انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 1 اردیبهشت1403 - 10:07am

پاسخ به موضوع  [ 21 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3  بعدی
 ساخت (GPR) Ground Penetrating Radar 
نویسنده پیغام
آواتار کاربر

سلام خدمت مدیریت محترم جناب حمید خان عزیز. @};-
عضو تازه وارد هستم اما با انجمن فلزجو آشنایی دارم.امیدوارم در کنار شما وحمایتهای اخلاقی وفکری دوستان و روشنفکران هموطنم فعالیت خوبی اینجا داشته باشم....

عرض شود موضوع تاپیکو یک سیستم پر محتوا قرار دادم که شروع مناسبی داشته باشم.همینطور که همه میدونیم این سیستم از طراحی وساختش کار بسیار سخت و هزینه بری هستش..اما متاسفانه تو مملکت ما حتی در حد تئوریک هم بحثی به اون صورت نشده و هر چه که هست کپی از منابع خارجیست به جز یکی دو مورد که از بهترینهای ایران هستن ودکترای نانوالکترونیک دارن....
@};-
گویا اینجا هم بحث این سیستم پیش کشیده شده اما تاپیک فوق استارت چندانی نخورده حالا با این تفکر جلو اومدم تا با خلاقیت دوستان و هنر تفکر ایرانیمون کاری کنیم به هر حال طلسم ساخت سیستم جی پی شکسته بشه خارج از بحثهای شخصی که این سیستم کارایی چندانی در مورد دفینه یابی از خودش نشون میده یا نه که این هم به تجربیات دوستان و استفاده از این سیستم بر میگرده..خب بریم سراصل مطلب
@};- @};- @};-
در مورد حمید خان و کلاس کاریشون که بحثی نیست مطمئن هستم که حمایت ایشون رو داریم پس جای نگرانی نمیمونه اما دوستان عزیز دیگه که احیانا بخوان فعالیت کنن با کسب اجازه از مدیریت این اجازه رو میخوام که افرادی باشن که قابلیتهای خودشون رو تو این کار به اثبات رسونده باشن یا از حداکثر معلومات برخوردار باشن تا در روند پیشرفت تاپیک خدچه ای وارد نشه و باعث کدورت و دلسردی دوستان دیگه نشه....برای شروع من فعالیتم رو در بازه الکترونیک ولو دست وپا شکسته اینجا ادامه میدم و فقط هم تمرکزم بر همین کار خواهد بود و از دوستان هم تقاضا دارم که قبل شروع کار و گفتن هر مطلبی که به تاپیک مربوط میشه خودشون و فیلد کاریشون رو مشخص کنن تا در کنار همدیگه بدون مشکل و دوستانه فعالیت کنیم حتی اگه مدت فعالیتمون کم و پیشرفتمون کند باشه اما مفید باشه باارزشه @};- @};- @};- @};-

شب چو مهتاب درخشد در کوه == خرمن عشق نماید انبوه
تاجي از ماه به سر دارد كوه == وز طلا جبه به بر دارد كوه
شاه بیت غزل دور نماست == کوه سلطان همه صحراهاست

سه شنبه 1 اسفند1402 - 9:40pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. به فلزجو خوش اومدین. @};-
بله همونطور که فرمودین با وجود اینکه جی پی آر فلزیاب محسوب نمیشه اما در مواردی از کاوش هم میشه از این سیستم برای بررسی آنومالی ها و تغییرات زیر سطحی نظیر وجود فضای خالی کمک گرفت. با این حال جی پی آر تنها دستگاه با امکان کاربرد در کاوش هست که به اصطلاح تکنولوژی ساخت های تک داره و با اینکه منطق کاری پیچیده ای نداره ولی بلحاظ نیاز به ماژولهای خاص و پیشرفته و با گرید و کاربرد نظامی ؛ هزینه ساخت اون بسیار بالاست و بخصوص با توجه به تحریمهایی که در ایران وجود داره این مساله بمراتب مشکل تر هم میشه. در واقع تا حدودی شبیه به این هست که من یا شما بخوایم با توانایی شخصی خودمون یک موبایل امروزی رو بسازیم! ساخت جی پی آر چندان راحت تر نیست و از جهاتی مشکل تر هم هست.
از نظر سیستم کاری جی پی آر چند روش وجود داره که در یکی از روشهای متداول پالسهای رادیویی با فرکانس بالا در رنج مگاهرتز تولید میشه و سپس گیرنده منحنی پالس بازگشتی رو مورد پردازش قرار میده. چیزی که به ظاهر شبیه به فلزیاب پالسی هست اما جدا از اینکه اینجا این کار بصورت رادیویی انجام میشه ؛ بالا بودن فرکانس و نیاز به سنجش در بازه زمانی حتی کمتر از نانو ثانیه تفاوت بزرگی هست که اکثر ابزارهای موجود رو از انجامش ناتوان میکنه! در واقع مثل این هست که اگر برای ساخت فلزیاب پالسی یک میکروکنترلر معمولی کفایت میکنه ؛ در عوض اگر بخوایم با همین روش جی پی آر رو پیاده سازی کنیم نیاز به میکروکنترلری داریم که در حد چند هزار برابر سریع تر باشه! چیزی که هنوز وجود خارجی نداره و حتی کامپیوترهای پیشرفته هم امکانش رو ندارن. لذا برای این کار باید از چندین ماژول پیشرفته مخابراتی و تحلیل سیگنال استفاده کرد که همونطور که عرض کردم همگی دارای گرید کاملا نظامی و با کاربرد راداری و بسیار گران و حداقل در کشور ما نایاب هستن. متاسفانه روش میانبری هم وجود نداره و طبق اطلاعاتی که فعلا در اختیار ماست نمیشه بدون وجود اون ماژولها و قطعات خاص کاری صورت داد. البته منظور جی پی آر واقعی هست وگرنه ساخت انعکاس یاب رادیویی که اصلا قابل مقایسه با جی پی آر نیست کار ساده ای هست. متاسفانه برخی سودجویان هم طی سالهای اخیر چیزهایی مثل مگنتومتر و یا انعکاس سنج رو به اسم جی پی آر عرضه کردن که شاید جز قسمت آنتن هیچ چیز دیگه اونها شبیه جی پی آر نبوده!
در مورد مدارات موجود فکر میکنم در حال حاضر چند طرح در اینترنت وجود داره که بفرض دسترسی به قطعات همگی هزینه چند هزار دلاری دارن! تصور نمیکنم با توجه به کاربرد کمکی این دستگاه در کاوش و چنین هزینه بالایی برای اکثریت توجیه اقتصادی داشته باشه.

چهارشنبه 1 اسفند1402 - 12:02am
آواتار کاربر

خیلی ممنون از حسن نیت شما و متشکرم که این بنده حقیر و کوچک رو در این سایت وزین و با شکوه تمام که افتخار ایرانمون هم هست راه دادین این باعث خوشحالیه واقعا. @};-

چون با کم وکیف صحبتهای شما در رابطه با موضوعات مختلف علمی و نوع نگارشتون و بیان صحیح کلمات علمی و همینطور مفهومی بیان کردنشون برای دوستان و علاقه مندان به این امر هستم کاملا صحبتهای شمارو قبول دارم استاد گرامی و اگر مطلب دیگه ای بیان بشه زیاده گوی هست .
در مورد ساخت وتحلیل مدار پر طرفدار و پر هزینه جی پی آر من نظرم بر اینه که فرای اینکه بیایم فعلا جی پی آر طراحی کنیم وبه کاوش بپردازیم که خودش فلسفه ای میشه بیایم کلا به این بپردازیم که اساسا جی پی آر چی هست کارش چیه وووووووو . همین مطلب ساده رو هم تو هیچ یک از تاپیک های وطنی نمیشه دید و این اصلا چهره جالبی به نظرم نداره با وجود اساتید خوبی چون شما و دیگر مهم مان وطنی وسوال بشه آیا امکان طراحی و تحلیل این مدارو ما هم میتونیم داشته باشیم یا نه یا به فرض اینکه نوع قطعات و ماژولها در ایران به صورت عمده وجود نداره وامکان خرید برای عموم سخت هست نباید به سادگی از کنارش بگذریم حتی خود بنده .
فعلا برای شروع بیایم مطالب رو اعم از اینترنت یا منابع خاصی که دوستان علاقه مند به این سیستم دارن .فاکتور بگیریم ودر کنار هم قرارشون بدیدم ببینیم نتیجه به کجا خواهد رسید من خودم بین مداراتی که در نت عمومی شده به یک مورد میتونم اشاره کنم که به قول شما میتونه مدار خوبی به اسم انعکاس دهنده موج باشه و به قدری جالب وخوب هست که نمیشه ازش گذشت اما همین هم میتونه انگیزه کافی بهمون بده برای ساخت سیستمی بهتر و کم خرجتر و درکی بیشتر .
حتی میتونم اساتیدی رو نام ببرم که تو این زمینه میتونن کمک بزرگی بهمون در این راه کنن و حداقل این رو میدونم که شروعش و حتی پایانش سخت هست اما راهی هست که به نظرم ما هم باید یک بار امتحانش کنیم حالا هر چه که نظر گرامیتون باشه من نوعی که کوچیک جمع و تابع جمع هستم در خدمتم @};-

چهارشنبه 2 اسفند1402 - 6:04am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
البته عرض من به این معنی نیست که نباید روی این موضوع فعالیتی بشه! بلکه منظور این بود که مشکل خیلی بیشتر از اونکه علمی و تئوریک باشه بحث عملیاتی اون هست که نیاز به قطعات و ماژولهای نایاب و گرانقیمت داره. حقیقتش بنده سالهاست مباحثی رو که به اون شکل جنبه عملیاتی نداشته باشن از حدی بیشتر دنبال نمیکنم چون بنظرم وقتی قابل اجرا نباشه فایده ای هم نداره. لذا حداقل برای من دنبال کردن جدی موضوع در صورتی ارزش داره که قابل پیاده سازی هم باشه. حالا اگر شما یا دیگر دوستان طرح یا مطلبی در این زمینه داشته باشین که کمک کننده باشه من به نوبه خودم استقبال میکنم.

چهارشنبه 2 اسفند1402 - 1:48pm
آواتار کاربر

سلام و عرض ادب واحترام.... @};-

کاملا حق با شماست . موضوع مهمی هم هست که شرایط ساخت فراهم باشه وگرنه نتیجه بی معنی میشه @};-
برای شروع استاد من یک مکالمه با یکی از دکترای الکترونیک داشتم و پیغامی در مورد همین مطلب که اتفاقا خودشون در یکی از مجلاتشون توضیحاتی در مورد ساختار فنی جی پی آر ارائه داده بودن داشتم و منتظرم که جواب ایشون به ما برسه و ببینم قولهای میشه ازشون گرفت یا نه @};-

چهارشنبه 2 اسفند1402 - 7:53pm
آواتار کاربر

پیوست:
GPR.png
سلام و صبح همه عزیزان بخیر @};-

استاد حمید عزیز من دوتا بلوک قرار میدم .یکی از این بلوک ها مربوط به بحثی بود که داشتین و بیشتر مدارات نت به همین صورتن و کمتر طرحی با شماتیک موجوده و باید از ماژول های مخصوص استفاده بشه یا اینکه نوع ماژول ها شناسایی و سخت افزارش رو از نوع ممیک یا چیپ از خود شرکت سازنده خریداری کنیم یا به همین ضورت طراحی بشه.. من نظرم بر این هست که میشه خودمون هم طراحی کنیم .بخش آر اف و آی اف میشه طراحی کرد فقط قسمت پردازشگر نهایی رو که با میکرو پروسسورهای پیشرفته باید ساخت خودش بحث قابل توجهی هست.در این رابطه استاد نظرتون در مورد آتمگا2560 چیه چون از نظر سرعت کاری 10 برابر میکروهای دیگه هست و میشه با arm مقایسش کرد .....

بلوک اول و میشه گفت بیشتر بلوک های توی نت و انعکاس یاب به قول استاد حمید عزیز

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

سه شنبه 8 اسفند1402 - 4:50am
آواتار کاربر

لازم به ذکره نام و نوع ماژول ها هم موجوده و در صورت تایید استاد قرار داده میشه

اما بلوک دوم که مد نظرم هست و اگر امیدی به همکاری دوستان باشه در آینده روی این طرح کار میکنیم این طرح هم فایلش موجوده و میشه قطعات رو سفارش داد ترجمه متن هم قرار میدم ..فقط باید کسی اعلام آمادگی کنه تا در صورت آنالیز مدار توسط استاد حمید زحمت طراحی پی سی بی رو تقبل کنه و کسی هم باشه که با طراحی این نوع مدارات آشنایی کامل داشته باشه چون با مدارات دیگه خیلی فرق میکنه....

سه شنبه 8 اسفند1402 - 5:00am
آواتار کاربر

بلوک گیرنده

سه شنبه 8 اسفند1402 - 5:02am
آواتار کاربر

تا اینجا که دیدم فعلا بهترینه در نوع خودش .بخش فرستنده که مشخصه اما بخش گیرنده خیلی جالب توجه و به صورت چند موج پیوسته کار شده تا رزولیشن بهتری ارائه کنه این مدار از چهار سینتی سایزر و ویکو برخورداره وفیلتر در باندهای مختلف برای عبور سیگنال باند گذر استفاده شده که من فکر میکنم تهیه اینها کمی دشوارتره تا قطعات دیگه.و دوتا فیلتر کریستال در بخش نهایی در بازه باند آی اف برای مبدل آنالوگ به دیجیتال استفاده شده و این هم قابل توجه
استاد مدار تو نت زیاد به چشم میخوره اما مدار بدرد بخور کمه لطفا نظرتون در مورد این بلوک ها بفرمایید و اگه دستور ساخت میدید بریم که انشاا... شروع کنیم
تا دوستان هم کم کم به جمع ما بپیوندن @};- @};-

سه شنبه 8 اسفند1402 - 5:17am
آواتار کاربر

این هم سیستم جی پی آر معروف با سیستم کارکرد sfcw که زیاد به چشم میخوره و متاسفانه مدارش هم موجود نیست

سه شنبه 8 اسفند1402 - 7:33am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 21 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 63 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure