انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 17 اردیبهشت1403 - 9:35am

پاسخ به موضوع  [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 295 , 296 , 297 , 298 , 299 , 300 , 301 ... 647  بعدی
 دستگاه زمین شناسی Earth Resistivity Logger 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اقای کاوشگر شما سرور ما هستی شما هم میتونید نظرات خودتون رو بگید تا باهم تحلیلش کنیم ببینم کدوم درست از اب در میاد من تو تست عملی و واقعی به این نتایج رسیدم و چیزی رو از خودم نگفتم چون تو عمل به چشم دیدم فقط تنها مشکل اینه که دوستان تو نرم افزار اولی اسنافر تصویر با سر زمین درسته ولی وقتی تو نرم افزار سوفر تصویر رو انتقال میدید جای سطرها میرور میوفته دقت کنید تا حفاری بیمورد نداشته باشید من به این دستگاه تو تشخیص حفره دیگه ایمان دارم

یکشنبه 13 مهر1393 - 11:33am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان یک نکته ای رو خدمت شما بگم من یک دستگاه برای خودم مونتاز کردم و سر زمین بردم اعدادم10 تا 15 تا بازی میکرد از روی یک حفره رد شدم و تصویرش رو که دیدم حفره رو نتونست درست تشخیص بده
بعد دستگاه رو از نو با قطعات مرغوبتر ساختم این دفعه بازی اعدادم 1 یا 2 عدد بود که فیلم دستگاه رو هم میزارم این دفعه تو نرم افزار خیلی خوشگل حفره رو با رنگ ابی تشخیص داد
لینک فیلم http://uplod.ir/jjqeli3n0m6u/MOV00121.MPG.htm

یکشنبه 13 مهر1393 - 12:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اینقدر فکرمون درگیر ساخت فلزیابه یادم رفت عید رو تبریک بگم عید رو به همه دوستان و سروران و اساتید تبریک میگم

یکشنبه 13 مهر1393 - 12:28pm
مدیر کل
مدیر کل

دوستان ببینید اگر ما اصول کاری هر سیستمی رو بخوبی درک کنیم دیگه نیاز به گمانه زنی های بعضا خیالپردازانه در خصوص جوابدهی دستگاهها وجود نداره!
اصول این دستگاه زمین شناسی مثل تمام دستگاههای مشابه بر اساس مقاومت سنجی یا همون سنجش میزان رسانایی زمین هست. موج مربعی 137 هرتز ارسال میشه و میزان سیگنال دریافتی در طرف مقابل اندازه گیری میشه که عددش به مقاومت خاک بستگی داره. حالا اگر اون زیر حفره باشه مقاومت بیشتر میشه و اگر فلز در تماس با خاک باشه طبعا مقاوت کمتر میشه! این دو حالت دو اثر متفاوت در تصاویر خواهند داشت که کاملا واضح و قابل تشخیصه.
اما در خصوص سنس فلز کار به این راحتی نیست! بعنوان مثال شما اگر یک اهم متر دیجیتال هم در اختیارتون باشه آیا میتونین فلزی که روش رنگ خورده رو مورد تست مقاومت قرار بدین؟! خب مسلما خیر. اگر یکی از پرابها هم در هوا باشه و با فلز تماس نداشته باشه آیا مقاومتی نشون میده؟ باز هم خیر! پس شرط سنس فلز با سیستم زمین شناسی تماس کامل با خاک اطرافش هست. یعنی خود فلز باید مستقیما با خاک بخصوص سطح بالایی خودش تماس کامل داشته باشه. باز هم اگر فلزی رنگ خورده باشه یا زنگ زده باشه یا داخل یک محفظه عایق قرار داشته باشه ؛ سنس فلز نزدیک به غیر ممکن خواهد بود. لذا اگر یک اتاقک یا تونل هم زیر زمین باشه و گنج قارون هم اون وسط باشه ؛ این دستگاهها فقط اتاقک یا تونل رو مشخص میکنن نه فلزی که داخلش بدون تماس با خاک قرار گرفته!
اما در خصوص تفکیک فلز دیگه اینم از اون حرفاست! باز مثال میزنم اگر شما یک اهم متر دیجیتال دقیق داشته باشین آیا میتونین صرفا از روی مقاومت یک تکه طلا رو از مس تشخیص بدین؟! پر واضحه که نمیشه و به ابعاد و عیار فلز هم بستگی داره! این سیستم هم خوشبختانه تحت تاثیر مغناطیس یا یون نیست که بخواد تفاوت فاحشی بین فلزات مختلف بوجود بیاد. اصولا هیچ سیستم الکترونیکی (تاکید میکنم هیچ سیستمی!) هنوز در دنیا ساخته نشده که بتونه جنس فلز رو به شما اعلام کنه. بیان الفاظی نظیر تشخیص فلز بی ارزش و با ارزش هم صرفا جنبه تجاری و تبلیغاتی داره و مخصوص فروشنده هاست و بهیچ وجه واقعیت نداره. کما اینکه کاوشگران عزیز حتی پس از استخراج فلزی که طلا بنظر میرسه احتیاج به عیار سنجی توسط یک زرگر ماهر دارن تا مطمئن بشن فلز چیه! حالا روی چه حسابی با دستگاه سنس از فاصله دور و داخل خاک میشه تفکیک قطعی صورت داد؟! تفکیک حتی در بهترین سیستمهای دارای تفکیک بیشتر بصورت یک گمانه زنی هست و هرگز قطعیت نداشته و نداره.
اصولا روی سیستم زمین شناسی خیلی خیلی بیشتر برای تشخیص حفره و تونل و اتاقک میشه حساب کرد تا سنس فلز. چون فلز خیلی اوقات در شرایطی قرار نگرفته که این سیستمها قادر به نمایش دادنش باشن. پس دیگه تفکیک فلز هم مفهومی پیدا نمیکنه! کلا میتونین به اپراتوری اگزاماینر هم رجوع کنین چون سیستم کاری اون دستگاه هم عینا همین هست و اگر با اون سیستم بشه هر کاری کرد با این هم میشه.

یکشنبه 13 مهر1393 - 1:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون اقا حمید خیلی توضیحاتتون واضح بود

یکشنبه 13 مهر1393 - 5:37pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون حمیدجان و دیگر دوستان

من تاحدودی وقت کردم تاپیک رو بخونم ولی نشد کامل بخونم

حداقلش اینه که حفره یاب خوبیه

چطور میشه عمق رو حدس زد؟
گمون کنم یکی از نرم افزارها این قابلیت رو داره

یکشنبه 13 مهر1393 - 6:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
دوستان ببینید اگر ما اصول کاری هر سیستمی رو بخوبی درک کنیم دیگه نیاز به گمانه زنی های بعضا خیالپردازانه در خصوص جوابدهی دستگاهها وجود نداره!
اصول این دستگاه زمین شناسی مثل تمام دستگاههای مشابه بر اساس مقاومت سنجی یا همون سنجش میزان رسانایی زمین هست. موج مربعی 137 هرتز ارسال میشه و میزان سیگنال دریافتی در طرف مقابل اندازه گیری میشه که عددش به مقاومت خاک بستگی داره. حالا اگر اون زیر حفره باشه مقاومت بیشتر میشه و اگر فلز در تماس با خاک باشه طبعا مقاوت کمتر میشه! این دو حالت دو اثر متفاوت در تصاویر خواهند داشت که کاملا واضح و قابل تشخیصه.
اما در خصوص سنس فلز کار به این راحتی نیست! بعنوان مثال شما اگر یک اهم متر دیجیتال هم در اختیارتون باشه آیا میتونین فلزی که روش رنگ خورده رو مورد تست مقاومت قرار بدین؟! خب مسلما خیر. اگر یکی از پرابها هم در هوا باشه و با فلز تماس نداشته باشه آیا مقاومتی نشون میده؟ باز هم خیر! پس شرط سنس فلز با سیستم زمین شناسی تماس کامل با خاک اطرافش هست. یعنی خود فلز باید مستقیما با خاک بخصوص سطح بالایی خودش تماس کامل داشته باشه. باز هم اگر فلزی رنگ خورده باشه یا زنگ زده باشه یا داخل یک محفظه عایق قرار داشته باشه ؛ سنس فلز نزدیک به غیر ممکن خواهد بود. لذا اگر یک اتاقک یا تونل هم زیر زمین باشه و گنج قارون هم اون وسط باشه ؛ این دستگاهها فقط اتاقک یا تونل رو مشخص میکنن نه فلزی که داخلش بدون تماس با خاک قرار گرفته!
اما در خصوص تفکیک فلز دیگه اینم از اون حرفاست! باز مثال میزنم اگر شما یک اهم متر دیجیتال دقیق داشته باشین آیا میتونین صرفا از روی مقاومت یک تکه طلا رو از مس تشخیص بدین؟! پر واضحه که نمیشه و به ابعاد و عیار فلز هم بستگی داره! این سیستم هم خوشبختانه تحت تاثیر مغناطیس یا یون نیست که بخواد تفاوت فاحشی بین فلزات مختلف بوجود بیاد. اصولا هیچ سیستم الکترونیکی (تاکید میکنم هیچ سیستمی!) هنوز در دنیا ساخته نشده که بتونه جنس فلز رو به شما اعلام کنه. بیان الفاظی نظیر تشخیص فلز بی ارزش و با ارزش هم صرفا جنبه تجاری و تبلیغاتی داره و مخصوص فروشنده هاست و بهیچ وجه واقعیت نداره. کما اینکه کاوشگران عزیز حتی پس از استخراج فلزی که طلا بنظر میرسه احتیاج به عیار سنجی توسط یک زرگر ماهر دارن تا مطمئن بشن فلز چیه! حالا روی چه حسابی با دستگاه سنس از فاصله دور و داخل خاک میشه تفکیک قطعی صورت داد؟! تفکیک حتی در بهترین سیستمهای دارای تفکیک بیشتر بصورت یک گمانه زنی هست و هرگز قطعیت نداشته و نداره.
اصولا روی سیستم زمین شناسی خیلی خیلی بیشتر برای تشخیص حفره و تونل و اتاقک میشه حساب کرد تا سنس فلز. چون فلز خیلی اوقات در شرایطی قرار نگرفته که این سیستمها قادر به نمایش دادنش باشن. پس دیگه تفکیک فلز هم مفهومی پیدا نمیکنه! کلا میتونین به اپراتوری اگزاماینر هم رجوع کنین چون سیستم کاری اون دستگاه هم عینا همین هست و اگر با اون سیستم بشه هر کاری کرد با این هم میشه.

مرسی مهندس جان کاملا و رسا بود @};- ولی چه فایده باز چند تا پست دیگه که بگذره همین اش و همین کاسه هستش :D دفعه دیگه حتی وزن فلز هم مشخص میشه :((

علم را باید در ازمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه
نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است(ادیسون)

یکشنبه 13 مهر1393 - 6:55pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: خراسان
آرین نوشته است:
ممنون حمیدجان و دیگر دوستان

من تاحدودی وقت کردم تاپیک رو بخونم ولی نشد کامل بخونم

حداقلش اینه که حفره یاب خوبیه

چطور میشه عمق رو حدس زد؟
گمون کنم یکی از نرم افزارها این قابلیت رو داره

برای عمق از اسنافلر میشه استفاده کرد

شنیدن کی بود مانند دیدن

یکشنبه 13 مهر1393 - 9:58pm
YIM
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دوست من روش تخمین عمق رو با نرم افزار اسنافلر میتونی برامون توضیح بدی؟؟؟ممنون @};- @};-

یکشنبه 13 مهر1393 - 10:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

تاحالا کسی اتاق باهاش گرفته ببینیم چطور نشون میده؟

دوشنبه 13 مهر1393 - 12:06am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6469 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 295 , 296 , 297 , 298 , 299 , 300 , 301 ... 647  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google و 59 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure