انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 10:00am

پاسخ به موضوع  [ 18 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 نیاز به مدار پرقدرت تقویت آنتن موبایل دو باند 4G 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با درود خدمت اعضای محترم انجمن فلزجو الخصوص دانشمند حمید
منزل بنده طبقه دوم آپارتمان ۶ طبقه هست که اینترنت موبایل خیلی ضعیفه ولی پشت بام ساختمان پرقدرت و قوی هست آنتن دهی و اینترنت و الان تو گوگل سرچ کردم دستگاه تقویت آنتن و اینترنت موبایل دوباند بالای ۸ میلیون قیمت دارن مثل نمونه زیر که عکسش گذاشتم و توی نت هم هر چی سرچ کردم هیچ مدار رایگانی پیدا نکردم واسه ساخت که بشه با حدود یک میلیون تومان نهایت هزینه بشه ساخت فقط یه سری مدار ساده بود که قبلا ساخته بودم جواب نداد فقط خواهشمندم هر کس مدار ساخت حرفه ای دوباند که یه آنتن گیرنده پشت بام نصب میشه و با کابل امواج میاد داخل منزل و با مدار تقویت و توسط آنتن داخلی که به سقف منزل وصل میشه اینجا فایلش قرار بده با تشکر

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

سه شنبه 20 تیر1402 - 12:34pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

نحوه کار

سه شنبه 20 تیر1402 - 1:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

این مشکل آنتن دهی ضعیف خونم تو یه انجمن دیگه هم مطرح کردم که یکی از اساتید انجمنش این جواب بهم داد که مجبورم همون دستگاه آماده بخرم.

با سلام و احترام
اگر در سایت بگردید همین اواخر هم در این مورد بحثهای زیادی شده. واقعیت این است که مدارات فرکانس بالا حتی در صورت یافتن نقشه مناسب (که آن هم همانطور که خودتان گفتید کار سختی است) بدلیل ریزه کاریهای فوق العاده کار در فرکانسهای بالا و سختی یافتن قطعات با کیفیت و همچنین در دسترس نبودن وسایل اندازه گیری لازم, کاری بسیار دشوار حتی برای افراد حرفه ایی میباشد. توصیه من این است که اگر دستگاه آماده مورد نظر شما تمامی خواسته های شما را برآورده میکند و دارای کیفیت مناسب میباشد همان را تهیه و استفاده کنید چون باور کنید که از مرحله یافتن نقشه تا اجرای آن مسیر واقعا دشواری پیش رو خواهید داشت و ممکن است مجبور شوید حتی بیش از مبلغ دستگاه آماده هزینه و وقت بگذارید و نتیجه مطلوب هم حاصل نشود.
موفق باشید.

سه شنبه 20 تیر1402 - 9:11pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
نظر من هم همین هست که اگر قرار به ساخت مدار باشه خیلی بهتره که سراعش نرین. چون از طرفی اکثر مدارات موجود در نت فیک هستن یا مثلا فقط برای شبکه 2G جواب میدن و یا اگر هم مدار خوبی باشه نیاز به قطعات خاص مخابراتی داره که به نسبت گران و حتی کمیاب هستن و حتما هم باید مونتاژ حرفه ای در سطح مدارات مخابراتی و فرکانس بالا انجام بشه تا خوب جواب بدن. یعنی در نهایت ممکنه نصف قیمت این دستگاهها هزینه کنین و احتمال جوابگیری هم 50 درصد باشه که بنظر من کار معقولی نیست.
اما در مورد خاص نیاز شما چون در بیرون و پشت بام سیگنال خوبی دارین دو روش دیگه هم بنظر من میرسه که ممکنه جواب بده. یکی استفاده از دو آنتن ساده یکی داخل اتاق و نزدیک گوشی و دیگری در پشت بام هست که باید شبیه به آنتن تلویزیون سیمکشی انجام بدین. دو آنتن باید ساده و بدون مدار خاص باشه که برای محدوده 2 گیگاهرتز طراحی شده باشه. این دو آنتن میتونن سیگنال داخل اتاق شما رو به بیرون و برعکس قویتر از حالت عادی منتقل کنن. در واقع این مشابه چیزی هست که شما دنبالش هستین فقط مداری در کار نیست چون اینطور که فرمودین امواج در پشت بام به اندازه کافی قوی هست. اما در این روش نیاز به کابل آنتن با کیفیتی هست که شاید در مسیر طبقه 2 تا 6 میرایی زیادی داشته باشه و خوب جواب نده یا کابل گرانی نیاز داشته باشه. یک روش بسیار ساده دیگه هم هست که نیاز به آزمون و خطا داره و اون هم استفاده از فویل در اطراف گوشی هست! یعنی اگر فقط یک گوشی مد نظر باشه و در حد 1-2 خانه آنتن نیاز شما رو براورده کنه میتونین یک تکه فویل در پشت یا کناره های گوشی بچسبونین تا به نوعی انتقال سیگنال قویتر انجام بشه. پیدا کردن نقطه مورد نظر روی هر گوشی نیاز به آزمون و خطای زیادی داره ولی اگر جواب بده و نیاز شما رو برطرف کنه ساده ترین روش بدون هیچ هزینه ای هست.

چهارشنبه 20 تیر1402 - 12:54am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
ممنون.
نظر من هم همین هست که اگر قرار به ساخت مدار باشه خیلی بهتره که سراعش نرین. چون از طرفی اکثر مدارات موجود در نت فیک هستن یا مثلا فقط برای شبکه 2G جواب میدن و یا اگر هم مدار خوبی باشه نیاز به قطعات خاص مخابراتی داره که به نسبت گران و حتی کمیاب هستن و حتما هم باید مونتاژ حرفه ای در سطح مدارات مخابراتی و فرکانس بالا انجام بشه تا خوب جواب بدن. یعنی در نهایت ممکنه نصف قیمت این دستگاهها هزینه کنین و احتمال جوابگیری هم 50 درصد باشه که بنظر من کار معقولی نیست.
اما در مورد خاص نیاز شما چون در بیرون و پشت بام سیگنال خوبی دارین دو روش دیگه هم بنظر من میرسه که ممکنه جواب بده. یکی استفاده از دو آنتن ساده یکی داخل اتاق و نزدیک گوشی و دیگری در پشت بام هست که باید شبیه به آنتن تلویزیون سیمکشی انجام بدین. دو آنتن باید ساده و بدون مدار خاص باشه که برای محدوده 2 گیگاهرتز طراحی شده باشه. این دو آنتن میتونن سیگنال داخل اتاق شما رو به بیرون و برعکس قویتر از حالت عادی منتقل کنن. در واقع این مشابه چیزی هست که شما دنبالش هستین فقط مداری در کار نیست چون اینطور که فرمودین امواج در پشت بام به اندازه کافی قوی هست. اما در این روش نیاز به کابل آنتن با کیفیتی هست که شاید در مسیر طبقه 2 تا 6 میرایی زیادی داشته باشه و خوب جواب نده یا کابل گرانی نیاز داشته باشه. یک روش بسیار ساده دیگه هم هست که نیاز به آزمون و خطا داره و اون هم استفاده از فویل در اطراف گوشی هست! یعنی اگر فقط یک گوشی مد نظر باشه و در حد 1-2 خانه آنتن نیاز شما رو براورده کنه میتونین یک تکه فویل در پشت یا کناره های گوشی بچسبونین تا به نوعی انتقال سیگنال قویتر انجام بشه. پیدا کردن نقطه مورد نظر روی هر گوشی نیاز به آزمون و خطای زیادی داره ولی اگر جواب بده و نیاز شما رو برطرف کنه ساده ترین روش بدون هیچ هزینه ای هست.

بسیار ممنون و سپاسگزارم از راهنمایی دقیق و علمی شما دانشمند حمید :YMPEACE: از فردا دست بکار میشم واسه تست این دو روش که ببینم کدومشون جوابگو هست و جلو هزینه اضافی رو بگیره و بهترین کابل واسه امواج مخابراتی هم lmr400 و RG213 هست @};-

چهارشنبه 20 تیر1402 - 2:49am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
اگر روش اول رو خواستین پیاده کنین چند نکته رو در نظر داشته باشین. یکی مدل آنتنی هست که انتخاب میکنین. سیستم 4G باندهای فرکانسی مختلفی داره ولی بطور معمول دور و بر 2 گیگاهرتز هست که باید آنتن مناسب این فرکانس باشه. با توجه به نزدیکی سیستم فرکانسی وای فای 2.4 گیگاهرتز این نوع آنتن هم تا حدی جوابگو هست. ولی سعی کنین مدل آنتنی رو در نظر بگیرین که dB بالاتری داشته باشه. هر چه نوع آنتن قویتر باشه شانس جوابگیری بیشتر هست چون عملا باعث میشه بدون استفاده از مدار الکترونیکی تقویت بیشتر و ارسال و دریافت قویتر داشته باشین. شاید حتی آنتن آهنربایی تلویزیون هم تا حدی جواب بده بشرطی که جایی که اون رو نصب میکنین یک صفحه آهنی بزرگ در زیر خودش داشته باشه. نکته دیگه توجه به تطبیق امپدانس آنتن و کابلی هست که استفاده میکنین. مثلا آنتن وای فای معمولا امپدانس 50 اهم داره که در این صورت کابلی مثل RG58 مناسبش هست و البته برای فاصله طولانی تر RG213 گزینه مطمئن تری هست ولی مثلا آنتن آهنربایی که برای تلویزیون استفاده میشه امپدانس 75 اهم داره و کابلهای رایج تلویزیونی براش قابل استفادست. اگر امپدانس آنتن و کابل با هم تطبیق نداشته باشه در حد قابل ملاحظه از قدرت سیگنال کاسته میشه.

چهارشنبه 21 تیر1402 - 1:57pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
اگر روش اول رو خواستین پیاده کنین چند نکته رو در نظر داشته باشین. یکی مدل آنتنی هست که انتخاب میکنین. سیستم 4G باندهای فرکانسی مختلفی داره ولی بطور معمول دور و بر 2 گیگاهرتز هست که باید آنتن مناسب این فرکانس باشه. با توجه به نزدیکی سیستم فرکانسی وای فای 2.4 گیگاهرتز این نوع آنتن هم تا حدی جوابگو هست. ولی سعی کنین مدل آنتنی رو در نظر بگیرین که dB بالاتری داشته باشه. هر چه نوع آنتن قویتر باشه شانس جوابگیری بیشتر هست چون عملا باعث میشه بدون استفاده از مدار الکترونیکی تقویت بیشتر و ارسال و دریافت قویتر داشته باشین. شاید حتی آنتن آهنربایی تلویزیون هم تا حدی جواب بده بشرطی که جایی که اون رو نصب میکنین یک صفحه آهنی بزرگ در زیر خودش داشته باشه. نکته دیگه توجه به تطبیق امپدانس آنتن و کابلی هست که استفاده میکنین. مثلا آنتن وای فای معمولا امپدانس 50 اهم داره که در این صورت کابلی مثل RG58 مناسبش هست و البته برای فاصله طولانی تر RG213 گزینه مطمئن تری هست ولی مثلا آنتن آهنربایی که برای تلویزیون استفاده میشه امپدانس 75 اهم داره و کابلهای رایج تلویزیونی براش قابل استفادست. اگر امپدانس آنتن و کابل با هم تطبیق نداشته باشه در حد قابل ملاحظه از قدرت سیگنال کاسته میشه.

:ymapplause: :YMPEACE: بسیار ممنون از راهنمایی های دقیق و علمی شما استاد حمید

چهارشنبه 21 تیر1402 - 2:16pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

گوشی من سامسونگ s21 ultra هست که طبق عکس کف کاورش چند ردیف فویل مثل حالت آنتن های قدیمی تلویزیون که پشت بام نصب میشد قرار دادم با کمال تعجب کمی سیگنال اینترنت بهتر شد پس فعلا روش اول کمی راضی کننده بود و حالا می خوام واسه روش دوم اقدام کنم و یه آنتن پشت بام نصب کنم طبق نظر دانشمند حمید و یکی هم داخل منزل ببینم چی میشه

چهارشنبه 21 تیر1402 - 2:37pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

یه مودم منسوخ شده مبین نت دارم مال سال ۸۹ سیزده سال پیش فکر کنم آنتن هاش عالیه دو تاش که نوشته m35 بالا پشت بام نصب کنم و اون یکی wifi هم داخل خونه و کابلش هم همون کابل آنتن تلویزیون از قبل تو کار نصب شده تا پشت بام و جنس درجه یک و پر مسی هم داره استفاده می کنم ببینم چی میشه. نظر اساتید درباره خود دستگاه مودم چی هست چون هنوز سالم هست و روشن میشه فقط شبکه اش جم شده ساپورت نمیشه به نظر شما میشه کابلی از پشت بام میاد وصل کنم مودم و روشن کنم ببینم جی میشه می تونه تقویت کنه سیگنال 4G رو

چهارشنبه 21 تیر1402 - 4:33pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
خود این مودم که ربطی به نیاز شما نداره چون طبق سیستم خودش کار میکنه و امواجش هم فقط در باند وای فای هست. ولی آنتن ها ممکنه تا حدودی جواب بدن. البته امپدانس این آنتنها 50 اهم هست و با کابل آنتن تلویزیون مطابقت نداره و جواب ضعیف تری میده. حالا تست کنین اگر در حد محسوس جواب گرفتین آنتن قویتر و 75 اهم رو جایگزین کنین.

چهارشنبه 21 تیر1402 - 8:27pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 18 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 24 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure