انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 6 اردیبهشت1403 - 7:02pm

پاسخ به موضوع  [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 298 , 299 , 300 , 301 , 302 , 303 , 304 ... 647  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام

با سلام خدمت آقا حمید.جناب کاوشگر.آقای کانی عزیز که واقعا نگران حال ایشان هستم و دیگر بزرگواران که تجربه های خودشان را بدون چشمداشتی در اختیار آماتور هایی مثل من قرار میدن
بنده از اول همه پست ها را مطالعه کردم و این دستگاه را ساختم.برای تست کردن این دستگاه هم جایی را به اندازه ی 120 کندم و 5 تا بلوک درون چاله قرار دادم(برای ایجاد حفره) وبعد آن را با همان خاک پر کردم.قطر گودال هم حدودا 70 هست.
بعد از اسکن به روشی که جناب کانی گفته بودن اعداد را به روش دستی با همان آموزشی که دوست خوبمان محمد13 گفته بود به نرم افزار انتقال دادم ولی کل آن محدوده که در 5 ردیف 25 تایی اسکن کرده بودم هیچ چیزی مشاهده نکردم.(تصویر بسیار صاف بود)ولی به نظر با اختلاف اعدادی که با برخورد دست به پروپ ها ایجاد میشه.میشه گفت که دستگاه ظاهرا درست کار میکنه.ثبات دستگاه هم خوبه برای مثال با گین *2
اعداد نهایتا 3 تا بازی میکنن.فاصله پروپ ها هم 33 سانت بود و هر 33 سانت متحرک ها رو جلو تر میبردم.
2تا سوال:
اول اینکه من چجوری بفهمم مدارم سالمه(مشکل از برنامه نیست چون اولش همون نوشته لاتین میاد و بعدش اعداد h ,l ,#نشون داده میشه.البته بدون اتصال پروپ ها اعداد بازی میکنن(10تا) ولی بعد از اتصال به زمین و شروع اسکن روال تغییر اعداد معمولی میشه (که تو ضیحشون رو گذاشته بودین) .
دوم اینکه کسایی که از این مدار جواب گرفتن مثل من بدون افزایش ولتاژ خروجی مدار را راه اندازی کردن و جواب گرفتن؟
لطفا بنده رو راهنماییی بفرمایید.ممنون

دوشنبه 28 مهر1393 - 8:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام خدمت همه دوستان
برادر آرچلو تصاویر شما رو دیدم به نظر چیز خاصی تو تصویر شما دیده نمیشه جایی رو که شما تصویر گرفتین احتمالا باید مکانی باشه که اونجا خاک به صورت رسوب بوده درسته؟

دوست من گوشی جان دستگاه شما داره درست کار میکنه درسته که تمام تایپیک رو خوندید ولی به بعضی موارد توجه نکردید مشکل شما اینه که اگه شما 5 ستون 25 ردیفی که هرکدوم فاصلش 33 سانت بوده پراپ زده باشی شما در واقع از دومتر زیر خاک شروع به اسکن کردی تا عمق 6 متری پس نتیجه این میشه که اون فضا تو تصویر دیده نمیشه

شما برا رویت اون تصویر باید 5 ستون که هر کدوم 6 ردیف وفاصله پراپها رو هم 1 متر در نظر بگیری البته ردیف 3 شما باید روی هدف بیفته

با این کار شما عمق دستگاه رو به 1.5 متر محدود میکنی و پس در نتیجه اون تصویر باید رویت بشه
( البته به دیده شدن اون فضا هم کمی شک دارم چون اولا خاک روش کاملا سست شده باید یه مدتی ازش بگذره وهم اون فضای خالی کوچیک به نظر میاد)

موفق باشی

باد می وزد …
میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
تصمیم با تو است . . .

سه شنبه 28 مهر1393 - 12:28am

ممنون از اینکه بنده را راهنمایی کردین.من مقدار عمق زنی به روش (گیرنده ها کنار هم و فرستنده ها کنار هم که در نتیجه عمق میشه نصف فاصله بین گیرنده ها با فرستنده ها) رو بلدم.اما تو این روش من فکر میکردم که دارم از 15 سانتی عمق زمین شروع به اسکن میکنم که تا آخرای ستون میشه4.125 متر.الان تقریبا دقیقا گیج شدم!!!!!!!؟؟؟؟ :-\
اگه زحمت بکشید یه بار دیگه از روی شکل توضیح بدین که مقدار عمق توی این روش چجوریه خیلی خیلی ممنون میشم و دیگه اینکه سوال دوم من این بود که آیا برای کاوش با این دستگاه باید خروجی رو تقویت کنیم.چون مال من هیچ کاری روش انجام نشده
و یه سوال دیگه:اگه یه حفره به قطر 70 و ارتفاع 40 برای کاوش کوچیکه. پس برای پیدا کردن همچین چیزی تو عمق 2 متری اگه جنسش از فلز نباشه باید چه کار کرد؟یعنی روشی هست که با این دستگاه بشه فهمید ؟؟؟
ببخشید اگه سوالم طولانی و زیاد هست.واقعا نیاز خیلی زیاد به راهنمایی دارم
بازم ممنون برای راهنماییتون :x

سه شنبه 29 مهر1393 - 10:32am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام گوشی جان
ببخشید من در محاسباتم اشتباه کرده بودم و اون 33 سانت رو بیشتر در نظر گرفته بودم بله حق با شماست در این اسکن باید اون تصویر تو اسکن شما نشون داده بشه ولی اگه آخر پیام قبلی رو نگاه بکنین اونجا هم یه مختصر اشاره ای کرده بودم که چون اون مگان شما تازه کنده کاری شده و دوباره پر شده احتمال این هست که حفره شما تو تصویر نشون داده نشه
شما یه لطفی بکن یه اسکن از سر چاهی یا یه جایی که مشکوک هستی بگیر ببینیم اون چی میگه
موفق باشی

باد می وزد …
میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
تصمیم با تو است . . .

سه شنبه 29 مهر1393 - 1:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام دوستان من بلاخره دو روز پیش تصمیم گرفتم دستگاه زمین شناسی رو بسازم ببینم کار کردش چطور هستش که بعد از ساخت تغییر اعداد داشتم البته مقاومت 16 رو تغییر دادم مشکل پیش اومد تغییر اعداد B تا 868 بود و مربع 14 که جالب نبود :-o بعد مقاومت 16رو به توصیه مهندس حمید سر جاش گذاشتم :ymhug: @};- یعنی دیگه به اسکا 2 وصل نکردم که درست شد :D ولی باز من 2 یا 3 دوباره تو قسمت خود مربع تغییر داشتم :( که با یه ترفند کلا اعداد رو صفر کردم و دیگه هیچ تغییری ندارم و هم اعداد کلا صفر هستش حتی 1 عدد هم تغییر نمی کنه :D الان فیلمش رو برای دوستان گذاشتم فقط سرما خوردم صدام خش داره :)) موفق باشید
http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=d565cc3b4839d0e4731c081837d24e2d

علم را باید در ازمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه
نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است(ادیسون)

سه شنبه 29 مهر1393 - 4:42pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان اگه مدار شما قسمت مربع اعداد 2 یا 3 تا بیشتر هستش مقاومت R19 رو که 10 کیلو هستش بجاش 8 کیلو بذارید .چون بعضی مقاومتها در صد خطاش زیاده مثلا 10 کیلو 10 کیلو 50 اهم هستش 8 کیلو بذارید تا اعداد کم بشه و یا صفر موفق باشید
البته من فکر کنم با تغییر مقاومت 16 که به کلید میخوره اعداد بالا میره تو اون حالت میشه کلا مقاومت ار 19 رو حذفش کرد که اعداد صفر بشه

سه شنبه 29 مهر1393 - 5:00pm
مدیر کل
مدیر کل

اسدف عزیز مقاومت 19 که مربوط به ضریب تقویت گیرنده در حالتی هست که کلید سلکتور 3 روی حالت اولش باشه! پس اگر شما این مقاومت رو صفر بذارین که دیگه کلا تقویتی نمیکنه و طبیعیه که صفر نشون بده! :D نگران این مقاومتها نباشین. مقدار خودشون درست هست و اگر 1 درصد باشن کفایت میکنه. سلکتور 3 هم قابل تغییر هست و در حالات دیگه مقاومت 19 از مدار خارج و مقاومتهای 20 یا 21 جایگزین میشن.

سه شنبه 29 مهر1393 - 5:34pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
اسدف عزیز مقاومت 19 که مربوط به ضریب تقویت گیرنده در حالتی هست که کلید سلکتور 3 روی حالت اولش باشه! پس اگر شما این مقاومت رو صفر بذارین که دیگه کلا تقویتی نمیکنه و طبیعیه که صفر نشون بده! :D نگران این مقاومتها نباشین. مقدار خودشون درست هست و اگر 1 درصد باشن کفایت میکنه. سلکتور 3 هم قابل تغییر هست و در حالات دیگه مقاومت 19 از مدار خارج و مقاومتهای 20 یا 21 جایگزین میشن.

مرسی مهندس من مقاومت 10 کیلو سر جاش گذاشتم ولی اقای کاوشگر یه پیشنهادی دادند اونم اینه که به جای دو تا کلید سلکتور از ولوم 10 کیلو و 1 مگا استفاده کنم و اون مقاومتها رو حذف کنم .مثلا مقاومت 20 و 21 رو حذف کنم و یه ولوم 10 کیلو بذارم به جای سلکتور نظر شما چیه؟ مرسی از پاسخ شما مهندس عزیز :ymhug: @};- @};-

سه شنبه 29 مهر1393 - 7:20pm
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون.
اتفاقا این طرحی بود که من مدتها در ذهن داشتم! بله میشه هر دو سلکتور و مقاومتهای مربوطه رو حذف کرد و به جاشون ولوم استفاده کرد. در این صورت میشه مقاومتهای 19 و 20 و 21 رو حذف کرد و بجاشون بین پایه 13 و 14 آیسی 4 یک ولوم 1 مگا اهم بصورت سری شده با یک مقاومت 10 کیلو قرار داد. طبیعتا از سر وسط و یک کناری ولوم باید استفاده کرد.
همینطور میشه سلکتور 2 و مقاومتهای 3 و 4 و 5 و 6 رو حذف کرد و بجاشون یک ولوم 10 کیلو بین پایه 6 آیسی 3 و خروجی پراب SK2 یا همون C1 قرار داد.
مشکل اساسی که این روش داره احتمال تغییر مقدار ولوم ها در حین اسکن کردن هست که بسیار مساله حساسیه! همونطور که مشخصه مقاومت ثابت در حین اسکن هیچوقت تغییری نمیکنه. اما ولوم در اثر یک تکان کوچک یا تغییرات دمایی بمراتب بیشتر در معرض تغییر مقدار هست. توجه کنین این مساله بسیار مهمیه که در حین اسکن گرفتن از یک محوطه که بطور معمول ممکنه دقایقی بطول بکشه ؛ نباید مقدار این ولومها بهیچوجه تغییر بکنه! وگرنه اسکن درستی نخواهیم داشت. علتش هم اینه که تغییر ولومها منجر به تغییر میزان تقویت در گیرنده یا ضریب رسانایی امواج ارسالی به زمین میشه و این مساله باعث میشه که پارامترهای اندازه گیری مقاومت خاک برای نقاط مختلف ماتریس مورد اسکن عوض بشن و نهایتا تصویر نهایی که در اسکن دیده میشه از دقت مطلوب خارج بشه. لذا در صورت استفاده از ولوم بسیار بهتره از ولومهای 10 دور و مرغوب استفاده بشه و سر ولوم هم بصورتی قرار بگیره که با یک تکان یا حتی دست خوردن تغییر مقدار نده.
در نهایت با چنین تغییری باید توجه داشت که تنظیم مناسب هر ولوم رو باید بر اساس تجربه و نوع خاکی که باهاش مواجه هستیم تنظیم کنیم و صد البته باید هر دو ولوم بصورت کامل مدرج شده باشن و ترجیحا در کنار هر اسکنی که میگیریم درجه تنظیم دو ولوم رو هم یادداشت کنیم تا مشخص باشه و بدرد آنالیز ها و مقایسه های بعدی بخوره.

سه شنبه 29 مهر1393 - 9:02pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خیلی ممنون.
اتفاقا این طرحی بود که من مدتها در ذهن داشتم! بله میشه هر دو سلکتور و مقاومتهای مربوطه رو حذف کرد و به جاشون ولوم استفاده کرد. در این صورت میشه مقاومتهای 19 و 20 و 21 رو حذف کرد و بجاشون بین پایه 13 و 14 آیسی 4 یک ولوم 1 مگا اهم بصورت سری شده با یک مقاومت 10 کیلو قرار داد. طبیعتا از سر وسط و یک کناری ولوم باید استفاده کرد.
همینطور میشه سلکتور 2 و مقاومتهای 3 و 4 و 5 و 6 رو حذف کرد و بجاشون یک ولوم 10 کیلو بصورت سری با یک مقاومت 10 اهم بین پایه 6 آیسی 3 و خروجی پراب SK2 یا همون C1 قرار داد.
مشکل اساسی که این روش داره احتمال تغییر مقدار ولوم ها در حین اسکن کردن هست که بسیار مساله حساسیه! همونطور که مشخصه مقاومت ثابت در حین اسکن هیچوقت تغییری نمیکنه. اما ولوم در اثر یک تکان کوچک یا تغییرات دمایی بمراتب بیشتر در معرض تغییر مقدار هست. توجه کنین این مساله بسیار مهمیه که در حین اسکن گرفتن از یک محوطه که بطور معمول ممکنه دقایقی بطول بکشه ؛ نباید مقدار این ولومها بهیچوجه تغییر بکنه! وگرنه اسکن درستی نخواهیم داشت. علتش هم اینه که تغییر ولومها منجر به تغییر میزان تقویت در گیرنده یا ضریب رسانایی امواج ارسالی به زمین میشه و این مساله باعث میشه که پارامترهای اندازه گیری مقاومت خاک برای نقاط مختلف ماتریس مورد اسکن عوض بشن و نهایتا تصویر نهایی که در اسکن دیده میشه از دقت مطلوب خارج بشه. لذا در صورت استفاده از ولوم بسیار بهتره از ولومهای 10 دور و مرغوب استفاده بشه و سر ولوم هم بصورتی قرار بگیره که با یک تکان یا حتی دست خوردن تغییر مقدار نده.
در نهایت با چنین تغییری باید توجه داشت که تنظیم مناسب هر ولوم رو باید بر اساس تجربه و نوع خاکی که باهاش مواجه هستیم تنظیم کنیم و صد البته باید هر دو ولوم بصورت کامل مدرج شده باشن و ترجیحا در کنار هر اسکنی که میگیریم درجه تنظیم دو ولوم رو هم یادداشت کنیم تا مشخص باشه و بدرد آنالیز ها و مقایسه های بعدی بخوره.

مهندس جان چرا باید مقاومت 10 اهم اضافه کنیم چون مقاومت 3 خودش 10 اهم هستش و اینکه اگه سر مقاومت 10 اهم رو به پایه 6 ایسی 3 و خروجی پراب SK2 بزنیم دیگه گذاشتن ولوم فایده نداره که چون اگه ولوم رو تا اخر هم زیاد کنیم باز همون 10 اهم هستش که مگه اینکه زیر 10 اهم کم بشه مرسی :ymhug:

سه شنبه 29 مهر1393 - 11:02pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 298 , 299 , 300 , 301 , 302 , 303 , 304 ... 647  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 58 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure