انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 30 اردیبهشت1403 - 7:08am

پاسخ به موضوع  [ 6471 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 502 , 503 , 504 , 505 , 506 , 507 , 508 ... 648  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: Internet
جایی بحث بود روی همین دستگاه و اساتید میگفتن که این دستگاه هیچ عمقی نمیزنه و فرکانس از کوتاهترین مسیر موجود ( خط مستقیم - نهایتا نیم متر زیر خاک ) بین پراپ ها جابجا میشه و مقاومت بدست آمده ، مقاومت همون مسیر هستش و هیچگونه عمق زنی هم نداره .
ظاهرا حرفشون منطقی به نظر میرسه و جای بحث داره .

دوستان میتونن از نظر علمی این نظریه رو ثابت یا رد کنن .

چون خودم هم این سیستم رو دارم و اگه این قضیه درسته نمیخوام وقت خودم و دوستان دیگه رو هدر بدم .

پرنده ای که پرواز بلد نیست ، به قفس میگوید تقدیر

شنبه 14 فروردین1395 - 12:00pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Mojtaba195 نوشته است:
amir1377 نوشته است:
ayhan نوشته است:
سلام .نرم افزاری هست که بشه با این سیستم اینطوری عکس برداری کرد؟

سلام از دوستان کسی نتونست به ویژولایزر انتقال بده تصاویر رو

شما نرم افزار ویژولایزر رو دارین بذارین روش کار کنیم؟

کرک شدش رو دارم بله

اگر علم در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست پیدا خواهند کرد. پیامبر (ص)

شنبه 14 فروردین1395 - 4:12pm
مدیر کل
مدیر کل

COBRA-11 نوشته است:
جایی بحث بود روی همین دستگاه و اساتید میگفتن که این دستگاه هیچ عمقی نمیزنه و فرکانس از کوتاهترین مسیر موجود ( خط مستقیم - نهایتا نیم متر زیر خاک ) بین پراپ ها جابجا میشه و مقاومت بدست آمده ، مقاومت همون مسیر هستش و هیچگونه عمق زنی هم نداره .

چون خودم هم این سیستم رو دارم و اگه این قضیه درسته نمیخوام وقت خودم و دوستان دیگه رو هدر بدم .

تعجب میکنم شما این همه تجربه سایر دوستان و تستها و مطالب مفصل موجود در متن اصلی مجله و تجربیات اقای جان بکر و مشابهت کامل طرح با سیستمی مثل اگزاماینر و وجود نتایج مشخص اون دستگاه ؛ همه رو نادیده میگیرین و حرف عده ای به اصطلاح استاد که شاید خودشون در جای دیگه این بازار ذینفع باشن رو مد نظرتون قرار میدین؟! اگر دنبال علم عملکردش باشین در متن مجله توضیحات خوبی ذکر شده و همین موارد در خصوص اگزاماینر و سایر سیستمهای مشابه زمین شناسی و ژئوفیزیک هم صدق میکنه. فقط بحث قدرت عمقزنی هست که برای این طرح دوستان حداقل تا 7-8 متر گزارش کردن جواب میده. اگر هم بیش از این خواستین روش افزایش عمقزنی از طریق افزایش ولتاژ فرستنده مدار رو ذکر کردم. هر چند بنظر خودم به جز کاوشهای بزرگ بدرد موارد عادی کاوش نمیخوره. وگرنه بحث اینکه چنین سیستمی فقط سطح بزنه اصلا مطرح نیست.
در مورد کارایی کلی این نوع سیستمها بارها عرض کردیم برای سنس فلز مناسب نیستن ولی برای سنس حفره و تونل و اتاقک کاربرد خوبی دارن. بیش از این روش حساب نکنین.

شنبه 14 فروردین1395 - 4:21pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
COBRA-11 نوشته است:

تعجب میکنم شما این همه تجربه سایر دوستان و تستها و مطالب مفصل موجود در متن اصلی مجله و تجربیات اقای جان بکر و مشابهت کامل طرح با سیستمی مثل اگزاماینر و وجود نتایج مشخص اون دستگاه ؛ همه رو نادیده میگیرین و حرف عده ای به اصطلاح استاد که شاید خودشون در جای دیگه این بازار ذینفع باشن رو مد نظرتون قرار میدین؟! اگر دنبال علم عملکردش باشین در متن مجله توضیحات خوبی ذکر شده و همین موارد در خصوص اگزاماینر و سایر سیستمهای مشابه زمین شناسی و ژئوفیزیک هم صدق میکنه. فقط بحث قدرت عمقزنی هست که برای این طرح دوستان حداقل تا 7-8 متر گزارش کردن جواب میده. اگر هم بیش از این خواستین روش افزایش عمقزنی از طریق افزایش ولتاژ فرستنده مدار رو ذکر کردم. هر چند بنظر خودم به جز کاوشهای بزرگ بدرد موارد عادی کاوش نمیخوره. وگرنه بحث اینکه چنین سیستمی فقط سطح بزنه اصلا مطرح نیست.
در مورد کارایی کلی این نوع سیستمها بارها عرض کردیم برای سنس فلز مناسب نیستن ولی برای سنس حفره و تونل و اتاقک کاربرد خوبی دارن. بیش از این روش حساب نکنین.

خیلی ممنون مهندس ، عالی جواب دادین .
اینو فقط گذاشتم تا مطمئن بشم و جای شکی در استفاده از این سیستم باقی نمونه برام .

خودم هم از همین سیستم برای حفره استفاده میکنم .
برای فلز اصلا قابل اطمینان نیست .

این سیستم عیبش وقت گیر بودنشه .
نمیشه با دستکاری این سیستم یا طراحی سیستمی جدید ، قابلیت Cave Finder دستگاه های OKM مثل ROVER C II رو پیاده سازی کرد ؟
خیلی باحاله ، 4 تا پراپ رو میزنه زمین و میگه حفره هست یا نه .
یه زمین به مساحت 400 متر مربع رو میشه تو 5 دقیقه محل حفره رو پیدا کرد و بعد در اونجا برای بررسی دقیق تر اسکن کامل زمین رو انجام داد .

لطفا اگه اطلاعاتی در مورد نحوه کارکرد این سیستم ها یا ساخت اون دارید راهنمایی کنید .
بنده خودم خیلی مشتاقم و هر کمکی بتونم برای این سیستم انجام میدم .

یکشنبه 14 فروردین1395 - 12:21am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
واقعیتش طراحی سیستم زمین شناسی از فلزیاب دیجیتال ساده تر هست! چون محاسبات ساده ای برای اندازه گیری مقاومت خاک بصورت اعداد داره و فقط به یک حافظه نیاز هست که اعداد بصورت جدول ماتریسی ذخیره و سپس به کامپیوتر و نرم افزار جهت تحلیل منتقل بشه. ولی علتی که بنده شخصا دنبال این سیستم نرفتم و روش کار نکردم همین بود که شما فرمودین! یعنی وقتگیر بودن در اپراتوری و عدم امکان تشخیص قطعی فلز. اینها رو کنار مشکل بودن پراب زنی یا غیر ممکن بودنش در برخی زمین ها و همینطور تحلیل مشکل تصاویر که نیاز به کامپیوتر هم داره ؛ بذارین مشخص میشه که اینجور سیستم ها فقط بدرد افراد خاصی میخوره. میزان اقبال عمومی کمتر کاوشگران به این طرح با وجود منحصر بفرد بودنش در برابر انبوه فلزیاب هایی که بیشتر ساخته و استفاده شدن طی نزدیک به 3 سال اخیر گویای همین مطلب هست!
اما در مورد سیستمهای OKM فکر میکنم منظور شما مگنتومتر باشه که نمونه ای ازش در انجمن هست و بدلیل مشکل در بخش سنسورها و کمیاب و گران بودنشون و تنظیم سختی که دارن عملا کار ساخت و بهره برداریشون رو نسبت به سیستم زمین شناسی با مشکلات بیشتری مواجه میکنه. حتی در اون صورت باز هم عملکرد سیستم زمین شناسی برای حفره یابی کمی بیشتر قابل اطمینان هست! در ضمن بین تبلیغات این شرکتهای معروف ؛ بنظر من شرکت OKM غیر قابل اعتماد ترین تبلیغات رو داره. این چیزی هست که بارها دوستان گزارش کردن و بنده شخصا بین کاربران شناخته شده انجمن کسی رو نمیشناسم که با این دستگاهها به موفقیت قابل ملاحظه ای رسیده باشه.

یکشنبه 14 فروردین1395 - 12:28am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
واقعیتش طراحی سیستم زمین شناسی از فلزیاب دیجیتال ساده تر هست! چون محاسبات ساده ای برای اندازه گیری مقاومت خاک بصورت اعداد داره و فقط به یک حافظه نیاز هست که اعداد بصورت جدول ماتریسی ذخیره و سپس به کامپیوتر و نرم افزار جهت تحلیل منتقل بشه. ولی علتی که بنده شخصا دنبال این سیستم نرفتم و روش کار نکردم همین بود که شما فرمودین! یعنی وقتگیر بودن در اپراتوری و عدم امکان تشخیص قطعی فلز. اینها رو کنار مشکل بودن پراب زنی یا غیر ممکن بودنش در برخی زمین ها و همینطور تحلیل مشکل تصاویر که نیاز به کامپیوتر هم داره ؛ بذارین مشخص میشه که اینجور سیستم ها فقط بدرد افراد خاصی میخوره. میزان اقبال عمومی کمتر کاوشگران به این طرح با وجود منحصر بفرد بودنش در برابر انبوه فلزیاب هایی که بیشتر ساخته و استفاده شدن طی نزدیک به 3 سال اخیر گویای همین مطلب هست!
اما در مورد سیستمهای OKM فکر میکنم منظور شما مگنتومتر باشه که نمونه ای ازش در انجمن هست و بدلیل مشکل در بخش سنسورها و کمیاب و گران بودنشون و تنظیم سختی که دارن عملا کار ساخت و بهره برداریشون رو نسبت به سیستم زمین شناسی با مشکلات بیشتری مواجه میکنه. حتی در اون صورت باز هم عملکرد سیستم زمین شناسی برای حفره یابی کمی بیشتر قابل اطمینان هست! در ضمن بین تبلیغات این شرکتهای معروف ؛ بنظر من شرکت OKM غیر قابل اعتماد ترین تبلیغات رو داره. این چیزی هست که بارها دوستان گزارش کردن و بنده شخصا بین کاربران شناخته شده انجمن کسی رو نمیشناسم که با این دستگاهها به موفقیت قابل ملاحظه ای رسیده باشه.

نه منظورم مگنومترش نیست .
تو ROVER C II یه قابلیت داره CAVE FINDER .
مثل همین زمین شناسی خودمون 4 تا پراپ میله ای با سیم بهش وصل میشه .
دستگاه وسط مربعی که قراره اسکن بشه و پراپ ها 4 گوشه .
سرچ رو که میزنیم بعد از یکی دو دقیقه محاسبه میگه در این مربع حفره وجود داره یا نه .
بعد اونو به 4 مربع کوچکتر تقسیم میکنیم و همین کارو میکنیم تا محل دقیق حفره مشخص بشه .
بعد با مگنومترش اطراف و روی اون حفره رو اسکن کامل تصویری میزنیم .
دوستان هم که باهاش کار کرده بودن هم میگفتن درست و بدون خطا کار میکنه .
درضمن اسکن رو ذخیره هم میکنه و با کامپیوتر میتونیم محل و اندازه حفره رو بصورت گرافیکی مشاهده کنیم .

دفترچه راهنماشو پیوست میکنم صفحه 36 رو خودتون یه بررسی بکنید .

یکی از دوستان هم میگفت این پراپ ها نوبتی یکی فرستنده میشه و بقیه گیرنده (درست یا غلط اینو نمیدونم ) .

منظورم همین قابلیت بود که اگه حفره وجود داشت ، بعد کامل پراپ زنی کنیم همون نقطه رو و کارایی سیستم 10 برابر میشه .

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 15 فروردین1395 - 11:49am
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون.
بله قابلیت Cave Finder رو دیده بودم. ولی خیلی بعید میدونم بازدهیش در حد پراب زنی ماتریسی بروش دستگاه زمین شناسی باشه. چون ظاهرا پرابها هم معمولی هستن و فقط در 4 گوشه یک مربع روی زمین نصب میشن. بهرحال بازدهی چنین روشی رو باید دوستانی که از این دستگاه در این حالت استفاده کردن بازگو کنن. ولی در خصوص تعویض پرابها بصورت فرستنده و گیرنده و حتی تغییر در نوع پالس ارسالی ؛ این کار کاملا ممکن هست و جای تامل داره. با این حال تاکید میکنم بازدهی نهاییش در حد سیستم زمین شناسی نیست. چون هر طور هم دستگاه بخواد با 4 پراب ثابت کار کنه باز هم نمیتونه اطلاعات دقیقی از کل محوطه جمع آوری کنه.

یکشنبه 15 فروردین1395 - 1:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهندس میشه کاری کرد که تعداد پراب ها رو افزایش داد؟
و همچنین وقتی ذخیره سازی میشه به تعداد پراب ها ذخیره سازی بشه. یعنی اول تعداد خانه ها و نوع و تعداد پراب هارو انتخاب کرد و بعد پراب هارو رو زمین کاشت و با یکبار اسکن منطقه مورد نظر اسکن بشه

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

یکشنبه 15 فروردین1395 - 10:39pm
مدیر کل
مدیر کل

در حالت کلی این کار امکانپذیره. ولی فکر نمیکنم با این طرح بشه چنین کاری کرد! مگر اینکه تعداد زیادی پراب با کلید سلکتور بزرگی در نظر بگیرین. ولی بنظرم کاری بیهودست چون فقط با انبوهی از پراب و سیم مواجه میشین که واقعا سخت و گیج کنندست و بهرحال روی هر نقطه ای هم باید پراب بخوره! پس همون 4 پراب بهتره و هر بار پرابها روی زمین جابجا میشن.
کلا اگر دنبال حفره یابی در مقیاس بزرگ باشین بهترین چیزی که داریم همین طرح هست. باید سختی کارش رو بپذیرین یا بیخیالش بشین.

یکشنبه 15 فروردین1395 - 11:21pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خیلی ممنون.
بله قابلیت Cave Finder رو دیده بودم. ولی خیلی بعید میدونم بازدهیش در حد پراب زنی ماتریسی بروش دستگاه زمین شناسی باشه. چون ظاهرا پرابها هم معمولی هستن و فقط در 4 گوشه یک مربع روی زمین نصب میشن. بهرحال بازدهی چنین روشی رو باید دوستانی که از این دستگاه در این حالت استفاده کردن بازگو کنن. ولی در خصوص تعویض پرابها بصورت فرستنده و گیرنده و حتی تغییر در نوع پالس ارسالی ؛ این کار کاملا ممکن هست و جای تامل داره. با این حال تاکید میکنم بازدهی نهاییش در حد سیستم زمین شناسی نیست. چون هر طور هم دستگاه بخواد با 4 پراب ثابت کار کنه باز هم نمیتونه اطلاعات دقیقی از کل محوطه جمع آوری کنه.

آره 4 تا پراپ ثابت بازدهی و نتیجه ای که میده به پای سیستم زمین شناسی نمیرسه .
ولی اگه به صورت مکمل با دستگاه زمین شناسی استفاده بشه عالیه .
حداقل خوبی که داره افزایش سرعت نتیجه گیری در محیط های بزرگه .

دوستانی هم که با cave finder کار کردن لطفا همکاری کنن تا در صورت امکان نحوه کارکرد دقیقش مشخص بشه و ان شالله کپی بشه . :x \:d/ :x

دوشنبه 15 فروردین1395 - 1:08am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6471 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 502 , 503 , 504 , 505 , 506 , 507 , 508 ... 648  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 39 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure