انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 30 فروردین1403 - 5:27pm

پاسخ به موضوع  [ 7 پست ] 
 DDS FUNCTION GENERATOR 
نویسنده پیغام
مدیر سایت
مدیر سایت

درود
دوستان این واقعا بهترین و کاربردی ترین فانکشن زنراتوری هست که توی نت دیدم
قابلیت تغییر 9 نوع موج از جمله سینوسی و مربعی ومثلثی... روداره
از 1 هرتز تا 4مگاهرتزقابل تنظیمه
کلا بنظرمن ارزش داره که بجای خیلی از مدارهای آنالوگ مورد استفاده قرار بگیره
ساختش خیلی آسونه و قیافشم خیلی تو دل برو هستش
L-)

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

نگذارید گوشهایتان گواه چیزی باشد که ندیده اید
نگذارید زبانتان چیزی را بگوید که قلبتان باور نکرده
صادقانه زندگی کنید

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 7:52pm
مدیر سایت
مدیر سایت

درود
مهندس جان میشه یه نگاه به این بندازید و یه نظری بدید؟ :D
بنظرتون میشه ازش مثل ردیاب استفاده کرد؟
جالب اینجاست که قابلیت ارسال جفت موج رو هم داره فک کنم
L-)

صادقانه زندگی کنید

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 8:03pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون کوهیار عزیز. بله بنظر میاد این همون فانکشن ژنراتور دیجیتالی هست که جناب بهنام هم در وبلاگشون توضیح دادن و قبلا هم در انجمن مطرح شده.
بنده هم این مدار رو قبل از طراحی ردیاب های خودمون مورد ارزیابی قرار داده بودم. به عنوان یک فانکشن ژنراتور دیجیتال چیز بسیار خوبیه. در ردیابی هم قابل استفادست اما زیاد مناسب نیست! علت زیاد مناسب نبودنش هم اینه که بطور خاص برای ردیابی طراحی نشده. مثلا سیستم حذف کننده رو اصلا با این روش نمیشه درست کرد. یا دقت فرکانسیش زیاد مناسب ردیابی دقیق و حرفه ای نیست. چون برای فرکانسهای پایین ما نیاز به دقت صدم یا لااقل دهم هرتزی داریم که توسط این مدار قابل تنظیم نیست. در فرکانسهای بالا هم دقتش در حدی که روی صفحه دیده میشه نیست! مثلا امکان نداره فرکانسهای حتی چند هزار هرتزی رو توسط میکروکنترلری که با کریستال 16 مگاهرتز کار میکنه با دقت 1 هرتز ایجاد کرد! بلکه چند هرتز خطا ایجاد میشه. تازه این دقت هم فقط در موج مربعی هست. وگرنه در امواج سینوسی یا مثلثی دقت فرکانسی بمراتب پایین تر هم میاد.
مزیت بزرگ این سیستم بنظر من تولید شکل موجهای مختلف هست که ایجادش توسط میکرو تکنیک برنامه نویسی خاص خودشو نیاز داره. اما هر کار هم بکنیم امواج سینوسی و مثلثی به دلیل ماهیت آنالوگ خودشون توسط یک سیستم دیجیتال بطور دقیق و قشنگ ایجاد نمیشن. مثلا موج سینوسی تولید شده توسط این مدار دارای پله های 256 تایی هست که اگر دقیق روی اسکوپ ببینین حالت پله ای مشخصی داره و کاملا صاف نیست. در صورتیکه موج سینوسی که توسط آیسی های آنالوگ نظیر 2206 تولید میشه بسیار قشنگ تر و صاف تر هست!
در هر صورت این مدار بعنوان یک فانکشن ژنراتور که عملا یک وسیله آزمایشگاهی هست چیز خوبیه. بشرطی که دقت خیلی بالا نیاز نباشه. در ردیابی هم جواب میده ولی خطاهای زیادی داره. مزیتش نسبت به مدارات آنالوگ میشه گفت فقط دقت فرکانسی بهتر هست.

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 8:51pm
مدیر سایت
مدیر سایت

درود
مهندس جان از توضیحاتتون ممنونم مثل همیشه کامل و همه جانبه
البته من اون ژنراتوری که مهندس بهنام هم گذاشته بودن دیده بودم
اون تا 65 کیلو هرتز رو پشتیبانی میکنه و فقط سه نوع موج تولید میکنه
چیزیکه چشم منو گرفت همین تنوع نوع موج بود و البته تولید تا 4مگاهرتز و از همه مهمتر ارسال جفت موج باهم
سبک بودن و قطعات کمش هم واقعا چشم گیر هستش
زیاد مطمئن نیستم ولی فکر کنم یه جایی خوندم که دقت 1دهم هرتز داره
اگه این درست باشه واقعا نمیشه براحتی از کنارش گذشت
L-)

صادقانه زندگی کنید

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 9:07pm
مدیر سایت
مدیر سایت

درود
مهندس جان فکر کنم این لینک که گذاشتم ورژن 2 این ژنراتور هستش
http://www.scienceprog.com/avr-dds-sign ... rator-v20/
به گفته طراحش دوتا خروجی داره یکی DDS هست که تا 65کیلوهرتز خروجی میده
و یکی هم HIGH SPEED که تا 8مگاهرتز خروجی میده
دقتش هم 1هرتز هست
فک کنم این 2014 باشه
احتمالا همین ورژن 2 هست که مهندس بهنام توی وبلاگشون گذاشتن
حالا یه سر بزنم بیشتر بررسیش کنم
L-)

صادقانه زندگی کنید

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 9:24pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم کوهیار عزیز. بله عرض کردم که همون مداره حالا ممکنه ورژن دیگش باشه.
مشخصات هم به همین صورته. دقت هم 1 هرتز هست که در فرکانسهای پایین واقعیه و در فرکانسهای بالا حالت نمایشی پیدا میکنه! میتونین با اسکوپ یا فرکانس متر حرفه ای هم بررسی کنین.
خروجی فرکانس بالا که مگاهرتزی هست بنظر من در ردیابی هیچ کاربردی نداره! حتی فرکانسهای چند کیلوهرتزی هم بیشتر حالت یون یابی ایجاد میکنن تا ردیابی هدف اصلی و عمقزنی و نقطه زنی هم دچار مشکل میشه. اما در رنج فرکانسهای دور و بر 1000 هرتز بنظر من میتونه از همه لحاظ کارایی بهتری داشته باشه.
ارسال چند شکل موج مختلف هم ممکنه هیچ کمکی به ردیابی نکنه! بهرحال این چیزی هست که باید در عمل و با همین مدار خاص تست و بررسی بشه.

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 9:37pm
مدیر سایت
مدیر سایت

حمید نوشته است:
خواهش میکنم کوهیار عزیز. بله عرض کردم که همون مداره حالا ممکنه ورژن دیگش باشه.
مشخصات هم به همین صورته. دقت هم 1 هرتز هست که در فرکانسهای پایین واقعیه و در فرکانسهای بالا حالت نمایشی پیدا میکنه! میتونین با اسکوپ یا فرکانس متر حرفه ای هم بررسی کنین.
خروجی فرکانس بالا که مگاهرتزی هست بنظر من در ردیابی هیچ کاربردی نداره! حتی فرکانسهای چند کیلوهرتزی هم بیشتر حالت یون یابی ایجاد میکنن تا ردیابی هدف اصلی و عمقزنی و نقطه زنی هم دچار مشکل میشه. اما در رنج فرکانسهای دور و بر 1000 هرتز بنظر من میتونه از همه لحاظ کارایی بهتری داشته باشه.
ارسال چند شکل موج مختلف هم ممکنه هیچ کمکی به ردیابی نکنه! بهرحال این چیزی هست که باید در عمل و با همین مدار خاص تست و بررسی بشه.

درود
از توضیحات شما ممنونم بازم نکات کلیدی و کاربردی
بله من هم مثل شما خیلی علاقمندم که رفتر آنتنهارو هنگام ارسال دونوع فرکانس مربوط به یک فلز بررسی کنم!
این موضوع زمانی میتونه جالب باشه که ما فرکانس مثلا طلا رو همزمان با نوع سینوسی و مربعی تولید کنیم و بعد ببینیم رفتار آنتنها چجوریه
امیدوارم این نکته مفید باشه و دیگه از دست خطای ذرات و تشابه رها بشیم
و اگر شما بتونید به شکل حرفه ی فرکانس دقیق و با ثبات رو تولید کنید و با وجود هر دو نوع مختلف موج فلز مورد نظر تایید بشه شاید این آرزوها تحقق پیدا کنه
بازم منتظر نکات کلیدی و اطلاعات کاربردی شما هستیم :ymhug:
L-)

صادقانه زندگی کنید

جمعه 28 فروردین1393 - 12:27am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 7 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 23 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure