انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 5 اردیبهشت1403 - 2:12am

پاسخ به موضوع  [ 29 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی
 آیا میشود حـــــــــــــــــــفره یاب ســـــــاخت ؟ 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

hoshyar191 نوشته است:
سلام بهرام جان.
من با مدار زمین شناسی تصاویر واضحی از یک تونل ارتباطی بین دو چاه از یک قنات گرفتم.
ابتدا با ردیاب و بصورت بازرسی چشمی تونل را تشخیص دادم و سپس 3 در 12 و بصورت 1متر در یک متر میل کوبی شده و دیتای هر واحد را ذخیره نمودیم . و با انتقال دیتا و تصویر سازی در محیط سورفر 13 تصاویر جالبی گرفتم .
عمق تونل 6 متر بود.
زمین شیب دار بود.
زمان اسکن 2 ساعت شد.
میله ها 27 سانت و از استیل قطر 6 بود . میل کوبی با چکش انجام گرفت.
در کل زمانبر بود ولی تصاویر خوبی بدست آمد. حتی در سطر 12 که محیط سنگی بود تصویر داشتم.

هوشی جان منظورمو متوجه نشدی قربونت.خب سیستم زمین شناسی خوبه اما محدودیت داره بعدشم شما باش میتونی دربهای پلمب رو تو دیوار بزنی.حالا اگه خاکی بود شاید بشه اما صخره ایی چی..من هدفم درست کردن یک خلا یاب هست در این مورد میخوام مطلب جمع کنم واسه همین به کمک شما دوستان با تجربه نیاز دارم فـــــــــــــــــــــــــدات شم :)

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

دوشنبه 7 دی1394 - 6:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بهرام جون جند مدت پیش bbc خبری پخش نمود که دانشمندان با استفاده از دوربین حرارتی با تراکم پیکسل بالا اقدام به تصویر برداری از اهرام مصر نموده اند و این تصاویر در صبح ها و عصر ها گرفته شده است اونا متوجه شده اند که یک حفره اتاقک و یا دهلیز در داخل اهرام مصر وجود دارد که اختلاف دمایی با اطرافش دارد. که میشه اینطور متوجه شد که غارها و حفره ها در زمستان گرمتر و در تابستان سرد تر هستند.
براساس این قضیه من دوربین حرارتی از شرکتهای ایرانی که کاربرد مهندسی دارند را قیمت گرفتم 2 تا 50 میلیون رنج قیمتشون بود.
البته قراره یکی از همکارانم که شرکت مهندسی برق دارند دوربین حرارتیشونو برام بیارن تا تسی باهاش بزنم. اونا باهاش به تابلوهای برق نگاه میکنند و فیوزها و سیمهایی که بر اثر عبور جریان اضافه گرم شده اند را تشخیص می دهند
حال با یک ترمو متر لیزری که قیمت کمی هم دارند میتوان دهانه غار را پیدا نمود.

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

دوشنبه 7 دی1394 - 8:30pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اره این خبر رو تو سایت bbc تاید کردن همراه با تصویر.دوربین حرارتی یا مادون قرمز :-?
گمون نکنم ترمومتر جواب بده چون یک حفره پلمب شده یا کلا خلا اینقدر نمیتونه تاثیر بزاره اما باید امتحان کرد اگه تونستی حتما این کارو انجام بده شاید جواب داد.هر چند که میدونم نمیشه.احتمال زیاد این یونیابها هم جواب میده البته نه به حفره به گاز جمع شده پشت دیواره اگه سنسور رو خیلی به دیواره نزدیک نگه داریم وحرکت کنیم صددر صد گاز اون پشت رو میزنه البته میدونی داشتم به یک مدار دیگه هم فکر میکردم از یک فرستنده بخصوص کویلی که محیط روی سیگنال تاثیر بزارن و دو تا گیرنده جدا و مابقی مدار طراحی کنم و فقط یک نوسانساز میشناسم که جون میده واسه این کار :D چون قبلا یک نوسانساز درست کرد ه بودم که ازچند متری اگه کسی تو اتاق پایینی حرکت میکرد رادیو خیلی تمیز نشون میداد اتفاق با فلز هم این کارو کردم به شدت به اجسام متحرک واکنش داشت اما دیگه باید از حساسیتش کم کنم که روی زمین مانور نده اما شک ندارم بشه باهاش یک حفره زن خوب طراحی کرد باید دست به کار بـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــشم \:d/

دوشنبه 7 دی1394 - 10:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بهرام جان اگر تونستی روی امواج صوتی هم کار کنید.
یک بلندگو اصواتی را با فرکانسهایی در محدوده شنوایی بصورت تک فرکانس به دیواره ارسال میکنه و توسط یک میکروفن اصوات را در نقاط مختلف دریافت می کند .تا اینجای کار راحته ولی باید یک برنامه ی اندروییدی داشته باشیم که روی گوشی یا تبلت نصب شده باشه و سیگنال ارسالی و دریافتی ها را با هم نشون بده و ما هم با آنالیز دامنه و فرکانس صوت برگشتی میتوانیم به ماهیت خاک و حفرات پشت اون پی برد.

سه شنبه 7 دی1394 - 12:17am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

نه هوشیار جان اشتباه نکن امواج صوتی بلندگو نفوذی نداره که بخواد حفره زنی کنه با دو تا بلندگو میشه برای شناسایی موانع استفاده کرد. سنسور التراسونیک مخصوصا.ما باید از امواج رادیویی با فرکانس متوسط بین400 تا 1مگاهرتز استفاده کنیم علتش هم مشخصه چون هر چقدر فرکانس بالاتر بره به زمین حساستر هست از این رابطه شاید بشه حفره یابی کرد

سه شنبه 7 دی1394 - 12:39am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام

بهرام عزیز یک مثال در رابطه با سیستمهای GPR میزنم.

برای تشخیص حفره ها یک پالس کوتاه گاوسی با استفاده از یک حامل فرکانس پایین ارسال میشود، فرکانس باید آنقدر پایین باشد که پالس قدرت نفوذ در زمین تلفدار را داشته باشد. طول پالس باید تا حدی کوتاه در حد نانوثانیه باشد که بتوان بازتاپ ضعیف آنرا با بازتاپ قوی ناشی از سطح آسفالت یا از سطح سنگ تفکیک نمود.

سوال: فرض کنید زمان برگشت از سطح آسفالت یا سنگ t1 ، زمان بازگشت از ته آسفالت t2 و زمان بازگشت از زیر سفره آب t3 میباشد.
t1=0.3 ns
t2=2.4 ns
t3=14.4 ns
ضخامت آسفالت d1 و عمق سفره آب d2 را تعیین کنید؟ (با در نظر گرفتن اپسیلون 4 برای آسفالت و 81 برای اب) عدد اپسیلون گذردهی نسبی میباشد

d1=(t2-t1)c/2√ɛᵣ = 2.1 x 10⁻⁹ x 3 x 10⁸ / 2√4 = 0.16 m = 16 cm
d2 =(t3-t2)c/2√ɛᵣ = 12 x 10⁻⁹ x 3 x 10⁸ / 2√81 = 0.20 m = 20 cm

منبع: کتاب آنتن - کراوس

جناب بهرام حالا از بیان این موضوع نمیخوام بحث رو پیچیده ترش کنم، ولی برای تشخیص حفره و یا کلا تشخیص لایه ها یکم باید سنگین کار کنید ولی بنظر من میشه یه کارایی کرد. ولی با همکاری سایر دوستان و به خصوص حمید بزرگوار.

همه آنچه را میبینی نصفشو باور کن و هیچ یک از آنچه را که میشنوی باور نکن

سه شنبه 8 دی1394 - 8:05am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مرسی هادی جان بابت اطلاعت خوبت.اما چون اطلاعات کمی در دست دارم زیاد نمیتونم ریسک کنم باید همیشه به عنوان ازمایشی یک برد زده بشه که بتونه حداقل حفرهای سطحی رو بگیره وبعد تکمیل بشه جی پی ار هم از پردازشگرهای قوی استفاده میکنه و مدار پیچیده که ما نه تجهیزاتش رو داریم نه قطعاتش رو حتی علممون هم در این زمینه محدوده اما چرا اینقدر مسائل رو بزرگتر جلوه بدیم وقتی با یک اسیلاتور کویلی وچندتا ای سی میشه حفره یابی کرد.البته همینطور که در بالا اشاره کردم میشه با یون یاب گاز تجمع شده پشت دیواره حفره رو زد که این خودش به حفره یابی کمک میکنه اما هنوز مشخص نیست مگه اینکه سنسور رو به کناره های دیواره حرکت بدیم که بیشتر تحت تاثیر قرار بگیره به هر حال راههای اسون تری هم هستن مثل اینای که اشاره کردم حالا باید دید باز چه اطلاعاتی دوستان دارن اقا بینهایت :ymhug: سپاسگذارم

سه شنبه 8 دی1394 - 12:45pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بهرام جان تصویر شماره 1 یک طرح قدیمی آشکار سازی تونل هست.
تصویر شماره 2 یک آشکار ساز حفره هست ساخت okm.
من حدود 7، 8 سال پیش در اخبار علمی فرهنگی هنری شبکه 2 خبری را دیدم که محققان با استفاده از امواج صوتی دنبال ذخایر نفت میگشتند و دستگاهی ساخته بودند که یک پتک داشت که با اون ظرباتی را به زمین می کوبیدند و یک یا چند میکروفن باز گشت صوت را پس از بر خورد به صفره های آب یا نفت دریافت میکردند سپس این بازتابها را روی کامپیوتر آنالیز میکردند.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

سه شنبه 8 دی1394 - 2:55pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مرسی هوشیار جان عکس بالا بیشتر شبه یک مگنومتر هست که کذاشتی تا سیستمهای صوتی اما تا اینجا که من میدونم اصوات صوت نفوذ چندانی ندارن حالا اگه با موج حامل بود شاید اما توی شکل از یک جور سنسور صوت استفاده کرده که اصلا نمیدونم همچین چیزی امکان داره یا نه اما سیستم Okm کلا بحثش جداست

سه شنبه 8 دی1394 - 5:16pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان این همون نوسانسازی هست که گفتم . فقط بایک ترانزیستور کار میکنه و میتونیم دو موج رو تولید کنیم فقط با تغییر یک خازن میشه دو موج تولید کرد .چون قبلا با یک رادیو میتونستم تغییرات محیط رو احساس کنم اگه کمی توی رنج فرکانس وهمینطور دامنه موج تغییرات ایجاد کنم که زیاد به محیط واکنش نشون نده این مدار بهترین گزینه هست برای حفره یابی انشالله جواب بده مدارش رو تکمیل میکنم وهمینجا اپ میکنم تا دوستان استفاده کنن اما کـــــــــــــــــــــــــــــــــــم لطفــــــــــــــــــــی نــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــکنیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن ایده بدین [-(

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 8 دی1394 - 2:32am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 29 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 53 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure