انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 16 اردیبهشت1403 - 7:37am

پاسخ به موضوع  [ 134 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 ... 14  بعدی
 حقایق ردیابی ...لطفا مطالعه فرمایید 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

بحث جالبیه لطفا ادامه بدید . از اساتید ردیابی هم خواهش میکنم به بحث بپیوندند و نظر بدن.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 3:30pm
کاربر فعال
کاربر فعال

وجود این سیگنال کاملا بدیهی است و قابل اندازه گیری هم هست. اما اگر فرضیه تاثیرش بر کار ردیاب اثبات بشه که احتمال تاییدش خیلی قوی هم هست، اونوقت درسته که یک کشف مهم داشتیم اما یه مشکل اساسی به مشکلات ردیابی اضافه میشه. اونم اینکه حالا چطور از شر این سیگنال مزاحم خلاص بشیم چون بطور ناامید کننده ای قوی هست و بسته به رسانایی زمین و فاصله تا پستهای برق و مناطق مسکونی، همه جا هم تقریبا میشه وجود داشته باشه.
من به شدت معتقدم این سیگنال نویز دلیل خیلی از حرکتهای انتن هاست. حالا باید بیشتر تحقیق کرد....لطفا مشارکت فعال داشته باشید دوستان. ممنونم

همه چیز در زندگی در ارتعاش است. انیشتین

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 3:43pm
کاربر فعال
کاربر فعال

Vahid77 نوشته است:
وجود این سیگنال کاملا بدیهی است و قابل اندازه گیری هم هست. اما اگر فرضیه تاثیرش بر کار ردیاب اثبات بشه که احتمال تاییدش خیلی قوی هم هست، اونوقت درسته که یک کشف مهم داشتیم اما یه مشکل اساسی به مشکلات ردیابی اضافه میشه. اونم اینکه حالا چطور از شر این سیگنال مزاحم خلاص بشیم چون بطور ناامید کننده ای قوی هست و بسته به رسانایی زمین و فاصله تا پستهای برق و مناطق مسکونی، همه جا هم تقریبا میشه وجود داشته باشه.
من به شدت معتقدم این سیگنال نویز دلیل خیلی از حرکتهای انتن هاست. حالا باید بیشتر تحقیق کرد....لطفا مشارکت فعال داشته باشید دوستان. ممنونم

وحید عزیز بسیار خوب دارین پیش میرین من طبق گفته شما یک مطلبی رو اینجا لینکش رو میذارم برای 50 هرتز ناچ فیلتر استفاده نمودند.

http://www.vlf.it/poggi1/schumann.html

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 3:59pm
کاربر فعال
کاربر فعال

Great-arman عزیز، جالبه که لینک شما برای تیوری شومان رزونانس که یک مبحث شیرین علمی هست یک مدار اشکار ساز امواج elf برای بررسی توسط اسپکتروم انالایزر ارایه کرده. اما فیلترهای lpf , hpf , bpf و psf یا ناچ ، زمانی برامون کاربرد داره که قرار باشه مثل مدل مدار همین لینک سنس یا دریافت الکترونیک داشته باشیم. در واقع وسیله آشکار سازی ما یک ابزار مکانیکی هست وما برای انتنهای داوزینگی نمیتونیم فیلتر تعریف کنیم مگر اینکه ما کلا ردیابی انتنی رو کنار بگذاریم و برای اشکار سازی میدان های احتمالی الکتریکی یا مغناطیسی ردیاب از یک مدار الکترونیکی استفاده کنیم. در صورت امکان چنین طرحی از لحاظ علمی و فنی ، اونوقت میشه انواع فیلترها رو برای رهایی از نویز 50 هرتز طراحی کرد.
ولی شومان رزونانس پدیده علمی خیلی جالبه که مربوط به امواج کیهانی و زمینی میشه بافرکانس خیلی پایین که گفته میشه فرکانس 7.83 هرتز اگر اشتباه نکنم در ارامش مغز و ترشح بعضی هورمونهای ارامش بخش موثره.... وقت داشتید در موردش مطالعه کنید.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 5:19pm
کاربر فعال
کاربر فعال

در موردش خیلی مطالعه داشتم ایده من هم اتفاقا سنس الکترونیکی هستش ولی با تغییراتی که تقریبا میشه گفت هم آنتن دار هستش و هم سنس الکترونیکی.
در جایی سید جواد پیشنهاد دادند که فقط دریافت امواج باشه و با ارسال امواج هارمونی محیط بهم میخوره. من طرحی رو دارم که حالت اکتیو و پسیو هستش.
به نظرم این گیرنده بکارمون بیاد ولی آنتن اون رو مجددا باید طراحی بشه که بصورت لوپ استوانه ای با ظرفیت حدود 20 میلی هانری.

و در ارسال امواج بصورت میله های برنجی ولی با ولتاژ خیلی بیشتر

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 5:44pm
کاربر فعال
کاربر فعال

بله ترکیب انتن و یک مدار دتکتور سیگنال داوزینگ ممکنه جواب بده. البته یادمه حدود یک سال قبل در یک سایت خارجی مداری دیدم که بر همین کانسپت طراحی شده بود که البته شماتیکش رو دانلود کردم و ساختمش اما جواب نداد. انگار که در مدار قسمتی از تقویت کننده اش که یک اپ امپ با شمارهTL 084 بود فیدبک داشت و وقتی حساسیتش زیاد میشد تبدیل به اسیلاتور میشد!! البته من با الکترونیک اشنایی زیادی دارم ولی نه در حد طراحی. اگر لازم دونستید مدارش رو براتون میزارم تا دوستانی که توانایی بیشتری در الکترونیک دارند بررسی کنند.
در این مدار فیلتر RC زیر گذر 50 هرتز هم استفاده شده بود که میشه با تغییر به LCR ناچ بهینه اش کرد.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 5:58pm
کاربر فعال
کاربر فعال

لطفا زحمت مدار رو بکشید

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 6:10pm
کاربر فعال
کاربر فعال

بله حتما در اولین فرصت پست میکنم.
در مورد دیاگرامی که زحمتش رو کشیدید باید بگم قسمت قرمز رنگ، نمایی خیلی ساده است از ایده ای که در موردش صحبت کردیم ولی ساخت انتن ترکیبی فرستنده گیرنده یا مونو استاتیک برای این منظور خودش داستانیه چون فکرمیکنم ارسال سیگنال و برداشت نمونه باید بدون تاخیر و همزمان انجام بشه و احتمال تداخل هست. به نظرم چند نکته اساسی مطرحه:
اول اینکه ، ایا بین مولد سیگنال و نقطه هدف براستی خط انرژی رزونانسی تشکیل میشه؟ اگر جواب مثبته ، چه نوع انرژی هست که انتن اشکارش میکنه؟ دارای بار الکتریکی است؟ اگر بله پس لزوما میدان مغناطیسی هم اطرافش وجود خواهد داشت. پس ممکنه موج الکترومغناطیس هم باشه. با چه فرکانسی؟ اگر خط انرژی وجود خارجی ندارد، پس بکارگیری ترانسمیتر با افزاینده ولتاژ کاملا بی مورده و چه بسا تمام حرکات انتنها در بهترین شکل بکارگیری و توسط مجرب ترین اساتید فن فقط و فقط نتیجه همان انرژی های طبیعی و کیهانی پیرامون زمین باشه.
نکته دوم اینکه، به فرض که ما ماهیت دقیق نیرویی که باعث حرکت میله ها میشه رو فهمیدیم. حالا برای اندازه گیریش باید متناسب با ماهیت انرژی مداری طراحی بشه که دور از دسترس نیست و احتمالا مقدوره.
اما سوال اینجاست که ایا میشود اطمینان حاصل کرد که هدف فرضی ما که در زیر یا روی زمین قرار گرفته ، دلیل واقعی ایجاد نیرو روی انتنهاست؟؟ پس به عقیده من، ما قبل هر کاری باید از این موضوع مطمن بشیم و بعد برای اندازه گیریش دست به طراحی یا ساخت سنسور مناسب بزنیم.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 6:54pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بله بزارید وحید جان

خدايا مددی کن

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 7:27pm
کاربر فعال
کاربر فعال

بفرمایید دوستان اینم نقشه شماتیک مدار. در حین مونتاژ مدار اون دایره قرمز رو حذف کنید. امیدوارم جواب بگیرید البته حواستون به نویز 50 هرتز باشه.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 7:37pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 134 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 ... 14  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 53 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure