انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 3:30pm

پاسخ به موضوع  [ 13 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 درخواست مدار و برنامه مبدل سریال به USB 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

میخوام ازیک میکروAVRوازپورتهای مربوطه اش(پورتهای RXDوTXD)بوسیله یک مبدل سریال به usb اطلاعات میکروروبه لب تاپ منتقل کنم
کسی ازدوستان مداری عملی وترجیحاسرعت بالاداره که بتونه نیازمنوبراورده کنه؟

شنبه 7 فروردین1395 - 9:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

arash kamangir نوشته است:
میخوام ازیک میکروAVRوازپورتهای مربوطه اش(پورتهای RXDوTXD)بوسیله یک مبدل سریال به usb اطلاعات میکروروبه لب تاپ منتقل کنم
کسی ازدوستان مداری عملی وترجیحاسرعت بالاداره که بتونه نیازمنوبراورده کنه؟

یه ft232 یا نمونه خیلی ارزونترش pl2303 بگیر استفاده کن .

اینا رو همه جا دارن ...

http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98% ... o-ttl.html
ولی این روزا معمولا کسی دیگه اینکارو نمیکنه .
یه ماژول بلوتوث سریال میبندن هم ارزونتره هم بیسیمه هم یه سری مزیت دیگه داره ....

شنبه 7 فروردین1395 - 9:36pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

امیرجان ازپاسخ وتوجهتون ممنونم
فرمایش شماصحیحه طبق اطلاعاتی که دارم مدلft232ازنمونهpl2303ازنظرسرعت انتقال اطلاعات بهتره
اتفاقاچندوقت پیش به ماژول بلوتوث به usbدریک سیستم برخوردم خیلی کنجکاوشدم بنابراین داخل باکسونگاه کردم دیدم ازیک میکروsmdبه شماره(atmega8) ویک
بردکوچیک دیگه که چسبیده به میکروبود تشکیل شده بود
لطفااگه درخصوص ماژول بلوتوث اطلاعات کاملتری دارین به اشتراک بزارین مثلا سرعت وشعاع عملکردویاادرس فروشگاه وقیمت و...

شنبه 7 فروردین1395 - 10:04pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

امیرجان ازپاسخ وتوجهتون ممنونم
فرمایش شماصحیحه طبق اطلاعاتی که دارم مدلft232ازنمونهpl2303ازنظرسرعت انتقال اطلاعات بهتره
اتفاقاچندوقت پیش به ماژول بلوتوث به usbدریک سیستم برخوردم خیلی کنجکاوشدم بنابراین داخل باکسونگاه کردم دیدم ازیک میکروsmdبه شماره(atmega8) ویک
بردکوچیک دیگه که چسبیده به میکروبود تشکیل شده بود
لطفااگه درخصوص ماژول بلوتوث اطلاعات کاملتری دارین به اشتراک بزارین مثلا سرعت وشعاع عملکردویاادرس فروشگاه وقیمت و...

خواهش ....

ببینید ماژول بلوتوث چیزی نیست که با مگا 8 که سهله با میکروهای رده بالای عادی arm هم بشه ساختش !
اون مگا 8 فقط جهت انجام تنظیمات اولیه اون ماژول ( تحت at command ها ) همینجور سمبولیک اضافه شده و تقریبا و تحقیقا هیچ کاره است .

ماژول بلوتوث کنترلرهای رادیویی خاص داره که دیگه ارزونترینها و معمولی ترینهاشم حداقل ساخت csr هست و یک صدم سرعت و امکاناتش از سریعترین و قویترین میکروهای مگا قویتره ....
ضمنا ماژول بلوتوث اصلا به پورت یو اس بی پی سی قرار نیست وصل بشه .

ماژول بلوتوث با پروفایل spp که همون کارکرد مد نظر شما رو داره یه ارتباط سریال بیسیم بین میکرو یا کلا هر مدار سریال دیگه شما با هر دستگاهی که از بلوتوث پشتیبانی میکنه تحت پروتکلهای استاندارد میسازه .
ارتباط میتونه میتر ...اسلیو ... و بقیه موارد استاندترد بلوتوث باشه

یعنی شما داخل پی سی یا برنامه ات بعد از ارتباط با بلوتوث دو تا کام پورت incoming , outgoing سریال داری که از دید برنامه نویسی شبیه بقیه کام پورتها باید با mscom 32 یا سایر سرویس و dll های ویندوزی بهش دسترسی پیدا کنی .

بسته به کلاس ماژول ( هم قدرت انتشار و هم کلاس بندی شماره نسل ) این پورتها بین حداقل 1 مگابیت تا بیش از 40 مگابیت بر ثانیه باود ریت دارن ....
حداقل 10 و حداکثر تا بیش از 150 متر برد دارن ( برای کلاسهای 1 و 1.1 که صنعتی و برد بالاست )

ماژولهاشم یه بار عبارت " ماژول بلوتوث " رو در گوگل سرچ کنید حداقل 50 تا فروشگاه با بیش از 30 مدل ماژول براتون میاره .

یکشنبه 8 فروردین1395 - 3:49am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

امیرجان سایت های مختلفی روباجستجودرگوگل پیداکردم قیمت به نظرپایینه امانمیدونم ایاباخواسته من منطبق میشه یانه؟
واقعیتش من هنوزازماژول بلوتوث خودم استفاده نکردم بنابراین حتی درخصوص جایگزین کردن این یکی باماژول قبلیم هم مشکل دارم
چندتاسوال:
_درموردسرعت وبردعملکردماژول بلوتوث و...ازتوضیحاتتون استفاده کردم اما سوالی که برام پیش اومده اینه که من به برنامه میکروی مدنظرم دسترسی ندارم ویابهتره بگم که دستم برای تغییردربرنامه ویاپورتهای ارتباطی کاملابسته هست چون فقط به دوپورت RXDوTXDمیکرودسترسی دارم ایاامکان جایگزینی بازهم وجودداره؟
باتشکر

یکشنبه 8 فروردین1395 - 2:01pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

امیرجان سایت های مختلفی روباجستجودرگوگل پیداکردم قیمت به نظرپایینه امانمیدونم ایاباخواسته من منطبق میشه یانه؟
واقعیتش من هنوزازماژول بلوتوث خودم استفاده نکردم بنابراین حتی درخصوص جایگزین کردن این یکی باماژول قبلیم هم مشکل دارم
چندتاسوال:
_درموردسرعت وبردعملکردماژول بلوتوث و...ازتوضیحاتتون استفاده کردم اما سوالی که برام پیش اومده اینه که من به برنامه میکروی مدنظرم دسترسی ندارم ویابهتره بگم که دستم برای تغییردربرنامه ویاپورتهای ارتباطی کاملابسته هست چون فقط به دوپورت RXDوTXDمیکرودسترسی دارم ایاامکان جایگزینی بازهم وجودداره؟
باتشکر

دوست عزیز شما نیازی به انجام هیچ کاری روی بخش میکرو نداری .

اون ماژول بلوتوث رو یه کام پورت سریال در نظر بگیر که تنها فرقش با کام پورتهای فیزیکی اینه که بیسیمه.

شما از دید برنامه نویسی یا کلا استفاده تحت سیستم عامل کام x رو باز میکنی که کام مد نظر پورت سریال بلوتوثه.

از دید میکرو دو تا پایه tx و rx داری که به ماژول بلوتوث وصل شدن .
* البته میشه سنکرون و فول داپلکس با cts و rts سخت افزاری هم بستشون یعنی ماژول تمام مودها رو ساپورت میکنه ...

ولی حالت پایه uart یا همون tx - rx آسنکرون هم سرویس دهی میشه بدون مشکل
همین .

این ماژولها امکانات جانبی از اینتراپت ارسال و دریافت تا مانیتورینگ قدرت سیگنال و تنظیمات خود ماژول که مستر - اسلیو - مولتی باشه ... اسم بلوتوث چی باشه ...visible یا invisible باشه ... باوود ریت و استپ بیت و پریتی و غیره اشون چطور باشه ... چند دستگاه همزمان بتونن بهش وصل بشن رمز و پیش نیازهای ارتباطات امنیتی چی باشه و خیلی چیزای دیگه رو دارن و ساپورت میکنن.

منتهی مراتب جایی کسی نخواد وارد این تنظیمات با میکرو بشه هم مشکلی نیست ماژول بصورت تنظیمات پیشفرض کار میکنه و اکثر موارد مورد نیاز رو ساپورت میکنه.

تنظیمی هم لازم باشه با وصل کردنش به پورت پی سی و نرم افزار یا at command های خاص خودش میشه همه تنظیماتش رو عوض کرد .

از دید میکروی شما یا هر ابزار سریال دیگه این یه پورت سریال استاندارده و مثل پورت سریالهای فیزیکی ازش استفاده میکنین .

البته اینم بگم که اگر میخوای با روند بازار همسو باشی ارتباط سریال این روزا تقریبا دیگه داره منسوخ میشه ( چه بیسیم و چه با سیم ) ...

الان دیگه ارتباطات ابزارها رو دارن اکثرا وب بیس یا تحت شبکه میکنن .

سخت افزارهای ارتباطی هم فوق العاده ارزونتره ضمن اینکه آپشنهای نرم افزاری مافوق تصوره .
الان یه ماژول وای فای حدود 10 تومنی ! به شما سوای ارتباط وای فای یه میکروی آرم 32 بیتی با چند تا ورودی خروجی gpio و adc قابل کانفیگ دلخواهم میده که در خیلی موارد و پروژه ها میتونه جایگزین میکروی اصلی مدار هم باشه !
با مصرف باتری استند بای حدود میکرو آمپر ....

اگر علاقه داشتی روی این مدل هم میتونی کار کنی

دوشنبه 9 فروردین1395 - 3:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

امیرجان ممنون
میشه درخصوص ارتباط ازطریق وب بیس ویاتحت شبکه هم کمی بیشتر توضیح بدین؟
واینکه ایابااین توضیحاتی که ازسیستم مدنظرم دادم ایااین درگاه ارتباطی روهم میشه استفاده کرد؟
اگه جواب مثبته مدل خاصی مدنظرتون هست؟

چهارشنبه 11 فروردین1395 - 7:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

امیرجان ممنون
واینکه ایابااین توضیحاتی که ازسیستم مدنظرم دادم ایااین درگاه ارتباطی روهم میشه استفاده کرد؟

در مورد کار مورد نظرتون قبلا توضیح دادم میشه از ارتباط تحت شبکه هم استفاده کرد یا هر پروتکل ارتباطی دیگه .

ارتباط تحت شبکه ارتباطات تحت tcp/ip هستن معمولا هر چند مدلهای دیگه هم پوشش داده میشن .

از دید دیتا لینک لایر ارتباط شما یک ارتباط امن هست که چون تحت شبکه است قضیه محدودیت برد فیزیکی نداره و از هر جای دنیا میشه اطلاعات دریافت یا ارسال کرد
اون دیگه بستگی به شبکه شما داره .
اصطلاحا جدیدا به این فرم ارتباطی میگن اینترنت اشیا و بازار هم انواع سخت افزار با قیمت خیلی پایین جهت تحقق این امر رو حمایت کرده .

مثلا این ماژول 10 تومنه ...
در خیلی سیستمها همین ماژول با داشتن gpio های خودش و یه میکروی arm32 بیت عملا کل نیازهای سخت افزاری نرم افزاری ارتباطی یک سیستم و پروژه سطح پایین رو برآورده میکنه

http://www.kavirelectronic.ir/eshop/ماژول-wifi-و-شبکه-و-اترنت/1200438-ماژولesp-01-esp8266-وای-فای-به-سریال.html

باز ماژولهای دیگه با امکانات متفاوت و قیمتهای مختلف موجوده

پنج شنبه 11 فروردین1395 - 2:37am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Amir.s.m نوشته است:
امیرجان ممنون

در مورد کار مورد نظرتون قبلا توضیح دادم میشه از ارتباط تحت شبکه هم استفاده کرد یا هر پروتکل ارتباطی دیگه .

ارتباط تحت شبکه ارتباطات تحت tcp/ip هستن معمولا هر چند مدلهای دیگه هم پوشش داده میشن .

از دید دیتا لینک لایر ارتباط شما یک ارتباط امن هست که چون تحت شبکه است قضیه محدودیت برد فیزیکی نداره و از هر جای دنیا میشه اطلاعات دریافت یا ارسال کرد
اون دیگه بستگی به شبکه شما داره .
اصطلاحا جدیدا به این فرم ارتباطی میگن اینترنت اشیا و بازار هم انواع سخت افزار با قیمت خیلی پایین جهت تحقق این امر رو حمایت کرده .

مثلا این ماژول 10 تومنه ...
در خیلی سیستمها همین ماژول با داشتن gpio های خودش و یه میکروی arm32 بیت عملا کل نیازهای سخت افزاری نرم افزاری ارتباطی یک سیستم و پروژه سطح پایین رو برآورده میکنه

http://www.kavirelectronic.ir/eshop/ماژول-wifi-و-شبکه-و-اترنت/1200438-ماژولesp-01-esp8266-وای-فای-به-سریال.html

باز ماژولهای دیگه با امکانات متفاوت و قیمتهای مختلف موجوده

امیرجان ازاشتراک مطالب مفیدتون ممنونم اگه بعضی ازسوالاتم ابتدایی هست عذرخواهی منوقبول کنین
بااین تفاسیربنظرمیرسه که مدنظرشمابهترین روش برام روش تحت شبکه هست
وبرای عملی کردن این قسمت علاوه بردرایورهای مربوط (نرم افزار)به این ماژول به یک مبدل usbبه سریال هم نیازمیشه درسته؟
یک سوال :اگه بخوام ازاین روش ارتباطی بصورت وایرلس استفاده کنم بایدچکارکنم؟ایاامکانش هست؟منظورم انتقال اطلاعات بین میکروی موردنظرم ولب تاپ.

پنج شنبه 12 فروردین1395 - 8:37am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

خواهش .

ببینید نظر من مهم نیست پیش نیازها و هزینه و امکانات مد نظر شماست که تعیین کننده است .

فقط فکر میکنم مجددا اشتباه پیش اومد .

ببینید این پروسه هایی که تا اینجا معرفی کردم صرفنظر از بلوتوث و وای فای و غیره همه با این دید بودن که ارتباط سیمی بین لپ تاپ و میکرو یا حالا گیرنده اطلاعات از میکرو حذف بشه !

قرار بر بودن کابل و ارتباط یو اس بی باشه که همون رابط سریال ft232 یا pl2303 اول تاپیک کفایت میکرد هزینه و دردسر راه اندازی هم نداشت .

این روشهای پیشنهادی همگی جهت حذف ارتباط سیمی به هر فرمی با کمترین هزینه هست .

درایوری اینجا نداریم ....
چون ارتباط استاندارد بلوتوث یا وای فای و غیره اساسا ارتباط جنراله و هدفش فقط پی سی و ویندوز نیست .

از یه میکروی دیگه تا یه هند هلد اندرویدی و ویندوز سی ای تا سرورهای تحت شبکه و کنترلرهای صنعتی و غیره تا لپ تاپ با هر سیستم عاملی میتونن با این ماژولها بدون نیاز به کار خاص و سخت افزار خاصی ارتباط داشته باشن .

برای اجرا که قبلا خدمتتون گفتم شما زحمت میکشید ماژول و پروتکل مد نظر رو انتخاب میکنید و سخت افزاری به پورت سریال میکرو وصلش میکنید و از 7 بخش osi تقریبا 6 بخشش با همین کار تکمیل شده .
یدونه اپلیکیشن لایره که اون دیگه تحت کنترل شماست که بعد از ارتباط با میکرو طبق هر پروتکلی و بدست آوردن و فرستادن اطلاعات قراره با این اطلاعات چه کاری انجام بدید .

سوال شما در مورد این بخش نبود .
شما یه راه ارتباطی با میکرو میخواستید که چه بیسیم و چه با سیم با هزینه خیلی کم ( زیر 15 تومن ) اجرا میشه .

بقیه اش رو دیگه خودتون در جریان هستید که حین برنامه نویسی دیتا رو تحت پروتکل سریال میتونید مدیریت کنید یا برنامه نویسی tcp/ip بلدید یا هر مدل پکت دیتا و سوکت استاندارد دیگه ....

ضمنا الزاما پروتکل تحت شبکه بهترین نیست .
همه اش بستگی داره به مقتضیات و نیاز کاری شما .

من صرفا یاد آوری کردم که امروزه ارتباطات تحت شبکه در بازار حالت استاندارد پیدا کرده و قیمت و موجودی بازار و سخت افزارهای امروزی انجام چنین امری رو بسیار ساده تر از اونی که ممکنه فکر کنید کرده .

ولی کدوم روش تا من نوعی ندونم قراره چکاری انجام بشه نمیتونم نظر بدم چی بهتره و چرا .

من فقط میدونم شما میخواستید یه راه ارتباطی بین پی سی و میکرو ایجاد کنید .

پنج شنبه 12 فروردین1395 - 9:51am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 13 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 37 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure