انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 30 فروردین1403 - 3:38am

پاسخ به موضوع  [ 974 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 82 , 83 , 84 , 85 , 86 , 87 , 88 ... 98  بعدی
 PD 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: آشیانه عقاب
جناب سنه دژ انقد قطعه خریدم خازنهای mktمارک wima زدم فرکانسو ۲۰ هرتز تکون میده
پلی استر هم زدم عدسی هم زدم فرکانسو هی عوض میکنه
فقط نوعی خازن خاص داشتم زدم فرکانس تکون نخوردکه تو بازار هم کم پیدا میشه فقط با هر بار ک اندازه میگیرم اگر اندکی صبر کنم ۱ هرتز فرکانس بیشتر میشه !تا مثلا ۱۰ هرتز نهایتا میره بالا بعدش ثابت میشه هر عددی هم ک میره بالا دیرتر به عدد بالایی تر میرسع ممنون از لطفت

جمعه 8 اسفند1399 - 1:15pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
خوب پس مشخص شد که بیشترین تاثیر رو در کیفیت خازن داریم
اگه فرکانس لغزش داشت و هی بالا پائین میشد ، مشکل بزرگتری بود و ممکن بود به نکات دیگری هم ربط داشته باشه
اما اگه تونستید با یه خازن خاص ، به نتیجه برسید خوبه . اینکه فرکانس کم کم میره بالا و هربار دیرتر افزایش داره ، در مدارات اینچنینی تقریبا امری طبیعیه
این افزایش بدلیل ثبات دمایی و کیفیت قطعات هست . ممکنه از ثبات فرکانسمتر هم باشه . اما مشکلی در کارکرد مدار نداره
فرکانس نهایی هرچی بدست بیاد همونه و امگا هم باید همونقدر زمان ببره تا با ثبات بیشتری کار بکنه

لا اله الا هو

جمعه 8 اسفند1399 - 2:24pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

درود
مولتى متر خوب ندارم يكى از دوستان قول داد واسم بياره . اورد چشم اندازه ميگيرم اعلام ميكنم :-*

To be willing is to be able

جمعه 8 اسفند1399 - 2:52pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

نه با اون خازن لغزش نداره استاد عزیز
اره فک میکنم بخاطر گرمای مدار هست تا ب ثبات برسه
خیلی از خازنهارو امتحان کردم خازنهای متفاوتی هم دارم

اقای شجاع حله!

جمعه 8 اسفند1399 - 3:07pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام درود استاد سنه دژ خسته نباشید
من در شکل زیر که علامت زدم اونجاها رو با فرکانس متر اندازه گیری میکنم
در امگای من فرستنده و گیرنده در فرکانس 120 کیلو هرتز تنظیم شده اما
وقتی اونجاها رو با فرکانس متر اندازه گیری میکنم فرکانس 6 کیلو رو نشون میده
مدار من همون مدار آلونسو هست فقط این شکل رو از این بابت گذاشتم که بهتر
منظورم رو رو برسونم که کجاها رو اندازهگیری میکنم
سوالم از شما این هست که ایا در مدار شما وقتی فرکانس فرستنده و گیرنده رو تنظیم میکنید
وقتی با فرکانس متر اونجاها رو اندازه گیری میکنید همون فرکانس رو در مدار دارید یا خیر؟
از لحاظ سنس هم انگشتر نقره رو با لوپ 10 سانتی 15 سانت سنس دارم
با تشکر @};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

سه شنبه 11 اسفند1399 - 12:20am
استاد
استاد
آواتار کاربر

سلام دوست عزیز
در واقع در پی دی فقط 3 نقطه ی پائینی رو داریم که علامت زدید ( بعنوان سرهای سیمپیچها )
دو نقطه ی بالایی فقط اتصال دو سر خازن موازی هستن که مابین یکی از سیمپیچها میافته
یعنی دو نقطه ی طرفین ، از 3 نقطه ای که در پائین علامت زدید ، میشه همون دو سر سیمپیچی که خازن موازی رو در مابین داره و همونجا میتونید فرکانس رو اندازه بگیرید

اگر اون دو نقطه ی طرفین رو اندازه بگیرید ، با در نظر گرفتن خازن 3.3 نانو ، باید چیزی در حدود 180 کیلو هرتز رو داشته باشید
با در نظر گرفتن تفاوت سیمهای بازار و خطای خازن و قطرهای مختلفی که دوستان میسازن ، بازم حدود 10 هرتز ممکنه بالا پائین باشه
اما اگه تفاوت خیلی زیاد باشه ، مطمئنا :
یا فرکانسمتر درست نیست
یا خازن اشتباهه
یا نقاط رو هنگام سیمپیچی اشتباه بستین . مثلا یکی دیگه از سیمپیچها با این یکی اشتباه شده

موارد بالا رو یک به یک با مولتیمتر چک کنید و بهتره سیمها رو شماره بزنید که اشتباه نشن . جایگذاری تعداد دورها رو هم بررسی کنید

میزان سنس انگشتر ، خوبه . اما این میزان فقط در حالت فلزیابی قابل قبوله

لا اله الا هو

سه شنبه 11 اسفند1399 - 12:58am
کاربر فعال
کاربر فعال

سیم پیچ فرستنده من 250 میکروهانری هست با خازن موازی 7 نانو فاراد هست طبق فرمول میشه 120 کیلو هرتز
اما وقتی مدار روشن هست اون دوتا نقاط کناری رو که اندازه گیری میکنم میشه 6 کیلو هرتز
یعنی در داخل مدار فرکانس 6 کیلو هست با این وجود که گیرنده هم روی 120 کیلو هرتز تنظیم شده
نباید من سنسی داشته باشم اما سنس خوبی دارم
همه چیز رو هم بررسی کردم درست هست
فقط میخوام بدونم که آیا فرکانس سیم پیچ شما مثلا 120 کیلو باشه آیا داخل مدار شما همون 120 کیلوهست
یا فرق داره مثل من ؟
با تشکر

سه شنبه 12 اسفند1399 - 3:53pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز هر فرکانسی داشته باشی مدارت سنس داره

سه شنبه 12 اسفند1399 - 4:07pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مسئله سنس نیست فقط میخوام بدونم که وقتی لوپ امگا رو روی یک فرکانسی (مثلا 120 کیلو) هست
آیا داخل مدار هم همون فرکانس برقرار میشه یا اینکه نه ؟
واینکه اگه نیست پس چطوری باید فرکانس تنظیم بشه ؟

سه شنبه 12 اسفند1399 - 9:00pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

دوست عزیز ، این مدار میکرو و کریستال نداره که داخل مدار فرکانس داشته باشیم ، فرکانس در همون سیمپیچ امگا تولید میشه با خازن مربوطه . ترانزیستورها و خازنها و مقاومتها دخیل هستن اما مقدار فرکانس رو امگا تعین میکنه با خازن موازی . البته در نقاطی در داخل مدار هم میتونیم سیگنالهایی رو بررسی کنیم
مداراتی هم که فرکانسشون وابسته به قطعات داخلی هست ، میکرو و کریستال داخلی دارن . و فقط میشه گفت که داخل مدار ، فرکانس بررسی میشه برای اینکه سنس واقع بشه ( مثل سنس بر اثر تغیر فاز و بهم خوردن بالانس و چند روش معمول دیگه) نه اینکه بگیم فرکانس در داخل مدار هست .

در مورد تنظیم فرکانس هم ، نکته ی مبهمی وجود نداره . مقدار فرکانس امگا ، مربوط میشه به
- نمره سیم
- تعداد دور سیمپیچ
- قطر سیمپیچ
- ظرفیت سیمپیچ
- و خازن موازی ( مقدار و کیفیت خازن )

و میزان گیرندگی بستگی داره به تکرار رعایت همون گزینه های بالا برای دو سیمپیچ RX
و تطبیق فرکانس گیرنده ( بوسیله ی تغیر و تعین خازن موازی خودش ) با فرکانس تولیدی فرستنده امگا
- و میزان دقت در نال کردن
- و طراحی مدار و دقت قطعات و میزان تقویت و ...
بعد از درست بودن سیمپیچها و خازنها ، کافیست که گیرنده رو نال کنید و با چند بار تغیر جزئی در خازن گیرنده ، بهترین برد رو بدست بیارید
در والفها ، فرکانس فرستنده رو میشه عملا اندازه گرفت . اما فرکانس گیرنده رو با محاسبه بدست میارن و فقط میتونیم عملا خازن رو تغیر بدیم برای تطبیق با فرستنده و نال کنیم
حتما جایی یه اشتباهی شده یا در اندازه گیری مشکلی هست

لا اله الا هو

سه شنبه 12 اسفند1399 - 10:27pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 974 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 82 , 83 , 84 , 85 , 86 , 87 , 88 ... 98  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 7 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure