انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 9 فروردین1403 - 1:15am

پاسخ به موضوع  [ 11 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 ساخت رادیو موج کوتاه بازه باند محدوده hf (عشق رادیوها لطفا) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان نمیدونم بیشتر با موزیک هستین یا ویدیو کلیپ یا مثل من عشق رادیو بعضیا که اصلا به هیچ چیز جز زرد اهمیت نمیدن البته خوبه اما تب میاره :D راستش من بیشتر رادیو گوش میدم واسه همین چند نوع رادیو دارم اما اصلا جالب نیستن روزا به زور گیرندگی دارن به غیر یکی که اصلا مثلش تو ایران پیدا نمیشه سیلور ژاپنی 3 باند سوپرهترودین معرکه راستش دلم نمیاد با خودم ببرمش بیرون واقعا کمیابه...واسه همین 10 مدل رادیو هم ساختم نتیجه جالب نبودن در جریان هستید دیگه ساخت رادیو واقعا مشکله فقط یکی که با طراحی خاص که مشکلات جدی رادیوهای ری جنراتیو رو برطرف میکرد خوب جواب داد اما باند دریافتی کم بود بین 4 تا10 مگ اما قوی بود وبا انتن10 سانتی هم خوب گیرندگی داشت به تازگی دوباره یکی دیگه ساختم که دیگه میتونم بگم در نوع خودش تو بین رقبای ری جنراتیو وسوپر جنراتیو حرف اول رو میزنه گیرندگی فوقعلاده قوی در حد سوپر هترودین بدون انتن کار میکنه روز وشب واسش معنا نداره ولتاژ تغذیه کم بالانس بین باندهای ضعیف وقوی اصلا عجوبست فقط به یک نکته جالب برخوردم که تا الان نظیرشو ندیده بودم این رادیو با برق ترانس و رگوله شده بهتر کار میکنه تا باطری با همون ولتاژ و امپر.قسمت تیونرش که با باطری خوبه اما امپلی فایر باید با نویز باشه تا باندهای دریافتی رو عریض کنه وگرنه با باطری تنظیمش مشکله محدوده فرکانسی هم بین 2 تا 20 مگ هست یعنی بیشترین محدوده باندhf رو در بر میگیره حالا دوستانی که علاقه خاصی به رادیو موج کوتاه دارن نظری در این مورد دارن بدن ...استفاده از نویز سفید یا نویزهای دیگه به نظرتون تاثیر داره خیلی باهاش ور رفتم دیگه هنگ کردم :) اگه ایده ایی دارید بگید روش کار میکنم مطمئن باشید این رادیوی هست که از بنجلهای چین وماچین خیلی بهتره.اگه دوستان لطف کنن نظر بدن طرح رو بزارم وگرنه باید برم بین بچه های رادیو اماتور :( سایت که هنوز تو خواب زمستونیه بهار داره میاد .راستی عید همگی پیشاپیش مبارک.منتظر نظرتون هستم

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

شنبه 26 اسفند1396 - 10:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس بهرام ، عید شما هم مبارک باد.
من فکر میکنم ، سیمهای تغذیه شهری به نوعی نقش آنتن را بازی میکنند ، شما با باتری رادیو را روشن کنید ، و سیم نول را به زمین مدار وصل کنید ببینید ، تغییری حاصل میشه ، همچنین در مرحله بعدی ، فقط فاز در ترانس باشه ،
من هم از علاقمندان رادیو هستم ، البته آنتن ثابت ، پشت بامی ، همچنین رادیو لامپی.
استاد بهرام ، پی دی را کنار گذاشتید ؟ در پی دی نتیجه ای حاصل شد ؟

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

شنبه 26 اسفند1396 - 11:42pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام به استاد بزرگوار هوشی عزیزامیدوارم سال نو خوبی رو کنار خانواده محترم داشته باشی...
ممنون از پاسخت.اتفاقا اولین فکری که کردم همین بود در واقع هر دو کار شما رو انجام داده بودم . برای همین متعجبم.حتی با باطری و یک سیم بلند به صورت جدا و کوپلاژ خازنی انجام دادم نتیجه فرقی نمیکنه کلا بدون انتن کار میکنه قسمت گیرنده رو با باطری جدا وقسمت امپلی رو با ترانس راه اندازی کردم خیلی بهتر هم شد صدای صاف و قوی.من فکر میکنم قسمت صوتی که با ترانزیستور در نظر گرفتم خودش عمل تقویت سیگنال af وrf رو انجام میده .شاید نکته تو همین قسمته البته نویزها همه بد نیستن بعضیاشون مثل نویز سفید کلا صدا رو بهبود هم میدن البته هنوز تست نکردم بجاش یک سیگنال سینوسی با2206 که قبلا داشتم به شاسی و تغذیه کوپلاژ کردم نتیجه کمی بهتر شد اما هنوزم باند رو مثل تغذیه با ترانس عریض نمیکرد .بزار کلی بگم با باطری کمی صوت میکشه و باند رو خوب وقوی میگیره اما بشدت حساستره .فکر میکنم یا قسمت گیرنده رو باید تضعیف کنم یا قسمت امپلی فایر رو با نویز مخلوط کنم...اگه راهکار دیگه ایی به ذهنت رسید دریغ نکن :ymhug:
پ د که صاحبش محمود خان بودن من فقط به در خواست ایشون طراحیش کردم که به نظرم اصولی هم نشد چون خیلی ریزه کاری داره .و مهمترین عامل نداشتن قطعات خوب وبا کیفیت هست اون ترانزیستورها رو میشه جایگزین کرد اما ریسکش زیاده فروشگاها هم ندارن نمیدونم دوستان از کجا خرید میکنن که به ما هم نمیگن :-?

یکشنبه 26 اسفند1396 - 12:19am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

خوب شما از یک آمپلی فایر آی سی ، استفاده کنید، شاید ترانزیستوری بودن آمپلی فایر مزید بر علت شده.
در ضمن چیدمان بلوکهای رادیو هم مهمه ، مثلا بلوک آمپلی فایر نزدیک کدوم بلوک طراحی شده ، ای جی سی رادیو مسیرش از کجا میره ،
در مورد 2206 ، اولین سیگنال ، یک سینوسی 50 هرتز است که به ذهن میرسه ، با دامنه کم وارد قسمت آمپلی بشه ، باکوپل غیر مستقیم.
اما مطالبی که شما فرمودید کمی عجیب بنظر میرسه ، شاید این برمیگردد به عمر بالای رادیو و نشتی در خازنهای تغذیه و آمپ، ولی نویز سفید که خودتون اشاره کردید و تیون شدن روی هارمونیکها هم میتونه پهنای باند را افزایش بده.

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

یکشنبه 26 اسفند1396 - 12:36am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

hoshyar191 نوشته است:
خوب شما از یک آمپلی فایر آی سی ، استفاده کنید، شاید ترانزیستوری بودن آمپلی فایر مزید بر علت شده.
در ضمن چیدمان بلوکهای رادیو هم مهمه ، مثلا بلوک آمپلی فایر نزدیک کدوم بلوک طراحی شده ، ای جی سی رادیو مسیرش از کجا میره ،
در مورد 2206 ، اولین سیگنال ، یک سینوسی 50 هرتز است که به ذهن میرسه ، با دامنه کم وارد قسمت آمپلی بشه ، باکوپل غیر مستقیم.
اما مطالبی که شما فرمودید کمی عجیب بنظر میرسه ، شاید این برمیگردد به عمر بالای رادیو و نشتی در خازنهای تغذیه و آمپ، ولی نویز سفید که خودتون اشاره کردید و تیون شدن روی هارمونیکها هم میتونه پهنای باند را افزایش بده.

سلام سال نوی همگی مبارک..
نه درستش کردم امپلی هم از 2822 استفاده کردم همون بود . امپلی هم کلا جداست تا روی مدار تاثیر نذاره..در مورد مدار agc که گفتین تو مدار من وجود نداره بیشتر این تکنیک رو برای هترودین پیاده میکنن تا صدا کم وزیاد نشه یک سیگنال دی سی صوتی رو دوباره برگشت میدن. البته من از یک مدار تقویت ار اف استفاده کردم که حساسیت رو کم میکنه اما با ثباتش میکنه در واقع دو کار انجام میده rf-stage و تقویت کننده موج برگشتی فیتبگ.الان با باطری خوب کار مکینه اما چون با باطری مشکل داشت حساسیت باند دریافتی رو کمتر کردم تا باند عریض بشه وبه ناچار حالا از انتن باید استفاده کنم که 10 تا30سانت کفایت میکنه اگه باند ضعیف باشه یک سیم 2متری با یک خازن کارو حل میکنه که میتونم بگم باندهای زیادی رو میگیره اما به نظرم اگه از ترانزیستور1923 استفاده میکردم محدوده باند بیشتر هم میشد نمیدونم بعدا باید تست کنم سعی میکنم مدارو واسه دوستان اپ کنم تا بتونن بسازن اما این مدار فقط بدرد توی خونه و ترانس میخوره یک فیلم هم دارم که حجمش زیاده با گوشی نمیشه اپ کرد فقط میتونم بگم سال نو با رادیوی یونیورسال بهرام :D

چهارشنبه 1 فروردین1397 - 2:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

این هم نمونه ساخته شده

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 2 فروردین1397 - 4:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

این هم فایل صوتی که صبح ضبط شده به خاطر حجم کمتر .فایل صوتی رو گذاشتم و عکس مربوط به این رادیو که کاملش کردم و با باطری کار میکنه البته کمی عجولانه موج گردون رو میچرخوندم اما اگه با حوصله کار کنید تمام باندهای ضعیف رو هم میتونین دریافت کنین بعد کامل کردن شماتیک فایل کامل رو به دوستان تقدیم میکنم . فقط اگه دوست دارین و خواستین قسمت گیرنده و پیش تقویت کننده رو جدا طراحی کنم و قسمت امپلی رو خودتون بسازین چون الان دیگه آمپلی های خوبی باز هست که با 3 ولت چندین وات قدرت ارائه میدن.اصلا بد هم نیست بتونیم چندین نوع امپلی خوب تو همین تایپیک معرفی کنیم نظیر 8002a اس ام دی
8پایه فوقعلاده قوی با تغذیه 3 ولتی

چهارشنبه 8 فروردین1397 - 4:41pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

پیوست:
Record001.zip

چهارشنبه 8 فروردین1397 - 4:44pm

سلام و خسته نباشید
خیلی خوبه

عالی.

چهارشنبه 19 اردیبهشت1397 - 2:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

mazdak1 نوشته است:
سلام و خسته نباشید
خیلی خوبه

عالی.

خواهش میکنم البته کمی در اخر تغییراتی توی طبقه صوت دادم که خیلی بهتر وقوی تر شده وبا یک باطری لیتیوم یون مدت زیادی دوام میاره البته از دوتا باطری استفاده میشه چون هر دو طبقه گیرنده و صوت با باطری دچار مشکل میشدن. اما با جدا کردن باطری و تغییر پهنای باند دریافتی بهتر شد یعنی شد دوتا باطری 3.7 ولتی :) البته باطری گیرنده که کاملا جدا وایزوله هست و میشه با تغییراتی کوچیک این باطری رو به یک باطری قلمی 1.5 رسوند و به شدت عمر بالای داره اگه یک بار شارژ بشه تا 1تا2ماه احتیاجی به شارژ نداره فعلا که از این حد هم گذشته چون مصرفش در حد چند میکرو امپر هست..اما متاسفانه دوستان زیاد تو این جور مباحث شرکت نمیکنن از گذاشتن مدار منصرفم کردن =(( :D

سه شنبه 24 اردیبهشت1397 - 12:20am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 11 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 21 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure