انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 1 اردیبهشت1403 - 8:50am

پاسخ به موضوع  [ 200 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 ... 20  بعدی
 مدار تستر ترانزیستور (درخواستی بسیاری از دوستان) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

evilman نوشته است:
خیلی ها دلشون میخواد بسازن ولی اگر برای دوستان امکانش هست یه پی سی بی و لیست قطعاتو زحمتشو بکشن تا همه به راحتی بسازن

:ymapplause: @};-

پنج شنبه 24 دی1394 - 10:54pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Amir.s.m نوشته است:
hafez نوشته است:
سلام امیر جان داداش این ال ام 336 دیود آیسی زنره برای تثبیت ولتاژ از کدوم دو پایه استفاده کنم ؟
آقای visitors شما بگید

وقتی سمت صاف ای سی روبروت هست یعنی داری به نوشته ها نگاه میکنی پایه اول از سمت راست آند دیوده پایه وسط کاتده

داداش منظورتون پایه اول از سمت چپ آنده و پایه وسط کاتد ؟؟؟

همه آرزوم دیدن دوباره مادرمه.. .....
ای کاش خدا قدیمها رو برگردونه ....

جمعه 25 دی1394 - 4:32am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

من مدارو ساختم اما دو مورد رو اگه بچه ها توضیح بدهند ممنون میشم
اول تنظیمات فیوز بیتها
دوم روش نصب LM336 لطفا با یه عکس روی شماتیک پایه ها رو مشخص کنید ممنون

جمعه 25 دی1394 - 4:39am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

hafez نوشته است:
Amir.s.m نوشته است:
hafez نوشته است:
سلام امیر جان داداش این ال ام 336 دیود آیسی زنره برای تثبیت ولتاژ از کدوم دو پایه استفاده کنم ؟
آقای visitors شما بگید

وقتی سمت صاف ای سی روبروت هست یعنی داری به نوشته ها نگاه میکنی پایه اول از سمت راست آند دیوده پایه وسط کاتده

داداش منظورتون پایه اول از سمت چپ آنده و پایه وسط کاتد ؟؟؟

دوست عزیز یکم دقت کنی راحت متوجه اونی که نوشتم میشی :

نوشتم " وقتی سمت صاف آی سی روبروت هست یعنی داری نوشته هاش رو میخونی پایه اول از سمت راست میشه آند وسطی هم که کاتده "

شما همین رو نقل قول میکنی بعد میگی منظورتون اول از سمت چپه ؟؟؟!!

نه عزیزم منظورم از سمت راسته .
اولی از سمت راست .

دیتاشیت هم که برات قرار دادم توی همون دیتاشیت نگاه کنی با عکس معلوم کرده پایه بندی رو.

وقتی آسی رو نصب کردی روی برد برای تست ولتاژ دو سر پایه ها رو بگیری باید 2.5 ولت باشه هر مقدار دیگه بود یعنی یا اشتباه نصب کردی یا آی سی یا مقاومت متصل بهش ایراد دارن .

تنظیم فیوز بیتها بستگی به این داره که از کریستال استفاده کردی یا از اسیلاتور داخلی خود میکرو .اینا با هم فرق میکنه .

برنامه پروگرامرت چیه ؟

جمعه 25 دی1394 - 7:07am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اینو نگاه کن
یعنی پایه سمت چپ اگه نوشته به سمت ماباشه میشه منفی یا کاتد و پایه وسطی میشه مثبت یا آند ما

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جمعه 25 دی1394 - 11:09am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

hafez نوشته است:
اینو نگاه کن
یعنی پایه سمت چپ اگه نوشته به سمت ماباشه میشه منفی یا کاتد و پایه وسطی میشه مثبت یا آند ما

دوست عزیز توی این عکس هم که داری همون رو که من گفتم نشون میدی.

اولی از سمت راست آنده وسطی هم کاتده .

واسه سمت چپ هم نوشته adj مخفف adjust برای تنظیم .

مشکل اینه که شما عکس شماتیک دیود رو ظاهرا نمیتونی بخونی .

در شماتیک دیود خط صاف کاتده .
اگر زنر باشه این خط صاف دو تا خط مورب هم داره که نشون دهنده شکست زنره.
مثلثی که راسش به این خط صاف ختم شده آنده .
حالا چرا مثلث ؟
این مثلث جهت قراردادی جریان رو نشون میده که از مثبت به منفیه .
یعنی جریان از مثبت یا آند به سمت منفی یا کاتد حرکت میکنه .
هر چند بعدا معلوم شد برعکسه و جریان از منفی به مثبت برقرار میشه ولی طبق قراردادهای سنتی عوضش نکردن و در برق و الکترونیک و نمادها و شماتیک و غیره فرض اول سرجاش موند که جریان از مثبت به منفی برقرار میشه که در تمام شماتیکها با فلش نشونش میدن .
بگذریم

چون دیود زنر در بایاس معکوس استفاده میشه و در بایاس مستقیم یه دیود معمولیه مثبت تغذیه رو به کاتدش اعمال میکنن و منفی رو به آندش .

به همین دلیل هم روی بدنه آی سی در تصویر شما روبروی کاتد نوشته مثبت و روبروی آند نوشته منفی .

شما از کجای این برداشت کردی سمت چپی میشه کاتد و وسطی میشه آند ؟

شما اصلا کاری به مثبت و منفی که روی بدنه آی سی نوشته نداشته باش .
توی شماتیک مدار نگاه کن دیود رو چطوری بسته روی مدارت همون ترتیب رو رعایت کن .
* توی شماتیک هم نگاه کنی آند دیود به بدنه وصله کاتدش با مقاومت سری به مثبت وصله چون دیود زنر در بایاس معکوس زنره .
در بایاس مستقیم یه دیود معمولیه.

جمعه 25 دی1394 - 11:58am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون از اینکه توضیح دادین امیر جان چند وقتی عست که گیج میزنم

جمعه 25 دی1394 - 12:17pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوستان عزیز در فایل شماتیکی در صفحه اول براتون گذاشتم همه چی مشخصه و همه قطعات با اندازه هاشون
روی شماتیک معلومه... دیگه یعنی چی که لیست قطعات رو بزارید !!!!!!!!!!!!!!!!!

دوستان واقعا اگه کسی نتونه این مدار ساده رو بر روی فیبر سوراخدار مونتاژ کنه بهتره دیگه کلا دور الکترونیک و ساخت مدار
رو خط بکشه... بابا جان کمی همت کنید... اگه این مدار ساده رو نتونید مونتاژ کنید پس چطور میخواین مدار فلزجو رو بدون ایراد بسازید !!!

با نگاه به شماتیک و جا گذاری قطعات سیم کشی های لازم رو دستی انجام بدید
پیشنهاد میکنم اول میکرو رو در جای مناسبی روی فیبر قرار بدید و بعد محل ال سی دی و بعد سایر قطعات و ارتباط بین قطعات
رو با سیم کشی ظریف و لحیمکاری مناسب انجام دهید...

در مورد LM336 همونطوری که دوستمون عکس پایه های اون رو گذاشتن پایه adj که مخفف adjust می باشد استفاده نمیشه...
پس فقط پایه های دوم و سوم اون استفاده میشه که جهت نصب این قطعه هم با توجه به شکل شماتیک مدار کاملا مشخه...

بنظر من ساخت این مدار واجبتر از ساخت مدار فلزجو هست ... ;;)

چون الان میببینم که حدودا نصف بیشتر خازنهای الکترولیتی و تانتالی که خریده بودم بدرد مدار فلز جو نمیخورن
همینطور دیودها و ترانزیستور ها و ماسفت رو هم با خیال راحت اول تست کنید بعد در مدار فلزجو استفاده کنید...
با آرزوی موفقیت همه عزیزان... @};- @};- @};-

جمعه 25 دی1394 - 1:00pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

vistac2000 نوشته است:
دوستان عزیز در فایل شماتیکی در صفحه اول براتون گذاشتم همه چی مشخصه و همه قطعات با اندازه هاشون
روی شماتیک معلومه... دیگه یعنی چی که لیست قطعات رو بزارید !!!!!!!!!!!!!!!!!

دوستان واقعا اگه کسی نتونه این مدار ساده رو بر روی فیبر سوراخدار مونتاژ کنه بهتره دیگه کلا دور الکترونیک و ساخت مدار
رو خط بکشه... بابا جان کمی همت کنید... اگه این مدار ساده رو نتونید مونتاژ کنید پس چطور میخواین مدار فلزجو رو بدون ایراد بسازید !!!

با نگاه به شماتیک و جا گذاری قطعات سیم کشی های لازم رو دستی انجام بدید
پیشنهاد میکنم اول میکرو رو در جای مناسبی روی فیبر قرار بدید و بعد محل ال سی دی و بعد سایر قطعات و ارتباط بین قطعات
رو با سیم کشی ظریف و لحیمکاری مناسب انجام دهید...

در مورد LM336 همونطوری که دوستمون عکس پایه های اون رو گذاشتن پایه adj که مخفف adjust می باشد استفاده نمیشه...
پس فقط پایه های دوم و سوم اون استفاده میشه که جهت نصب این قطعه هم با توجه به شکل شماتیک مدار کاملا مشخه...

بنظر من ساخت این مدار واجبتر از ساخت مدار فلزجو هست ... ;;)

چون الان میببینم که حدودا نصف بیشتر خازنهای الکترولیتی و تانتالی که خریده بودم بدرد مدار فلز جو نمیخورن
همینطور دیودها و ترانزیستور ها و ماسفت رو هم با خیال راحت اول تست کنید بعد در مدار فلزجو استفاده کنید...
با آرزوی موفقیت همه عزیزان... @};- @};- @};-

درود
دوست عزیز ممنون من مدار مهندس رو برای اولین بار با اینکه از الکترونیک سر رشته نداشتم درست کردم چون ایشون واقعا از صفر تا 100 مدارو همه رو بیان کردن وهر شخص مبتدی دیگه ای هم مثل باشه باز هم براحتی با خوندن اموزش ها می تونه مدلر مهندس رو بسازه برای ما که از الکترونیک سر رشته ای نداریم سخته مثلا با شماتیک تشخیص بدیم اگر براتون امکان داره توضیحات کاملتری رو رو همانند مدار مهندس تو فایل ورد قرار بدید تا امثال من که تازه کار هستیم بتونیم این مدارو بسازیم خود من هم خیلی مشتاقم ولی چون اصلاعاتی در مورد تعداد خازن یا و سایر قطعات نداشتم قید مدارو زدم با اینکه با فرمایشتون موافقم که ساخت این مدار واقعا لازم هست برای تشخیص قطعات تقلبی بازممنون از زحمات شما دوست عزیز @};-

جمعه 25 دی1394 - 3:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

خخخخخخ خنده داره به خدا
من الان روی پایه هفت و یک ولتاژ 8 ولت دارم ما که بلد نیستیم یکی توجیح کنه ولتاژ درسته یا نه خخخخخخخ

رگلاتور پنج ولتی !!!!
خروجی 8 ولتی !!!!
چندتا رگلاتور عوض کردم انگار نه انگار

با این حساب باید اعتراف کنم هیچی بارم نیست

جمعه 25 دی1394 - 7:09pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 200 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 ... 20  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 16 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure