انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 29 اسفند1402 - 12:02pm

پاسخ به موضوع  [ 6 پست ] 
 مدار دستگاه گوشی پزشکی 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام به مهندس حمید عزیز و دوستان گل
مهندس عزیز نیاز به یه برد برای ساخت دستگاه گوشی پزشکی که باهاش صدای قلب را گوش میدن دارم از اینترنت یه نقشه پیدا کردم و ساختم اما جواب نداد در صورت امکان من رو راهنمایی کنید
با تشکر از مهندس حمید عزیز که همیشه صبورانه ما رو تحمل و راهنمایی می کنه

پنج شنبه 14 اسفند1398 - 2:25am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
در گذشته دور چند نمونه ساخته بودم ولی پس از گذشت بیش از 20 سال نه خودش و نه مدارش رو موجود ندارم! میتونین توی نت عبارت stethoscope circuit رو جستجو بزنین مدارات زیادی پیدا میکنین. فقط طبق تجربه خودم عرض کنم میکروفن خازنی یا معمولی برای این کار خوب جواب نمیده! باید دنبال مداری باشین که از "پیزو" بعنوان میکروفن استفاده کرده باشه که اون هم باید براش یک قاب خوب درست کنین. باقی مدار یک پری آمپلی فایر سادست.

پنج شنبه 14 اسفند1398 - 2:47am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس عزیز بابت راهنمایی متشکرم
من این مدار رو ساختم که اتفاقا با سه مدل پیزو که یکی بزرگ هست و 6 سانت قطر داره و یکی دیگه 3 سانت و کوچیک هست که هر دو رو از بازار تهیه کردم و یه مدل دیگه که از یه مدار موزیکال قدیمی باز کرده بودم تست کردم اما جواب نداد مدار رو هم چند دفعه با نقشه چک کردم ولی انگاز طرح ایراد داره من از مدار زیر استفاده کردم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 15 اسفند1398 - 6:08pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
اگر به ساختار مدار و میکروفن دقت کنین مشخص هست که برای میکروفن خازنی طراحی شده! در عین حال مشخصا میکروفن تحت عنوان Electret Mic قید شده که بمعنی میکروفن خازنی هست. پیزو بر خلاف میکروفن خازنی دارای امپدانس بالایی هست و نیاز به تغذیه هم نداره. تطبیق امپدانس بالای پیزو با ورودی مدار مساله مهمی هست که باید در نظر گرفته شده باشه تا پیزو بخوبی برای اون مدار جواب بده. حالا اینکه باقی مدار شما سالم بوده و درست هم مونتاژ کرده باشین موضوع دیگری هست.
یک نمونه مدار بسیار ساده که برای پیزو طراحی شده در زیر ملاحظه میکنین که عنوان شده برای گوشی پزشکی جواب میده:
پیوست:
electronic-stethoscope.jpg

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 15 اسفند1398 - 7:14pm
مدیر کل
مدیر کل

در ضمن توجه کنین استفاده از پیزو بیشتر بعنوان یک "میکروفن تماسی" ممکن هست همونطور که روی گیتار و برخی ادوات موسیقی استفاده میشه. لذا سطح بیرونی یا طلایی رنگ پیزو باید کاملا به سطح مورد نظر که در اینجا قفسه سینه هست تماس داشته باشه. البته وجود لباس زیاد تاثیر منفی نداره. در نهایت مهم هست که یک قاب از پشت پیزو تعبیه کنین که فقط به دایره بیرونی پیزو تماس داشته باشه و چسب کاری بشه و به قسمت مرکزی پیزو هیچ تماسی نداشته باشه. جنس این قاب از این حیث مهم هست که اثر دست شما که از پشت با قاب تماس داره رو تا حد ممکن کمتر دریافت بکنه و روی صدای اصلی که از طرف دیگه میاد اثر منفی زیادی نداشته باشه. کابل اتصال هم حتما باید از نوع شیلد و مخصوص میکروفن بوده و از حد مورد نیاز طولانی تر نباشه. مغزی به بخش مرکزی پیزو و شیلد به بخش کناری لحیم میشه و به زمین مدار میره. در لحیم کاری بخش مرکزی پیزو هم باید ظرافت بخرج بدین وگرنه براحتی میتونه خراب بشه. هر چه پیزو بزرگتر باشه معمولا قویتر هم هست.

پنج شنبه 15 اسفند1398 - 7:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: سرزمین لاله های واژگون،لرستان
hasanzade نوشته است:
سلام به مهندس حمید عزیز و دوستان گل
مهندس عزیز نیاز به یه برد برای ساخت دستگاه گوشی پزشکی که باهاش صدای قلب را گوش میدن دارم از اینترنت یه نقشه پیدا کردم و ساختم اما جواب نداد در صورت امکان من رو راهنمایی کنید
با تشکر از مهندس حمید عزیز که همیشه صبورانه ما رو تحمل و راهنمایی می کنه

درود @};- @};-
واسه این مورد تقویت کننده های معمول هرچقدر هم قدرتمند باشه باز کارایی لازم رو نداره و بهتره دنبال مدار دستگاهی به نام سونوکیت باشید که واسه شنیدن صدای قلب جنین تو رحم مادر استفاده میشه و صدای قلب انسان بالغ رو با وضوح و قدرت بالا و بدونه تقویت اصوات مزاحم پخش میکنه جوری که میشه توسالن باهاش کنسرت اجرا کرد :D
مدارش هم چیز پیچیده ای نیست و دقیقا واسه سنس از پیزو در اون استفاده شده!
حیف که چند سالی هست که از تعمیر تجهیزات پزشکی فاصله گرفتم و نمونه اون در دسترسم نیست والا یه برد کوچیک داره که بهراحتی توسط اسکنر قابل کپی برداری بود.
واسه آشنایی بیشتر به این آدرس سری بزنیدhttp://www.pbme.ir/%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D9%88-%D8%B9%DB%8C%D8%A8-%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B3%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9%DB%8C%D8%AF/
و واسه مدارش هم تو سایتهای ایرانی نگردید که نیست اما در سایتهای خارجی ممکنه بتونید مواردی رو پیدا کنید

آن کس که بداند و بداند که بداند*باید برود غاز به کنجی پچراند.
آن کس که بداند و نداند که بداند*به که برود خویش به گوری بچپاند.
آن کس که نداند و بداند که نداند*لنگان خرک خویش به منزل برساند.
آن کس که نداند و نداند که نداند*بر پست ریاست ابدودهر بماند.

سه شنبه 20 اسفند1398 - 7:49pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 35 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure