اعلام میکنم بهترین راه برای یادگیری اصولی کار و چگونگی فهم اسکن این دستگاه ترجمه متون مربوط به این دستگاه هست وگرنه تا ابد گیج خواهیم رفت
چنانچه دوستان مایل باشند حاضرم برای ترجمه متون مبلغی اهدا کنم،

پیروز باشید.. @};-

جناب مهرا آفرین عزیز لطفا با دقت مطلبو بخونید. بنده عرض کردم فرض میکنیم این پراب در جایی قرار گرفته که یک چاه بسیار قدیمی بوده و تنها یک پراب در این چاه پر شده کاشته شد. خوب طبق فرمایش شما که جریان در خاکی که نرم تر راحتر عبور میکنه فقط زیر همین پراب تصویر داریم. حالا شما میفرمایید که خاکو بکوبیم سفت بشه تا پراب سفت بره تو زمین. خوب چه فایده ای داره؟ هدف ما پیدا کردن چاه بود نه اینکه با کوبوندن خاک پرابو سفت کنیم تا این تصویرو نداشته باشیم. لطفا مطلب بالا رو با دقت مطالعه بفرمایید. چطور باید متوجه شد که چاهه یا خطای پراب؟

شنبه 30 مرداد1395 - 12:54pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود بر شما milad7

اول اینکه متوجه عرایض تون شدم و بر اون اساس نظرمو گفتم دوباره توضیح میدم
تصور شما مبنی بر اینکه چون جاییکه چاه پر شده هست پراب داخلش خورده و ممکنه اتصال خوب برقرار نکرده باشه و یا برعکس ارتباط خیلی قویتر برقرار شده باشه و در نتیجه ممکنه که تصویر با اخلال روبرو بشه غلط هست!
موضوع مهم اینه که شما تونستید پراب رو در اون نقطه فرو کنید..!
حتی اگه شما خاک رو بکوبید بازهم در عمق بیشتر که خاک هنوز نرم هست تاثیر خودش رو بر مقاومت مخصوص خاک خواهد داشت!
کوبوندن خاک تنها به این دلیل هست که اتصال بین پراب و خاک بهتر برقرار بشه که نکته کلیدی همین هست!!

ضمن اینکه نمایش یا عدم نمایش تصویر چاه پرشده اگه حتی عمقی بیش از یک متر هم داشته باشه وابسته به همون یک جای پراب نیست!!
این هم یک تصور اشتباه دیگه هست زیرا همون چاه پرشده میتونه در کل اون ستون و احتمالن ستونهای قبل و بعد(بسته به عرض چاه) اعداد مقاومت خاک رو تغییر بده و نه فقط در یک نقطه!!
پس اگه در تصویر اسکن مشاهده کردید که جای یک پراب کمی سیاه شده یا یه حاله کوچیک افتاده احتمالن به هر دلیلی اتصال پراب با خاک بخوبی برقرار نشده!
اما تصویر یک چاه پرشده با قطر یک متر اونطور که شما منظورتون هست کاملن متفاوت و بزرگتر خواهد بود!!

دوم اینکه من هرگز نگفتم در خاک نرم جریان راحتتر عبور میکنه!اتفاقن گاهی ممکنه برعکس باشه!
فاکتورهای زیادی بر رسانایی خاک تاثیر دارند از جمله مواد و املاح و میزان رطوبت...
سختی و نرمی خاک هم فقط یه عامل دیگه هست!
این مطلب در همون پی دی اف اصلی هم عنوان شده!
لطفن مطالعه کنید،

امیدوارم متوجه منظورم شده باشید

باعث خوشحالیه که کم کم داریم وارد مسائل فنی تر میشیم هرچند سرعتمون بسیار کند هست..

پیروز باشید @};-

شنبه 30 مرداد1395 - 3:19pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

الان که دوباره به اسکن Mojtaba195
نگاه کردم چندتا سوال به ذهنم رسید که دونستنش میتونه بهمون کمک کنه
1- در چند سطر و ستون پرابزنی کردید؟؟
2- فاصله پرابها از هم چقدر بوده؟؟
3-چرا دو تصویر روی هم افتاده؟
و چرا مختصات بصورت جفت هست؟

ضمن اینکه تقاضا دارم فایل رو به اشتراک بگذارید تا بتونیم بهتر مطالعه کنیم
خیلی چیزا در مورد تحلیل اسکن میشه ازش یاد گرفت!!

باسپاس @};-

شنبه 30 مرداد1395 - 6:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهرافرین نوشته است:
الان که دوباره به اسکن Mojtaba195
نگاه کردم چندتا سوال به ذهنم رسید که دونستنش میتونه بهمون کمک کنه
1- در چند سطر و ستون پرابزنی کردید؟؟
2- فاصله پرابها از هم چقدر بوده؟؟
3-چرا دو تصویر روی هم افتاده؟
و چرا مختصات بصورت جفت هست؟

ضمن اینکه تقاضا دارم فایل رو به اشتراک بگذارید تا بتونیم بهتر مطالعه کنیم
خیلی چیزا در مورد تحلیل اسکن میشه ازش یاد گرفت!!

باسپاس @};-

سلام
1- اسکن اولی 7*22 و اسکن دومی 6*20
2-فاصله گام ها 1 متر
3- تصویر اول گرفته شد و در ادامه وقتی مورد مشکوک بود طرف اتاقک دوم دوباره اسکن کردیم تا اگر بازم اتاقکی باشه دیده بشه و بسیار جالب بود که اتاقک دوم در اسکن دوم هم افتاده بود و دقیق گذاشتم روی هم.
4- جفت بودن مختصات فکر کنم مربوط به تنظیمات سورفر هست
. فایلو هم که گفتم پیش دوستم هست . البته اگر موافق بود و مشکلی نداشت میتونم فایلو بذارم. همین عکسو هم نمیدونه اینجا به اشتراک گذاشتم.
موفق باشین

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

یکشنبه 31 مرداد1395 - 11:40am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون دوست گرامی Mojtaba195

چنانچه فایل رو قرار بدید لطف بزرگی به همه ما کردید ولی اگر براتون مقدور نیست یک نقشه با فرمت grid vector map از تصاویر بالا برامون بگذارید

با سپاس.

یکشنبه 31 مرداد1395 - 12:32pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام آقا مجتبی 195
یه سوال
تونل تو تصویری که گذاشتم کدوم مسیره ؟ شماره 1 یا شماره 2

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

فقط کمی انسان باشیم گرچه سخته ولی شدنیه !

یکشنبه 31 مرداد1395 - 12:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

شماره دو هست
وقتی درجات به این صورت یک نواخت زیاد میشه و بسیار کم هست نشان جایی که خالی و پر شده

چاره ای نیست

این روزها طرح روی جلد آدمهاست

که پرفروششان میکند نه متنشان!

یکشنبه 31 مرداد1395 - 3:51pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 527 , 528 , 529 , 530 , 531 , 532 , 533 ... 647  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 76 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure