انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 8:03pm

پاسخ به موضوع  [ 78 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8  بعدی
 مدار افزاینده ولتاژ DC 
نویسنده پیغام
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
مهندس حمید عزیز من این مبدل رو ساختم کار میکنه از شما ممنونم بابت راهنمایتون.
فقط چندتا سوال و مورد:
1- وقتی با باطری 12 ولت یا آداپتور که به ورودی وصول میکنم و پتانسیومتر رو میچرخونم تا 19.99 ولت بالا میره و کمی که پتانسیومتر رو بیشتر میکنم روی مولتی متر ونتاژ 1 رو نشون میده.
2- سلف بشکه ای که فرمودین خیلی گرم میشه یا بهتره بگم داغ میکنه.
3- من با باطری 3.7 ولتی لیتیوم خروجی رو روی 19.99 تنظیم میکنم ولی وقتی مثلا به مدار چنس میزنم مدار اصلا روشن نمیشه.
ممنون میشم مجددا راهنمایی بفرمائید.
یاحق

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 10:43am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشی بینا جان.
1- شما باید در استفاده از مولتی متر بیشتر تجربه کسب کنین! وقتی شما مولتی متر رو در رنج ولتاژ 20 قرار میدین اگر ولتاژی که اندازه میگیرین بالاتر از 20 ولت باشه روی صفحه 1 نشون داده میشه! در تمام مولتی متر های دیجیتال به همین صورت هست و شما باید متوجه بشین که ولتاژ در حال اندازه گیری بالاتر از رنج مولتی متر هست. در رنجهای مقاومت هم همین حالت وجود داره. پس شما باید مولتی متر رو روی رنج بالاتر یعنی رنج 200 ولت در مورد مدنظر شما قرار بدین.
2- اگر جریانکشی خروجی مبدل زیاد باشه یا مقاومت سلف شما هم بالا باشه داغ میکنه. سعی کنین از سلف بشکه ای بزرگتر استفاده کنین که سیم ضخیمتری داخلش کار شده و کمتر داغ میکنه. طبیعیه که شما وقتی میخواین 3.7 رو رو به 20 ولت تبدیل کنین کلا فشار زیادی به مدار مبدل میاد. هم به آیسی و هم سیم پیچ. سعی کنین برای یک باطری 3.7 ولتی خروجی بیشتر از 12 رو انتظار نداشته باشین. چون هر چه ضریب تبدیل ولتاژ بیشتر بشه فشار کاری مدار هم زیاد تر شده و تلفات انرژی هم افزایش پیدا میکنه که از داغ کردن قطعات هم میتونین متوجه بشین.
3- در بند قبلی توضیح دادم ضریب تبدیل شما بسیار بالاست! اگر هم 3.7 رو بتونه به 20 تبدیل کنه ولی دیگه جریان خیلی کمی میتونه بده. مثلا 50 میلی آمپر که دیگه برای تغذیه فلزیاب پالسی مناسب نیست. چون اکثرا در رنج 100 میلی آمپر مصرف جریان دارن. از این گذشته چون چند برابر جریان خروجی ؛ مبدل از باطری شما جریان میکشه ؛ ممکنه باطری شما دیگه جریان رو قطع کنه! مثلا شما اگر روی 20 ولت 50 میلی آمپر هم مصرف داشته باشین ؛ از سمت باطری 3.7 ولتی شما حدود 300 میلی آمپر جریان کشیده میشه. بهرحال 20 ولت هم برای مدار چنس اصلا قابل استفاده نیست و آیسی 7660 یا 7662 و حتی آیسی 5 میتونه بسوزه!

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 2:58pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
آقا حمید بازهم ممنون از توضیحات کاملی که فرمودین.
با این حساب فرض بر این بزاریم که میخوایم مثلا برای چنس با استفاده از یک باطری 3.7 ولتی و یک مبدل ولتاژ استفاده کنیم .
د راینصورت :
1- آیا اصلا این کار امکانپذیره و آیا کار درستیه؟
2- مشخصات باطری 3.7 ولتی از نظر میزان آمپرش چی باید باشه ؟
3- پیشنهاد شما برای این فرضیه چیه؟
ببخشید سوال زیاد شد.
یاحق

در این درگه

مشو غــّره به امـروزت

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 3:05pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم بینا جان.
1- این کار امکانپذیره ولی جالب نیست! علتش هم اینه که نویز خروجی مبدل نسبتا بالاست و هر مدار دقیق و حساسی رو دچار نویز های اضافه میکنه. تنها خوبیش بنظر من اینه که ولتاژ رگوله شده به مدار تغذیه میشه. ضمن اینکه شما برای اون مدار باید خروجی رو روی 12 ولت تنظیم کنین.
2- بنظر من باطری 3.7 ولتی برای این کار باید حداقل 2 آمپر باشه. باطری 1 آمپری خیلی سریع شاید در عرض 2-3 ساعت تخلیه میشه که برای کار فلزیاب مناسب نیست.
3- پیشنهادات خودم رو عرض کردم! :D مبدل استفاده نشه بهتره. اگر هم خواستین که میتونین طبق نکاتی که گفتم عمل کنین ببینین نتیجه چی میشه. ولی مطمئنا بخوبی یک باطری 12 ولت معمولی در نمیاد. هم از نظر نویز و هم از نظر تلفات انرژی. تنها خوبیش رگوله بودن ولتاژ هست.
کلا نمیدونم چه اصراریه شما از یک باطری استفاده کنی! ببینید کاری که شما با یک باطری 12 ولت 1 آمپر میتونی بکنی برای انجامش با مبدل ؛ باطری 3.7 ولتی 4 آمپر نیاز داره! یعنی فکر نکنین باطری چون تکی هست بهتره. بلکه به همون نسبت آمپرش هم باید بالاتر باشه که عملا حجم و وزن و حتی هزینه شما با توجه به اضافه شدن مبدل بالاتر هم میره! این اصول تبدیل انرژی هست. حالا شما از هر مبدلی هم استفاده کنی زیاد فرق نمیکنه.

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 3:14pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام به همه
بازهم جای تقدیر داره توضیحاتتون مهندس جان
راستش این موضوع استفاده از یک باطری واسه اینه که هم از حمل باطریهای سنگین جلوگیری بشه و هم بشه از حداکثر امکانات استفاده کرد.
البته توی سایت آقای قاسمی هم مدیر اونجا آقای لطیفی همچین پیشنهادی برای استفاده از مداراتی مثل چنس داده بود و...
1- فقط مهندس من یک رگولاتور 12 توی ورودی چنس گذاشتم آیا این ممکنه باعث بشه که ولتاژی که از مبدل میاد نذاره مدار روشن بشه؟
2- آیا من میتونم 2 تا باطری 3.7 رو باهم موازی کنم تا جریان بیشتری به مبدل تزریق بشه و خروجی هم بالا بره؟
بازهم ممنون دوست خوبم
یاحق

در این درگه

مشو غــّره به امـروزت

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 3:26pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم بینا جان.
خب اشتباه شما و اون دوستی که قصد فروش مدار خودش رو داره این هست که متوجه نیستین که مثلا یک باطری 3.7 ولت 4 آمپر از نظر حجم و وزن شاید حتی بیشتر از 3 باطری 3.7 ولت 1 آمپر در میاد! علاوه بر این حجم و وزن مدار خود مبدل هم به کار اضافه میشه بعلاوه قضیه نویز که اشاره کردم! از اینها گذشته فکر نمیکنم شارژ باطری 3.7 ولت اونم با آمپر بالا ساده تر از باطری 12 ولت آمپر پایین باشه. بخصوص که در رنج 12 ولت ادابتورها و شارژرهای متنوع و مناسبی وجود داره. اما برای تک باطری آمپر بالا کار مشکل تر میشه. کلا در مدارات ترجیح بر این هست که از ولتاژ بالاتر و آمپر پایین تر استفاده بشه نه برعکس! چراکه کار با جریانهای بالا تقریبا در همه جا مشکل تر از کار با ولتاژ بالاست.
1- در صورتیکه شما از رگولاتور 12 ولت استفاده کنین باید حداقل 15 ولت بهش ولتاژ ورودی بدین تا خروجی 12 ولت رگوله داشته باشه. وانگهی بارها عرض کردم شما وقتی از این نوع مبدل سوئیچینگ استفاده میکنین خروجی خودبخود رگوله هست و حتی میشه گفت دقت رگوله بودنش میتونه بیشتر از آیسی رگولاتور معمولی باشه! پس دیگه نیازی به استفاده از رگولاتور نیست و خود رگولاتور هم کمی مصرف جریان رو افزایش میده و در واقع تلفات انرژی داره.
2- بله دو تا باطری 3.7 رو میتونین موازی کنین تا آمپر بره بالا. ولی این دیگه مزیت استفاده از تک باطری رو بنظر من کلا از بین میبره و بهتره از 3 باطری سری استفاده کنین و مبدل رو هم کنار بذارین تا هم کلیت کار و مساله شارژ ساده تر بشه و هم دیگه نویزی نداشته باشین.

چهارشنبه 27 فروردین1393 - 6:15pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
حمید جان من دیروز مبدل رو با باطری خشک 12 ولت 1.2 آمپر امتحان کردم یک دفه دیدم بوی سوختگی میاد و متوجه شدم پلاستیک دور سلف سوخت و به شدت داغ کرده بود.
ممنون میشم علتش رو بفرمائید چی میتونه باشه؟
یاحق

در این درگه

مشو غــّره به امـروزت

شنبه 30 فروردین1393 - 12:48pm
مدیر کل
مدیر کل

بینا جان فکر میکنم به اندازه کافی توضیح دادم! علت سوختن اون سلف میتونه توان و آمپر پایین اون سلف باشه. فراموش نکنین عرض کردم سلف بشکه ای بزرگ استفاده کنین. اندازش باید حداقل در حد یک خازن 470 میکرو 25 ولت باشه!
غیر از این اشکال میتونه از ایراد در جای دیگری از مدار یا تنظیم ولتاژ خروجی بسیار بالا باشه.

شنبه 30 فروردین1393 - 4:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: ايران
سلام دوستانی که این مدارو ساخت لطفا کمک کنن با این که مدار خیلی ساده ای هست نمیدونم چرا برای من درست نمیشه من مدارو به شارژر لب تاپ وصل میکنم که ۱۲ولت هست اما تو خروجیم حدوده ۰/۲،ولت فقط ولتاژ دارم ای سی هم خیلی داغ میکنه تا الان ۳ تا ای سی عوض کردم قطعاتم همرو تست کردم توی مدار گذاشتم به نظرتون مشکل از کجاست ؟

ترس باعث ميشود كه بسياري از مردم به روياهايشان نرسند

سه شنبه 8 اردیبهشت1394 - 11:41pm
مدیر کل
مدیر کل

قبلا بطور مفصل عرض کردیم بالای 90 درصد مشکلی که دوستان با این مدار دارن سر قسمت سیم پیچش هست! شما مدارتون رو مجددا بررسی کنین و محض احتیاط خازن 470 پیکو رو تعویض کنین و در نهایت باید سلف رو هم عوض کنین. معمولا سلفهایی که با دست و بصورت غیر اصولی پیچیده شده باشن یا سلفهای مقاومتی یا بشکه ای کوچک جواب نمیدن. ولی سلف های توروئیدی استاندارد و یا بشکه ای از نوع بزرگ جواب خیلی خوبی میدن. اگر خواستین از بیرون تهیه کنین بگین نوع 2 آمپر یا بالاتر میخواین. مساله داغ کردن ایسی هم معمولا از نامناسب بودن کیفیت همین سیم پیچ هست.

چهارشنبه 8 اردیبهشت1394 - 1:38am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 78 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Majestic12 و 22 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure