انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 15 اردیبهشت1403 - 12:02am

پاسخ به موضوع  [ 134 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 ... 14  بعدی
 حقایق ردیابی ...لطفا مطالعه فرمایید 
نویسنده پیغام

وحیدجان مطالبت کاملا درسته!من حدود15ساله که باردیاب،مخصوصاازنوع خوراک خور وفلزیاب پالسی کارمیکنم..طبعا دلیل اینکه همه میخوان یه ردیاب خوب داشته باشن اینه که نمیشه بافلزیاب یه محیط بزرگ رو سرچ کردوکلا زمان میبره واحتمالا ممکن نیست..حالا به نظرشماوسیله ای هست که بتونه جای ردیاب روبگیره یاخیر!!!لطفا بیشتردرمورد ردیابهاتوضیح بدین!همچنین درمورد سیستم راداری که فرمودین!باتشکر

سه شنبه 14 اردیبهشت1395 - 8:59pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام وثوق عزیز،
همونطور که عرض کردم،در مورد ردیاب روشهای فعلی شامل استفاده از sample یا اصطلاحا خوراک و فرکانس دهی به منظور ایجاد رزونانس ناکارآمد و غیر عملی است. بنده بنا به قدر فهم و دانش خودم اعتقاد دارم پیداکردن محل اجسام دفن شده در زمین از راه دور بنا به شرایط نامعلوم زیرسطح و پارامترهای بازدارنده فراوان منجمله ترکیبات شیمیایی و آب و ترکیبات کانیهای مختلف با دانش فعلی حقیقتا غیرممکن به نظر میرسه. لذا پیشنهادی در مورد هدفیابی از راه دور ندارم دوست عزیز.
در مورد کارکرد سیستم رادار که در حال حاضر مقبولترین و کاربردی ترین روش سنجش زیرسطحی هست در چند پست قبل توضیحاتی دادم. بنده هیچ تاکیدی بر دستگاه خاصی ندارم وصرفا در مورد مزیت یا معایب بحث میکنیم.
البته یاداوری میکنم که اینجا انجمن ردیاب هست و بنده مطالب مرتبط رو به استحضار رسوندم. لازم میدونم جهت رعایت قوانین انجمن و جلوگیری از پراکندگی مطالب، از ادامه بحث در خصوص سیستمهای دیگه خودداری کنم.
اگر فرصتی باشه به امید خدا در پیج مربوطه در خدمتتون خواهم بود.

موفق باشید

همه چیز در زندگی در ارتعاش است. انیشتین

سه شنبه 14 اردیبهشت1395 - 9:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: زمین
سلام دوست گرامی جناب Vahid77
مطالب بسیار خوبی عنوان کردید تشکر میکنم از شما، در مورد پست اولتون من با اکثر مطالب مطروحه موافقم مخصوصا قضیه رد استفاده از ژنراتور برای ارسال امواج و ایجاد رزونانس.... اما با بعضی مطالب شما در کمال احترام مخالفم؛ منجمله این پاراگراف آخر یک فلز زیر زمین اگر هر اتفاقی هم براش بیفته تمام انرژی جذب زمین میشه
همین الان با یک جفت ردیاب در آب یابی با استفاده از جذب امواج انکساری از آب که به سطح میرسه تا عمق 300 متر بسیاری از پارامترهای سفره زیرزمینی بروش الکترومغناطیس قابل دریافت هست و ایضا هدف خاص

امام حسن مجتبی (ع): لو سکت الجاهل لما وقع الخلاف
اگر جاهل سکوت کند اختلافی پیش نمی آید

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 10:14am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کردستان
وحید جان پس حفره این وسط کجا قرار می گیره؟!
سید جان بنظر من ایشون دارن حفره یابی می کنند نه آب یابی چون آب همیشه تو حفره هست !

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 10:53am
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

mohammadiraj نوشته است:
وحید جان پس حفره این وسط کجا قرار می گیره؟!
سید جان بنظر من ایشون دارن حفره یابی می کنند نه آب یابی چون آب همیشه تو حفره هست !

خیر دوست عزیز اینطور نیست
تفکیک لایه ای، سنگ کف، مسیر فرار، تفکیک آب شور و شیرین و بسیاری از مولفه های دیگه رو چطور توجیه میکنید! زمانی که آب با پساب تداخل پیدا میکنه چطور! اینجا دیگه ای حفره ای وجود نداره؛ ضمن اینکه مبنا بر حفره یابی نیست در این صورت هر حفره و گسلی موجب خطای سیستم میشه در صورتی که تفکیک گسیل بحثی کاملا مجزاست شما به بند آخر متن من توجه نکردید...
در مجموع این دوستمون بحث بسیار زیبایی مطرح کردند که جای تعمق و جای تشکر داره

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 11:03am
کاربر فعال
کاربر فعال

با تقدیم احترام حضور دوستان گرامی، ابتدا لازم میدونم تاکید کنم مطالبی که در خصوص ردیابی ارایه شد نه به قصد مخالف شخصی یا شکست پروژه های من بوده نه خدایی ناکرده دلسرد کردن دوستان بلکه بنده فقط و فقط برمبنای اصول علمی شرح دادم و البته با نگاهی واقع بینانه. اصلا هم مدعی نیستم که تمام فرضیات یا اصول فیزیک در مورد تمام پدیده ها مصداق مشابهی داره. اما در این مورد خاص باید توجه داشته باشیم که ما در جستجوی یک جسم مادی در محیطی کاملا طبیعی هستیم مثل زمین پس می بایست تا حد زیادی اکتشتفات و تحقیقاتمون بر مبنای علوم طبیعی قابل اثبات باشه.در عین حال یقینا بنده یا هر فرد دیگری عالم به تمام علوم نیست و قطعا در این کیس خاص ممکنه عوامل دیگری هم نقش داشته باشه که از دید من ناشناخته مونده اما باور دارم که باز هم توجیه منطقی خواهد داشت. باور بفرمایید منم مشتاقانه خواستار پیدا کردن یک جواب و راه حل دقیق هستم.
اما در خصوص فرمایش دوست عزیزمون ضمن تشکر از لطفشون ، باید بگم پیدا کردن آب با انتن هم مقوله عجیبیه و توجیهش به همون عوامل ناشناخته یا بهتر بگم، از نظر من ناشناخته ، برمیگرده. تا اونجایی که مطلعم در حال حاضر سفره های آب زیرزمینی شور یا شیرین که بنا به ترکیبات قلیایی خصوصا کلریدسدیم یا نمک که بر میزان رسانایی الکتریکی اب تاثیر گذاره، از طریق سیستمهای اندازه گیری مقاومت ویژه زمین،تغییرات میدان مغناطیسی در محل مورد نظر و تکنیک رادار و علوم زمین شناسی قابل اکتشاف هستند.
در خصوص فلز مدفون شده زیر زمین هم بله حق با شماست،بنده تمام انرژی رو به قسمت زیادی اصلاح میکنم. در واقع قسمت عمده ای از انرژی الکتریکی با بار مثبت تحت تاثیر هر نوع میدان مغناطیسی در محیط داخل زمین خنثی میشه. اگر کل انرژی خنثی میشد فلزیابهای القای پالس یا همون PI اصلا کار نمیکردند چون همونطور که احتمالا میدونید اساس کار این سیستم اشکار سازی میدان مغناطیسی حاصل از ایجاد جریانهای گردابی(eddy current) در سطح فلز هدف هست.
به هر حال ، از شما ممنونم و خوشحال میشم از راهنمایی ها و مطالب ارزنده شما دوستان گل.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 12:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کردستان
Vahid77 نوشته است:
با تقدیم احترام حضور دوستان گرامی، ابتدا لازم میدونم تاکید کنم مطالبی که در خصوص ردیابی ارایه شد نه به قصد مخالف شخصی یا شکست پروژه های من بوده نه خدایی ناکرده دلسرد کردن دوستان بلکه بنده فقط و فقط برمبنای اصول علمی شرح دادم و البته با نگاهی واقع بینانه. اصلا هم مدعی نیستم که تمام فرضیات یا اصول فیزیک در مورد تمام پدیده ها مصداق مشابهی داره. اما در این مورد خاص باید توجه داشته باشیم که ما در جستجوی یک جسم مادی در محیطی کاملا طبیعی هستیم مثل زمین پس می بایست تا حد زیادی اکتشتفات و تحقیقاتمون بر مبنای علوم طبیعی قابل اثبات باشه.در عین حال یقینا بنده یا هر فرد دیگری عالم به تمام علوم نیست و قطعا در این کیس خاص ممکنه عوامل دیگری هم نقش داشته باشه که از دید من ناشناخته مونده اما باور دارم که باز هم توجیه منطقی خواهد داشت. باور بفرمایید منم مشتاقانه خواستار پیدا کردن یک جواب و راه حل دقیق هستم.
اما در خصوص فرمایش دوست عزیزمون ضمن تشکر از لطفشون ، باید بگم پیدا کردن آب با انتن هم مقوله عجیبیه و توجیهش به همون عوامل ناشناخته یا بهتر بگم، از نظر من ناشناخته ، برمیگرده. تا اونجایی که مطلعم در حال حاضر سفره های آب زیرزمینی شور یا شیرین که بنا به ترکیبات قلیایی خصوصا کلریدسدیم یا نمک که بر میزان رسانایی الکتریکی اب تاثیر گذاره، از طریق سیستمهای اندازه گیری مقاومت ویژه زمین،تغییرات میدان مغناطیسی در محل مورد نظر و تکنیک رادار و علوم زمین شناسی قابل اکتشاف هستند.
در خصوص فلز مدفون شده زیر زمین هم بله حق با شماست،بنده تمام انرژی رو به قسمت زیادی اصلاح میکنم. در واقع قسمت عمده ای از انرژی الکتریکی با بار مثبت تحت تاثیر هر نوع میدان مغناطیسی در محیط داخل زمین خنثی میشه. اگر کل انرژی خنثی میشد فلزیابهای القای پالس یا همون PI اصلا کار نمیکردند چون همونطور که احتمالا میدونید اساس کار این سیستم اشکار سازی میدان مغناطیسی حاصل از ایجاد جریانهای گردابی(eddy current) در سطح فلز هدف هست.
به هر حال ، از شما ممنونم و خوشحال میشم از راهنمایی ها و مطالب ارزنده شما دوستان گل.

طبق پرس وجو که من بین اپراتور های ردیاب داشتم اکثر شون دارن به این نتیجه می رسند یا رسیدن که بهتر از انتن خالی استفاده کنند تا استفاده از ژنراتور یا ...
حال این رو بایدکسانی مثل سنه دژ ,معراج و ...که به این درک رسیدن بیان کنند حداقل بگن چرا به این نتیجه رسیدن که انتن خالی کاربردی تر هست
سید جان اون فیلم آبیابی رو هم من دیدم تقریبا داشت با انتن خالی ابیابی می کرد شاید من اینطور دیده بودم.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 1:53pm
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اون آنتن خالی نیست داخل دسته ها چندین کپسول و هر کدوم بمنظور خاصی تعبیه شده که دستگاه رو برای هدف بهینه و با محیط مورد مطالعه کالیبره و امواج مزاحم رو حذف میکنه؛ اما آنتن های خالی هم برای همه کارساز نیست و با خطاهای متعدد همراه هست.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 2:22pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوستان یه عامل مهم خطا و ایجاد نویز داریم که ندیدم کسی در موردش صحبت کرده باشه. منظورم نویز فرکانس 50 هرتز برق شهر هست. شاید جالب باشه بدونید این امواج بدلیل طول موج چند هزارکیلومتری و نصب الکترودهای ارتینگ سیستمهای برق فشار قوی و ضعیف در داخل زمین تا کیلومترها اطرافمون با دامنه ولتاژی از حدود چند ولت تا چند میلی ولت وجود دارند. حتی در مناطقی که تصور میکنیم بکر و غیرمسکونی هستند.
نمیدونم کسی در مورد تاثیر مثبت یا منفی این سیگنال روی ردیابها تحقیق کرده یا نه؟ دقیقا نمیدونم ولی فکر میکنم روی میدانهایی که انتن رو تحت تاثیر قرار میده میتونه تاثیر داشته باشه.
اگر کسی مطلبی در این مورد میدونه لطفا بیان کنید شاید یکی از قطعات پنهان پازل ردیابی همین باشه.

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 3:04pm
کاربر فعال
کاربر فعال

در بخش فرکانس یابی دیدم دوستان فرکانسهایی نزدیک 50 هرتز برای یافتن طلا پیشنهاد دادن. خب این سیگنال سینوسی با شرحی که دادم در اکثر مناطق وجود داره! شاید همین سیگنال برق شهر که 50 هرتز هم هست دلیل حرکت انتنها باشه در جایی که با انتن خالی کار میکنید؟؟!!

پنج شنبه 16 اردیبهشت1395 - 3:14pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 134 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 ... 14  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 63 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure