انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 5:08pm

پاسخ به موضوع  [ 974 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 78 , 79 , 80 , 81 , 82 , 83 , 84 ... 98  بعدی
 PD 
نویسنده پیغام
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
babrestan نوشته است:
درود جناب سنه دژ
درمورد اپراتوری سیستم توضیح میدین تجربیاتتونو!
و اینکه پی دیکا تا چند متر سنس داره و جاهایی که امواج نباشه ایا سنس هستش
و کم غلط ترین شماتیک رو میتونم کجا ببینم!
پیشاپیش سپاس فراوان از محبت و راهنماییهای شما!

در مورد اپراتوری پی دی
درسته که پی دی سیستمی پیچیده ست اما اپراتوریش زیاد سخت نیست
این همه پیچیدگی ، برای اینه که کارش ساده و بینقص باشه
اما فقط کارآمد بودن سیستم کافی نیست ، باید برای بررسی یه منطقه ، درست عمل کنیم که بهترین و دقیق ترین نتیجه رو بگیریم
گاهی ردیاب بد نیست ، محل هم بد نیست ، اما روش اپراتوری ، باعث میشه که جواب درست و حسابی گرفته نشه ، یا حتی هدف از دست بره
روش اپراتوری هم منظورم فقط تنظیم کردن سیستم نیست ، بعضیها کاملا به سیستم تسلط دارن اما اصلا نمیدونن که چجوری حرکت کنن و یه محل رو بدرستی بررسی کنن
درنتیجه در آخر کاوش ، خودشونم مطمئن نیستن که این محل ، آخرش چیزی داره یا نداره
یعنی اپراتور باید بعد از کاوش یک منطقه ، بتونه با قطعیت بگه که این محل جنس داره یا کلا ارزش گشتن نداره
این حالت ، همش به کارآمد بودن سیستم نیست . حتی اگه یه فلزیاب پالسی هم باشه و فقط 1 متر هم عمق نفوذ داشته باشه ، اپراتور باید در آخر بتونه بگه که این محل بطور یقین تا عمق 1 متری ، چیزی نداره . نه اینکه بگه سیستم خوب نیست و نمیدونم شاید جایی چیزی باشه و هزار تا اما و اگر
پس ضعف سیستم را با ضعف اپراتوری ، قاطی نکنیم

هنگام کاوش ، بنده از همون اول ، سیستم رو آماده میکنم . یعنی نمیرم تو نقطه ی مشکوک و بعد سیستم بزنم بلکه قبل از ورود به محل ، از دور همه چی رو بررسی میکنم
توجه داشته باشید که اگه بعضی از ردیابها رو ببرید روی محل داغ ، ممکنه متوجه چیزی نشید و بسادگی هدف رو از دست بدید
با توجه به موقعیت محل ، جهت حرکت شمالی جنوبی رو از دور تعین میکنم و بسمت محل حرکت میکنم . هنگام حرکت نیز در حال کاوش هستم .
بغیر از اینکه در آن جهت حرکت میکنم ، با راست و چپ کردن ، طرفین را نیز بررسی میکنم
اگر عرض منطقه ، زیاد باشه ، چندین خط را در همان جهت از ابتدا تا انتها ، کاوش میکنم که بیشترین قدرت رو برای همه ی خطوط طولی داشته باشم
مشکوک ترین واکنشها را تعین میکنم و منطقه ی کاوش رو کمتر میکنم
داغترین محل که مشخص شد
بعد از جهات مختلف ، محل رو بارها بررسی میکنم . بعد کم کم به محل نزدیک میشم و بنوعی محاصره ش میکنم
قویترین نقطه که پیدا شد ، حالا شروع میکنم به بررسی هدف .
اگه هدف به اندازه ی کافی قوی باشه ، وجودش تائید میشه و میمونه تعین عمق و مشخصات هدف
ولی اگه واکنش ضعیف باشه ، کار مقداری سخت میشه . باید بررسی کنم ببینم :
- هدف ضعیفه ؟
- یا سیستم ضعیفه ؟
- یا عاملی باعث واکنش میشه ؟
اگه هدف ضعیف باشه ، مثلا چیزی مثل خرده فلز باشه ، باید به روش خودش پیدا بشه
اگه سیستم ضعیف باشه ، بازم باید مشکوکترین نقطه را تعین کرد و تعین کرد که آیا سیستم ضعیفه یا هدف بی ارزشه ؟
اگر هم عاملی مانند امواج یا فرستنده و امثالهم ، باعث سنس شده ، میتوان با همون سیستم عاملش رو پیدا کرد که سردرگم نشیم از علت واکنش
یعنی کلا باید مشخص بشه که چی به چیه . نه اینکه هی دور خودمون بچرخیم و آخرشم خودمون ندونیم که آیا چیز باارزشی بود یا نبود
اگه هر محلی رو بدرستی کاوش کنم ، دیگه برای بار دوم برنمیگردم اونجا ، مگر اینکه سیستم دیگری باشه یا هدفم تست کردن باشه

لا اله الا هو

شنبه 13 دی1399 - 2:05pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

در مورد پی دی کا ، نمیتوان برد و عمق خاصی رو مشخص کرد
چون روش کارکردش مثل فلزیاب پالسی نیست که محدودیت برد داشته باشه
قدرتش بسیار به قدرت دفینه بستگی داره و قدرت دفینه به خود دفینه و شرایط نگهداریش بستگی داره
گاهی یک سکه در شرایط خوب ، ممکنه از چندین متر سنس بشه
گاهی هم یه جنس بزرگتر ، بخاطر شرایط بد ، ممکنه از نزدیکی هم سنس نشه

اگه بصورت فرضی و تجربی بخوایم یه عمق و شعاعی براش مشخص کنیم . میتونیم
برای فلزات ریز ( مانند سکه ) حدودا از 1 تا 10 متر
فلزات متوسط ( مانند کاسه ) از 10 تا 20 متر
و گنجهای بزرگ از 20 تا 80 متر در نظر گرفت
البته این بردها میتونن خیلی کمتر یا بیشتر باشن و ما شرایط نرمال و عمق نرمال رو در نظر گرفتیم

لا اله الا هو

شنبه 13 دی1399 - 2:19pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

در مورد وابستگی سنس پی دی کا به وجود امواج
بنظر بنده ، هر دفینه ای که در دسترس امواج باشه ، امواج میتونن روش تاثیر بزارن و این تاثیر در سنس تاثیر میزاره .
این میزان تاثیر :
برای بعضی از ردیابها حیاتی است
برای بعضیها فقط تقویت میکنه
و برای بعضیها ممکنه زیاد مهم نباشه
اما کاملا بی اثر نیست

میزان این تاثیرات ، در ردیابهای مختلف نیز ، ممکنه بالا پائین داشته باشه ( چون روش سنس هر ردیابی ، ممکنه متفاوت باشه )
مثلا ممکنه که ردیاب فرانکو کاملا به وجود امواج وابسته باشه
اما پی دی کا تا این حد وابسته نیست
یعنی درسته که پی دی کا دفینه ی تحت تاثیر امواج رو قویتر میزنه اما اگر امواجی در کار نباشه ، میتونه برای اجناس خوب و در شرایط خوب ، بازم سنس مناسبی داشته باشه
و ردیابی مثل پی دی ، حتی میتونه کمتر از پی دی کا ، وابسته به امواج باشه

لا اله الا هو

شنبه 13 دی1399 - 2:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: آشیانه عقاب
سپاس فراوان از وقت گرانبهاتون که برای ما میزاریدکه به شخصه خیلی کمک کرد بهم :x
منبع شماتیک پیدیکا و کمترین خطا که بهش بشه رجوع کرد کجا هست؟

شنبه 13 دی1399 - 8:28pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

خواهش میکنم
در مورد شماتیک پی دی کا ، فکر نمیکنم که تابحال نسخه ی کاملی عمومی شده باشه
همون طرح اولیه پی دی کا که عمومی شده و فعلا بصورت ساده هست
این طرح با تغیرات جزئی و از قسمت یونیاب پی دی گرفته شده . با این تفاوت که تقویت شده و بعنوان مداری مجزا استفاده میشه . البته قسمت سخنران پی دی رو هم داره که بتونه اعلام سنس بکنه
این طرح در سایت فلزجو نیز موجود هست اما به صورت اولیه و ساده هست . لذا نباید ازش برای دفینه یابی ، بصورت قوی و حرفه ای ، انتظار داشته باشید
به این صورتی که ارائه شده ، فقط برای دفائن قوی و در شرایط خوب و از فاصله ی نزدیک ، ممکنه واکنشهایی داشته باشه
پی دی کی های مورگان ، در چندین ورژن اصلاح شدن و پیچیده تر هستن . برد خوبی برای فلزات از راه دور دارن
اما آنها نیز ، در هر کشوری و با هر شرایطی کار نمیکنن و ممکنه مثلا تو ایران ضعیف باشن یا اصلا سنس نداشته باشن
در بعضی از کشورها نیز بخوبی کار میکنن
مورگان نیز هنوز شماتیک خاصی منتشر نکرده که از مدل اولیه ، پیچیده تر باشه
لذا پی دی کا نیز مانند پی دی ، نیاز به درک و دانستن نکات حیاتی دارد و باید تغیراتی در طرح اولیه انجام بگیره که بشه بعنوان ردیاب کارآمد ، ازش انتظار داشت

لا اله الا هو

شنبه 13 دی1399 - 9:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

به لطف یزدان بنده با کمک شما و فکر و تلاش نکات حیاتی رو متوجه شدم و خیلی سادس فعلا بگم فقط هویه دارم!درکل نکته قبلو بعد دوست همن ولی نکته بعدی رو هم باید ببینم

یکشنبه 13 دی1399 - 12:19am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

درود استاد سنه دژ
آيا موقعه اى كه تنها از قسمت پسيو مدار استفاده ميكنيم و فقط قسمت يونياب وصل هست ، با افزايش ولوم پنجاه كيلو ال اى دى هاى سبز و زرد روشن ميشوند ؟ :x

To be willing is to be able

سه شنبه 15 دی1399 - 2:16am
استاد
استاد
آواتار کاربر

درود
بله ، باید بتونیم با ولوم ، پسیو رو به لبه ی سنس کردن برسونیم و چراغ روشن بشه . وگرنه نمیتونیم سنس حساسی داشته باشیم

لا اله الا هو

سه شنبه 16 دی1399 - 9:52am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جناب سنه دژ توی حالت ترکیبی منظورتونه یا تو حالت فریت خالی!چون تا حالت فریت قبلا من تست زدم ولوم هیچ تاثیری نداشت

سه شنبه 16 دی1399 - 3:33pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

اگه به سوال توجه کنید ، دوستمون فرمودن حالت پسیو
این اشتباهات لفظی برای اینه که بنده اومدم برای حالتهای سه گانه ، اسم گذاری کردم که دوستان بهتر متوجه بشن و حالتها رو با هم قاطی نکنن . اما مثل اینکه وضعیت بدتر شد :D
در پی دی اصلی ، دو لفظ رو بکار میبردن : حالت اکتیو و حالت پسیو . در حالی که سویچ پی دی سه حالت داشت :(
- حالت اکتیو منظورشون همون حالت ترکیبی بود که بنده اسم گذاشتم ( یعنی فعال )
- حالت پسیو منظورشون همون حالت یونیابی بود ، بدون روش بودن بخش امگا ( پسیو هم یعنی غیر فعال )
اینجوری فقط دو لفظ رو داشتن که حالت سوم بی اسم مونده بود و اسم حالت فلزیاب رو گذاشته بودن رو حالت ترکیبی :-\

بنده حالت اکتیو رو برای بخش امگا در نظر گرفتم
حالت پسیو رو برای بخش فریت
و حالت سوم رو ترکیبی اسم گذاشتم که بی اسم نباشه و دوستان سردرگم نشن

مثل اینکه باید از این به بعد یه جور دیگه بگیم که دوستان قاطی نکنن . اما اینجوری دیگه سه جور اسم گذاری خواهیم داشت X_X

لا اله الا هو

سه شنبه 16 دی1399 - 7:48pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 974 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 78 , 79 , 80 , 81 , 82 , 83 , 84 ... 98  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 45 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure