انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 10 اردیبهشت1403 - 4:09am

پاسخ به موضوع  [ 78 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8  بعدی
 مدار افزاینده ولتاژ DC 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

reza vir نوشته است:
ALI.D نوشته است:
اقا حمید دستت درد نکنه...تبریک هم میگم بخاطر انجمن جدید
من یه باتری دارم 6 ولت 12 امپر دارم..میشه با این مدار ولتاژ رو به 12 رسوند و امپر رو کم کرد؟؟
با تشکر

اگه از یک آیسی رگولاتر 12 استفاده کنی دیگه ولتاژ خروجی دقیق رو داری و هرچه تا آخر هم ولم را زیاد کنی آی سی نمیسوزه :D

نه رضا جان دقت میکردی من اولش ذکر کردم دقت ولتاژ خروجی این مدار حتی از رگولاتور هم بیشتره! چون عدد ولتاژ خروجیش فقط به دو مقاومت و پتانسیومتر بستگی داره که کافیه از نوع کم خطا انتخاب بشن تا دقت ولتاژ عالی باشه. از این نوع مدار حتی جاهایی که دقت در حد صدم ولت نیاز هست به جای رگولاتور ولتاژ هم استفاده میکنن! بنا براین بحث استفاده از رگولاتور اصلا منتفی هست.
از این گذشته در طرح این مدار من عمدا پتانسیومتر گذاشتم که ولتاژ متغیر داشته باشیم و دستمون برای دادن هر مقدار ولتاژی به مصرف کننده باز باشه. حالا بیایم رگولاتور بذاریم که کلا مزیتش رو از دست میده!
از این گذشته رگولاتور خودش هم تلفات انرژی داره و اصلا بالاتر از 24 ولت ایسی رگولاتور هم نداریم!
خلاصه مدار خوب و درسته. دوستان نکات ساخت رو اگر رعایت بکنن این مشکلات اصلا نباید باشه و تست خودشو قبلا پس داده. ولتاژ خروجی هم تا نزدیک 40 ولت بالا میره و محاسبه شدست هیچ مشکلی نداره.

دوشنبه 28 اسفند1391 - 2:21pm
استاد نقطه زنی
استاد نقطه زنی
آواتار کاربر

محل اقامت: مازندران
بسیار عالی حمید جان :ymapplause:

دوستان جديد پيدا کنيد اما دوستان قديمی را هم حفظ کنيد، اينها نقره و آنها طلا هستند.

دوشنبه 28 اسفند1391 - 2:47pm
YIM WWW
استادیار
استادیار

حمید جان سلام
یک سوال دارم ؛ اگه برای این مبدل ازین سلفهای بشکه ای یا مقاومتی 1 میلی هانری که در بازار موجوده استفاده کنیم جواب میده یا باید حتما تیروئیدی آمپر بالا باشه؟

شنبه 17 فروردین1392 - 10:14pm
مدیر کل
مدیر کل

آرش نوشته است:
حمید جان سلام
یک سوال دارم ؛ اگه برای این مبدل ازین سلفهای بشکه ای یا مقاومتی 1 میلی هانری که در بازار موجوده استفاده کنیم جواب میده یا باید حتما تیروئیدی آمپر بالا باشه؟

همونطور که در فایل ذکر کردم حتما باید از نوع قدرتی یا همون توروئیدی باشه! یعنی مقاومتش باید خیلی نزدیک به صفر باشه. وگرنه توان جریاندهی خروجی کاهش پیدا میکنه.
البته از نوع بشکه ای میتونین برای جریانهای کم استفاده کنین ولی نوع مقاومتی تقریبا میشه گفت جواب نمیده.

شنبه 17 فروردین1392 - 11:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام
سال نو همگی مبارک
مدار من دوباره سوخت :x
خوب کار میکرد اما بعد از اینکه باطری هامو شارژ کردم ای سی داغ کرد و سوخت!
به نظرتون اگر من یه مقاومت 33 اهم وات بالا به ورودی مدار وصل کنتم موضوع حل میشه!
فکر کنم باطری من که 9 تا 1.2 ولت 4600mha دلیلی داغ شدان ای سی هست.
در بقیه موارد من مدارو برای ساعت ها روشن گذاشتم و کار می کرد!
ممنون

یکشنبه 18 فروردین1392 - 11:19am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

منظورم اینه که با باطری هایی با جریان کمتر نمیسوزه.

یکشنبه 18 فروردین1392 - 11:31am
مدیر کل
مدیر کل

علیجان سال نو شما هم مبارک :-*
خدمت شما عرض کنم که نه اینجور نیست که به آمپر باطری ربط داشته باشه! شما اگر باطری ماشین هم به ورودی ببندین باز هم باید مدار درست کار کنه و فشاری بهش نیاد. چون اصولا جریانکشی رو مدار تعیین میکنه نه باطری! ولتاژ باطری هست که مهمه. شما اگر باطری کمتر از 12 وصل کنین نباید پتانسیومتر رو تا اخر بچرخونین چون تبدیل ولتاژ کمتر به 40 ولت فشار زیادی به مدار وارد میکنه. اما مثلا 9 به 20 براش راحته و 12 به 30 و کمی بیشتر هم براش راحته. البته طبیعی هم هست وقتی مدار اشکالی داره و درست کار نمیکنه اگر آمپر باطری هم بالا باشه آیسی سریعتر میسوزه!
خوشبختانه مدار قطعات کم و ارزانقیمتی داره و میشه بالاخره مشکل رو پیدا کرد.
نکته اصلی مدار سیم پیچش هست که باید درست پیچیده بشه. شما ضمن اینکه از سیم خیلی نازک نباید استفاده کنین ؛ هسته فریت خوبی هم باید بکار ببرین. حلقه فریت شما باید از نوع مشکی رنگ باشه که قدرت مغناطیسیش قویتر هست. تعداد دورها هم من تست کردم باید 30 دور 1 میلی هانری در بیاد. اما شما میتونین تا 40 دور هم بپیچین شاید نتیجه بهتری بده.
نکته دیگه خازن 470 پیکو هست که ممکنه خراب باشه یا بسوزه و مدار دچار همچین مشکلی بشه. شما این خازن رو سعی کنین حتما پلیستر بذارین. اصلا از خازن عدسی استفاده نکنین که کیفیتش بسیار پایینه.
خازن خروجی مدار هم نباید زیاد باشه. همون 33 میکرو 100 ولت بسیار عالی و مناسب هست. طبیعتا مصرف کننده شما هم خازنش نباید زیاد بالا باشه! مثلا توی مدار توباکس ساشو خازن 4 هم سر همین ولتاژ قرار میگیره که بارها ذکر کردم 470 میکرو 50 ولتی باید باشه. بیشتر باشه ممکنه مبدل درست کار نکنه.
مقاومت 0.22 اهم هم شما همون یک چهارم وات بگیرین تا اگر اشکالی پیش اومد این مقاومت نقش فیوز رو بازی کنه و بلکه زودتر از آیسی بسوزه و خسارت کمتر بشه!
غیر از اینها مدار هیچ نکته دیگه ای نداره! :D

یکشنبه 18 فروردین1392 - 3:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام استاد عزیز
ممنون از راهنمایی شما و سپاسگزار به خاطر حوصله فراوان شما.
چشم.
انجام میدم و نتیجه کار رو اعلام می کنم.

یکشنبه 18 فروردین1392 - 3:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام

اقا حمید قدرت خروجی 200 میلی امپر هست؟؟؟مثلا اگر باطری 6 ولت 12 امپر رو وصل کنبم که به 9 ولت تبدیل کنیم چند امپر خروجی میتونه داشته باشه؟ همون 200 میشه؟؟؟ امکانش هست که بیشتر از 2-3 امپر بده؟؟؟
ممنون

بر آنچه گذشت ، آنچه شکست ، آنچه نشد ... حسرت نخور ؛

زندگی اگر آسان بود با گریه آغاز نمیشد ...

شنبه 24 فروردین1392 - 12:19pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ببخشید من یه بار این سوال رو کردم ولی برای 6 ولت به 12 بود.... :D واسه 6 ولت 12 امپر با خروجی 9 ولت به نظرتون چند امپر جریان خروجی داره؟؟؟ :ymblushing:

بر آنچه گذشت ، آنچه شکست ، آنچه نشد ... حسرت نخور ؛

زندگی اگر آسان بود با گریه آغاز نمیشد ...

شنبه 24 فروردین1392 - 12:41pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 78 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 16 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure