انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 1 اردیبهشت1403 - 4:24am

پاسخ به موضوع  [ 29 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3
 آیا میشود حـــــــــــــــــــفره یاب ســـــــاخت ؟ 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

بهرام نوشته است:
دوستان این همون نوسانسازی هست که گفتم . فقط بایک ترانزیستور کار میکنه و میتونیم دو موج رو تولید کنیم فقط با تغییر یک خازن میشه دو موج تولید کرد .چون قبلا با یک رادیو میتونستم تغییرات محیط رو احساس کنم اگه کمی توی رنج فرکانس وهمینطور دامنه موج تغییرات ایجاد کنم که زیاد به محیط واکنش نشون نده این مدار بهترین گزینه هست برای حفره یابی انشالله جواب بده مدارش رو تکمیل میکنم وهمینجا اپ میکنم تا دوستان استفاده کنن اما کـــــــــــــــــــــــــــــــــــم لطفــــــــــــــــــــی نــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــکنیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن ایده بدین [-(

سلام بهرام جان

خسته نباشی دوست من فایلتون رو دیدم، مدولاسیون دامنه هستش، ولی نمیدونم آیا برای حفره یابی مناسب باشه یا نه.

براتون لینک یک اپلیکیشن برای آندروید میفرستم که مدولاسیون دامنه فرکانس و فاز رو داره که شاید به دردتون بخوره.

funcgen signal generation

https://play.google.com/store/apps/deta ... .afg&hl=en

موفق باشید

همه آنچه را میبینی نصفشو باور کن و هیچ یک از آنچه را که میشنوی باور نکن

پنج شنبه 9 دی1394 - 3:00am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بهرام جان چکار کردی ؟ مدارو ساختی؟
من این اطلاعات رو برات پیدا کردم . اگر وقت داشته باشید روی این روش کار کنیم.
ابتدا ژئوفون را معرفی میکنم . یک سنسور حساس به لرزش که در زمین فرو میرو و ارتعاشات زمین را به ولتاژ تبدیل میکند و در زمین شناسی . ثبت زلزله و آشکارسازی حفره آب و نفت کاربرد دارد.
در لینک زیر میتوان با استفاده از پیزو یک ژئوفن دست ساز ساخت.
http://www.diyourself.ru/technology/bui ... do-it.html
و در لینک زیر میتوان نرم افزار مربوط به صوت را جهت آنالیز سیگنال رسیده از ژئوفون دانلود نمود .
http://sourceforge.net/projects/audacit ... p_redirect
همچنین در ویدیوی زیر میتوان دید که یک تیم با استفاده از یک تجهیزات زمین شناسی تعدادی ژئوفون را در زمین میکوبند سپس این ژئوفونها را به دستگاهی وصل میکنند . در مرحله بعد یک ژئوفون یا میکروفن به یک پتک وصل شده . وبا ضرباتی که بر زمین کوبیده میشود دیتا ثبت میشود و در نهایت با آنالیز سیگنالها و بررسی زمان و میزان لرزش ژئوفونها تحلیلی بر آن داده میشود.
https://www.youtube.com/watch?v=kcM7ZohzkMI
و در نهایت میتوان با الگوبرداری از این تکنیکها و ساخت دو سه تا ژئوفون و نصب یک برنامه اندروییدی روی گوشی و یک پتک آزمایشات مشابهی انجام داد .
نظر دوستان کمک کننده است .

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

دوشنبه 21 دی1394 - 7:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون حتما یک نگاهی میکنم.با پیزوی معمولی کار نمیکنه خیالت راحت حتما از نوع صنعتیشه که گمون کنم دورو بر 20 تومن هست هزار نه میلیون :)
برم ببینم چی پیدا کردی برامون :-H

رفتم دید زدم هوشی جان من فکر میکردم از پیزو صنعتی استفاده کرده از نوع معمولیش هست.البته این هم یک کار ابتکاری هست چون پیزو زمانیکه جریان بهش داده بشه حرکت مکانیکی تولید میکنه وبرعکس اگه حرکت مکانیکی بهش داده بشه جریان تولید میکنه حالا بر همین منوال صدای باسی که توی محوطه حفره میپیچه رو انالیز میکنن مثلا اگه زمین خالی باشه وحفره ایی نباشه صدای تولید نمیشه که سیستم ثبت کنه اما اگه حفره باشه تن بمی که ایجاد میشه باعث ارتعاش پیزو میشه اما موندم اون چیزی که پایین میله فلزی متصل کردن چیه :-?

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

آخرین بار توسط بهرام در دوشنبه 21 دی1394 - 11:02pm ویرایش شده است، در کل 2 بار ویرایش شده است.

دوشنبه 21 دی1394 - 10:27pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

نقل قول:
سلام بهرام جان

خسته نباشی دوست من فایلتون رو دیدم، مدولاسیون دامنه هستش، ولی نمیدونم آیا برای حفره یابی مناسب باشه یا نه.

براتون لینک یک اپلیکیشن برای آندروید میفرستم که مدولاسیون دامنه فرکانس و فاز رو داره که شاید به دردتون بخوره.

funcgen signal generation

https://play.google.com/store/apps/deta ... .afg&hl=en

موفق باشید

سلام به روی ماهت داداش
بله کاملا درست حدس زدی مدولاسیون دامنه هست که همون am میشه
pm هم فاز fmهم مدولاسیون فرکانس هست که جزء خانواده انالوگ محسوب میشن مدولاسیون دیجیتال هم qam-qp5k -bp5k هست حالا کاری به این عناوین نداریم اما مدولاسیون نرم افزاری که اسم بردین به کار ما نمیاد علتش اینه که ما باید تغییرات دامنه رو بسنجیم وفقط با لوپ امکانپذیره اما خروجی گوشی رو نمیشه دستکاری کرد البته میشه با یک اپ آمپ کاریر موج رو تغییر داد اما بعدش چی.اما به راحتی با یک ترانزیستور میشه تغییرات دامنه رو اشکار کرد اما به شرطی که حساب شد هباشه الان ما یک مدولاسیون داریم که با تغییرات جزی محیطی کاملا خودشو نشون میده اما موندم از کدوم فاکتورش باید استفاده کنم تا بتونم فقط روی زمین مانور بدم چون با حرکت بدن هم دامنه تغییر میکنه وکل معادلات رو بهم میریزه.اگه ایده ایی دارین بفرماین من خیلی دوس تدارم که دوستان واقعا دل به این جور کارها بدن به نفع هممون هم هست.

دوشنبه 21 دی1394 - 10:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اون میله که به پیزو وصل کرده خیلی مهمه .اون میله ، لرزش گیر است ، یا به عبارتی اون میله چون یک طرفش آزاد هست بهتر میتونه لرزشها رو سنس کنه و به ارتعاش در بیاد.

دوشنبه 21 دی1394 - 11:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

انیمیشن سیستم ژئوفون که از یک خودروی ضربه زننده استفاده کرده ( برای عمق بالا از خودرو و برای عمق کم از پتک استفاده میشود )
http://dl.oilexploration.ir/?The-Seismi ... nd-and-sea

شنبه 26 دی1394 - 8:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مرسی هوشی جان روشش کلا ابتکاریه اما با این روش که نمیشه بری تو بیابون یک پتک هم دستت بگیری کلا شدنیه وخیلی هم کارا وجالب.راستی باز این حواس پرت نذاشت درست پست بزنم تو تایپیک بالا به پیزو صنعتی اشاره کردم با قیمت نجومی حواسم نبود دوستان به بزرگواری خودتان عف کنید منظورم 20هزار تومن بود نه میلیون الان که دیدم گفتم اصلاح کنم دوستان نگن یک پیزو چه خبره مگه X_X YMWHISTLE

شنبه 26 دی1394 - 11:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بهرام جان هر سنسور ژئوفن تو ایران 66 هزارتومنه.

یکشنبه 26 دی1394 - 12:12am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

کلا روش جالبیه.فقط اینکه بعد از ساخت سنسور وگذاشتن توی محوظه شیشه ایی باید دفن بشه یا روی زمین در سطح قرار میگیره اینجارو متوجه نشدم واینکه فاصله مجاز بین سنسور وضربه ایی که ما به زمینوارد میکنیم باید رعایت بشه وگرنه شدت ضربه اگه نزدیک باشیم خودبخود روی سنسور تاثیر میزاره واگه دورتر بریم که تاثیر محسوس بشه بازتاب صوت هم کمتر میشه واین امکان هست که اصلا نتونیم حفره بزنیم حتی اتقاک زیر زمین واین رو هم بگم معمولا اتاقکها یا راهروها عمق بیشتر از7متر وکمتر از 20 متر رو هم دارن وبا کمتر ازچند سنسور در راستای هم ویک ضربه زن قوی نمیتونیم این اتقکهارو مشخص کنیم کلا این هم یک قاعده کلی پشتش هست مثل ردیاب باید رعایت بشه

یکشنبه 27 دی1394 - 1:04pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 29 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 35 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure