انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 10:01am

پاسخ به موضوع  [ 16 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2
 درخواست ساخت باطری 
نویسنده پیغام
استادیار
استادیار

محل اقامت: ایران
حمید نوشته است:
بله اصولا در سری کردن باطری ها از همین روش استفاده میشه که مثبت یکی به منفی دیگری وصل میشه. در نهایت یک سر مثبت و یک سر منفی باقی میمونه که شما به عنوان قطبهای باطری نهایی ازشون استفاده میکنین.
بهیچ عنوان توصیه نمیکنم از موازی کردن استفاده کنین! موازی کردن دو باطری به این شکل که مثبت به مثبت و منفی به منفی متصل میشه فقط برای افزایش آمپر باطری استفاده میشه و این کاری هست که در باطریهای لپ تاپ هم صورت میگیره اما خودش منجر به خرابی زودتر باطری ها میشه! چوت این دو باطری موازی شده اگر یکیشون بدرستی شارژ نشه جریانکشی بین خودشون بوجود میاره و اگر یکیشون خراب بشه دیگری هم به سرعت خراب میشه! خیلی بهتره برای افزایش ظرفیت جریان باطری از سلولهای با آمپر ساعت بالاتر استفاده بشه.
برای شارژ هم بهتره از شارژر اتوماتیک استفاده کنین. ولی نباید فراموش کرد که چند باطری سری شده رو نمیشه بطور اتوماتیک کاملا شارژ کرد مگر اینکه هر سلول جدا شارژ بشه! پس شارژر اتوماتیکی که برای شارژ یک مجموعه باطری استفاده میشه و فقط از دو سرش استفاده میکنه عملا فاقد مفهوم اتوماتیک هست و بنظر من اصلا بدرد نمیخوره! :D کار بهتر و ساده تر استفاده از یک آدابتور با ولتاژ مناسب هست. اگر 3 سلول داشته باشین میتونین از ادابتور سوئیچینگ 12 ولتی استفاده کنین و سر راهش یک مقاومت 10 اهم 2 وات قرار بدین. این برای شارژ 3 سلول باطری موبایلی معمولی کاملا خوب و مناسب هست.

با سلام خدمت استاد عزیز
آقا حمید به نظرتون اگه برای هر دو سلول به صورت سری ی کنترل شارژ بذاریم و بعد موازی کنیم به نظرتون باز همون ایرادی که ذکر کردین یعنی عمر باطری پایین میاد..البته منظور من باطری لیتیوم یون هستش..مرسی

جمعه 12 مهر1392 - 10:00am
مدیر کل
مدیر کل

متوجه نشدم برای دو سلول سری کنترل شارژ بذاریم بعد موازی کنیم دیگه چه مدلیه! :D بهرحال اگر به کنترل شارژ درست و حسابی باشه باید هر سلول بصورت جدا یک مدار داشته باشه! این کار در باطری های لپ تاپ هم انجام میشه.

جمعه 12 مهر1392 - 12:45pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: همه جای ايران سرای من است
سلام مهندس حميد عزیز @};-
ممنون میشم برای شارژ این باطرى ها یک راه حلی برایم پیداکنید
من از الکترونیک و اهم و ولتاژ بلدنیستم ببخشید دیگه :D
این دوعدد جعبه مستطیلی باطرى دوربین‌های فیلمبرداری کانون و پاناسونیک هستند که فکرکنم توضیحاتش خوانا باشه؟
واقعیت زمانی براشون قیمت زیادی دادم مخصوصآ باطری Canon واقعآ هم اصل و شارژشون ماندگاری زیادی داشت.
جعبه باطرى كانون بازش کردم 4 عدداز اون باطریهای آبی داخلش بود.
مهندس حميد عزیز چه مداریا شارژری پیشنهاد میکنیدکه باهم یاتکی بشه
شارژشون کرد؟ ممنون @};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 5 فروردین1394 - 12:24pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم شایانی عزیز. پروژه مشکلی پیش پای من گذاشتین! :D
از نظر اصولی هر یک از این باطری ها شارژر مخصوص خودش رو میطلبه ولی من سعی میکنم فقط یک شارژر رو به شما توصیه کنم که همه اینها رو بتونین باهاش شارژ کنین! :D
3 باطری مشکی همشون از نوع لیتیوم یون 2 سلولی هستن که فقط امپرشون با هم فرق داره و لذا ما شارژ رو مطابق کمترین آمپر در نظر میگیریم که باطریها تا حد ممکن آسیب نبینن. البته دقت کنین چون شارژر اتومات ندارین مجبور هستین باطریها رو کند تر و تا حدی کمتر از کامل شارژ کنین تا ایرادی پیدا نکنن.
کاری که شما باید انجام بدین این هست که یک ادابتور با ولتاژ دقیق بین 8 تا 8.2 ولت 1 آمپر تهیه کنین! شاید چنین ادابتوری گیرتون نیاد. لذا میتونین یک ادابتور 12 ولت 1 امپر که در بازار رایج هست بگیرین و توسط یک ایسی بسیار ساده 7808 که رگولاتور 8 ولتی هست ولتاژ 8 ولت رو داشته باشین. دقت کنین رگولاتور 7808 حین شارژ ممکنه خیلی داغ کنه و لذا حتما نیاز به هیتسینک داره. با این ولتاژ 8 ولت همه باطریهای 2 سلولی شما شارژ میشه. تنها مطلب مهم این هست که باید یک مقاومت 3.3 اهم 2 وات هم تهیه کنین و بصورت سری بین ولتاژ 8 ولت و مثبت باطری قرار بدین. در هر زمان هم یکی از باطریهای دو سلولی رو میتونین شارژ کنین. شارژشون هم چند ساعت طول میکشه و ولتاژ 8 جوری هست که اگر باطری اضافه هم روی شارژ بمونه هیچ مشکلی پیش نمیاد. چون در نهایت ولتاژ باطری با شارژر 8 ولتی یکسان میشه و در نتیجه جریانی منتقل نخواهد شد.
برای شارژ اون دو باطری قرمز و آبی هم کافی هست جفتشون رو با هم سری کنین و به همین شارژر نیمه اتومات خودتون متصل کنین!

چهارشنبه 5 فروردین1394 - 12:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: همه جای ايران سرای من است
سلام اقا حميد عزیز @};-
ممنون بابت راهنمایی و پاسختون مهندس عزیز
من که بلدنیستم اینایی که فرمودید براش بزارم یابسازم.
راه سادتری نیست؟ توی بازار شارژر آماده ای نیست که بشه باهاش اینکارو انجام داد ؟
با شارژر موبایل نمیشه یکی یکی شارژش کنم؟
ممنون مهندس حميد عزیز خسته نباشید @};-

پنج شنبه 6 فروردین1394 - 5:58am
مدیر کل
مدیر کل

ببخشید حیف این همه توضیحات! اگر یک ادابتور و رگولاتور و مقاومت رو بلد نبودین وصل کنین چرا درخواست شارژر کردین؟! شارژر اماده هم در فروشگاههای مخصوص باطری پیدا میشه و البته قیمتش بالاتره. از ابتدا که عرض کردم شارژر مخصوص تهیه کنین مطمئن ترین راه هست. اینجور کارهایی که ما توضیح میدیم مربوط به کسانی هست که اطلاعات اولیه مدار و الکترونیک رو داشته باشن. وگرنه که هم وقت من تلف میشه و هم خودتون!

پنج شنبه 6 فروردین1394 - 12:46pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 16 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 34 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure