انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 25 اردیبهشت1403 - 4:55pm

پاسخ به موضوع  [ 6471 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 471 , 472 , 473 , 474 , 475 , 476 , 477 ... 648  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

البته شک من بخاطر این عکسه والا سوراخهای رو مدار مشخص کرده
پیوست:
4.jpg

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

علم اگر درثریا بود مردانی از سرزمین پارس بدان دست پیدا میکردن

پیامبراکرم(ص)

یکشنبه 4 بهمن1394 - 9:19am
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: رها همچون باد
سلام دوست عزیز
در مورد نصب پتاسومتر اگر به لاینها هم دقت می کردیدمعمولا پایه وسطش از بقیه پایه ها جدا بوده و مشخص می باشد و در این مدار پایه وسطش با یکی از پایه های 1 یا 3 به هم متصل می گردد که فرقی ندارد با کدام پایه یکی بشود و فقط ممکن است جهتی که کم یا زیاد می شود تغییر کند که اصلا مهم نیست
درمورد تانتال هم باید عرض کنم که خازن تانتال دارای پلاریته و قطب مثبت و منفی میباشد و نمی شود بجای خازنهای بدون پلاریته استفاده نمود
ولی برعکسش می شود و حتی شاید بهتر هم جواب بدهد
تازه خازن های تانتال تمام رنج خازن ها را پوشش نمی دهند
شما تا می توانید خازن های مدار را از نوع mkt بگیرید و بعد از آن از پلی استر استفاده نمائید
البته ولتاژ خازن های الکترولیتی یا شیمیایی اگر بیشتر از مقدار اعلامی باشد هیچ مشکلی ندارد و فقط کمتر از مقدار اعلامی نباشد

یکشنبه 4 بهمن1394 - 10:09am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

orginal نوشته است:
سلام دوست عزیز
در مورد نصب پتاسومتر اگر به لاینها هم دقت می کردیدمعمولا پایه وسطش از بقیه پایه ها جدا بوده و مشخص می باشد و در این مدار پایه وسطش با یکی از پایه های 1 یا 3 به هم متصل می گردد که فرقی ندارد با کدام پایه یکی بشود و فقط ممکن است جهتی که کم یا زیاد می شود تغییر کند که اصلا مهم نیست
درمورد تانتال هم باید عرض کنم که خازن تانتال دارای پلاریته و قطب مثبت و منفی میباشد و نمی شود بجای خازنهای بدون پلاریته استفاده نمود
شما تا می توانید خازن های مدار را از نوع mkt بگیرید و بعد از آن از پلی استر استفاده نمائید
البته ولتاژ خازن های الکترولیتی یا شیمیایی اگر بیشتر از مقدار اعلامی باشد هیچ مشکلی ندارد و فقط کمتر از مقدار اعلامی نباشد

درصورتیکه مثبت یا منفی مدار مشخص باشه ورعایت بشه مشگلی نداره استفاده بشه درسته؟ من منظورم برای درصد خطا وکیفیت بود تانتال بهتره یا ام کاتی؟

پتانسیومتر هم فرمودین پایه 2با هرکدوم یکی بشه فرق نداره درسته؟ پس هر دوجهت بالا یا پایین فرق نداره
روی فیبر مشخص شده

ممنون از پاسخ تون

پیامبراکرم(ص)

یکشنبه 4 بهمن1394 - 1:05pm
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: رها همچون باد
شکارچی نوشته است:
orginal نوشته است:
سلام دوست عزیز

درصورتیکه مثبت یا منفی مدار مشخص باشه ورعایت بشه مشگلی نداره استفاده بشه درسته؟ من منظورم برای درصد خطا وکیفیت بود تانتال بهتره یا ام کاتی؟

پتانسیومتر هم فرمودین پایه 2با هرکدوم یکی بشه فرق نداره درسته؟ پس هر دوجهت بالا یا پایین فرق نداره
روی فیبر مشخص شده

ممنون از پاسخ تون

سلام دوست عزیز پایداری و ثبات و حتی عمر mkt بهتر است
حتی شما اگر بتوانید به جای خازنهای تانتال و الکترولیت از خازن ام کاتی و یا حتی پلی استر استفاده نمائید خیلی بهتر است منتهی ولتاژ پائین نه چند هزار ولتی

یکشنبه 4 بهمن1394 - 1:42pm

سلام دوستان کسی از این مدار جواب گرفته؟

یکشنبه 4 بهمن1394 - 6:11pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ققنوس نوشته است:

بله دوست عزیز باخیال راحت میتونید بسازید
فقط کارکردش از ساختش خیلی سخت تره

پیامبراکرم(ص)

یکشنبه 4 بهمن1394 - 9:51pm
YIM

شکارچی نوشته است:
ققنوس نوشته است:

بله دوست عزیز باخیال راحت میتونید بسازید
فقط کارکردش از ساختش خیلی سخت تره

ممنون از پاسخ شما

یکشنبه 4 بهمن1394 - 10:16pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
بنده که کلا این طرح رو نساختم! ولی مطلبی که عرض کردم نسبتا ساده هست و دوستانی که کمی در الکترونیک وارد باشن میتونن انجامش بدن. البته نیاز به ولتاژ های بالاتر در مدار داریم که باید بطور جداگانه از باطری تامین بشه. کلا ایده خیلی سادست! آیسی 071 در این مدار مخصوص فرستندگی امواج هست و ولتاژ تغذیش هر چه بالاتر باشه دامنه ولتاژ خروجی هم به همون نسبت بیشتر میشه. به شماتیک دقت کنین واضح هست. با این حال توصیه نمیکنم دستکاری کنین چون بنظر من این دستگاه مشکل عمقزنی نداره.

ممنون مهندس حمید :x

فقط کمی انسان باشیم گرچه سخته ولی شدنیه !

یکشنبه 4 بهمن1394 - 11:11pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
جهت راهنمایی بیشتر دوستان بنده قسمت فرستنده رو با تغییرجزئی که عرض شد شبیه سازی کردم و نتیجه رو در تصویر ملاحظه میکنین:
پیوست:
EPE_Transmit.JPG

این قسمت از مدار منطبق بر شماتیک بخش فرستنده هست که در تصویر Fig.3 صفحه 290 مجله ذکر شده. همونطور که میبینید هیچ بخشی از مدار اصلی تغییری نکرده به جز اینکه تغذیه آیسی 071 که پایه های 4 و 7 اون هستن از مدار اصلی جدا شده و بجای ولتاژ دوبل 5 ولتی به ولتاژ دوبل 15 ولت متصل شده! نتیجه هم در شبیه سازی موج خروجی این ایسی که پایه 6 هست ملاحظه میشه. پالس مربعی 137.5 هرتز اصلی از طریق خط RA2 میکرو وارد میشه و خروجی آپ امپ همین فرکانس رو با دامنه پیک تا پیک 27 ولت نشون میده! در صورتیکه در مدار اصلی ولتاژ پیک تا پیک خروجی تقریبا 8 ولت هست. لذا اگر در مدار واقعی خروجی تقویت شده رو حتی بصورت پیک تا پیک 24 ولت هم در نظر بگیریم که بر اساس اطلاعات دیتاشیت آیسی 071 کاملا عملی هست ؛ 3 برابر تقویت ولتاژ داریم. حالا اگر در خوشبینانه ترین حالت رابطه بین میزان عمقزنی و ولتاژ خروجی فرستنده رو خطی بدونیم (که البته ممکنه اینطور نباشه) میزان عمقزنی مدار اصلی که حدود 10 متر براورد شده بود میتونه به حداکثر 30 متر ارتقا پیدا کنه! توجه داشته باشین ولتاژ دوبل بیش از 15 قابل استفاده نیست و منجر به خرابی ایسی 071 خواهد شد. از طرفی ولتاژ دوبل زیر 10 ولت هم دیگه تفاوت آنچنانی نسبت به قدرت مدار اصلی ارائه نمیکنه. لذا ولتاژ دوبلی بین 10 تا 15 ولت بنظر من مناسب هست. حالا اینکه این ولتاژ دوبل رو از چه روشی تهیه میکنین به عهده خودتون هست و میشه از باطری اضافه یا مبدل ولتاژ و امثالهم کمک گرفت. در هر صورت توجه داشته باشین که زمین مدار همون 0v یا منفی باطری اصلی هست که مدار باهاش تغذیه میشه. در عین حال با اینکه لازم نیست دو ولتاژ مثبت و منفی کاملا مساوی یا رگوله باشن ؛ اما بلحاظ احتمال طولانی شدن کاوش هر محوطه و دقیق تر بودن نتیجه تصویری بهتره هر دو ولتاژ مثبت و منفی رگوله باشن. از انجا که خروجی قسمت فرستنده هیچ اتصالی با بخشهای دیگر مدار نداره ؛ این روش مشکلی ایجاد نمیکنه و اصولا همه دستگاههای زمین شناسی که عمقزنی بیشتری دارن با ولتاژ های بالاتر کار میکنن. فقط این احتمال کاملا وجود داره که وضعیت انتخاب حالت سلکتورها بر اساس این قدرت بیشتر عوض بشه و لازم باشه روی درجه دیگری بذارین. همینطور تحلیل تصاویر و برخی فرمولهایی که دوستان قبلا در تحلیل تصاویر و کار با نرم افزار بهش رسیده بودن قاعدتا کمی تغییر میکنه چون قدرت فرستنده متفاوت از قبل خواهد بود.

دوشنبه 4 بهمن1394 - 12:32am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سپاس استاد حمید
بنده امروز قطعات رو سفارش دادم و انشا... بزودی شروع به ساخت میکنم و الان چند روزه که دارم مطالب این بحث رو میخونم
مهندس من میخوام از باطری مدار فلزج. که جداگانه هست در این مدار استفاده کنم و تصمیم دارم باطری رو اول به رکلاتور 7812 بدم و بعد بیارم به 7805 و همانند مدار شما اولش هم دیود میذازم و قسمت چپ و پایین ایم PCB خالیه و امکان نصب اینها هست
فقط مهندس از شما یک خواهشی دارم و اونم اینه که همین طرحی که گفتین رو کمی PCB مربوط به TTL جناب کاوشگر رو تغییر بدین تا از رگلاتور 12 ولتی تغذیه کنه.
بنده چون از الکترونیک زیاد سر رشته ندارم میترسم درست عمل نکنم.
و اینک افزایش ولتاژ آیا ممکنه دقت دستگاه در ثبت دقیقتر مقاومت های خاک رو منجر بشه؟یعنی تصاویر دقیقتری رو ارائه بده علاوه بر افزایش برد؟
البته میدونم این درخواست زیادیه ولی اگه هم انجام ندین ما همچنان شمارو دوست داریم و سپاس بیکران از شما

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

آخرین بار توسط Mojtaba195 در دوشنبه 4 بهمن1394 - 2:17am ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

دوشنبه 4 بهمن1394 - 1:50am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6471 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 471 , 472 , 473 , 474 , 475 , 476 , 477 ... 648  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 37 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure