انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 30 فروردین1403 - 7:44am

پاسخ به موضوع  [ 22 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3  بعدی
 درخواست مدار نشانگر شارژ باطری 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام خدمت تمام دوستان @};-
ایا کسی مداری داره که نشان بده باطری شارژ داره یا نه مثلا با یه ال یی دی اگر شارژ باشه سبز و اگر خالی قرمز باشه من خودم یه مدار پیدا کردم همونی که با ic lm3914 و 10 عدد ال یی دی نشان میده ولی مخوام تعداد ال یی دی کمتر باشهظ( یکی یا دوتا)
با سپاس فراوان

پنج شنبه 21 شهریور1392 - 11:30am
مدیر کل
مدیر کل

اتفاقا مداری که شما میفرمایین با آیسی 3914 و بسیار ساده هم هست بنظر من بهترین مدار مجزا برای نمایش میزان شارژ باطری میتونه باشه. اینکه میفرمایین 10 تا ال ای دی داره درسته! ولی لزومی نداره شما هر 10 تا رو بذارین! به نظر من اگر فقط 4 تا از 10 تا رو بذارین و از رنگهای مختلف هم براشون استفاده کنین میتونه بهترین کار ممکن باشه. بخصوص اگر 4 ال ای دی مستطیل شکل باشه که به هم بچسبونین چیزی شبیه نشانگر باطری در موبایل های قدیمی میشه که تازه بنظر من خیلی هم قشنگتره!
مدارات ترانزیستوری که فقط یک ال ای دی دارن و موقع خالی شدن باطری فقط روشن میشه ؛ نه تنها بدرستی چیزی از میزان خالی شدن باطری به ما نمیگن بلکه خود اون مدار مصرف بیهوده جریان باطری داره که اصلا معقول نیست!
در هرصورت شما از هر مداری هم که برای این کار استفاده کنین باید نهایت تا 10 میلی آمپر مصرف باطری برای خود این مدار رو در نظر داشته باشین! پس اگر مصرف مدار اصلی شما در مقایسه با این 10 میلی آمپر خیلی بیشتر نباشه اصلا استفاده از مدار نشانگر وضعیت شارژ معقول نیست چون خودش باعث میشه باطری خیلی زودتر خالی بشه! :D به نظر من در صورتیکه مدار شما مصرف قسمت اصلیش بالای 100 میلی آمپر باشه کاملا ارزش و اهمیت داره که از مدار نشانگر وضعیت شارژ باطری استفاده کنین.

پنج شنبه 21 شهریور1392 - 12:12pm

سلام.استاد حمید مدار نشانگر که میفرمایین با 10عدد ledیا مدار مشابه اگه دارین اینجا قرار بدین ممنون میشم.

پنج شنبه 21 شهریور1392 - 12:41pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون از جوابتان استادمن اين مدار براي توباكس ساشو مخواستم يه باطري ۱۲ ولت ۱ امپر دارم از اوناي كه به اتمي معروفند نمي دانم چرا وقتي ولتاژ باطري مياد روي ۷ يا ۸ اي سي مدار تقويت ولتاژ مي سوزه و بايد دوباره عوضش كنم به همين خاطر گفتم از يه مدار نشانگر وظعيت باطري استفاده كنم باسپاس فراوان

پنج شنبه 21 شهریور1392 - 12:44pm
مدیر کل
مدیر کل

پیوست:
battery_low.jpg

خب دوستان مداری که مشاهده میکنید ساده ترین مدار نشاندهنده خالی شدن باطری هست! این مدار برای باطری 12 ولتی در نظر گرفته شده و در صورتی که ولتاژ باطری از حدود 10 ولت کمتر بشه ال ای دی قرمز رنگ روشن میشه. در غیر این صورت ال ای دی خاموشه.
مدار نکته خاصی نداره و بسیار ساده هست. دیود 1 هم زینر 10 ولت هست.
مصرف کلی این مدار حدود 5 میلی آمپر هست.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 21 شهریور1392 - 1:54pm
مدیر کل
مدیر کل

پیوست:
4led_indicator.jpg

مدار فوق به اعتقاد من یکی از بهترین مدارات نشانگر وضعیت باطری هست! این مدار از آیسی LM3914 استفاده میکنه و توسط 4 ال ای دی به رنگهای مختلف وضعیت باطری رو به ما نمایش میده.
این مدار بطور خاص برای باطری 12 ولتی لیتیوم یون یا پلیمر طراحی شده. یعنی بیشتر برای 3 سلول سری شده از این نوع باطریها مناسب هست. این نوع باطری در حالت پر 12.6 ولت و در حالت خالی 9.6 ولت ولتاژ داره. البته برای سایر انواع باطری 12 ولت هم تا حدودی قابل استفاده هست.
برای تنظیم نمایش درست وضعیت باطری ابتدا لازمه باطری بطور کامل شارژ بشه و سپس این مدار رو به باطری وصل میکنیم و پتانسیومتر رو جوری تنظیم میکنیم که ال ای دی سبز روشن بشه. یعنی بعد از روشن شدن ال ای دی زرد کمی پتانسیومتر رو بیشتر میچرخونیم تا کاملا سبز بشه.
نحوه نمایش ولتاژ برای باطری لیتیومی به این شکل هست که وقتی باطری از 75 درصد بیشتر پر باشه ال ای دی سبز ؛ وقتی بین 50 تا 75 درصد باشه ال ای دی زرد ؛ وقتی بین 25 تا 50 درصد باشه ال ای دی نارنجی و وقتی زیر 25 درصد شارژ داشته باشه ال ای دی قرمز روشن میشه!
از مزایای خیلی خوب این مدار این هست که اولا شما درجه حدودی شارژ باطری رو همیشه مشاهده میکنین! در ثانی شما نیاز به ال ای دی مجزا برای نشان دادن روشن بودن مدار هم ندارین. چون در هر لحظه یکی از این ال ای دی ها بهرحال روشنه!
مصرف کلی این مدار حدود 10 میلی آمپر هست و با توجه به قیمت نسبتا بالای آیسی 3914 توصیه من این هست از چنین مداری فقط برای دستگاههایی که ارزششو داره و مصرف باطری خودش بالای 100 میلی آمپر هست استفاده بشه.

این هم فایل پروتئوس جهت شبیه سازی که میتونین عملکرد خوب مدار رو با تعویض ولتاژ باطری مشاهده کنین! :D
پیوست:
4led_indicator.zip

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 21 شهریور1392 - 2:07pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
ممنون حميد جان مدارها خيلي خوبن.
فقط يه سوال: اگه ما بخوايم براي باطري بيش از 12 ولت استفاده كنيم بايد چكار كنيم؟
مثلا براي 4 سل يا 5 سل ليتيومي چه تغييراتي بايد توي مدار بديم؟
ممنون ميشم راهنمايي كنين.
ياعلي

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

پنج شنبه 21 شهریور1392 - 3:00pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم بینا جان.
در مورد مدار اول برای 4 سلول باید زینر بین 12 تا 13 ولت گذاشته بشه و مقاومتها هم یک رنج بالاتر باشن بهتره. برای 5 سلول هم زینر 16 ولتی و مقاومتها 2 رنج بالاتر باشن خوب جواب میده.
اما در مورد مدار دوم کمی مشکل تر تنظیم میشه و باید مقاومتها تغییر بکنن و البته با تنظیم پتانسیومتر تنظیم میشه. فایل شبیه سازی موجود هست و میشه این مساله رو بررسی کرد. بهرحال جواب میده.

پنج شنبه 21 شهریور1392 - 3:59pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
آقا حمید در مورد مدار اولی و دومی اگه بخوایم مدار رو برای ولتاژ کمتر از 12 مثلا برای 1 باطری لیتیومی 3.7 ولتی استفاده کنیم آیا کار میکنه؟
در اینصورت میشه بهترین رنج دیود زینر برای مدار اولی رو بفرمائید و با چه ولتاژی تهیه بشه؟
مقاومتها که فکر نمیکنم تغییر خاصی داشته باشن درسته؟
در کل اگر تغییرات خاصی باشه لطفا بفرمائید.
یاحق
@};-

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

سه شنبه 26 فروردین1393 - 8:42am
مدیر کل
مدیر کل

مدار دوم که برای یک باطری لیتیوم بعید میدونم کلا جواب بده! مدار اول هم خیلی خوب جواب نمیده چون تغییرات ولتاژ یک باطری 3.7 ولت نسبت به 12 ولت کم هست. با این حال میتونین در اون مدار اولی مقاومت 2 رو 470 اهم و مقاومت 1 رو 1 کیلو و دیود زینر رو حدود 3 ولت بذارین. خواستین دقیق تر در بیاد باید چند دیود زینر خیلی نزدیک به 3 ولت بگیرین و تست کنین ببینین با کدومش بهتر جواب میده.

چهارشنبه 26 فروردین1393 - 12:39am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 22 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 21 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure