انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 18 اردیبهشت1403 - 3:04am

پاسخ به موضوع  [ 134 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 ... 14  بعدی
 حقایق ردیابی ...لطفا مطالعه فرمایید 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بلاخره ریش و قیچی دست خودته وحید جان دست بچه ها روبگیر هممون از ال رود خسته شدیم از نظرمنم فقط فرستنده گیرنده یا لااقل فقط گیرنده میتونه راه گشا باشه

خدايا مددی کن

جمعه 17 اردیبهشت1395 - 3:22pm
کاربر فعال
کاربر فعال

غضنفر نوشته است:
بلاخره ریش و قیچی دست خودته وحید جان دست بچه ها روبگیر هممون از ال رود خسته شدیم از نظرمنم فقط فرستنده گیرنده یا لااقل فقط گیرنده میتونه راه گشا باشه

دوست عزیز باور کن این ریش و قیچی ردیابی اصلا به دست نمیاد. هربار تا کمی بهش امیدوار شدیم سر خورده و رفته ;)
خیلی دلم میخواد بتونم کمکی کنم هم به خودم هم به تمام شما عزیزان. چون میدونم چقدر کلافتون کرده. دوستان باور کنید دارم تلاش میکنم برای غلبه به عقل و علم و هزار دلیل و سند متقن بهانه ای بتراشم و به ردیابی امیدوار بمونم، اما....واقعا مطمن نیستم شدنی باشه. میدونید چرا؟ چون در صورت تایید شدن هم وابسته به پارامترهای زیادیه، مهمترینش مغناطیس زمین که حتی در طول یک روز هم در یک نقطه ثابت نیست چه رسد به یک منطقه، عوامل تشکیل دهنده خاک، رطوبت، عمق هدف و .... که تمامش برامون نامعلومه، تازه به تمام اینها نویزهای elf محیطی رو هم اضافه کنید.
حقیقت اینه که اگر اصل امکان ردیابی رو پذیرفته باشیم، باز هم درست نبودن حتی یکی از این عوامل متغیر در حین کاوش میتونه در اون لحظه منجر به نتیجه غلط بشه. شما حتما براتون اتفاق افتاده جایی رو انتن زدید جواب داده چندین بار هم تکرارش کردید باز جواب داده اما مثلا روز بعد هر کاری کردید جوابی در اون نقطه نگرفتید. خب این تاثیر همون عوامل متغیره که عرض کردم اما به شدت شما رو در نتیجه گیری متزلزل و مایوس میکنه چون ثباتی درش نیست.
و همین موضوع عدم ثبات عملا امکان هر نوع پاسخ محکم و دقیق رو از ما میگیره حتی در تحقیق و پیشنهاد سیستم و روش و راستش باعث بهم ریختن روان میشه.
من فکر میکنم تحلیل و بررسی روش اشکار سازی یا سنس الکترونیک هم بی نتیجه است چون داده های ما متغیر و نامشخصند. ما هنوز مطمن نیستیم وقتی انتن حرکتی میکنه ایا دقیقا هدف رو گرفته یا چیز دیگری و این گنگ بودن و نامعلومی به هیچ وجه تضمین کننده موفقیت مطالعات گسترده تر نمیتونه باشه.
تنها پیشنهادم ایجاد یک سایت برای تست تجربی موضوع هست. مثل همون کاری که محققان و توسعه دهندگان تکنیکهای فلزیابی یا رادار اسکنرها برای تست دستگاه هاشون انجام میدن. بطور خلاصه مثلا برای تستهای رادار gpr ، زمینی به اندازه یک استخر کوچک شنا رو حفر میکنند دیواره ها و کف رو برای قطع تماس رسانایی با زمین عایق میکنند و داخلش رو با انواع ماسه خشک و خیس ، انواع خاک و... بصورت لایه ای پر میکنند و با قرار دادن مثلا لوله فلزی در اعماق مختلف عمل سنجش و تست رو انجام میدن.
برای ردیاب هم میشه یک گودال مثلا 3*3*3 متر یا با ابعاد دیگه در نظر گرفت وهدف رو در عمق مشخص قرار داد و از افراد مجرب خواست که در همون محوطه ردیابی کنند البته بدون اینکه از نقطه هدف مطلع باشن. به عقیده من اگر در یک تایم ، مثلا از 10 نفر ردیابی کننده حداقل 7 نفر
ردیابی درستی انجام داده باشند، میشه به کارکرد واقعی ردیاب امیدوار شد

همه چیز در زندگی در ارتعاش است. انیشتین

جمعه 17 اردیبهشت1395 - 8:09pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

وحید جان من منکر ال رود نیستم چون چندین سال از بهترین سالهای زندگیمو گذاشتم پای ال رود و میتونم بگم با دلیل یا بی دلیل فلزات زیادی رو نقطه و یا کمی اختلاف سنس کردم و به روش عمق گیری بهش رسیدم . مشگله واقعی و بحرانی من و خیلی از دوستان دیگر که میتونم اسم ببرم جز اساتید این انجمن هم هستند اینه که خطای فلز به فلز دارن و بدترین حالت اینه که جنسی به نام طلا انکار وجود خارجی نداره یا نمیتونیم بزنیم دلیله دیوانگی ما هم همینه .میتونم مثال بزنم در خوی یه جایی رو مارو بردن به نام داوار یاتان که بنده با ردیابخوراکی و فلز زیر زبانی طلا و نقره تونستم به یه نقطه کشیده بشم و بعد از حفاری رسیدم به یه کلاه خود مسی سولفاته اما طلایی درکار نبود و بعدها در فاصله بیست متری اون افرادی موفق به کشف ده سکه نقره شدن با نقطه زن حالاخودت فکرشو بکن چرا ؟ و چهکنیم ایندو جنس طلا و نقره رو سنس کنیم ؟چرا مس . مفرق‌ هفت جوش . آهن.وووو با کمی دقتکشف میشه اماطلا و نقره میلنگه من اینها رو گفتم که بدونید ال رود داره کار میکنه اما چطور نمیدونم واقعا نمیدونم

خدايا مددی کن

جمعه 17 اردیبهشت1395 - 8:29pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سوال اینه،چطور مس قابل ردیابی بوده اما طلا نه؟؟ خب بدیهی ترین پاسخ براش اینه: اونجا طلایی نبوده که ردیابی بشه.
شما جایی رو سراغ دارید که بعد از جواب ندادن ردیابتون واقعا طلا پیدا شده باشه؟ چون واقعا من هیچ توجیهی براش پیدا نمیکنم....واقعا باید بگم علم رو به گل نشونده این ردیاب.
ضمن اینکه تا جایی که مطلعم دفینه طلا در مقایسه با مس و مفرغ خیلی کمتره. شاید واقعا هنوز به طلا نخوردید که کشفش کنید.
شما مثلا چند گرم طلا رو که خودتون زیر یا روی زمین بگذارید ردیابی کردید؟ ببنید اصلا فلز قدیم و جدید و ... ربطی به موضوع ردیابی نداره. فلز یا طلا هست یا نیست ، ممکنه خلوص یا همون عیارش تاثیرگذار باشه اما قدمت نه. اگر ردیابی طلای تست جواب داده باشه پس میشه اینطور استنباط کرد که ردیاب شما طلا رو هم میزنه اما شما تابحال به دفینه ای که طلا داشته باشه برخورد نکردید.
من با ردیاب خوراکی اصلا کار نکردم جسارتا به این دلیل که باوری بهش ندارم اما با فرکانسی مدتها کلنجار رفتم اما... جواب درستی نگرفتم.

جمعه 17 اردیبهشت1395 - 8:58pm
کاربر فعال
کاربر فعال

من با ردیاب فرکانسی کار کردم و تونستم یک پارچ مسی رو در عمق حدود 1.3 متری ردیابی کنم
اینو گفتم که بدونیم ردیاب فرکانسی هم کار میکنه.

جمعه 17 اردیبهشت1395 - 9:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام
دوستان مدار ردیاب مهندس ناصر که در انجمن خودشان عمومی شد را کسی ساخته و عملکردشو چطور ارزیابی میکنید؟
(مهندس ناصر در انجمن فلزجو با نام کاربری تسلا هم فعالیت داشتند)

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

جمعه 17 اردیبهشت1395 - 10:30pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوستان عزیز، بنده بدلیل کنجکاوی شخصی و در راستای نشر دانش، به قدر توانم سعی کردم در مطالبم به نکاتی اشاره کنم که به ذهنم رسید و امیدوارم براتون مفید بوده باشه. حقیقتش ، اصرار و تلاش توام با باور شما دوستان باعث شده که باز به ردیابی با دید مثبت نگاه کنم...نمیدونم دیگه توکل به خدا.
فعلا مدتی از حضورتون مرخص میشم تا مجددا تحقیقات گسترده تری رو در این خصوص شروع کنم و مطمن باشید با شما دوستان به اشتراک خواهم گذاشت.

شاد و پیروز و موفق باشید

جمعه 17 اردیبهشت1395 - 10:35pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Vahid77 نوشته است:
سوال اینه،چطور مس قابل ردیابی بوده اما طلا نه؟؟ خب بدیهی ترین پاسخ براش اینه: اونجا طلایی نبوده که ردیابی بشه.
شما جایی رو سراغ دارید که بعد از جواب ندادن ردیابتون واقعا طلا پیدا شده باشه؟ چون واقعا من هیچ توجیهی براش پیدا نمیکنم....واقعا باید بگم علم رو به گل نشونده این ردیاب.
ضمن اینکه تا جایی که مطلعم دفینه طلا در مقایسه با مس و مفرغ خیلی کمتره. شاید واقعا هنوز به طلا نخوردید که کشفش کنید.
شما مثلا چند گرم طلا رو که خودتون زیر یا روی زمین بگذارید ردیابی کردید؟ ببنید اصلا فلز قدیم و جدید و ... ربطی به موضوع ردیابی نداره. فلز یا طلا هست یا نیست ، ممکنه خلوص یا همون عیارش تاثیرگذار باشه اما قدمت نه. اگر ردیابی طلای تست جواب داده باشه پس میشه اینطور استنباط کرد که ردیاب شما طلا رو هم میزنه اما شما تابحال به دفینه ای که طلا داشته باشه برخورد نکردید.
من با ردیاب خوراکی اصلا کار نکردم جسارتا به این دلیل که باوری بهش ندارم اما با فرکانسی مدتها کلنجار رفتم اما... جواب درستی نگرفتم.

بله وحید جان همچین اتفافی برام افتاده که من ردیاب زدم غیر طلا پیدا شده اما بعدش به مقدار کم طلا پیدا شده مثله سکه یا دستبند

خدايا مددی کن

شنبه 18 اردیبهشت1395 - 9:46am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
دوستان اجازه بدید که بنده دلیل این خطا رو خدمتتون توضیح بدم :
به نظر بنده دلیل کشف نشدن طلا در صورت وجود فلزات دیگر این است که ردیاب همیشه به حجم زیاد حساسیت نشون میده و چون معمولا فلزات دیگر حجمشون بیشتر از طلاست ، طلا نادیده گرفته میشه . اینجا کارکرد دستگاه و تشخیص اپراتور نیز مهم است که معمولا اپراتور به منبع انرژی قویتر توجه میکند که این منبع بیشتر مربوط به فلزات حجیم دیگر است ، نه طلا
ممکن است در یک زمین ، در کنار این نقاط قوی (مربوط به فلزات بزرگ بی ارزش ) ، نقاط ضعیفی را نیز داشته باشیم که مربوط به طلا باشد اما چون ضعیفتر از بقیه نقاط هستند ، اپراتور آنها را رد میکند .
در این حالت اگر فلز غیرطلا را از زمین بردارید ، هدف بعدی که آنتن بسویش گرایش دارد ، طلاست . اما معمولا در زمین حفاری صورت میگیرد و فلز بیارزش پیدا میشود و دیگر اپراتور تمایلی به کار در آن زمین نخواهد داشت .
حالا فرکانس در ردیابهای آنتنی چقدر میتواند بین یک فلز (غیرطلایی باحجم زیاد) و یک فلز (طلای کوچک) ، تفاوت نشون بده نمیدونم . و بعید میدانم که در صورت وجود فلز بزرگی ( غیرطلا ) ، ردیاب بتواند یک منبع انرژی ضعیف مثلا مربوط به (یک سکه طلا ) را قویتر از یک کاسه مسی در همان نزدیکی نشان دهد .
این تفاوت جز مهمترین ارکان تشخیص هدف باارزش ، در ردیابی است که تقریبا اکثر اپراتورها را به خطا میندازه و باعث سنس و حفاری فلزات بی ارزش بزرگتر میشود .
به زبان ساده:
به نظر بنده ، ردیابی که نتواند (فلزات بزرگ بیارزش ) را نادیده بگیرد و اولویت سنس را در حجم زیاد قرار دهد ، اکثرا منجر به کشف فلزات بزرگ و بیارزش میشود و طلایی در کار نخواهد بود .
اینجا تنها چیزی که مهم است تفکیک است و حذف فلزات بی ارزش . نه حذف کننده ی ذرات و ...
اگر در زمینی که ذرات داشته باشد و طلا نیز داشته باشد ، به نظر بنده طلا در اولویت قرار دارد و ذرات نمیتوانند مانع سنس شوند مگر اینکه انقدر از هدف دور باشیم که ردیاب ذرات را قویتر از هدف اصلی در نظر بگیرد .
اما در زمینی که هم طلا و هم فلزات دیگر وجود داشته باشد ، با وجود حجم زیاد فلزات بیارزش و حجم کم طلا ، معمولا طلا سنس نخواهد شد و گمان نمیکنم که اپراتور منابع قوی نیرو ( مربوط به فلزات بی ارزش ) را ول کند و نقاط ضعیفتر ( مربوط به طلا ) را برای حفاری تعین کند
اینجا منطق درونی اپراتور حکم میکنه که بسوی نقاط قوی حرکت کند و دستور حفاری اشتباه بدهد :ymhug:
این یک اشکال بزرگ در ردیابی است است که بیشتر تقصیر دستگاه است نه اپراتور

لا اله الا هو

شنبه 18 اردیبهشت1395 - 9:24pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ضمن تشکر از دوستان عزیز سنه دژ و غضنفر بابت توضیحات مفیدشون @};-

دوستان یک تست عالی انجام دادم که خیلی خوب جواب داد خواهشم اینه که شما هم به این روش که در ادامه میگم انجام بدید و نتیجه رو اعلام کنید لطفا.
1- قبل از هر کاری ذهن رو کاملا از هر نتیجه گیری زود هنگام پاک کنید و بادید مثبت شروع کنید. به هیچ وجه در مورد بودن یا نبودن جنس فکری نکنید....صرفا اسکن کنید بدون هیچ تصوری و با ارامش اجازه بدید انتنها ازادانه حرکت کنند.
2- لازمه با یه نرم افزار مگنتو متر اندرویدی که در دسترس هم هست شدت میدان مغناطیسی محلی که قراره ردیابی کنید رو در یک نقطه اندازه بگیرید. باید حدود 50 میکرو تسلا باشه. البته بهتره گوشی رو در فاصله نیم متری از زمین بگیرید و در چند جهت درجا بچرخونید. اگر عدد50 نشون داده بشه تمومه.
3- حتما ، حتما لازمه که پراب سیگنال ژنراتور داخل زمین قرار بگیره. این موضوع اساسیه و خیلی مهمه که سیگنال به زمین تزریق بشه چون فقط ماهیت موجیش مهم نیست بلکه باید محوطه اطراف تحت جریان الکتریکی موج هم قرار بگیره تا به هدف مورد نظر برسه. اگر دستگاه دو پراب داره و قاعدتا یکیش گرانده( شاسیه) اونو به زمین اتصال ندید فقط پراب سیگنال رو داخل زمین قرار بدید.
4- فلز هدف ، مثلا 10 گرم طلا رو در فاصله 4 متری از ژنراتور و در عمق بیست سانتیمتری دفن کنید. توجه کنید که فاصله روی سطح با زیرزمین فرقی نداره. وقتی سیگنال جسمی رو در فاصله چهارمتری از ژنراتور رو سنس کنه به همین مقدار هم در عمق نفوذ میکنه . فضای زیر دستگاه رو مثل یک نیم کره تصور کنید به شعاع 4 متر.
5- حالا دستگاهتون رو روی فرکانس 37.65 هرتز پالس مربعی ست کنید و روشن کنید. باید در خروجی پرابی که داخل زمین نصب میشه حدود 50v-pp برای سنس در 4 متری ولتاژ داشته باشید البته این در شرایط زمین خشک تست شده. اگر کمتره باید از ترانسفورماتور افزاینده استفاده کنید.فراموش نکنید که پراب منفی نباید به زمین وصل بشه.
حالا با ارامش و بدون هیچگونه پیش داوری یا تصور ذهنی عمود بر خط بین دستگاه و هدف انتن بزنید.... جواب میده مطمن باشید. فقط نیروی ذهن رو کنترل کنید قسم میخورم جواب میده.
ضمنا باید بدونید برد شعاعی و عمقی در این حالت برابره و فقط محدود به چند متره که میتونید با جابجا کردن هدف امتحان کنید.
اینکه گفته میشه شعاع ردیابی 50 متر و 100 متر و 1 کیلومتر و...با ژنراتوری که مثلا با 4 تا باطری قلمی کار میکنه کاملا بی ربط و اشتباهه. شعاع و عمق کاوش بستگی به قدرت ولتاژ خروجی و جنس و رسانایی خاک داره و من با حدود 50 ولت تا 4 متر هدف رو گرفتم. حجم هدف چندان تاثیر نداره. استفاده از این روش عمق یابی رو هم بسیار ساده میکنه.
مثلت قایم الزاویه ای رو در نظر بگیرید که یک ضلعش فاصله دستگاه تا نقطه هدف در سطح زمین هست، وترش فاصله حدودی دستگاه تا هدف اصلی در زیر زمین که با ولتاژ خروجی پراب میشه یک حدودی رو براش بدست اورد. حالا میمونه ظلع سوم که همون عمق هدف از سطح میشه.بسیار ساده از رابطه فیثاغورس a^2=b^2+c^2 حساب میکنیم.

مثال، هدفی با روش مذکور سنس میکنیم و نقطه رو مشخص میکنیم. دستگاه رو در فاصله 3 متری از نقطه قرار میدیم و این فاصله رو ثابت در نظر میگیریم، پس فاصله پراب تا نقطه هدف
میشه 3 متر. حالا ولتاژ رو کم و زیاد میکنیم و انتن میزنیم تا ببینیم در چه ولتاژی از فاصله سه متری میتونیم هدف رو سنس کنیم.( لازمه قبلش هدفهای ازمایشی تست بشه و برای هر فاصله ولتاژش یادداشت بشه مثلا برای 4 متر 50 ولت).
فرض میکنیم برای مثال ما هم ولتاژ 50 ولت شروع سنس هدف باشه، پس ما دو ضلع داریم به اندازه های 3 متر و 4 متر و ضلع سوم که همون عمق هدف هست برابر میشه با:
4 به توان دو = 3 به توان دو + X به توان دو
با حل این معادله جواب X یا همون عمق هدف تقریبا جذر عدد 7 که تقریبا میشه 2.6 متر.

یه کم توضیحش سخت بود ببخشید اما باور کنید جواب داد. حالا محاسبات عمق ممکنه خیلی پارامتریک باشه و بر حسب جنس زمین و قدرت دستگاه متفاوت بشه ولی قطعا با یه کم تلاش و حوصله البته، قابل انجامه.
موفق باشید

یکشنبه 19 اردیبهشت1395 - 7:28pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 134 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 ... 14  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 29 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure